Český tenisový svaz

Poprvé v TOP 500: Viďmanová se vrátí do Ameriky, příští rok cílí na grandslamy

15.09.2024

Jednadvacetiletá Darja Viďmanová (na snímku vlevo) si z vyhlášeného turistického letoviska Punta Cana odveze nejcennější titul své dosavadní kariéry. Poprvé zvítězila na turnaji dotovaném pětadvaceti tisíci dolary a premiérově se posune do první světové pětistovky. „Jsem hrozně ráda, že jsem vyhrála, ale taky jsem byla šťastná, že to finále skončilo. Byl to velmi těžký zápas hraný za velkého vedra,” pověděla Viďmanová Tenisovému světu s denním odstupem.

Finále s Němkou Alexandrou Vecicovou (520.) trvalo přes tři a půl hodiny a v závěru oběma tenistkám docházely síly. Češka prohrávala v rozhodujícím setu už 1:4, a i když vypadala unaveněji než soupeřka, dokázala bojovným výkonem zápas zvrátit na svou stranu. „Hrála jsem proti holce, která je na univerzitě se mnou v týmu, takže to bylo trochu zvláštní. Ale hodně si toho vítězství cením.”

Během finále bylo velké vedro. Měla jste ještě nějaké rezervy, nebo jste šla úplně na doraz?
Bylo to hodně o tom, kdo vydrží víc. Obě jsme už nemohly. Soupeřka vedla 4:1 a měla dost šancí vedení zvýšit, nakonec jsem to ale zvládla já. Odehrála jsem už hodně těžké semifinále, zatímco Vecicová své zápasy neměla tak náročné. Na konci to už byl boj o pár míčích.

Hodně vám vycházely kraťasy a v závěru jste si také dokázala pomoci servisem…
Kraťasy fakt fungovaly. A taky jsem věděla, že nehraje moc ráda na síti, že nemá ráda voleje, takže i když třeba kraťas doběhla, tak se buď vrátila zpátky na základní čáru nebo jsem ji dokázala prohodit. Bylo tady taky docela větrno, takže servis někdy zafungoval, jindy ne, ale pak na konci třetího setu jsem si podáním hodně pomohla.

Nebraly vás křeče? V závěru zápasu jste už vypadala hodně unaveně…
Křeče mě nechytaly, jenom mi už bylo docela špatně. Bylo vážně velké vedro a hrály jsme hodně dlouho, takže jsem si musela brát vodu s sebou na kurt a mezi míči jsem dost pila. Fakt už se to skoro nedalo, ale myslím, že jsme na tom byly se soupeřkou dost podobně. Bylo to hodně o tom, kdo v dlouhé výměně vydrží déle nebo kdo to zkazí. Možná jsem měla trošku větší štěstí. Bojovala jsem až do posledního míče.

Vecicová do finále doslova proletěla. Třem soupeřkám uštědřila kanára, čtvrtá ji vzdala. Cítila jste z ní respekt?
Známe se už dlouho, v podstatě už od juniorek. Teď jsme spolu dva roky v týmu v Americe, takže jsem věděla, že to bude těžký zápas a že hraje dobře. Věděla jsem, že má formu. Taky jsem měla povědomí, jak hraje a co by na ni mohlo platit. Ona mě ale taky zná moc dobře. Bylo mi jasné, že to bude těžký zápas a že to na antuce hodně umí. Byla jsem na to připravená.

Finálová soupeřka už vás v juniorské kategorii jednou porazila. Hrály jste proti sobě i v Americe?
V Americe spolu trénujeme a hrajeme sparingy. Ale nikdy jsme tam nehrály proti sobě na turnaji ani tréninkový zápas.

Až do semifinále jste tady v Dominikánské republice zvládla postupovat s přehledem…
Přijeli jsme o pár dní dřív, protože jsme si chtěli zvyknout na antuku. V Americe trénujeme na tvrdém kurtu a tady jsou hodně pomalé. Povrch v Punta Cana mi ale docela vyhovuje, protože se dobře hýbu a fungují tady kraťasy, které ráda hraju. Píše zde i kick servis, po kterém jdu někdy na síť. Od prvního dne mi to tady hodně vyhovovalo. První tři zápasy vypadaly podle skóre docela lehce, ale pořád tam byly dlouhý výměny a hrály jsme každý zápas okolo hodiny a půl. S Žibek Kulambajevovou jsem vyhrála dvakrát 6:2, ale měly jsme hodně shod a výhod a hrály se dlouhé výměny. Nejtěžší bylo semifinále. Sahaja (Jamalapalliová) hrála dost dobře, musela jsem předvést svůj nejlepší výkon. Síly mi docházely až ve finále. Jinak jsem se s tím velkým vedrem a vlhkem vypořádávala dobře.

