Český tenisový svaz

Davis Cup: Zraněného Menšíka nahradí Svrčina. Sestavu doplní Mrva

30.01.2026

Kapitán českého daviscupového týmu Tomáš Berdych byl přinucen pozměnit nominaci pro utkání prvního kola kvalifikace proti Švédsku, které se bude hrát příští víkend v Jihlavě. Kvůli zranění nebude moci na reprezentační sraz dorazit Jakub Menšík, místo něho se v pozici týmové dvojky představí Dalibor Svrčina. Sestavu doplní ještě Maxim Mrva.

Menšík se zranil během probíhajícího Australian Open, na kterém postoupil do premiérového osmifinále grandslamu. Kvůli problémům s břišním svalem se však den před soubojem s Novakem Djokovičem odhlásil a v pátek oznámil, že se nebude moci zúčastnit nadcházejícího reprezentačního srazu.

„Po sérii lékařských vyšetření se potvrdilo, že zranění břišního svalu si vyžádá delší dobu rekonvalescence. Z tohoto důvodu jsem se dnes omluvil kapitánovi z účasti na nadcházejícím daviscupovém utkání,“ napsal Menšík na svých sociálních sítích. 

„Velmi mě to mrzí, do Jihlavy jsem se těšil, nicméně do termínu utkání se nestihnu plně zotavit. Věřím v úspěch týmu, který budu podporovat alespoň na dálku, a těším se na další domácí reprezentační zápas na podzim, již s mou účastí,“ dodala česká žebříčková jednička.

„Je to samozřejmě smutná zpráva, zranění ve sportu je vždycky špatně,“ mrzí Berdycha, jenž přišel o týmovou jedničku pro zápas se Švédskem. „Kuba hrál v Austrálii výborně. Je škoda, že ho zastavilo zranění,“ poznamenal kapitán, jenž musel rychle hledat náhradu.

„Naštěstí je k dispozici stále spousta hráčů. Myslím, že i tak je tým dostatečně silný na to, abychom utkání zvládli,“ řekl Berdych, který nakonec zvolil Dalibora Svrčinu, jenž bude plnit roli týmové dvojky za Jiřím Lehečkou. 

„Dalibor už v loňském roce předváděl výkony, které ho dostaly poprvé do stovky. Je to náš čtvrtý nejlepší singlista. Byl k dispozici, a proto na něj padla volba. Zahrál velmi slušně v Austrálii, i když smolně prohrál s Munarem. Ale byl to velice dobrý zápas, takže doufám, že na to naváže a stane se plnohodnotným druhým hráčem v týmu,“ pravil český kapitán, jenž svou nominaci doplnil také o Maxima Mrvu jakožto pátého hráče.

„Pokud ta možnost je, snažím se mít tým co nejvíc obsáhlý. Může se stát cokoliv, ať už zranění, nebo nemoci. Třetí singlista ke klukům je Maxim Mrva, který byl poprvé na Davis Cupu loni v Ostravě. Odehrál tam svůj první zápas a vyhrál ho. I proto na něj padla volba,“ odhalil.

Role týmové jedničky po omluvence od Jakuba Menšíka padla na Jiřího Lehečku, jehož začátek sezony provázelo zranění nohy. Pro jihlavský zápas by měl být stoprocentně připravený. „S Jirkou jsem mluvil včera. Říkal, že kotník už ho netrápí, že už trénuje a těší se na zápas. To je velice pozitivní zpráva. Informoval jsem ho o finální podobě týmu,“ podotkl Berdych.

V české sestavě budou také deblisté Petr Nouza a Patrik Rikl. Berdycha potěšily jejich výkony na Australian Open, kde se probojovali do čtvrtfinále. 

„Kluci mě mile překvapili, odehráli velice dobré Australian Open. Petr se nechával ve čtvrtfinále ošetřovat. Ale byli jsme ve spojení a říkal, že to nebylo nic vážného. Trošku ho táhlo v kyčli, ale po zápase už bylo všechno v pohodě. Věřím, že kluci jsou fit. A moc se těším na jejich zapojení do týmu. Určitě mají perspektivu,“ dodal.

Daviscupové utkání mezi Českem a Švédskem se uskuteční 7. a 8. února v jihlavské Horácké aréně.

