Český tenisový svaz

Davis Cup: Češi prohráli ve čtvrtfinále se Španělskem

20.11.2025

Čeští tenisté nevyužili absence Carlose Alcaraze a v letošním ročníku Davis Cupu končí ve čtvrtfinále, když v italské Boloni podlehli 1:2 výběru Španělska. V úvodní dvouhře Jakub Menšík zvítězil nad Pablem Carreňem Bustou. Ve druhém singlu byl Jaume Munar nad síly Jiřího Lehečky. O postupujícím týmu rozhodla čtyřhra, ve které Menšík s Macháčem nestačili na Granollerse s Martínezem.

Češi končí ve čtvrtfinále
Český daviscupový tým se s letošním ročníkem tradiční soutěže rozloučil ve čtvrtfinále. O postupujícím celku v italské Boloni musela rozhodnout závěrečná čtyřhra, ve které Tomáš Macháč s Jakubem Menšíkem podlehli španělskému páru Granollers, Martínez za dvě hodiny a tři minuty po setech 6:7(8), 6:7(8).

Svěřenci kapitána Tomáše Berdycha měli šance v obou tiebreacích, v tom prvním dokonce vedli 6:4. Jenže z celkového počtu pěti setbolů nevyužili ani jeden, načež Menšík utkání zakončil dvojchybou proti mečbolu soupeře.

„Škoda neproměněných příležitostí, bylo jich dost. Tahle porážka nás bude dlouho mrzet, protože jsme byli blízko. Myslím ale, že jsme s Kubou odehráli dobrého debla. Vždycky jsou tam nějaké rezervy, co zlepšit, ale Granollers hrál opravdu skvěle a nedělal skoro žádné chyby,“ řekl Macháč.

Lehečka prohrál s Munarem
Jiří Lehečka (17.) postupový bod nevybojoval. Český tenista ve druhém zápase čtvrtfinále Davis Cupu v Boloni prohrál se Španělem Jaumem Munarem (36.) po setech 3:6, 4:6. Lehečka za celý zápas nezískal jediný brejk, v obou sadách přišel o jedno podání.

Chleba se začal lámat v polovině úvodního setu, kdy Lehečka poprvé v zápase přišel o servis. Na returnu si v této sadě nevypracoval ani jeden brejkbol.

Český tenista hned na začátku druhého dějství přišel o podání, řešil tak manko setu a brejku. V šestém gemu si vypracoval dva brejkboly v řadě, ale nevyužil je.

„Cítil jsem se dobře fyzicky i psychicky, ale nepředváděl jsem takový tenis, který jsem chtěl a který byl nutný k vítězství. Dnes to bylo čistě o herní kvalitě. Soupeř hrál solidně a servíroval o dost líp, nepustil mě k moc šancím. A když ty šance byly, neproměnil jsem je. To byl rozhodující faktor zápasu,“ uvedl Lehečka.

Menšík poslal Čechy do vedení
Jakub Menšík (19.) zařídil českému daviscupovému týmu vedení. V prvním duelu čtvrtfinále finálového turnaje v Boloni porazil Pabla Carreňa Bustu (89.) po setech 7:5, 6:4. Menšík v úvodním setu stáhl manko brejku, ve druhém znovu uspěl v koncovce setu.

Menšík vstoupil do zápasu čtyřmi esy v úvodním gemu. Poprvé se ale v zápase radoval Španěl, který v sedmé hře získal brejk. Český mladík okamžitě reagoval rebrejkem. V závěru ustál koncovku sady, po třetím využitém setbolu poslal mužstvo kapitána Tomáše Berdycha do vedení 1:0 na sety.

Druhé dějství nabídlo vyrovnanou podívanou, ve které rozhodl jediný brejk. Menšík za stavu 5:4 na returnu ztratil pouhý fiftýn, mečbol využil vítězným forhendem. Český mladík v zápase nasázel 20 es, celkem získal 74 fiftýnů.

