Český tenisový svaz

Dopis členům Českého tenisového svazu

15.08.2025

Vážení tenisté, obracím se na Vás touto mimořádnou formou s ohledem na mimořádnou situaci, které je Český tenisový svaz vystaven. Během dnešního dne budou publikovány informace, ze kterých plyne, že ČTS a jeho členové čelí prvním přímým důsledkům dotační kauzy způsobené obviněnými členy minulého vedení v čele s prezidentem Ivo Kaderkou. Svaz obdržel platební výměr finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně při organizaci tenisových turnajů v roce 2021 ve výši téměř 25 milionů korun + příslušenství. Dalším hrubým zásahem do jeho financí jsou pak důsledky kontrol Národní sportovní agentury v letech 2022 a 2023, když podle čerstvých kontrolních zjištění došlo v těchto letech k pochybení ve výši 52,5 milionu korun.

Nebudu zastírat, že situace je navzdory našim okamžitým odvoláním extrémně závažná, srovnatelná snad jen s obdobím po únoru loňského roku, kdy Český tenisový svaz bojoval o svou existenci a zajištění základního financování. Nechci nikoho strašit virtuálními kostlivci, ale realita je taková, že v důsledku činnosti obviněných členů minulého vedení svazu bude brzy nutné vrátit státu minimálně 77 milionů korun + příslušenství.

Nejde vlastně o žádné překvapení, ale o realitu, se kterou jsme v některých černých scénářích počítali a od prvního dne v čele svazu proti ní bojovali. Přijde nám absurdní, aby svaz a jeho členové museli vracet státu sumu za sérii domácích turnajů ve zmiňovaných letech v plné částce, když turnaje proběhly a pomohly českému tenisu.

Vedle výtky, že jen straším kostlivci a miliony, jsem už zaslechl i kritiku, že bojem proti uvedeným sankcím jen pomáhám minulému prezidentovi Kaderkovi. Není tomu tak, pomáhám českému tenisu a snažím se dosáhnout toho, aby trest za vznesená individuální pochybení tvrdě nedopadl na celý náš sport. Nemůžeme přeci ještě před pravomocnými rozhodnutími soudů nade vším mávnout rukou a říct, že bez mrknutí oka zaplatíme 77 milionů, protože to podle NSA a policie zavinil Kaderka.

Samozřejmě, zákony platí pro každého, ale sportovní prostředí je specifické a nejdou na něj bezezbytku aplikovat stejná pravidla jako na jiné ryze komerční subjekty. Podporu a porozumění jsme našli u řady významných zástupců českého sportu, se kterými se nyní budeme snažit tyto výjimky vysvětlit a celkový dopad sankcí zmírnit. Proti vydanému platebnímu výměru i výsledkům kontrol jsme se odvolali, jednáme o splátkovém kalendáři i dalších připravených možnostech řešení situace.

Český tenisový svaz a naše vedení bude důsledně a odpovědně bojovat za svá práva a své členy a vysvětlovat odpovědným osobám a institucím, v čele s Národní sportovní agenturou, že princip kolektivní viny není na místě. Vždyť 99,999 % členů svazu se nikdy nijak neprovinilo! Již se nám díky naší argumentaci a vysvětlování podařilo snížit první sankci nálezu finančního úřadu za rok 2021 o 15 milionů na konečných 24,7 milionu korun + penále. I tak jde o sumu extrémně vysokou, se kterou se budeme muset všichni vypořádat.

Možných scénářů jsme za uplynulý rok, kdy jsme nastalou záležitost prakticky denně řešili, připravili několik. Rád zde ubezpečím všechny obvykle dobře informované zdroje, že cestou z nastalé situace v žádném případě nebude prodej Národního tenisového dvorce Štvanice. Ten bude maximálně využit jako zástava směrem k finančnímu úřadu, bude-li to situace vyžadovat.

Ať dopadnou probíhající komplikovaná jednání jakkoli, chci všechny ujistit, že základní funkce a financování svazu a jeho oblastí, klubů i středisek není ohroženo. Český tenis může a bude i nadále fungovat minimálně tak, jak fungoval doposud, bez drastických změn a zásahů do základních systémů jeho financování.

Závěrem využiji této výjimečné formy přímé komunikace a dovolím si krátké vysvětlení. Sport v Česku, a tenis není a nikdy nebyl výjimkou, je z významné části financován státem. Ten ze státního rozpočtu posílá prostředky Národní sportovní agentuře a ta je rozděluje na základě předložených žádostí jednotlivým svazům. Jen pro představu, v loňském roce to bylo 158 milionů, což bylo 86 % celého svazového rozpočtu. Tyto prostředky jsou určeny na zajištění činnosti klubů, všech reprezentací, přípravu a výchovu talentů, organizaci turnajů či chodu svazu. Rád bych tak vyvrátil roky zažitý mýtus, že český tenis a výchova jeho největších talentů je vizionářsky financován privátními manažerskými skupinami a geniálními manažery. Není to pravda! Vedle rodičů a klubů je financování tenisu závislé právě na státní dotaci. Proto je shoda se státem pro tenisový svaz zásadní. Mohu Vám slíbit, že děláme a uděláme vše proto, aby český tenis i tuto mimořádnou situaci zvládl co nejméně bolestivě a dál se rozvíjel a vyvíjel v procesech a změnách, které jsme započali před rokem. Omlouvám se, že pro Vás dnes nemám dobré zprávy, ale jsou okamžiky, kdy je třeba pohlédnout realitě přímo do očí, byť je sebenepříjemnější. Navzdory všemu výše uvedenému přeji, aby Vám tenis dále přinášel hlavně radost, ať už jako hráčům, trenérům, dobrovolným funkcionářům či věrným fanouškům. O vývoji a řešení celé situace Vás budu samozřejmě brzy informovat.

