Český tenisový svaz

Ohlédnutí za Pardubickou juniorkou 2022

13.08.2022

Hynek Bartoň (2004, ITF 24) je vítězem 95. ročníku Pardubické juniorky. Ve finále porazil Jakuba Nicoda (2004, ITF 17) 7:5, 6:2. V kategorii dívek zvítězila Tereza Valentová (2007, ITF 24), která ve finále porazila Magdalénu Smékalovou (2006, ITF 270) 6:1, 6:4. Čtyřhru chlapců vyhráli Jakub Nicod a Matthew William Donald. Vítězkami čtyřhry dívek se staly Nela Jandová a Katrin Pávková. Fotogalerie. Výsledky: chlapci, dívky. Více na www.pardubickajuniorka.cz.

Finále chlapců
Tak to tedy bylo něco. Jakub Nicod i Hynek Bartoň jsou zkušení matadoři a atmosféra finále je nabudila k parádnímu výkonu. Jen úvodní gem trval 15 minut a měl ATP kvalitu. Nicod si sice podržel v tomto gemu servis, ale na síti dostal několik světových prohozů z bekhendu Bartoně, což možná trochu zviklalo jeho představu, že tlak a náběh do bekhendu je cestou k úspěchu. A právě nedohrávání dobře rozehraných výměn u sítě stálo Jakuba Nicoda titul.

Co říci k výkonu Bartoně? Jen a pouze slova chvály. Výborný pohyb, skvělé čtení hry, v úderech byla razance a jeho řeč těla říkala: „dneska si jdu pro titul a odehraju to ve velkém stylu“. Bartoň byl na zápas evidentně dobře takticky připraven, šikovně mixoval vyšší spiny s razantními údery. Zdálo se, že má načtené Nicodovy kombinace.

Po vyhrané první sadě 7:5 Bartoň ještě přidal a Nicod už nevěděl, co má hrát. Dámy a pánové, nevěřil jsem, že to budu psát, ale Hynek Bartoň vyhrál Pardubickou juniorku po výkonu, který je hoden velkého šampiona.

Finále dívek
Tereza Valentová si dojela do Pardubic pro titul. Střevní viróza, která postihla několik hráčů a hráček, ji málem o titul připravila. Ve druhém kole Tereza chtěla krečovat Mihokové, ale ta ji svou skrečí předběhla a dala tak Tereze den volna k zotavení. Jsou to příběhy, co říkáte? V semifinále už to zase byla ta Valentová, jak ji známe. A ve finále předvedla asi svůj nejlepší výkon na turnaji. Smékalovou tlačila s razancí, které Magdaléna nebyla schopna čelit. Přesněji, z bekhendu se Smékalová bránila celkem slušně, ale z forhendu to moc nešlo.

Začátek druhé sady vyšel lépe Smékalové, která se nadechla k odvážnějšímu tenisu a bylo to znát i na skóre 3:0. Odvaha však nevydržela a Valentová to znovu vzala do svých rukou a Smékalovou víceméně rozstřílela. Tereza Valentová je vítězkou Pardubické juniorky 2022.

Příběh turnaje
Vít Kalina přijel do Pardubic dobře připraven ale neměl dobrý los. V prvním kole hrál se Švojgrem, zvládl to skvěle 6:4, 6:0. V dalším kole Skleničku 6:3, 7:6(3), opět dobrý výkon. Ve čtvrtfinále měl poraženého Bartoně, měl 7:6(5), 4:1 a servis.

Bartoň byl na tvrdém kurtu č.5 jak na bruslích a Kalina ho hnal z rohu do rohu za nenápadného koučingu velezkušeného Jana Kodeše mladšího ukrytého mimo zorný úhel rozhodčího. V té chvíli jsem odešel z kurtu, protože bylo hotovo. Jaké bylo moje překvapení, když Kalina prohrál set a skrečoval zápas kvůli křečím. Jak říkal Ivan Lendl: „konec je až když je konec“.

Můžeme spekulovat, že kdyby Kalina zápas dohrál, tak do finále šel Kalina nebo Homola. Každý z nich by byl ve finále pro Nicoda asi příjemnější soupeř než Bartoň. Takže Kalina připravil Nicoda o titul? Néééé. Naštěstí hrajeme tenis a ne „co by kdyby“ tenis.

Kažkopádně Bartoň dostal druhou šanci, využil ji a jede domů s titulem a plným kufrem věcí od Applu. Bartoň byl vždy velmi sebevědomý hráč (možná až moc), ale chyběl mu velký titul. Teď ho má. Navíc má nový účes, ty houfy dívek bude muset odhánět, aby zbyl nějaký ten čas taky na trénink. Česko našlo svou tenisovou superstar :-) Není to krásný příběh?

