Český tenisový svaz

Kolář ozdobil vítězstvím 20. ročník ostravského ATP challengeru

30.04.2023

Vítězem ATP challengeru OSTRA Group Open 2023 se stal Zdeněk Kolář (1996, ATP 206), který ve finále porazil Maďara Mate Valkusze (1998, ATP 297) 6:3, 6:2. Čtyřhru vyhráli Robert Galloway (USA) a Miguel Angel Reyes-Varela (MEX), kteří ve finále porazili argentinský pár Andreozzi/Duran 7:5, 7:6(5).

Finále
Kolářovi se podařilo vnutit soupeři svůj styl hry. Valkusz byl pod tlakem a i když se statečně bránil, tak nechal Koláře hrát a to byla velká chyba. Rozjetý český daviscupový reprezentant chytil svou šanci a zápas vlastně v poklidu dohrál.

Česká stopa
Zdeněk Kolář, finalista z roku 2016 (tehdy nestačil na Francouze Lestienne 7:6(5), 1:6, 2:6), cestou do finále odehrál dva těžké třísetové zápasy. Ve druhém kole mu výborně vyšlo české derby s Vítem Kopřivou, kterého úplně vymazal 6:2, 6:1. Celý turnaj Zdeňka zdobila obrovská bojovnost a hlad po vítězství.
Do čtvrtfinále došel Jiří Veselý (vítěz z roku 2013). Jirka se v Ostravě vrátil na turnaje po 8 měsících (naposledy hrál US Open 2022), odehrál zde 3 třísetové zápasy. V prvním kole proti Italu Giustinovi vedl již 6:3, 5:1, ale nakonec byl hodně rád, že zápas vyhrál 6:2 ve třetí sadě. Ve druhém kole porazil druhého nasazeného Rusa Gakhova. V obou zápasech byli soupeři ve výměnách lepší a přesto Jirka díky výbornému servisu a schopnosti zkracovat výměny přechodem k síti nebo stopbaly dokázal zvítězit. Ve čtvrtfinále proti Italu Bonadiovi Jirkovi „došel benzín“. V jeho hře byla viditelná obrovská únava a prostě to dál nešlo. Nicméně podařený návrat na dvorce.
Dalibor Svrčina v prvním kole porazil bývalou juniorskou hvězdu Němce Möllekera 6:0, 2:6, 6:1. Svrčina předvedl svou typickou hru blízko základní čáry. V druhém kole však Belgičan Onclin byl dostatečně důrazný a to Svrčinovi vůbec nesvědčilo. Jakub Menšík všechny překvapil, když naprosto jasně přejel nejvýše nasazeného a loňského finalistu Brita Penistona 6:3, 6:3. Menšík svého soupeře tlačil, navíc si pomáhal svým dělovým servisem. Ve druhém kole narazil na mladého Japonce Mochizuki, se kterým odehrál nejlepší zápas turnaje. V koncovce třetího setu Menšíkovi chybělo trochu štěstí a také zkušenosti. Ten nepovedený stopbal v tiebreaku dal Japonci dostatečný náskok, který si už podržel. Jakub Menšík je ve svých 17 letech výborný hráč, jeho hra má ATP parametry.
Do druhého kola prošel také Vít Kopřiva, který porazil v krásném a napínavém zápase Francouze Addeda 7:5, 4:6, 6:3. V druhém kole narazil na rozjetého Zdeňka Koláře 2:6, 1:6.
V prvním kole prohráli Patrik Rikl a Lukáš Rosol. Rikl úspěšně prošel doukolovou kvalifikací a v prvním kole prohrál s Maďarem Valkuszem 3:6, 6:4, 1:6. Lukáš Rosol v prvním kole nestačil na Rusa Gakhova, kterému podlehl 4:6, 6:3, 1:6.
V kvalifikaci startovali kromě Rikla Kellovský, Jermář, Nouza, Bartoň, Paulson a Barnat, ale nikomu z nich se nepodařilo vyhrát svůj první zápas.

