Český tenisový svaz

Davis Cup: 2:0! Lehečka s Menšíkem zvládli sobotní singly, postup je na dosah

04.02.2024

Český daviscupový tým se ve Vendryni ujal po úvodním soutěžním dni vedení 2:0 nad Izraelem a má na dosah postup do základních skupin. Skóre kvalifikačního střetnutí otevřel Jakub Menšík výhrou nad Jišajem Olielem, druhý bod posléze přidal Jiří Lehečka po triumfu nad Danielem Cukiermanem.

Kvalifikaci Davis Cupu ve Vendryni otevřel ve tři hodiny odpoledne Jakub Menšík (127.), který se v roli české dvojky utkal s Izraelcem Jišajem Olielem (415.) a povedlo se mu splnit pozici výrazného favorita utkání. Český tenista porazil svého soupeře 6:1, 7:6(4) a připsal pro český tým první bod.

Zatímco první set byl jednoznačnou záležitostí a Menšík ho vyhrál za 27 minut, ve druhé sadě se hra vyrovnala a Oliel začal ukazovat drápky. Izraelec se pokusil zaútočit ve dvanáctém gemu, v němž si vypracoval hned tři setboly.

Menšík si ale v kritických okamžicích dokázal pomoci servisem a přes čtyři shody klíčový gem uhrál na svou stranu. V rozhodujícím tiebreaku sice osmnáctiletý český favorit prohrával 2:4, ale pak získal pět míčků v řadě a zápas úspěšně zakončil.

„Zápas byl ve druhém setu kvalitní, v tom prvním jsem ho skoro k ničemu nepustil, chytil jsem úvod a dobře jsem servíroval. Ve druhém se hodně zlepšil hlavně na servisu a jak je levák, na tomhle povrchu jeho rotace nepříjemně sjížděly. V koncovce mě měl na lopatě, odvracel jsem tři setboly. Jsem rád, že jsem to skvěle zvládl v důležitých momentech,“ uvedl Menšík.

Po Jakubovi Menšíkovi se na kurt ve Vendryni v rámci kvalifikace Davis Cupu vypravila česká jednička Jiří Lehečka (31.). Roli superfavorita proti Danielovi Cukiermanovi (465.) dokázal český tenista za hodinu a půl potvrdit a zvítězil 6:1, 7:6(2).

Duel měl obdobný průběh jako úvodní sobotní klání. Rovněž v tomto utkání se Lehečkovi povedlo v úvodním dějství soupeře přejet 6:1 za pouhých 27 minut, přičemž druhé dějství nabídlo o poznání vyrovnanější podívanou. Menším rozdílem bylo, že se Cukierman dostal v pátém gemu do vedení o brejk, avšak český tenista okamžitým rebrejkem srovnal na 3:3.

Souboj dospěl až do zkrácené hry, ve které se Lehečka rychle ujal vedení a nakonec ji ovládl s výhodou dvou mini-brejků 7:2. Zajistil tím na konto týmu kapitána Jaroslava Navrátila druhý bod a posunul české družstvo už jen jeden krůček od postupu do skupinové fáze.

„Z mé strany je hodnocení zápasu určitě kladné. Dnes to nebylo nic jednoduchého. V Davis Cupu se rozdíly trochu mažou, na vlastní kůži jsem to cítil ve druhém setu. V prvním setu jsem dominoval a byl jsem schopný ustát tlak soupeře v prvních dvou gemech. Ve druhém setu, kdy se daly nové míče do hry, se soupeř hodně zlepšil na servisu, celkově více mixoval hru a nedělal tolik zbytečných chyb. V koncovce jsem nevyužil několik šancí, ale o to cennější pro mě je, že jsem byl schopný dotáhnout tiebreak,“ řekl Lehečka.

„Musím být spokojený s vítězstvími. Vedeme 2:0, což jsme všichni čekali. Kuba nastoupil sebevědomě a první set vyhrál 6:1. Soupeř nekladl moc odpor, ale říkal jsem mu, aby hrál pozorně, že to tak pořád nepůjde a že se musí dostávat do výměn. Tlačil strašně na pilu a začal dělat chyby. Soupeř viděl, že je to mladý hráč, a hodně se zlepšil. Díky tomu, že má Kuba sebevědomí z Austrálie a loňského roku, ten tiebreak dohrál. Klobouk dolů před ním, jak ten zápas dokončil, protože první bod byl nesmírně důležitý,“ hodnotil kapitán Jaroslav Navrátil, který po Jakubovi Menšíkovi pochválil i Jiřího Lehečku.

„Nevím, jestli se kluci domluvili,“ glosoval podobný výsledek obou zápasů. „První set byl úplně v klidu. A ve druhém setu se soupeř také malinko zlepšil a Jirka začal trochu kazit. Nicméně v tiebreaku ukázal, že je hráčem první světové třicítky a dotáhl to do vítězného konce,“ poznamenal Navrátil.