Kdo předvedl dobrý výkon?

CHLAPCI
Jakub Nicod (2004, TK Sparta Praha) hrál dobrý tenis, přesto odjíždí z Pardubic zklamaný. Na poslední pokus to málem vyšlo. Musí to strašně bolet. Hodně štěstí Jakube mezi muži. Máš na to.
Jakub Vrba (2005, TK Sparta Praha) vyhrál 2 těžké zápasy, porazil Valeše a Vejšického.
Petr Brunclík (2006, TK Sparta Praha) porazil Jupu a nestačil na důrazně hrajícího Mrůzka.
Štěpán Mrůzek (2004, TK AGROFERT Prostějov) je rychlý hrát s velkým švihem, porazil Brunclíka a nestačil na Nicoda.
Matthew William Donald (2004, TK Sparta Praha) hrál solidně, nestačil na mladého talentovaného Mrvu.
Maxim Mrva (2007, TK AGROFERT Prostějov) je český tenisový supertalent. Těžké míče hraje s přehledem starého mazáka. Ta jeho jemná porce drzosti a arogance je vlastně dobrý předpoklad pro úspěch ve sportu.
Jakub Filip (2005, TK Sparta Praha) porazil Paroulka a Macha. Bohužel musel skrečovat z důvodu střeví virózy.
Štěpán Mach (2004, TK Frýdlant v Čechách) porazil Rouchala a Nápravníka, prohrál s Filipem.
Patrik Homola (2004, TK AGROFERT Prostějov) došel do semifinále, byl schopen konkurovat největším favoritům. Jen tak dál.
Vít Kalina (2005, TK Sparta Praha) hrál velmi dobře, výborný turnaj. Tak zase za rok.
Tomáš Zlatohlávek (2004, I.ČLTK Praha) je hráč s potenciálem, má dobrou techniku, výborně servíruje. Chce to nabrat trochu svaly a přidat razanci.
Hynek Bartoň (2004, TK AGROFERT Prostějov) vyhrál titul a ve finále hrál jako král.


DÍVKY
Tereza Valentová (2007, TK Sparta Praha) hrála dobře a vyhrála titul.
Nela Jandová (2007, I.ČLTK Praha) je talentovaná hráčka, která jistě v dalších letech bude bojovat o titul.
Eliška Forejtková (2008, TK Slavia Plzeň) došla do semifinále, velký úspěch. Eliška může přijet ještě čtyřikrát.
Sarah Melany Fajmonová (2007, TK Neridé) byla pro mne milým překvapením. Velmi dobrá hráčka s velkým potenciálem.
Vendula Valdmannová (2007, Tennis Hill Havířov o.s.) hrála velmi dobře, přejela Krejčovou a vyřadila jí střevní viróza. Za rok bude hodně kousat.
Nela Charvátová (2006, TK Most) došla do semifinále, kde si myslím, že chybělo málo a bylo z toho finále.
Katrin Pávková (2005, I.ČLTK Praha) hrála celkem dobře, ale čekal jsem, že bude víc střílet, že bude nebezpečnější.
Tereza Poláková (2004, TK Oáza Říčany) hrála velmi dobře, porazila Šílovou a indisponovanou Malou.
Nikol Janíčkovičová (2007, I.ČLTK Praha) porazila Oliveriusovou a Rainke, potrápila Smékalovou.
Magdaléna Smékalová (2006, TK AGROFERT Prostějov) je šťastná i za postup do finále. Magdaléna hraje trochu jinak než většina dívek a to je recept na úspěch. Jen tak dál.

Závěrem
Střevní virózu a absenci některých našich nejlepších juniorů resp. juniorek smazalo famózní finále chlapců. S virózou asi nic neděláme a s absencí našich top hráčů má něco v plánu sportovní ředitel svazu Jan Stočes, který nastínil, že vzniknou žebříčkové parametry pro povinnou účast na mistrovstvích ČR a to nejen v kategorii dorostu. Jak řekl letos v Pardubicích Tomáš Berdych: „asi bych měl větší šanci vyhrát grandslam, když bych nehrál v éře Federera, Nadala a Djokoviče, ale stoprocentně mohu říci, že mě to udělalo lepším hráčem“. Konkurence je důležitá a vyhýbat se konfrontaci se svými rivaly je krátkozraké.