V semifinále jste nastoupila proti Indce Sahaja Jamalapalliové, která se pohybuje na hraně první třístovky. Bylo to hodně složité. Vyhrála jste nakonec až po boji 1:6, 6:2, 6:3. Jak jste zápas viděla?
Tahle holka je skoro na dosah grandslamových kvalifikací. Poslední dobou se jí hodně daří. Je teď nejvýš, co kdy na žebříčku byla. Vůbec jsem ji neznala. První tři zápasy byly takové, že holky hrály pomaleji, zatímco Indka byla už od začátku hodně aktivní, takže to bylo pro mě trošku nezvyk. Hrála agresivně, ale také pak trochu víc kazila. Výměny nebyly tak dlouhé jako v jiných zápasech.

V deblu jste s Američankou Kolie Allenovou postoupily do semifinále. Panuje s vaším vystoupením ve čtyřhře spokojenost?
S Kolie se znám z univerzitních turnajů. Hrály jsme docela dobře. Schytaly jsme pak ale těžké soupeřky v semifinále, takže to nevyšlo. Měla jsem hrát debla i na druhém turnaji, avšak budu hrát jen dvouhru.

V našem posledním rozhovoru jste říkala, že vás čeká poslední rok studií a že se pak chcete vrhnout přímo na profesionální kariéru…
Ano, už jsem byla v Americe, začala nám škola a mám ještě celý rok před sebou, tedy dva semestry. Teď do ledna můžu hrát více turnajů, protože nemáme naše univerzitní soutěže. Od ledna nám začne sezóna, takže tam to bude s účastí na turnajích těžší. Až mi ale skončí škola, tak už budu hrát naplno.

Jaké jsou teď vaše další plány? Na světovém žebříčku vás vítězství na turnaji dostane poprvé v životě do první pětistovky…
Teď mám ještě jeden turnaj tady na Dominikáně a pak se vrátím do Ameriky. Tam budu hrát jeden turnaj za školu a pak je tam hodně akcí za sebou. Jsou tam pětasedmdesátky, stovky i pětatřicítky. Uvidím, jak se budu cítit a kolik toho odehraju. Na konci roku se budu vracet na pár týdnů do Česka a pak už tady začne můj poslední semestr.

Už začínáte přemýšlet nad tím, že byste si chtěla zahrát grandslamy?
To bude spíš cílem pro příští rok. Teď se musím hlavně zlepšovat a být zdravá. Všechny bolístky po finále jsou už pryč, tak uvidíme, jak se mi bude dařit na Punta Cana v tomto týdnu.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Jesika Malečková došla do finále na turnaji $25,000 v Podgorici

Titul ze čtyřhry a finálovou účast ve dvouhře si z turnaje $25,000 v Podgorici (MNE) odvezla Jesika Malečková (WTA 278). Jesika zvládla český souboj s deblovou partnerkou Petrou Krejsovou, kterou v semifinále vyřadila po setech 7:5 6:2, ve finále potom turnajová pětka nestačila na Marinu Melnikovou (RUS, WTA 543) 2:6 0:6. S Petrou Krejsovou získaly titul ve čtyřhře. Výsledky.

24.09.2017
Tomáš Papík vyhrál $15,000 v egyptském Sharm el Sheikhu

Vítězství na turnaji ITF futures s dotací $15,000 v Sharm el Sheikhu si připsal Tomáš Papík (ATP 542). Papík ve čtvrtfinále vyřadil svého deblového spoluhráče Marka Gengela 5:7 6:4 6:2 a ve finále porazil Slováka Patrika Nemu 6:4 5:7 7:6(6). Papík s Gengelem vyhráli i čytřhru. Výsledky.

24.09.2017
Chlapci do 16-ti let vyhráli Junior Davis Cup 2017

Čeští chlapci do 16-ti let vyhráli mistrovství světa družstev do 16-ti let v Maďarsku. Ve finále tým ve složení Dalibor Svrčina, Jonáš Forejtek, Andrew Paulson porazil tým USA 2:0. Českému týmu do 16-ti let se tuto soutěž podařilo vyhrát poprvé od roku 1997. Výsledky.

24.09.2017
Michal Konečný došel do finále $15,000 v Roehamptonu

O svůj druhý titul v sezoně si na tvrdém povrchu v anglickém Roehamptonu zahrál Michal Konečný (ATP 449). Turnajová jednička ve finále nestačil na domácího Toma Farquharsona 6:7(5) 2:6. Výsledky.