Foto: ČTS / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Valentová vyhrála turnaj ITF J5 ve Španělsku
Tereza Valentová (2007, ITF 111) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J5 ve španělském Mijas Costa. Ve finále porazila Řekyni Karantali 6:1, 6:3.
26.09.2021
Lehečka vyhrál ATP challenger v Rumunsku
Jiří Lehečka (2001, ATP 195) vyhrál ATP challenger v rumunské Bukurešti. Ve finále porazil Slováka Horanského 6:3, 6:2. Do finále čtyřhry došel Lukáš Rosol spolu s Němcem Martererem.
26.09.2021
Brenda Fruhvirtová vyhrála turnaj ITF J1 v Belgii
Brenda Fruhvirtová (2007, ITF 35) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J1 hráček do 18 let v belgickém Charleroi. V českém finále porazila Barboru Palicovou (2004, ITF 42) 1:6, 6:3, 6:1.
26.09.2021
Ivo Kaderka byl dnes znovuzvolen prezidentem Tennis Europe
Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka byl dnes na 47. pravidelném výročním zasedání Tennis Europe (TE) v Lucembursku znovuzvolen prezidentem Evropské tenisové federace. Obhájil tak své vítězství z října loňského roku. K nové volbě došlo poté, co byl v létě na Kaderkův návrh odvolán nefunkční board Tennis Europe a následně došlo k vyhlášení nových voleb boardu i prezidenta.
25.09.2021
Ladman vyhrál turnaj Tennis Europe na Ukrajině
Filip Ladman (2009) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 12 let v ukrajinském Irpinu.Ve finále porazil Poláka Stanczyka 6:4, 6:4. Čtyřhru vyhrál Ladmn se Stanczykem.
20.09.2021
Malečková vyhrála turnaj žen ITF $25K v Jablonci
Jesika Malečková (1994, WTA 326) vyhrála mezinárodní turnaj ITF žen dotovaný $25,000 v Jablonci nad Nisou. V českém finále Jesika porazila Anetu Kladivovou (2000, WTA 1080) 6:2, 2:6, 6:2.
19.09.2021
Brunclík vyhrál turnaj Tennis Europe v Tiraně
Petr Brunclík (2006, TE U16 15) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe v albánské Tiraně. Ve finále porazil Milana Ristova z Černé Hory 6:2, 6:2.
19.09.2021
Kovačková vyhrála turnaj Tennis Europe v Portugalsku
Alena Kovačková (2008, TE U14 18) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 4 v portugalské Maie. V českém finále porazila Lauru Samsonovou 7:5, 1:6, 6:4. Čtyřhru vyhrály Samsonová s Forejtkovou.
19.09.2021
Kolář vyhrál ATP challenger ve Štětíně
Zdeněk Kolář (1996, ATP 185) vyhrál ATP challenger dotovaný 123.280 EUR v polském Štětíně. Ve finále udolal domácího Kamila Majchrzaka (1996, ATP 139) 7:6(4), 7:5. Zdeněk tak získal 125 bodů do žebříčku ATP, což by ho mělo posunout na hranici první a druhé stovky. Zdeněk spolu Romanem Jebavým došel do semifinále v soutěži čtyřher.
19.09.2021
Nejprestižnější mládežnický titul v kategorii družstev pro rok 2021 vyhrál Prostějov
Tým TK Agrofert Prostějov vyhrál mistrovství ČR družstev v kategori dorostu, které se konalo již tradičně v Praze na dvorcích TK Sparta Praha. Prostějov ve finále porazil Spartu 5:1. V duelu o třetí místo štvanický I.ČLTK Praha porazil Přerov 5:4.
19.09.2021
Tenisté Liberce získali potřetí prvoligový titul
Tenisté LTK Liberec se stali potřetí v řadě vítězi první tenisové ligy smíšených družstev. Tým hrajícího kapitána Lubomíra Majšajdra porazil stejně jako loni ve finále severomoravskou Slávii Orlová už po dvouhrách přesvědčivě 6:0. Liberecký tým tvořili z pražské Štvanice hostující Andrew Paulson a Darja Viďmanová a kmenoví domácí hráči a hráčky Dominik Reček, Michal Franěk, hrající kapitán Lubomír Majšajdr, Markéta Petruželová a Petra Krejsová. Dosáhli jsme vítězného hattriku, střetli jsme se o finále s kvalitním soupeřem. herně se nám dařilo. Vítězný svazový pohár a medaile si užíváme, radoval se liberecký kapitán Majšajdr. Jeho tým neztratil v zápase ani jeden set. Dominik Reček otáčel v prvním setu tiebreak s Rumlerem ze stavu 3:5, Darja Viďmanová přesvědčivě přehrála vítězku letošní juniorky v Paříži šestnáctiletou Lindu Noskovou, kterou trápila viróza. Účast v prosincové baráži o účast v extralize družstev, soutěže řízené Asociací extraligových klubů vedení LTK Liberec ještě zváží.