Hvězda turnaje
Pořadatelům se podařilo zajistit pro turnaj hvězdu první velikosti. Gael Monfils, bývalý šestý hráč světa, se snaží o návrat na okruh a tak využil možnost zahrát si ATP challenger v Ostravě na divokou kartu. Gael v Ostravě prohrál ve druhém kole, ale zanechal velmi sympatický dojem. Žádné hvězdné manýry, s úsměvem na rtu, přátelský týpek, který stále umí hrát na vysoké úrovni. Ve druhém kole měl ale velmi těžkého soupeře Damira Dzumhura (bývalý 23. hráč světa), který byl nad jeho síly. Monfils si v Ostravě také dobře zatrénoval, mimo jiné i se Svrčinou a Veselým. Přejme mu hodně štěstí při svém comebacku, nebude to mít snadné.

20. výročí
Po pražském a prostějovském challengeru se i ten ostravský připojil k těm dvacetiletým. Při té příležitosti přijeli do Ostravy i zástupci ATP, aby osobně pogratulovali řediteli turnaje, zakladateli tradice a bývalému 135. hráči žebříčku ATP Václavu Roubíčkovi a manažeru turnaje a zároveň řediteli areálu OSTRA Sport Centrum Tomáši Ostarkovi. Václav Roubíček ve svém osobitém projevu poděkoval mimo jiné partnerům, kamarádům a Českému tenisovému svazu.

Generální partner
Je nutné zmínit generálního partnera – společnost Tomáše Vrátného OSTRA Group, která je nejen generálním partnerem ostravského ATP challengeru ale také majitelem tenisového areálu OSTRA Sport Centrum (bývalého SC Ostrava resp. NHKG Ostrava). Asi nikdo si nemyslí, že vlastnit tenisový areál je v dnešní době inflace a energetické krize nějaké terno. Právě proto je potřeba zatleskat někomu, kdo dá peníze do zařízení, které nabízí lidem možnost se hýbat, prostě žít zdravěji a navíc jako generální partner turnaje pomůže popularizaci tak krásného sportu, jakým tenis jistě je. Takže nejen jménem organizátorů ostravského challengeru: Děkujeme.

Napsal: Lukáš Březina

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Anna Sisková došla do finále na $15,000 v Egyptě
O titul ve dvouhře si na turnaji $15,000 v egyptském Sharm el Sheikhu zahrála Anna Sisková (2001, WTA 518). Ve třech setech ale nakonec podlehla Paige Mary Hourigan z Nového Zélandu 6:3 1:6 2:6. Spolu s Kanaďankou Lacasse si Sisková zahrála i finále čtyřhry.
06.04.2021
Životní úspěch! Kolář vybojoval premiérový titul z challengeru, porazil bývalého 57. hráče světa
Zdeněk Kolář slaví na challengeru v portugalském Oeiras životní úspěch! Ve svém druhém finále na okruhu ATP Challenger Tour se dočkal zisku svého premiérového titulu. V nedělním klání dokázal český tenista porazit bývalého 57. hráče světa Gastaa Eliase po setech 6:4, 7:5.
04.04.2021
Druhý titul v řadě! Nosková znovu opanovala turnaj v Bratislavě
estnáctiletá Linda Nosková má za sebou ve slovenské Bratislavě dva parádní týdny. Po zisku premiérového titulu minulou neděli dokázala svůj úspěch tento týden zopakovat a znovu na Slovensku triumfovala. Svůj druhý titul mezi profesionálkami vybojovala po výhře 6:3, 7:6(4) nad Chorvatkou Ivou Primoracovou.
29.03.2021
Premiérový titul mezi profesionály. Šestnáctiletá Nosková čelila mečbolům, finále s krajankou otočila

Talentovaná Linda Nosková se ve svém druhém profesionálním finálovém utkání dočkala zisku premiérového titulu. Šestnáctiletá Češka na turnaji ITF v Bratislavě porazila svou o deset let starší krajanku Terezu Smitkovou po setech 4:6, 7:6(4), 7:5. V průběhu druhé i třetí sady přitom musela skóre otáčet. Výsledky.

