Český tenisový svaz

Dopis členům Českého tenisového svazu

15.08.2025

Vážení tenisté, obracím se na Vás touto mimořádnou formou s ohledem na mimořádnou situaci, které je Český tenisový svaz vystaven. Během dnešního dne budou publikovány informace, ze kterých plyne, že ČTS a jeho členové čelí prvním přímým důsledkům dotační kauzy způsobené obviněnými členy minulého vedení v čele s prezidentem Ivo Kaderkou. Svaz obdržel platební výměr finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně při organizaci tenisových turnajů v roce 2021 ve výši téměř 25 milionů korun + příslušenství. Dalším hrubým zásahem do jeho financí jsou pak důsledky kontrol Národní sportovní agentury v letech 2022 a 2023, když podle čerstvých kontrolních zjištění došlo v těchto letech k pochybení ve výši 52,5 milionu korun.

Nebudu zastírat, že situace je navzdory našim okamžitým odvoláním extrémně závažná, srovnatelná snad jen s obdobím po únoru loňského roku, kdy Český tenisový svaz bojoval o svou existenci a zajištění základního financování. Nechci nikoho strašit virtuálními kostlivci, ale realita je taková, že v důsledku činnosti obviněných členů minulého vedení svazu bude brzy nutné vrátit státu minimálně 77 milionů korun + příslušenství.

Nejde vlastně o žádné překvapení, ale o realitu, se kterou jsme v některých černých scénářích počítali a od prvního dne v čele svazu proti ní bojovali. Přijde nám absurdní, aby svaz a jeho členové museli vracet státu sumu za sérii domácích turnajů ve zmiňovaných letech v plné částce, když turnaje proběhly a pomohly českému tenisu.

Vedle výtky, že jen straším kostlivci a miliony, jsem už zaslechl i kritiku, že bojem proti uvedeným sankcím jen pomáhám minulému prezidentovi Kaderkovi. Není tomu tak, pomáhám českému tenisu a snažím se dosáhnout toho, aby trest za vznesená individuální pochybení tvrdě nedopadl na celý náš sport. Nemůžeme přeci ještě před pravomocnými rozhodnutími soudů nade vším mávnout rukou a říct, že bez mrknutí oka zaplatíme 77 milionů, protože to podle NSA a policie zavinil Kaderka.

Samozřejmě, zákony platí pro každého, ale sportovní prostředí je specifické a nejdou na něj bezezbytku aplikovat stejná pravidla jako na jiné ryze komerční subjekty. Podporu a porozumění jsme našli u řady významných zástupců českého sportu, se kterými se nyní budeme snažit tyto výjimky vysvětlit a celkový dopad sankcí zmírnit. Proti vydanému platebnímu výměru i výsledkům kontrol jsme se odvolali, jednáme o splátkovém kalendáři i dalších připravených možnostech řešení situace.

Český tenisový svaz a naše vedení bude důsledně a odpovědně bojovat za svá práva a své členy a vysvětlovat odpovědným osobám a institucím, v čele s Národní sportovní agenturou, že princip kolektivní viny není na místě. Vždyť 99,999 % členů svazu se nikdy nijak neprovinilo! Již se nám díky naší argumentaci a vysvětlování podařilo snížit první sankci nálezu finančního úřadu za rok 2021 o 15 milionů na konečných 24,7 milionu korun + penále. I tak jde o sumu extrémně vysokou, se kterou se budeme muset všichni vypořádat.

Možných scénářů jsme za uplynulý rok, kdy jsme nastalou záležitost prakticky denně řešili, připravili několik. Rád zde ubezpečím všechny obvykle dobře informované zdroje, že cestou z nastalé situace v žádném případě nebude prodej Národního tenisového dvorce Štvanice. Ten bude maximálně využit jako zástava směrem k finančnímu úřadu, bude-li to situace vyžadovat.

Ať dopadnou probíhající komplikovaná jednání jakkoli, chci všechny ujistit, že základní funkce a financování svazu a jeho oblastí, klubů i středisek není ohroženo. Český tenis může a bude i nadále fungovat minimálně tak, jak fungoval doposud, bez drastických změn a zásahů do základních systémů jeho financování.