23.09.2017
Sparta vyhrála MČR družstev 2017 ve třech mládežnických kategoriích

Po titulu z MČR družstev mladšího žactva ve Zlíně a stašího žactva v Rakovníku vyhrál klub TK Sparta Praha i MČR družstev v kategorii nejprestižnější a to v dorostu v Praze na domácích dvorcích. V pražském finále tým ze Stromovky porazil štvanický I.ČLTK Praha 5:4. Po dvouhrách byl stav nerozhodný 3:3. Štvanický tým po čtyřhře dívek vedl stejně jako v loňském roce 4:3, ale nakonec ve čtyřhře chlapců stejně jako loni získala Sparta dva body a tím i titul. Výsledky.

21.09.2017
Turnaj A st. žactva ve Dvoře Kr. a Táboře vyhráli Siniakov a Nováčková

Vítězství na turnaji A staršího žactva ve Dvoře Králové (chlapci) a v Táboře (dívky) si připsali Daniel Siniakov (2003, TK Sparta Praha) a Karolína Nováčková (2003, TK Sport Kolovraty). Siniakov ve finále porazil Štěpána Bauma (2003, TK Sparta Praha) 6:2 6:2 a Nováčková přehrála Annu Panchartek (2004, TK AGROFERT Prostějov) 6:2 6:0. Výsledky Dvůr Kr.. Výsledky Tábor.

19.09.2017
Turnaj A ml. žactva na Mělníku a SK Talent vyhráli Petr a Bartůňková

Vítězi turnaje A mladšího žactva, který se ve dnech 8.-12.9. konal na Mělníku (chlapci) a na SK Talent (dívky), se stali Vojtěch Petr (2005, TK Na Dolině) a Nikola Bartůňková (2006, I.ČLTK Praha). Petr ve finále porazil Filipa Paroulka (2005, TJ Radlice) 6:0 6:0 a Bartůňková si poradila s Adélou Látalovou (2005, TJ Radlice) 6:2 6:1. Výsledky Mělník. Výsledky Talent.

19.09.2017
Barbora Palicová vyhrála TE 3 do 14-ti let v Chorvatsku, Mališ ve finále

Barbora Palicová (2004, Severočeská tenisová) vyhrála mezinárodní turnaj TE 3 do 14-ti let v chorvatském Vrsaru. Turnajová jednička ovládla celý turnaj bez ztráty setu, ve finále porazila domácí Marijanu Majetic 6:1 6:2. Mezi chlapci došel do finále Šimon Mališ (2003, TK AGROFERT Prostějov), který nestačil na Miliho Pljicaka 4:6 1:6. Výsledky.

19.09.2017
OPTIM TOUR 2017: Na MASTERS byli nejlepší Vejvara a Přibylová

Těžko se v září hledal vhodný termín pro tento turnaj. Nakonec se hrálo po I.lize dospělých a před MČR družstev dorostu. Lukáš Vejvara prošel turnajem bez jediné prohry, podával vyrovnané výkony a po zásluze vyhrál. Ve finále zdolal nejstaršího účastníka turnaje Tomáše Tomana 6:3,6:4. Ten v semifinále hladce přehrál Davida Šodka a Lukáš Vejvara pak Marka Dubského. Moc se nedařilo loňskému vítězi Tondovi Bolardtovi, který často bojoval více s nervozitou než s vlastními údery.

19.09.2017
MČR družstev v babytenisu 2017 vyhrál Prostějov

Mistrovství ČR družstev v kategorii hráčů 7–9 let vyhrálo družstvo TK Agrofert Prostějov, které ve finále porazilo družstvo TK Sparta Praha 6:0. Na 3. místě skončilo družstvo I.ČLTK Praha a na 4. místě družstvo TK Hlinsko – Jiskra Havl. Brod. Výsledky.

19.09.2017
DC: Češi podlehli Nizozemsku 2:3 a spadli ze Světové skupiny

Po pátečních dvouhrách vedli Češi v Nizozemsku 2:0 a byli jeden bod od záchrany Světové skupiny Davis Cupu. Po neúspěšné čtyřhře se však nepodařilo poslední bod přidat ani Jiřímu Veselému, který podlehl Robinu Haasemu 1:6 6:1 3:6 4:6, ani Lukáši Rosolovi, který nestačil na Thiema de Bakkera 6:3 4:6 4:6 4:6. Čeští tenisté tak opouští elitní skupinu.