14.09.2021
Áčkové turnaje v Chrudimi a na Štvanici vyhráli Max Fröhlich a Tereza Krejčová
Max Fröhlich (2007, I.ČLTK Praha) vyhrál áčkový turnaj starších žáků v Chrudimi. Ve finále porazil Davida Petrofského (2007, LOB S.A. Bohnice, z.s.) 6:4, 6:3. Čtyřhru vyhráli Matyáš Kozlovský a David Petrofský. Áčkový turnaj starších žákyň v Praze na Štvanici vyhrála Tereza Krejčová (2008, TK Slavia Plzeň), které ve finále krečovala Barbora Veselá (2008, TK AGROFERT Prostějov). Čtyřhru vyhrály Kateřina Melicharová a Natalie Donald. Výsledky: chlapci, dívky.
14.09.2021
Sekerková vyhrála turnaj Tennis Europe U14 v Chorvatsku
Veronika Sekerková vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe v chorvatském Zadaru. V českém finále porazila Sofii Hettlerovou 6:2, 6:2. Sekerková s Italkou Bassotti vyhrála i soutěž čtyřher.
12.09.2021
Mrva vyhrál turnaje Tennis Europe v Tarbes
Maxim Mrva (2007, TE U14 1) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe ve francouzském Tarbes. Ve finále porazil Itala Cinu (2007, TE U14 4) 6:3, 3:6, 6:0.
12.09.2021
Dobiášová vyhrála turnaj Tennis Europe na Slovensku
Vanesa Dobiášová (2008, TE U14 225) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe ve Slovenské Lubči. Ve finále porazila Slovenku Vavrovou 6:4, 6:1. Vanesa vyhrála i soutěž čtyřher spolu se Slovenkou Belanskou.
12.09.2021
Bartůňková vyhrála turnaj ITF J2 v Rakovníku
Nikola Bartůňková (2006, ITF 31) vyhrála mezinárodní turnaj ITF hráček do 18 let v Rakovníku. Ve finále porazila Terezu Valentovou (2007, ITF 138) 2:6, 6:1, 6:0. Čtyřhru vyhrála Bartůňková s Ruskou Pridankinou. V kategorii chlapců vyhráli čtyřhru Jakub Nicod s Turkem Tokacem.
12.09.2021
Mrůzek vyhrál turnaj ITF J3 v Německu
Štěpán Mrůzek (2004, ITF 155) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J3 hráčů do 18 let v německém Merzigu. Ve finále porazil Australana McCabea 3:6. 6:3, 6:4.
07.09.2021
Kuchyně Gorenje Prague Open: Smitková ve finále nestačila na nasazenou jedničku
Letošní ročník turnaje Kuchyně Gorenje Prague Open je minulostí. Ve finále antukového podniku ITF s dotací 60 tisíc dolarů se na pražských Spojích utkaly nasazená jednička Magdalena Frechová z Polska a česká kvalifikantka Tereza Smitková. Z hladkého vítězství se radovala favorizovaná Frechová, která ztratila v souboji o trofej pouze tři gemy.
07.09.2021
Kločurek a Jiroušková vyhráli turnaj Tennis Europe v Rakovníku
Daniel Kločurek (2007, TE U14 167) vyhrál mezinárodní turnaj Tenis Europe hráčů do 14 let v Rakovníku. V českém finále porazil Davida Petrofského 6:1, 6:1. Čtyřhru vyhráli Kločurek a Poklemba. V kategorii dívek zvítězila Monika Jiroušková (2008, TE U14 408), která v českém finále porazila Terezu Krejčovou 3:6, 7:5, 6:4. Čtyřhru vyhrály Bervid a Fajmonová.
05.09.2021
Linhartová došla do finále turnaje Tennis Europe ve Švýcarsku
Nela Linhartová (2007, TE U14 28) došla do finále mezinárodního turnaje Tennis Europe hráček do 14 let ve švýcarském Klosters. Ve finále nestačila na domácí Kristinu Paul 6:7(5), 7:6(4), 6:7(1).
05.09.2021