Český tenisový svaz

Kapitán Berdych odhalil úvodní nominaci pro duel se Švédskem

05.01.2026

Kapitán českého týmu Tomáš Berdych odhalil úvodní nominaci pro utkání prvního kvalifikačního kola Davisova poháru proti Švédsku, které se uskuteční 7. a 8. února v Horácké aréně v Jihlavě. V týmu budou Jiří Lehečka, Jakub Menšík, Petr Nouza a Patrik Rikl. Debloví specialisté Nouza a Rikl jsou v nominaci poprvé.

Čeští tenisté se pokusí v letošním ročníku Davis Cupu navázat na skvělé loňské tažení, které skončilo až ve čtvrtfinále v Boloni. Kapitán Tomáš Berdych zatím vybral pro duel proti Švédům čtyři hráče, o pátém členovi týmu se teprve rozhodne.

Teoreticky jím může být Tomáš Macháč, který se s kapitánem Berdychem domluvil, že bude záležet na jeho výsledcích v Austrálii. Pokud by tam Macháč získal větší počet bodů, mohl by český výběr doplnit. V opačném případě Berdych donominuje některého z talentovaných mladíků.

„První dva kluci singlisti byli okamžitě k dispozici a připraveni na to hrát. Tomáš Macháč se omluvil ze svých důvodů, které chápu a respektuju. Zůstáváme v kontaktu. Kdyby se u něj situace změnila, možnost ho donominovat tam pořád je až do poslední chvíle. A kluky deblisty jsem vnímal už loni, kdy hráli velice dobře. Hodně se zlepšili a posunuli. Chtěl bych je do týmu začlenit a sledovat, jak se s tou situací poperou. Uvidíme, jak to bude fungovat. Můžou být přínosem pro tým. Je to deblový pár, který má v plánu spolu hrát i v budoucnu,“ vysvětlil Berdych.

Jiří Lehečka a Jakub Menšík jsou v posledních letech oporami českého daviscupového týmu, oba jsou zároveň členové elitní dvacítky žebříčku ATP. Petr Nouza s Patrikem Riklem spolu hrají pravidelně už od února 2024, loni ovládli dva turnaje na elitním okruhu (Marrákeš, Kitzbühel).

„Pro mě osobně je nominace do Davis Cupu jeden ze splněných snů. Zápasy Česka jsem vždycky hodně prožíval, dodnes vzpomínám na výlet s rodiči na finále Davis Cupu 2009 v Barceloně. Asi nejsilnější zážitek při sledování tenisu mám z finále z O2 arény 2012. Moc se těším. Navíc jako bonus hrajeme doma, takže určitě bude skvělá atmosféra a můžou se přijít podívat kamarádi a rodina. Hlavně rodiče, bez kterých bych se sem nikdy nedostal,“ řekl Nouza.

„Jsem moc rád za tuto příležitost. Je to něco, o čem jsem vždycky snil. Chtěl bych poděkovat našemu kapitánovi, že nám s Petrem dal příležitost a nominoval nás k nadcházejícímu utkání. Tím spíše, že hrajeme doma. Je úplně neskutečné takto začínat, už teď se moc těším. Pokud budeme nominováni, uděláme všechno pro to, abychom bod urvali a stali se platnými členy týmu i na další zápasy,“ zmínil Rikl.

Daviscupové utkání mezi Českou republikou a Švédskem se uskuteční o víkendu 7. a 8. února v Horácké aréně v Jihlavě. Kapacita haly činí 5500 míst, vyprodáno bylo za necelou hodinu.

„Hala je opravdu nádherná, o tom jsme se dneska přesvědčili. Klobouk dolů před těmi, kteří tu halu projektovali a vymysleli. V našich podmínkách je to něco unikátního. Jsme velmi spokojení a moc se sem těšíme,“ uvedl předseda svazu Jakub Kotrba.

Foto: Český tenisový svaz / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Áčko mladšího žactva ve Frýdku a v Dobříši vyhráli Kumstát a Valentová

První letní áčkový turnaj mladších žáků ve Frýdku-Místku vyhrál Jan Kumstát (2007, TK AGROFERT Prostějov), který ve finále porazil Maxima Mrvu (2007, TK AGROFERT Prostějov) 6:0, 6:3. Čtyřhru vyhráli Kumstát se Sedlářem. První áčko mladších žákyň hrané v Dobříši vyhrála Tereza Valentová (2007, TK Sparta Praha), která ve finále porazila Alisu Oktiabrevu (2008, TK Olymp Praha) 6:4, 6:4. Čtyřhru dívek vyhrály Linhartová a Suchá. Výsledky: chlapci, dívky.