„Bylo to těžké po celý zápas, nejsme zvyklí na to začínat tak brzy. Ale je to Davis Cup, pro oba soupeře to bylo stejné. Atmosféra v hale byla vynikající, dodalo mi to energii. Můj servis byl opravdu dobrý. Udržel jsem si energii a soustředění po celé utkání. První set byl velmi důležitý a jsem rád, že jsem ho získal,“ těšilo Menšíka.

Foto: Český tenisový svaz / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Češky po vítězství nad Němkami postoupily do finále FED CUPu

Český fedcupový tým v semifinálovém utkání proti Německu vyhrál 4:1 a postoupil do finále proti USA, které se bude hrát 10.-11. listopadu v Praze v O2 Areně. Češky si zajistili postup už po dvouhrách a závěrečná vítězná čtyřhra stanovila konečný výsledek 4:1. Výsledky.

22.04.2018
Poljak došel do finále turnaje $15,000 v Egyptě

David Poljak (1996, ATP 571) došel do finále mezinárodního turnaje mužů v egyptském Sharm El Sheikh dotovaném $15,000. Ve finále nestačil na nejvýše nasazeného Itala Begu (1991, ATP 352) 4:6, 3:6. Výsledky.

22.04.2018
Fed Cup: Nad Německem vedeme po prvním dni 2:0

České tenistky zahájily semifinálové utkání proti Německu dvěma výhrami. Petra Kvitová nejdříve porazila světovou jedenáctku Julii Goerges 6:3 6:2, Karolína Plíšková si ve druhé dvouhře poradila s Angelique Kerber 7:5 6:3. Po prvním hracím dni tak vede Česká republika ve Stuttgartu 2:0.

21.04.2018
Pospíšil došel do finále turnaje $15,000 v Turecku

Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 606) došel do finále mezinárodního turnaje mužů v turecké Antályi. Ve finále nestačil na Chorvata Serdarušiče (1996, ATP 256) 2:6, 6:2, 3:6. Výsledky.

17.04.2018
Kolodziejová došla do finále turnaje $25,000 v Portugalsku

Miriam Kolodziejová (1997, WTA 366) došla do finále mezinárodního turnaje žen dotovaného $25,000 v por­tugalském Obidos, když ve finále nestačila na Srbku Jorovič (1997, WTA 286) 1:6, 2:6. Výsledky.

17.04.2018
Ostravský challenger si zahrají Pavlásek, Rosol a Kolář

15. ročník ostravského challengeru s dotací 75 tis. amerických dolarů známého spíše pod názvem Prosperita Open se odehraje v tradičním jarním termínu 28.4.-6.5.2018 v areálu SC Ostrava v Komenského sadech. Příznivci mužského tenisu se mohou těšit na hrdinu daviscupu proti Izraeli Adama Pavláska, Lukáše Rosola (vítěze turnaje z roku 2010), který se vrací na dvorce po operaci achilovky, Zdeňka Koláře (finalistu turnaje z roku 2016). Dalším zajímavým i když ne českým jménem je Sergiy Stakhovsky (ATP 117), kterému se podařilo v roce 2013 porazit Rogera Federera ve Wimbledonu. Veškeré informace naleznete na www.prosperitaopen.cz. Seznam účastníků.

11.04.2018
Češi se v baráži o Světovou skupinu Davis Cupu utkají s Maďarskem

O návrat tenistů do Světové skupiny Davisova poháru budou Češi bojovat s Maďarskem. Utkání baráže se bude konat 14.-16. září v Maďarsku.

10.04.2018
Český daviscupový tým zdolal Izrael a zahraje si baráž

Jiří Veselý (1993, ATP 65) a Adam Pavlásek (1994, ATP 208) zařídili výhru českých tenistů ve 2. kole evropsko-africké zóny Davisova poháru. V pátečních dvouhrách Veselý porazil Leshema (1997, ATP 276) 6:0, 6:0 a Pavlásek Selu (1985, ATP 98) 3:6, 6:3, 6:1. V sobotní čtyřhře zdolali na antuce v Ostravě Oliela a Erlicha 6:2, 3:6, 6:3 a v září si zahraje o návrat do Světové skupiny. V posledním zápase Václav Šafránek (1994, ATP 233) nestačil na Oliela (2000, ATP 570) 5:7, 3:6.