21.03.2021
Kilnarová slaví po třech letech turnajový titul. Otočila finále v Monastiru

České tenistce Monice Kilnarové se povedlo poprvé od června 2018 vybojovat na okruhu ITF turnajový titul. Ve finále se povedlo páté nasazené porazit turnajovou sedmičku Anastasii Nefedovovou po setech 2:6, 6:2, 6:4. Výsledky.

21.03.2021
Mrva vyhrál turnaj TE Cat 2 v Turecku

Maxim Mrva (2007, TE14 10) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 14 let v tureckém Instanbulu. Ve finále porazil Němce Engela 5:7, 6:3, 6:3. V soutěži čtyřher došel Mrva do finále, kde společně s Maďarem Kincsesem nestačili na Italy Cina a Sciahbasi 2:6, 4:6. V kategorii dívek do semifinále dvouhry došly Kovačková a Samsonová, které společně vyhrály soutěž čtyřher. Výsledky.

21.03.2021
Linda Fruhvirtová vyhrála juniorský turnaj J2 v Santo Domingo

Bez ztráty setu získala na juniorském turnaji J2 v Santo Domingo Linda Fruhvirtová (2005, ITF 13) titul ve dvouhře. Turnajová jednička ve finále porazila kvalifikantku Gracie Epps z USA jasně 6:2 6:1. Spolu s mladší sestrou Brendou navíc vyhrály i čtyřhru. Výsledky.

14.03.2021
Barbora Krejčíková titul v Dubaji nezískala

Po více než dvou hodinách podlehla Barbora Krejčíková Španělce Garbine Muguruze 6:7(6) 3:6 a singlový titul v Dubaji tak nezískala. Pro Krejčíkovou to byla druhá finálová účast ve dvouhře na okruhu WTA, kde usilovala o první titul. I přesto si Bára vylepší své žebříčkové maximum a poprvé v kariéře pronikne do první světové padesátky, konkrétně na 36. místo. Výsledky Dubai.

14.03.2021
Kvitová v Dauhá vybojovala titul

Petra Kvitová porazila ve finále turnaje WTA v Dauhá Španělku Garbiňe Muguruzaovou po setech 6:2 a 6:1, díky čemuž oslavila už svůj 28. kariérní titul.

07.03.2021
Parádní Macháčův týden! V Nur-Sultanu získal největší titul kariéry, znovu zlepší žebříčkové maximum

Turnaj kategorie ATP Challenger 125 v kazašském Nur-Sultanu se stal kořistí Tomáše Macháče! Dvacetiletý Čech v Kazachstánu vybojoval největší titul své dosavadní kariéry, když ve finále zdolal Rakušana Sebastiana Ofnera 4:6, 6:4, 6:4. Za své prvenství si připíše 125 bodů do žebříčku ATP a vystoupá na 137. místo světa.

07.03.2021
Prachař vyhrál turnaj ITF J5 v Estonsku

Jakub Prachař (2003, ITF 233) vyhrál mezinárodní turnaj juniorů ITF J5 v estonském Tartu. Ve finále porazil Srba Jovanoviče (2004, ITF 379) 4:6, 6:2, 6:2. Výsledky.

04.03.2021
Jurajda vyhrál turnaj ITF J2 v Litvě, Klimovičová došla do finále

Adam Jurajda (2003, ITF 59) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 18 let ITF J2 v litevském Siauliai. Ve finále porazil Španěla Rodenase (2004, ITF 145) 6:4, 4:6, 6:3. Adam vyhrál i soutěž čtyřher spolu s Makedoncem Ivanovski. V kategorii dívek došla Linda Klimovičová (2004, ITF 90) do finále, kde nestačila na Rusku Barkovou (2003, ITF 52) 3:6, 3:6. Ve čtyřhře zvítězila Sára Bejlek spolu s Francouzkou Berecoechea. Výsledky.

04.03.2021
Hynek Bartoň došel do finále turnaje ITF J5 v Turecku

Hynek Bartoň (2004, ITF 262) došel do finále mezinárodního turnaje juniorů ITF J5 v turecké Antályi. Ve finále nestačil na Belgičana Blockxe (2005, ITF 403) 6:7(2), 4:6. Hynek vyhrál i soutěž čtyřher spolu s Francouzem Arthurem Gea. Výsledky.