17.06.2019
Mácha Lake Open s grandslamovými vítězkami

Osmnáctý ročník tenisového turnaje ITF žen Mácha Lake Open startuje v úterý 18.května na dvorcích ve Starých Splavech. Ozdobou turnaje se zvýšenou dotací 60 tisíc amerických dolarů plus hospitality je start tří několikanásobných grandslamových šampionek ve čtyřhře a vítězek Fed cupu Barbory Krejčíkové, 138. hráčky žebříčku WTA, 32 leté Italky Sary Erraniové bývalé světové pětky ve dvouhře a Lucie Hradecké, dvojnásobné olympijské medailistky z Londýna a Ria. Výsledky.

17.06.2019
Viďmanová vyhrála ITF 1 v Německu

Darja Viďmanová (2003, ITF 120) vyhrála mezinárodní turnaj hráček do 18 let ITF Grade 1 v nemeckém Offenbachu. Ve finále porazila Angentinku Anu Geller 7:5, 2:6, 6:3. Zisk 280 bodů do žebříčku ITF posune Dášu do první stovky ITF, kde je nyní pouze Linda Fruhvirtová a Kristýna Lavičková. Výsledky.

16.06.2019
Nosková vyhrála ITF 2 v Polsku

Linda Nosková (2004, ITF 152) vyhrála mezinárodní turnaj hráček do 18 let v polské Bytomi. Ve finále porazila Bělorusku Evialinu Laskevich 6:0, 6:2. Linda vyhrála i čtyřhru spolu s Evialinou Laskevich. Výsledky.

16.06.2019
Lehečka s Veselým došli do finále čtyřhry v Prostějově

Jiří Lehečka (2001, ATP 478) a Jiří Veselý (1993, ATP 107) došli do finále čtyřhry na ATP challengeru v Prostějově. Ve finále nestačili na deblový pár Oswald/Polášek 4:6, 6:7(4). Ve dvouhře zvítězil Španěl Pablo Andujar, který ve finále porazil Maďara Balaszse 6:2, 7:5.

10.06.2019
Miklová došla do finále v Bosně a Herzegovině

Barbora Miklová (1998, WTA -) došla do finále mezinárodního turnaje žen dotovaného $15,000 v Banja Luka. Ve finále nestačila na druhou nasazenou Miru Antonitsch (1998, WTA 681) 3:6, 3:6. Barbora byla úspěšná i ve čtyřhře, kde také došla do finále. Výledky.

09.06.2019
Urbanová a Opluštil v Polsku získali titul

Lucie Urbanová (2006, TE 116) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v polském Štětíně. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Polku Rowinskou 7:6(5), 6:2. V soutěži chlapců získal titul postoupivší z kvalifikace Patrik Opluštil (2005, TE -), který v českém finále porazil Kryštofa Švojgra 6:1, 6:2. Čtyřhru chlapců vyhráli Hanzelín a Švojgr, čtyřhru dívek Smékalová a Urbanová. Výsledky.

09.06.2019
Nicod a Štruplová vyhráli turnaj Tennis Europe v Hrádku n.N.

Jakub Nicod (2004, TE16 115) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 16 let v Hrádku nad Nisou. Ve finále udolal Šimona Mališe 6:1, 6:7(3), 6:4. V kategorii dívek zvítězila Julie Štruplová (2004, TE16 177), která porazila Rachel Heřmanovou 6:0, 6:0. Čtyřhru chlapců vyhráli Homola a Myslivec, čtyřhru dívek Hranáčová a Pávková. Výsledky.

09.06.2019
Markéta Vondroušová titul na French Open 2019 nezískala

Markéta Vondroušová (1999, WTA 38) došla do grandslamového finále ve dvouhře na French Open 2019. Ve finále Markéta nestačila na Australanku Asleigh Barty (1996, WTA 8) 1:6, 3:6. Postupem do grandslamového finále Markéta získala 1300 bodů do žebříčku WTA, což jí posune na pozici 16. Gratulujeme.

09.06.2019
Vondroušová postoupila do semifinále French Open 2019

Markéta Vondroušová pokračuje v senzačním tažení letošním Roland Garros. Ve čtvrtfinále porazila ve dvou setech Chorvatku Petru Martič 7:6, 7:5 a postoupila do semifinále. Tam se utká s Britkou Kontou.

05.06.2019
TE 1 do 12-ti let v Hrádku vyhrál Kumstát, Slaměníková ve finále

Mezinárodní turnaj TE 1 do 12-ti let v Hrádku nad Nisou vyhrál Jan Kumstát (2007, TK AGROFERT Prostějov). Mezi dívkami nejdále došla Marie Slaměníková (2007m TK AGROFERT Prostějov), která ve finále podlehla Alise Oktiabrevě 7:5 4:6 4:6. Kumstát ve finále nedal šanci Nielsi McDonaldu z Německa 6:0 6:0. Výsledky.