Napsal: Lukáš Březina

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Halovými Mistry ČR st. žactva se stali Svrčina a Lavičková

Halové Mistrovství ČR v kategorii staršího žactva pro rok 2016 vyhráli Dalibor Svrčina a Kristýna Lavičková. Dalibor Svrčina (2002, TK AGROFERT Prostějov) ovládl šampionát zcela suverénně, během turnaje ztratil pouze osm gemů. Ve finále v Prostějově porazil Vítka Horáka (2002, I.ČLTK Praha) 6:2 6:2. Kristýna Lavičková (2002, TK Sparta Praha) v Plzni také splnila roli turnajové jednička, ve finále porazila Denisu Huňkovou (2002, TK AGROFERT Prostějov) 6:2 6:3. Výsledky Prostějov. Výsledky Plzeň.

01.03.2016
Barbora Krejčíková je v Kuala Lumpuru ve druhém kole

Do druhého kola turnaje WTA v Kuala Lumpur postoupila Barbora Krejčíková. Česká hráčka zdolala Číňanku Wang 6:4 1:6 6:2 a v dalším kole ji čeká turnajová trojka Sabine Lisicki. První kolo má ještě před sebou Klára Koukalová, která změří síly s Naomi Broady z Velké Británie.

29.02.2016
Zlatý double pro Filipa Dudu na ITF 2 v Litvě

Filip Duda (1998, ITF 122) ovládl juniorský turnaj ITF 2 v litevském Siauliai. Sedmnáctiletý Duda ve finále zdolal turnajovou jedničku a 18. juniora světa Kennetha Raismu (EST) 7:6(4) 7:6(2). Spolu s Michaelem Vrbenským vyhráli i čtyřhru. Výsledky. Videa z turnaje.

29.02.2016
Kristýna Plíšková vyhrála padesátku ve Švýcarsku

Svůj první letošní triumf si na padesátce žen ve švýcarském Kreuzlingenu připsala Kristýna Plíšková (WTA 115). Turnajová dvojka prošla celým turnajem bez ztráty setu a v boji o titul vyhrála dva tie-breaky nad domácí Amrou Sadikovic 7:6(4) 7:6(3). Dalším čtyřem českým hráčkám se nepodařilo přejít první kolo. Výsledky.

28.02.2016
Adam Pavlásek ve finále na Challengeru v Cherbourgu

Podruhé v letošní sezoně se Adam Pavlásek (ATP 144) probojoval do finále ATP Challengeru, tentokrát na €42,500+H ve francouzském Cherbourgu. Hned na úvod Pavlásek porazil finalistu challengeru ve Wroclawi Honzu Hernycha, ve finále potom ale nestačil na Jordana Thomsona (AUS, ATP 149) 6:4 4:6 1:6. Výsledky.

28.02.2016
Jaroslav Pospíšil došel do finále ITF futures $10,000 v Egyptě

Poprvé od října loňského roku se na okruhu ITF futures znovu představil Jaroslav Pospíšil (ATP 386). Bývalý 103. hráč ATP si zahrál futures s dotací $10,000 v egyptském Sharm El Sheikhu a došel do finále dvouhry. V něm nestačil na Srba Marka Tepavace (ATP 288) 4:6 7:6(8) 5:7. Výsledky.

28.02.2016
Patricie Kubíková vyhrála TE 3 do 12-ti let na Azorech

Dvanáctiletá Patricie Kubíková (TK Sparta Praha) se stala vítězkou mezinárodního turnaje TE 3 do 12-ti let v Ponta Delgada na Azorech. Patricie prošla turnajem bez ztráty setu, ve finále porazila Florence Joule (FRA) 6:0 6:3. Kubíková si odváží také titul ze čtyřhry spolu s Kristýnou Beranovou. Výsledky.

27.02.2016
Tomáš Macháč došel do finále ITF 4 v Lucembursku

Finále na juniorském turnaji ITF 4 v Lucembursku si zahrál Tomáš Macháč (2000, ITF 516). Titul nakonec nezískal, ve finále nestačil na Francouze Uga Blancheta 1:6 4:6. Mezi dívkami došla nejdále Radka Bužková, která skončila v semifinále a s Anetou Laboutkovou vyhrály čtyřhru. Výsledky.

27.02.2016
WTA Doha: Petra Kvitová končí v osmifinále s Ostapenko

Po výhře nad krajankou Barborou Strýcovou končí Petra Kvitová na turnaji v Doha v osmifinále. Ve třech setech nestačila na Jelenu Ostapenko 7:5 2:6 1:6 a její letošní počet vyhraných utkání zůstává na dvou. Ve čtyřhře se Strýcovou ji ještě čeká druhé kolo čtyřhry.

25.02.2016
Tomáš Berdych v Dubaji stejně jako v Marseille nestačil na Kyrgiose

Stejně jako na minulém turnaji v Marseille končí Tomáš Berdych i v Dubaji s Nickem Kyrgiosem. Tentokrát prohrál český tenista po setech 4:6 4:6 a s turnajem se loučí ve čtvrtfinále.