Závěrem využiji této výjimečné formy přímé komunikace a dovolím si krátké vysvětlení. Sport v Česku, a tenis není a nikdy nebyl výjimkou, je z významné části financován státem. Ten ze státního rozpočtu posílá prostředky Národní sportovní agentuře a ta je rozděluje na základě předložených žádostí jednotlivým svazům. Jen pro představu, v loňském roce to bylo 158 milionů, což bylo 86 % celého svazového rozpočtu. Tyto prostředky jsou určeny na zajištění činnosti klubů, všech reprezentací, přípravu a výchovu talentů, organizaci turnajů či chodu svazu. Rád bych tak vyvrátil roky zažitý mýtus, že český tenis a výchova jeho největších talentů je vizionářsky financován privátními manažerskými skupinami a geniálními manažery. Není to pravda! Vedle rodičů a klubů je financování tenisu závislé právě na státní dotaci. Proto je shoda se státem pro tenisový svaz zásadní. Mohu Vám slíbit, že děláme a uděláme vše proto, aby český tenis i tuto mimořádnou situaci zvládl co nejméně bolestivě a dál se rozvíjel a vyvíjel v procesech a změnách, které jsme započali před rokem. Omlouvám se, že pro Vás dnes nemám dobré zprávy, ale jsou okamžiky, kdy je třeba pohlédnout realitě přímo do očí, byť je sebenepříjemnější. Navzdory všemu výše uvedenému přeji, aby Vám tenis dále přinášel hlavně radost, ať už jako hráčům, trenérům, dobrovolným funkcionářům či věrným fanouškům. O vývoji a řešení celé situace Vás budu samozřejmě brzy informovat.

Jakub Kotrba, předseda ČTS

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Michnev vyhrál turnaj $15,000 v Itálii

Petr Michnev (1989, ATP 274) vyhrál mezinárodní turnaj ITF mužů v italském Sondriu. Ve finále porazil domácího Carusa (1992, ATP 237) 7:6(3), 6:4. Výsledky.

19.03.2017
Kopřiva došel do finále na turnaji $15,000 v Řecku

Vít Kopřiva (1997, ATP 492) došel do finále mezinárodního turnaje ITF mužů v řeckém Heraklionu. Ve finále nestačil na Bělorusa Shyla (1993, ATP 448) 3:6, 3:6. Výsledky.

19.03.2017
Šafránek vyhrál turnaj $15,000 v Antálii

Václav Šafránek (1994, ATP 230) vyhrál mezinárodní turnaj mužů ITF dotovaný $15,000 v turecké Antálii. Ve finále porazil Brazilce Sakamoto (1993, ATP 578) 6:3, 6:3. Výsledky.

19.03.2017
Dalibor Svrčina došel do finále na ITF 2 v Tashkentu

Dalibor Svrčina (2002, ITF 227) došel do finále turnaje ITF hráčů do 18-ti let Grade 2 v Tashkentu. Do finále neztratil ani set, ale v boji o titul však nestačil na turnajovou jedničku Menelaose Efstathiou (ITF 76) z Kypru 3:6 4:6. S Andrew Paulsonem došli do semifinále čtyřhřy. Výsledky.

19.03.2017
Petra Krejsová bojovala o druhý titul na $15,000 v Solarinu

Do druhého finále ve dvou týdnech se v italském Solarinu probojovala Petra Krejsová (WTA 396). Minulý týden slavila titul, tentokrát ale podlehla Rusce Martě Paigině 7:6(4) 3:6 3:6. Úspěšná byla Petra ve čtyřhře, kde stejně jako před týdnem získala po boku Rumunky Andrei titul. Výsledky.

18.03.2017
Dagmar Zdrůbecká ve finále ITF 4 v Panamě

Do finále turnaje ITF kategorie 4 v Panamě se probojovala Dagmar Zdrůbecká (2000, ITF 1096). Titul si nakonec odvezla Kianah Motosono z Peru, která Češku přehrála hladce 6:0 6:2. Výsledky.

18.03.2017
Hradecká se Siniakovou si v Indian Wells zahrají o titul

O titul v Indian Wells si Karolína Plíšková nezahraje. Česká jednička totiž v semifinále podlehla Svetlane Kuznetsovové 6:7(5) 6:7(2). Naopak se v semifinále dařilo deblové dvojici Hradecká, Siniaková, která vyřadila nasazené dvojky Makarova, Vesnina. Ve finále naše deblistky čeká duo Chan, Hingis.

18.03.2017
Bouzková vyhrála $15,000 v Orlandu

Nejvýše nasazená Marie Bouzková (1998, WTA 242) vyhrála meinárodní turnaj žen ITF dotovaný $15,000 v Orlandu na Floridě. Ve finále porazila druhou nejvýše nasazenou Mexičanku Rodriguez (1995, WTA 324) 7:5, 5:7, 6:0. Výsledky.

17.03.2017
Michal Konečný vyhrál futures $15,000 v Heraklionu

Michal Konečný (ATP 362) slaví na turnaji futures $15,000 v Hera­klionu první titul sezony. Michal ve druhém kole vyřadil krajana Víta Kopřivu, v semifinále porazil Švýcara Martiho a ve finále zdolal Baptiste Crepatteho z Francie 6:4 4:6 6:2. Výsledky.

14.03.2017
Denisa Allertová vyhrála turnaj $60,000 v čínském Zhuhai

Denisa Allertová (WTA 113) ovládla turnaj ITF s dotací $60,000 v čínském Zhuhai. Turnajová šestka ve finále porazila domácí Saisai Zheng 6:3 2:6 6:4 a připsala si svůj první letošní titul. Výsledky.