22.02.2021
Druhý titul kariéry! Lehečka ve finále v Egyptě dominoval

Devatenáctiletý Jiří Lehečka oslavil v egyptském šarm aš-Šajchu svůj druhý profesionální titul v kariéře. Ve finále místního turnaje ITF deklasoval polského kvalifikanta Pawla Ciase 6:1, 6:3. Výsledky.

22.02.2021
Premiérové finále v titul neproměnila. Šestnáctiletá Nosková padla po boji s nasazenou dvojkou

Linda Nosková, která se v této sezoně představila na svém prvním turnaji, dokázala v egyptském Šarm aš-Šajchu dojít až do svého premiérového finále mezi dospělými. Na turnajovou trofej však nakonec v souboji s nasazenou dvojkou Šalimar Talbiovou nedosáhla, když prohrála po boji 3:6, 6:2, 3:6. Výsledky.

22.02.2021
Pátý titul z grandslamu? Zní to nádherně! jásá Krejčíková. Čím se odmění?

Tomu se říká dominance! Barbora Krejčíková je potřetí v řadě šampionkou smíšené čtyřhry na Australian Open. Stejně jako předloni dokráčela k trofeji po boku zkušeného Američana Rajeeva Rama. Česko-americká dvojice ve finále vyřídila domácí pár Samantha Stosurová, Matthew Ebden za necelou hodinu 6:1 a 6:4. „Myslím, že to byl náš nejlepší výkon na turnaji. Zatím mi ještě nedochází, že máme další grandslam,“ rozplývala se nadšením Krejčíková.

21.02.2021
Třetí grandslam páru K+S unikl. Jsme zklamané, ale vděčné, hodnotí Češky

V Melbourne vyhrály devět z deseti zápasů, neuspěly až v tom posledním. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ve finále Australian Open nenašly recept na belgicko-běloruské duo Elise Mertensová, Aryna Sabalenková a prohrály 2:6, 3:6. Šampionky si své vítězství vysloužily především skvělým výkonem na podání. „Dnes to byl největší rozdíl. Soupeřky si servisem hodně pomáhaly, získávaly jednoduché body,“ komentovala za českou dvojici Siniaková.

20.02.2021
Bouzkovou zradilo zdraví, útok na první titul jí nevyšel. Padly na mě poslední dny, přiznala Češka

Phillip Island Trophy se české vítězky nedočkal. Marie Bouzková, která odehrála fantastický turnaj a pronikla až do finále, přišla v souboji s Darjou Kasatkinovou i vinou únavy a obrovského vedra o vedení. Česká tenistka prohrála 6:4, 2:6, 2:6 a přiznala, že poslední dny ji fyzicky zcela vysály.

20.02.2021
Muchová po postupu do semifinále: Málem jsem omdlela, zachránil mě led

Karolína Muchová na Australian Open nadále směle upevňuje svou novou přezdívku „královna obratů“. Česká tenistka už letos v Melbourne otočila stav 2:5 i 0:5, ve čtvrtfinále proti favorizované světové jedničce Ashleigh Bartyové svou houževnatost dokonce potvrdila úprkem z téměř beznadějného stavu 1:6 a 0:2! K tomu jí pomohla i pauza na ošetření zkraje druhé sady. „Myslela jsem, že na kurtu omdlím, a tak jsem požádala o pomoc. Myslím, že mě zachránil led,“ vrátila se ke klíčovému okamžiku duelu čerstvá semifinalistka.

17.02.2021
Australian Open: Muchová skolila další favoritku! Ve čtvrtfinále narazí na světovou jedničku

Čtyřiadvacetiletá Karolína Muchová dokázala v pondělí v Melbourne vyrovnat své osobní maximum z grandslamových turnajů a podruhé v kariéře prošla do čtvrtfinále. V náročném souboji porazila favorizovanou Elise Mertensovou ve dvou setech. Ve čtvrtfinále ji čeká světová jednička Ashleigh Bartyová. Ve čtyřhrách se dařilo Barboře Krejčíkové, která prošla do čtvrtfinále mezi ženami i v mixu.

15.02.2021