17.09.2017
Kolodziejová vyhrála turnaj žen $15,000 v Praze

Miriam Kolodziejová (1997, WTA 375) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný $15,000 v Praze na Vista resort & club. Ve finále porazila Slovinku Nastju Kolar (1994, WTA 565) 6:2, 5:7, 6:4. Turnaj čtyřher vyhrála Johana Marková s Moldavkou Detiuc. Výsledky.

17.09.2017
DC: Jebavý s Pavláskem prohráli čtyřhru, Nizozemsko snížilo na 1:2

Bod ze sobotní čtyřhry si na své konto připsali Nizozemští tenisté. Haase s Middelkoopem porazili Jebavého s Pavláskem 4:6 6:4 7:6(1) 6:4. Utkání Davis Cupu je tak po dvou dnech 2:1 pro Česko. Rozhodující bod mohou čeští tenisté udělat v nedělních dvouhrách, kde jako první nastoupí Jiří Veselý.

16.09.2017
Vítězem 1. ligy dospělých je Severočeská tenisová o.s.

Ve dnech 11.-15.9 se ve čtyřech základních skupinách konala 1. liga družstev dospělých. Z jednotlivých skupin postoupili do semifinále TK Neridé, TC Realsport Nymburk A, SK OAZA Praha a Severočeská tenisová o.s.. Vítězem se stal tým Severočeské tenisové o.s., který ve finále zdolal 5:4 celek TK Neridé, když po dvouhrách prohrával 2:4. Výsledky.

15.09.2017
Česko vede nad Nizozemskem 2:0, Veselý i Rosol vyhráli v pěti setech

Po prvním dni Davis Cupu Nizozemsko – Česko vede náš tým 2:0. Nejdříve Jiří Veselý zdolal v pětisetové bitvě Thiema de Bakkera 4:6 6:3 4:6 6:4 6:4, druhý bod potom přidal Lukáš Rosol, který také v pěti setech zdolal domácí jedničku Robina Haaseho. Češi jsou tak v Haagu jeden bod od udržení ve Světové skupině.

15.09.2017
Mezinárodní turnaj žen v areálu Vista resort

V bývalém areálu TC VŠ Praha (nyní Vista resort & club) se od úterý 12. září hraje mezinárodní turnaj žen dotovaný $15,000. Jedná se o třetí turnaj žen ITF v řadě na území ČR. První turnaj v Říčanech vyhrála Tereza Procházková, druhý turnaj na TJ Spoje vyhrála Francouzka Rame. Výsledky a program dne.

14.09.2017
Davis Cup v Nizozemsku zahájí Veselý proti De Bakkerovi

První, kdo se představí při barážovém utkání Davis Cupu v Nizozemsku, bude Jiří Veselý. Česká jednička vyzve domácího Thiema de Bakkera, po nich nastoupí Lukáš Rosol proti domácí jedničce Robinu Haasemu. Utkání začíná v pátek 15. září ve 14 hodin.

14.09.2017
Andrew Paulson vyhrál ITF 2 na Neridé

Vítězem mezinárodního juniorského turnaje ITF 2 na Neridé se stal Andrew Paulson (2001, TK Sparta Praha). Do semifinále postoupili celkem tři čeští junioři, Paulson vyřadil Jiřího Lehečku (2001, TK AGROFERT Prostějov) a Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) prohrál s Lopezem Montagudem ze Španělska. ve finále potom Paulson zdolal turnajovou dvojku Španěla Carlose Lopeze Montaguda 3:6 7:5 6:1. Čtyřhru ovládla dvojice Forejtek, Svrčina a mezi dívkami pár Beránková, Parry. Výsledky.

11.09.2017
Turnaj žen $15,000 na TJ Spoje vyhrála Francouzka Rame

Vítězkou mezinárodního turnaje žen na TJ Spoje dotovaného $15,000 vyhrála Alice Rame (1997, WTA 794) z Francie. Ve finále porazila Belgičanku Kempen (1997, WTA 558) 6:4, 5:4 ret. Čtyřhru vyhrály Nikola Tomanová a Kristýna Hrabalová, které ve finále porazily Markovou a Detiuc 6:1, 6:3. Výsledky.

10.09.2017
Zdeněk Kolář došel do finále $15,000 v Maďarsku

Turnajová jednička Zdeněk Kolář (ATP 241) titul v maďarském Kecskemetu nezískal. Na turnaji s dotací $15,000 ve finále podlehl Španelovi Lopez-Perezovi (ATP ) 1:6 1:6. Kolář má v této sezoně na kontě již dva tituly z turnajů této kategorie. Do finále čtyřhry došla česká dvojice Krstev, Rikl. Výsledky.

09.09.2017