Jakub Kotrba, předseda ČTS

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Vocel s Papíkem vyhráli čtyřhru na desítce ve Vestci

Matěj Vocel a Tomáš Papík vyhráli čtyřhru na mezinárodním turnaji ITF Futures dotovaném $10,000 ve Vestci u Prahy. Ve finále porazili pár Bader/Lootsma 6:3, 6:2. Vocel s Papíkem vyhráli už druhou českou desítku, tu první vyhráli před 14-ti dny v Milovicích. Ve finále dvouhry se v sobotu od 11 hod. o titul utkají Tomáš Papík a Niels Lootsma. Výsledky.

09.12.2016
Poděkování prezidentu ČTS
Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych Vám poděkovala, jménem společnosti DIAKONIE ČCE střediska v Ostravě za Vaši podporu Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Náruč.
08.12.2016
Junior Davis Cup v Pelhřimově vyhrála Jižní Morava

Vítězným týmem Junior Davis Cupu v Pelhřimově se stala Jižní Morava ve složení Menšík, Rouchal a Hrazdil. Ve finále porazili celek Severomoravského tenisového svazu 3:0, na třetím místě potom skončilo družstvo Středních Čech, které porazilo 2:1 Prahu.

06.12.2016
Junior Fed Cup v Rakovníku vyhrál tým Prahy

Vítězem Junior Fed Cupu, který se konal 3.-5.12. 2016, se stalo družstvo Prahy ve složení Bartůňková, Havlíčková a Pávková. Ve finále dívky porazily celek Jižní Moravy 2:1. Na třetím místě skončily Východní Čechy.

06.12.2016
Miriam Kolodziejová si na desítce v Izraeli zahrála o titul

Do finále desítky žen se v izraelském Tel Avivu probojovala Miriam Kolodziejová (WTA 559). Turnajová osmička prošla turnajem bez ztráty setu, v semifinále vyřadila druhou nasazenou Valeriyi Strakhovou (WTA 275) 6:3 7:6(6). Ve finále potom nestačila na Deniz Khazaniuk (WTA 252) 5:7 3:6. Výsledky.

04.12.2016
Turnaj Tennis Europe U14 v Milovicích

Od úterý začíná v Milovicích hlavní soutěž mezinárodního turnaje Tennis Europe hráčů a hráček do 14-ti let. Všechny zápasy můžete sledovat v přímém přenosu na internetu. LIVESTREAM: kurt 1, kurt 2, kurt 3. Výsledky.

04.12.2016
Desítka mužů ve Vestci u Prahy

Vítězem prvního ze série tří desítek mužů se stal v Milovicích Marek Jaloviec, na druhé desítce v Říčanech slavil vítězství Petr Michnev a vítěze třetí desítky ve Vestci u Prahy budeme znát v sobotu 10. prosince. Hlavní soutěž začíná v pondělí 5. prosince a startuje zde 18 českých hráčů, z toho si 3 z nich vybojovali účast v kvalifikaci. LIVESTREAM: kurt 1, kurt 2, kurt 3. Výsledky.

04.12.2016
Halovou mistryní ČR žen je Pernilla Mendesová

Pernilla Mendesová (1994, WTA 735) se stala halovou mistryní ČR v kategorii žen pro sezónu 2017. V Milovicích ve finále porazila Karolínu Beránkovou 6:1, 6:1. Čtyřhru vyhrály Marková s Malečkovou. Výsledky.

03.12.2016
Michnev vyhrál desítku v Říčanech

Petr Michnev (1989, ATP 315) vyhrál mezinárodní turnaj mužů dotovaný $10,000 v Říčanech u Prahy. Ve finále Michnev porazil Holanďana Nielse Lootsmu 7:6(2), 6:4. Je to letos již pátý titul Michneva na turnajích ITF Futures. Čtyřhru vyhráli Poláci Kowalczyk a Panfil. Výsledky.

03.12.2016
Čtyřhru na halovém mistrovství ČR žen vyhrály Marková s Malečkovou

Soutěž čtyřher na halovém mistrovství ČR dotovaném 100 tis. Kč v Milovicích vyhrály Johana Marková (1999) a Jesika Malečková (1994). Ve finále Johana a Jesika porazily Nikolu Tomanovou a Kristýnu Hrabalovou 6:3, 6:3. Finále dvouhry žen Mendesová – Beránková se hraje v sobotu od 10 hodin. Výsledky.