25.02.2016
Lucie Šafářová první utkání po návratu nezvládla, titul neobhájí

Poprvé od Turnaje mistryň se na kurtu v Doha představila Lucie Šafářová. Česká tenistka však první zápas po nemoci nezvládla, prohrála s Caglou Buyukakcay (WTA 143) z Turecka 6:7(6) 5:7 a titul tak v Kataru neobhájí.

24.02.2016
Davis Cup 2016: Nejsilnější sestava pro utkání s Německem

Kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil oznámil nominaci pro utkání prvního kola s Německem. Češi do Hannoveru odjedou v nejsilnější možné sestavě, Berdych, Rosol, Štěpánek a Veselý. Utkání se odehraje 4.-6. března 2016.

23.02.2016
Kvitová v českém duelu v Doha porazila Strýcovou

Petra Kvitová si v českém souboji druhého kola na turnaji v katarském Doha poradila s Barborou Strýcovou. Finalistka turnaje v Dubaji podlehla české jedničce ve dvou setech 6:7(2) 4:6. Kvitovou v dalším kole čeká Jelena Ostapenko. Po těsné prohře se s podnikem loučí Denisa Allertová, která nestačila na Eugenie Bouchard 6:7(0) 5:7.

23.02.2016
Berdych a Rosol postoupili v Dubaji do druhého kola

Tomáš Berdych a Lukáš Rosol zvládli na turnaji ATP v Dubaji první kolo, Berdych si poradil s Portugalcem Sousou 6:1 6:4 a Rosol otočil utkání s Bhambrim z Indie 2:6 7:6(2) 6:0. Nedařilo se Jiřímu Veselému, kterého zastavil Borna Coric po setech 6:4 6:4.

23.02.2016
Turnaj A dorostu v Břeclavi a Hrádku vyhráli Velek a Nikolovová

Vítězi turnaje kategorie A dorostu se stali Daniel Velek (1999, I.ČLTK Praha) a Vanesa Nikolovová (2001, I.ČLTK Praha). Velek si ve finále v Břeclavi poradil s Dominikem Bartoněm 6:4 6:4 a Nikolovová v Hrádku n. Nisou porazila Terezu Polanskou 6:2 6:2. Výsledky Břeclav. Výsledky Hrádek.

23.02.2016
Český duel v Doha: Barbora Strýcová vyzve Petru Kvitovou

Finalistka z Dubaje, Barbora Strýcová, má úspěšně za sebou i první kolo v katarském Doha. Bára v něm porazila Francouzku Mladenovic 6:3 6:4 a v dalším kole ji čeká český duel s Petrou Kvitovou, která měla jako turnajová pětka volný los.

23.02.2016
OPTIM TOUR 2016: Václav Šafránek vyhrál skvěle obsazený Milten cup

Václav Šafránek (aktuálně 350. hráč ATP) vyhrál silně obsazený halový turnaj v Milovicích. Na druhém turnaji okruhu Optim Tour 2016 však musel podstoupit mj. tři těžké třísetové zápasy; postupně s Vejvarou, Jedličkou a nakonec ve finále udolal zřejmě již unaveného Filipa Brtnického 3:6, 6:2, 6:4.

22.02.2016
Allertová se v Doha postarala o překvapení, vyřadila Svitolinu

Skvělý výsledek zaznamenala v prvním kole turnaje WTA v Doha Denisa Allertová. Česká hráčka porazila turnajovou patnáctku Elinu Svitolinu 7:5 6:4. V druhém kole ji čeká Kanaďanka Bouchard.

22.02.2016
Winter Cup 16&U: Dívky skončily na druhém místě, nestačily na Rusko

Sestava dívek Kaňková, Beránková a Šebestová obsadila na halovém Mistrovství Evropy do 16-ti let ve Vésce druhé místo. Češky ve finále nestačily na Rusko, když o vítězkách musela rozhodnout závěrečná čtyřhra. Chlapci ve složení Štyler, Holiš, Pánik obsadili konečné sedmé místo. Výsledky dívky. Výsledky chlapci.

22.02.2016
Winter Cup 14&U: Tým chlapců vybojoval stříbro, dívky bronz

Český tým chlapců do 14-ti let, ve složení Svrčina, Kubík, Šmédek, získal na halovém Mistrovství Evropy družstev stříbrnou medaili, když ve finále Winter Cupu v Bukurešti nestačil na Itálii. Dívky (Hindová, Lavičková, Huňková) se ve stejné kategorii umístily na třetím místě, v boji o bronz porazily Slovinsko. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

21.02.2016