02.06.2019
Nelly Kněžková vyhrála ITF 4 ve Švédsku

Česká juniorka Nelly Kněžková (2003, TK Sparta Praha) se stala vítězkou juniorského turnaje ITF 4 ve švédském Varnamu. Kněžková prošla celým turnajem bez ztráty setu, ve finále si poradila s domácí Marií Petrovic 6:1 6:3. Ve čtyřhře skončila Kněžková v semifinále. Výsledky.

02.06.2019
Lucie Urbanová vyhrála v Budapešti, Zdena Šafářová došla do finále v Tiraně

Lucie Urbanová (2006, TK AGROFERT Prostějov) ovládla turnaj TE 3 do 14-ti let v Budapešti, když jako turnajová dvojka ve finále porazila domácí Kitti Molnar 7:5 6:0. Spolu s Bárou Michálkovou navíc získala titul i ve čtyřhře. V albánské Tiraně se dařilo Zdeně Šafářové (2003, I.ČLTK Praha), která došla do finále. Tam nestačila na Nikol Paleček 2:6 1:6. Výsledky Budapešť. Výsledky Tirana.

02.06.2019
Šátral došel do finále turnaje $25,000 v Mostě

Jan Šátral (1990, ATP 356) došel do finále mezinárodního turnaje mužů ITF s dotací $25,000+H. Ve finále mu chyběl jediný míč k vítězství nad Maxime Chazal (1993, ATP 567). Francouz odvrátil 2 mečboly ve druhém setu a 4 mečboly ve třetím setu, aby nakonec zvítězil 5:7, 7:6(6), 7:5. Čtyřhru vyhráli Paroulek se Štylerem, kteří ve finále porazili pár Šafránek/Šátral 7:5, 6:1. Výsledky.

02.06.2019
Martincová vyhrála turnaj ITF $25,000 v Essenu

Tereza Martincová (1994, WTA 155) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF $25,0000 v německém Essenu. Ve finále porazila Španělku Badosa Gibert 6:2, 7:6(4). Výsledky.

02.06.2019
Šalková došla do finále v Budapešti, Beránková v Portugalsku

Dominika Šalková (2004, TK Neridé) si zahrála o titul na turnaji juniorů kategorie 4 v Budapešti. Česká juniorka nestačila na Polku Wierzbowskou 2:6 3:6. Po boku Terezie Pluhařové si o titul zahrála také ve čtyřhře. Na ženském okruhu ITF se do finále probojovala Karolína Beránková (2000), která v Portugalském Cantahede podlehla Lise Ponomar z Německa 1:6 6:4 3:6. Výsledky Budapešť. Výsledky Cantahede.

26.05.2019
Jan Hrazdil vyhrál TE 2 do 14-ti let v Budapešti

Jan Hrazdil (2005, TK AGROFERT Prostějov) vyhrál mezinárodní turnaj TE 2 do 14-ti let v Budapešti. Čtrnáctiletý český junior ve finále porazil Francouze Berrangera 1:6 6:4 6:0. Spolu se Zoranem Ludoskim navíc vyhrál i čtyřhru. Výsledky.

26.05.2019
Futures $25,000+H v Jablonci vyhrál Patrik Rikl

Turnaj mužů ITF futures s dotací $25,000+H v Jablonci nad Nisou má českého vítěze. Stal se jím Patrik Rikl (1999, ATP 538), který v českém finálovém souboji porazil Jiřího Lehečku (2001, ATP 536) 7:6(3) 6:3. Čtyřhru vyhrál pár Šafránek, Šátral. Výsledky.

26.05.2019
Jonáš Forejtek vyhrál turnaj ITF kategorie A v Miláně

Jonáš Forejtek (2001, ITF 9) se stal vítězem prestižního juniorského turnaje kategorie A v Miláně. Český junior ve finále porazil Thiaga Tirante z Argentiny 6:3 6:4 a získal druhý letošní titul mezi juniory. Do semifinále dvouhry došla Linda Fruhvirtová (2005, ITF 57), která startovala na divokou kartu. Linda nestačila na pozdější vítězku Alexu Noel z USA 6:1 4:6 4:6. Výsledky.

26.05.2019
ITF vrátila body ATP a WTA na turnaje $15,000 a $25,000

Po obrovské vlně nespokojenosti především ze strany hráčů a trenérů došlo 5 měsíců od spuštění projektu Transition Tour (později World Tennis Tour) ke změnám, které hráči požadovali. Na turnaje mužů s dotací $15,000 a $25,000 se vrací body ATP, stejně tak na turnaje žen s dotací $15,000. Body naběhnou do žebříčků ATP a WTA v srpnu 2019 zpětně za všechny turnaje hrané od srpna 2018. Tyto turnaje budou moci využít kvalifikaci s 48 účastníky (do teď bylo 32 a na začátku roku 24).

24.05.2019