12.03.2017
Další tři Češi postoupili v Indian Wells do 3. kola

Tomáš Berdych, Lucie Šafářová a Kateřina Siniaková zvládli v Indian Wells druhá kola a doplnili tak trio Plíšková, Plíšková a Strýcová ve 3. kole prestižního podniku. Berdych porazil domácího Fratangela 7:6(4) 6:4, Siniaková vyřadila Španělku Suarez Navarro 6:3 7:5 a Šafářová zdolala Coco Vandeweghe 4:6 6:4 6:1.

12.03.2017
Jonáš Forejtek došel do finále ITF 4 v Lucembursku

Do finále juniorského turnaje ITF kategorie 4 v lucemburském Esch-Sur-Alzette se probojoval Jonáš Forejtek (2001, ITF 396). Šestnáctiletý Čech ve finále nestačil na domácího Chrise Rodesche (NR) 5:7 1:4 ret. Výsledky.

11.03.2017
Petra Krejsová vyhrála $15,000 v Solarinu

Svůj druhý titul v sezoně slaví v italském Solarinu Petra Krejsová (WTA 396). Turnajová trojka zvládla během turnaje čtyři třísetové bitvy a ve finále porazila Natálii Vajdovou (WTA 1137) 6:2 5:7 6:0. Spolu s Rumunkou Andrei navíc ovládla i čtyřhru. Výsledky.

11.03.2017
Indian Wells: Strýcová a Kristýna Plíšková jsou ve 3. kole

Už dvě Češky postpupily na turnaji v Indian Wells do třetího kola. Barbora Strýcová ve třech setech zdolala Italku Errani 6:4 5:7 6:2 a Kristýna Plíšková si hladce poradila s nasazenou Dariou Kasatkinou 6:0 6:3. V mužské části pavouka zvládl úvodní duel Jiří Veselý, který porazil Renza Oliva 6:4 2:6 6:1.

11.03.2017
Indian Wells: Kristýna Plíšková smetla Mattek-Sands a je ve druhém kole

Úspěšný start do turnaje v Indian Wells má za sebou Kristýna Plíšková. Česká tenistka na úvod smetla Bethanii Mattek-Sands startující na volnou kartu 6:0 6:3. Ve druhém kole Kristýnu čeká Daria Kasatkina.

09.03.2017
Kristián Kubík vyhrál Tennis Europe U16 v Rotterdamu

Kristián Kubík (2002, SK OAZA Praha) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 16-ti let Tennis Europe v holandském Rotterdamu. Ve finále porazil domácího Stijn Pelu 7:6(4), 6:3. Výsledky.

07.03.2017
Markéta Vondroušová v Clare $25,000 skončila ve finále

O svůj třetí titul sezony v bojovala v australském Clare $25,000 Markéta Vondroušová (WTA 269). Čtvrté finále od začátku roku však v titul neproměnila, když podlehla Brazilce Beatriz Haddad Maia 2:6 2:6. Markéta má po dalším úspěšném turnaji bilanci výher a porážek 26:3. Výsledky.

05.03.2017
Halové MČR staršího žactva vyhráli Jurajda a Mandelíková

Halovými mistry ČR vy kategorii staršího žactva se stali Adam Jurajda (2003, TK AGROFERT Prostějov) a Kateřina Mandelíková (2003, TK AGROFERT Prostějov). Chlapci hráli v Prostějově a Jurajda ve finále porazil Daniela Siniakova 6:0, 6:3. Čtyřhru vyhráli finalisté dvouhry Jurajda se Siniakovem. Dívky odehrály své mistrovství v Plzni, kde Kateřina Mandelíková ve finále porazila Nelly Kněžkovou 6:7 (1), 7:6 (5), 6:1. Čtyřhru dívek vyhrály Mandelíková s desetiletou Brendou Fruhvirtovou. Výsledky: chlapci, dívky.

02.03.2017
Turnaj A dorostu v Břeclavi a Hrádku vyhráli Svrčina a Kubáňová

Vítězi turnaje kategorie A dorostu se stali Dalibor Svrčina (2002, TK Agrofert Prostějov) a Karolína Kubáňová (2001, TK Slavia Orlová). Svrčina si ve finále v Břeclavi poradil s Jonášem Forejtkem (2001, I.ČLTK Praha) 6:4 6:4. Ve finále dívek v Hrádku nad NIsou porazila turnajová jednička Kubáňová Kláru Novákovou (2002, TK Slavia Plzeň) 6:4 6:4. Výsledky Břeclav. Výsledky Hrádek.

01.03.2017
Beránková došla do finále na ITF1 v Kazani

Karolína Beránková (2000, ITF 80) došla do finále turnaje ITF Grade 1 v ruské Kazani. Ve finále nestačila na Rusku Kharitonovu (2000, ITF 93) 3:6, 2:4, ret. Mezi chlapci do finále došel Michael Vrbenský (1999, ITF 40). Výsledky.

28.02.2017