02.12.2016
Čtyřhru na desítce v Říčanech vyhráli Poláci Kowalczyk a Panfil

Soutěž čtyřher na mezinárodním turnaji dotovaném $10,000 konaném v areálu OÁZA Říčany vyhrála polská dvojice Kowalczyk/Panfil, která ve finále porazila Ukrajince Kalenichenka a Kekercheniho 6:4, 6:2. Finále dvouhry Michnev – Lootsma se hraje v sobotu od 11:30 hod. Výsledky.

02.12.2016
Albert Šprlák-Puk vyhrál ITF 4 ve Slovinsku

Svůj první titul mezi juniory na okruhu ITF získal ve Slovinském Otočeci Albert Šprlák-Puk (1999, ITF 326). Nenasazený Čech ve finále porazil Emile Hudda z Velké Británie 4:6 6:3 6:4. Spolu s Evženem Holišem došli také do finále čtyřhry. Výsledky.

30.11.2016
V Říčanech pokračuje druhá desítka mužů

Vítězem prvního ze tří českých turnajů ITF Futures se stal Marek Jaloviec. Vítěze druhého turnaje hraného tentokráte v Říčanech u Prahy budeme znát v sobotu 3. prosince. Od pondělí 28. listopadu v Říčanech začíná hlavní soutěž, ve které startuje 16 českých hráčů z toho jsou 3 kvalifikanti. Poslední ze tří turnajů se bude hrát ve Vestci u Prahy. Fotogalerie. LIVESTREAM: kurt 1, kurt2, kurt 3. Výsledky.

30.11.2016
Halové mistrovství ČR žen 2017 v Milovicích

Halové MČR žen 2017 se hraje v Milovicích od pondělí 28. listopadu. Turnaj začíná kvalifikací a v úterý začíná hlavní soutěž. Hraje se o celkovou dotaci 100.000,–Kč, vítězka dvouhry si odveze 30.000,–Kč. LIVE STREAM: kurt 1, kurt 2, kurt 3. Výsledky.

28.11.2016
Kellovský došel do finále na desítce v Řecku

Dominik Kellovský (1996, ATP 503) došel do finále mezinárodního turnaje ITF Futures dotovaného $10,000 v řeckém Heraklionu. Ve finále Dominik nestačil na Rakušana Ofnera (1996, ATP 351) 6:7(6), 4:6. Výsledky.

27.11.2016
Jaloviec vyhrál pátý letošní titul, tentokráte v Milovicích

Marek Jaloviec (1994, ATP 321) vyhrál mezinárodní turnaj série ITF Futures dotovaný $10,000 v Milo­vicích. Ve finále Marek porazil Holanďana Van de Zandschulp 6:4, 6:1, když v prvním setu prohrával 0:4. Marek Jaloviec získal letošní pátý titul na turnajích ITF Futures a získal dalších 18 bodů do žebříčku ATP, což ho posune někam k 295. místu žebříčku ATP. Výsledky.

26.11.2016
Čtyřhru v Milovicích vyhrál Vocel s Papíkem

Soutěž čtyřhry na mezinárodním turnaji mužů dotovaném $10,000 vyhrál český pár Vocel, Papík, který ve finále porazil holandskou dvojici Lootsma, Van de Zandschulp 6:3, 1:6, 10:4. Ve finále dvouhry se v sobotu od 10:30 hod. utká Marek Jaloviec a Van de Zandschulp. Výsledky.

25.11.2016
Série českých desítek mužů začíná v Milovicích

Od pondělí 21. listopadu začíná ve středočeských Milovicích první ze série tří mezinárodních turnajů mužů dotovaných $10,000. V hlavní soutěži se objeví 12 českých hráčů, z toho jsou 3 úspěšní kvalifikanti. V následujícím týdnu se bude hrát v Říčanech a sérii ukončí turnaj ve Vestci u Prahy. Výsledky. Live Stream: kurt 1, kurt 2, kurt 3.

24.11.2016
Šafránek vyhrál další desítku v Řecku

Václav Šafránek (1994, ATP 276) vyhrál letos již druhý turnaj mužů série ITF Futures v řeckém Heraklionu dotovaný $10,000. Ve finále porazil Rakušana Ofnera (1996, ATP 349) 4:6, 6:3, 7:5. Na okruhu mužů ITF je to pro Václava už čtvrtý titul. Výsledky.

20.11.2016
Hindová došla do finále ITF2 v Izraeli

Denisa Hindová (2002, ITF 103) došla do finále mezinárodního juniorského turnaje ITF Grade 2 v Izraeli. Ve finále nestačila na Rusku Charaevu (2002, ITF 301) 2:6, 1:6. Denisa na turnaji získala 75 bodů, což jí posune zhruba na 75. místo žebříčku ITF dívek, což jí pravděpobně zaručí účast na juniorském Australian Open 2017. Gratulujeme. Výsledky.

20.11.2016