08.04.2018
Karolína Muchová došla z kvalifikace do finále $60,000 ve Francii

O titul si na turnji s dotací $60,000 ve francouzském Croissy-Beaubourg zahrála Karolína Muchová (WTA 240). Karolína vyhrála tři zápasy v kvalifikaci a stejně jako Jesika Malečková prošla do hlavní soutěže. Tam postupně vyřadila Němku Lottner, Francoutku Parmentier, přemožitelku Malečkové Francouzku Ponchet a v semifinále Rusku Kalinskayu. Do finále proti Anně Blinkové Karolína nenastoupila. Finálová účast posune Karolínu na 195. místo žebříčku WTA. Do finále čtyřhry se probojoval pár Krejsová, Malečková, který nestačil na dvojici Kalinskaya, Kužmová. Výsledky.

01.04.2018
Monika Kilnarová vyhrála $15,000 v Heraklionu

Monika Kilnarová (WTA 405) si v řeckém Heraklionu připsala první titul sezony, když ovládla turnaj s dotací $15,000. Turnajová dvojka neztratila během turnaje ani set, ve finále porzila Lisu Sabino ze Švýcarska 6:3 6:3. Vítězství Moniku posune na 380. místo žebříčku WTA. Výsledky.

01.04.2018
ITF změnilo bodování turnajů pro juniorský žebříček

Mezinárodní tenisová federace ITF vyhlásila změnu bodování juniorských turnajů. Tato změna vejde v platnost 2. dubna a body získané v posledních 52 týdnech budou přepočítány podle nové bodové struktury. Nejvíce došlo k navýšení bodů na juniorských grandslamech, turnajích třídy A a turnajích ITF1 a to především v závěrečných kolech. Více o změnách v článku ITF. Tabulka bodů.

01.04.2018
Soupisky družstev a dodatečné hostování 1.-20. dubna

Od 1. dubna začalo v Informačním systému Českého tenisového svazu zadávání soupisek družstev, které bude ukončeno 20. dubna. Zároveň ČTS spouští tzv. dodatečné hostování a umožňuje tak klubům ještě doplnit soupisku o hráče z jiných klubů, kteří se třeba nevejdou na soupisku mateřského klubu nebo jejich klub nemá dost hráčů, aby družstvo vůbec sestavil. Dodatečné hostování bude otevřeno také do 20. dubna. Pro úspěšné vyřízení hostování je potřeba vytvoření/schvá­lení/zaplacení žádosti v IS zvládnout včetně platby (připsání na účet ČTS) právě do 20. dubna. Hlavním důvodem pro dodatečné hostování je letošní zavedení klubové příslušnosti u kategorie babytenis a minitenis. Dodatečné hostování tak umožní těmto mladým hráčům si zahrát družstva i jinde než v mateřském klubu.

01.04.2018
OPTIM TOUR 2018: Na Štvanici zvítězil domácí Štyler

Na Štvanici se hrálo áčko mužů, které mělo celkem slušné obsazení. Očekával se úspěch domácích hráčů a to se také naplnilo. Ve finále dvouhry vyhrál Ondřej Štyler nad Lukášem Vejvarou 6:3,6:0. Mnoho turnajů mezi muži tento nadějný junior ještě neodehrál, ale zdá se, že by přechod mezi muže mohl zvládnout. Lukáš Vejvara vyhrál zase o den dříve čtyřhru a spolu s úterním finále by i on mohl turnaj celkově považovat za úspěšný. Výsledky.

28.03.2018
Davis Cup Česko - Izrael na antuce v Ostravě

Kapitán Jaroslav Navrátil nominoval na utkání druhého kola evropsko-africké skupiny Davis Cupu Jiřího Veselého, Adama Pavláska, Václava Šafránka a deblistu Romana Jebavého. Start Lukáše Rosola je zatím s otazníkem. Utkání proti Izraeli se odehraje ve dnech 6.-7. dubna 2018 v ostravské Sareza areně. V prvním kole měla Česká republika volný los, Izrael porazil celek JAR.

27.03.2018
Pospíšil došel do finále turnaje $15,000 v Egyptě

Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 620) došel do finále mezinárodního turnaje mužů v egyptském Sharm El Sheikhu dotovaného $15,000. Ve finále nestačil na Rusa Safiullina 1:6, 1:6. Pospíšil získal 10 bodů do žebříčku ATP, což ho posune na pozici 600. Výsledky.

27.03.2018
Anna Panchartek došla do finále TE 3 do 16-ti let ve finské Nastole

O titul si na mezinárodním turnaji TE 3 ve Finsku zahrála Anna Panchartek (2004, TK AGROFERT Prostějov). Česká juniorka po cestě turnajem neprohárla ani set, ve finále potom však nestačila na domácí Lauru Hietarantu 6:2 2.6 4:6. Výsledky.

20.03.2018
Frömel a Urbanová vyhráli turnaje A ml. žactva v Liberci a Příbrami

Turnaj mladších žáků třídy A v Liberci vyhrál 5. nasazený Karel Frömel (2006, TK Agrofert Prostějov), když ve finále porazil Denise Krakovského (2006, Tennis Hill Havířov o.s.) 6:4, 6:1. Triumf Frömel potvrdil i ve čtyřhře po boku Krakovského. Ve finále zdolali domácího Hanzelína (2006, LTK Liberec) a Šafratu (2007, I.ČLTK Praha) po setech 6:3, 3:6, 10–7. Vítězkou turnaje mladších žákyň třídy A se stala Lucie Urbanová (2006, TK AGROFERT Prostějov), která ve finále porazila Karolínu Heiderovou (2006, TK PRECHEZA Přerov o.s.) 7:6(4), 3:6, 6:1. Čtyřhru vyhrály Michálková (2006, TK Sparta Praha) a Smékalová (2006, TK AGROFERT Prostějov). Výsledky: chlapci, dívky.

20.03.2018
Bouzková vyhrála turnaj $25,000 v Mexiku

Marie Bouzková (1998, WTA 176) vyhrála mezinárodní turnaj žen dotovaný $25,000, když ve finále porazila Slovenku Kristinu Kučovou (1990, WTA 281) 6:4, 6:0. Bouzková získala 50 bodů do žebříčku WTA, co jí posune na pozici 164. Výsledky.

19.03.2018
Dalibor Svrčina vyhrál další ITF 1 v Malajsii

Druhý titul v řadě slaví na juniorském turnaji ITF 1 Dalibor Svrčina (2002, ITF 18). Tentokrát ovládl podnik v Kuchingu v Malajsii, kde ve finále porazil Jacka Drapera z Velké Británie 3:6 6:4 6:0. Vítězství posune Dalibora na 13. příčku juniorského žebříčku ITF. Do semifinále postoupil také Jiří Lehečka (2001, ITF 62), který nestačil na Brita. Výsledky.

18.03.2018
Donald a Havlíčková vyhráli TE 2 do 14-ti let v Bratislavě

Matthew William Donald (2004, TK Sparta Praha) ovládl turnaj TE 2 čtrnáctiletých v Bratislavě. První nasazený hráč prošel celým turnajem hladce bez ztráty setu, ve finále si poradil se Šimonem Myslivcem (2004, TK Havířov) 6:3 6:0. Dvouhru dívek ovládla Lucie Havlíčková (2005, TK Olymp Praha), která ve finále porazila Olgu Molchanovou z Ukrajiny 6:4 6:2. Výsledky.

17.03.2018