Český kapitán si pochvaloval i kulisu obou sobotních utkání ve Vendryni. „Klobouk dolů před atmosférou. Speciálně když se nedařilo Kubovi, tak ho diváci strašně zvedli. Chtěl bych jim poděkovat, že byli nesmírně důležitým a neskutečným tenisovým publikem,“ dodal Navrátil.

Česko – Izrael 2:0x
JAKUB MENŠÍK (127.) – Jišaj Oliel (415.) 6:1, 7:6(4)
JIŘÍ LEHEČKA (31.) – Daniel Cukierman (465.) 6:1, 7:6(2)

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Češi vyhráli Winter Cup 12&U, dívky získaly stříbro

Češi do 12-ti let ovládli Winter Cup 2017. První dvě utkání proti Švýcarsku a Rumunsku rozhodovala čtyřhra, ve finále proti Rusku naopak bylo rozhodnuto už po dvouhrách. Ze zisku zlaté medaile se raduje sestava Jakub Menšík, Vojtěch Petr a Marek Pazdera. Dívky ve stejné kategorii vybojovaly stříbro, když ve finále nestačily na Rusky 0:3. Trio dívek Katrin Pávková, Lucie Havlíčková a Nikola Bartůňková porazily Polsko a Turecko shodně 3:0. Výsledky U12 boys. Výsledky U12 girls.

13.02.2017
Fed Cup: Česko - Španělsko 3:2 a postup do semifinále

České tenistky zvítězily v utkání 1. kola Fed Cupu nad Španělskem 3:2 a postoupily do semifinále této nejslavnější ženské tenisové týmové soutěže. V neděli na stavu 1:1 nejdříve Karolína Plíšková porazila Garbiňe Muguruzu 6:2, 6:2 a rozhodující třetí bod přidala Barbora Strýcová výhrou 6:4, 6:4 nad Larou Arruabarrenou. Výsledky.

12.02.2017
Mendesová vyhrála patnáctku v Trnavě

Pernilla Mendesová (1994, WTA 744) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný $15,000 v Trnavě. Ve finále porazila Michaelu Hončovou (1992, WTA 363) 6:2, 6:7(2), 7:6(4). Výsledky.

12.02.2017
Michal Konečný došel do finále na $15,000 v Antalyi

O svůj první letošní titul si v turecké Antalyi zabojoval Michal Konečný (ATP 356). Turnajová dvojka po cestě turnajem neztratila set, ve finále potom však nestačila na Rakušana Sebastiana Ofnera 6:3 1:6 2:6. Titul si odváží ze čtyřhry, kterou spolu s Matějem Vocelem ovládli. Výsledky.

12.02.2017
Fed Cup: Česko - Španělsko 1:1. Strýcová prohrála, Plíšková srovnala

České tenistky hrají v prvním kole Fed Cupu se Španělkami po úvodních dvouhrách 1:1. Barbora Strýcová (1986, WTA 17) se španělskou jedničkou Garbiňe Muguruzou (1993, WTA 7) prohrála 0:6, 6:3 ,1:6., ale Karolína Plíšková (1992, WTA 3) pak srovnala skóre po vítězství nad Larou Aruabarenou (1992, WTA 70) 6:4, 7:5. Výsledky.

11.02.2017
Menšík a Fruhvirtová halovými Mistry ČR mladšího žactva

Jakub Menšík (2005, TK AGROFERT Prostějov) a Brenda Fruhvirtová (2007, TK Sparta Praha) vyhráli halové Mistrovství ČR v kategorii mladšího žactva. Menšík si ve finále v Jablonci n. Nisou poradil s Vojtěchem Petrem (2005, TK Na Dolině) 6:2 6:3. Devítiletá Brenda Fruhvirtová ovládla šampionát dívek, když ve finále na Spartě porazila Nikolu Bartůňkovou (2006, I.ČLTK Praha) 6:1 6:1. Výsledky Jablonec. Výsledky Sparta.

07.02.2017
OPTIM TOUR 2017: Bužková byla nejlepší na áčku žen v Milovicích

Radka Bužková (I.ČLTK Praha) vyhrála celkem s přehledem turnaj žen, když ve finále porazila Adélu Jarošovou po setech 7:5,5:7,6:0. K tomu ještě s Anetou Laboutkovou vyhrály čtyřhru. Letošní účast byla poznamenána souběžně hranou kvalifikací ITF v Trnavě. Výsledky.

07.02.2017
Winter Cups do 14-ti a 16-ti let: České týmy zvládly kvalifikace

Ve dnech 3.-5. února 2017 se konaly kvalifikační skupiny Winter Cupů do 14-ti a do 16-ti let. Všechny čtyři české týmy postoupily z kvalifikací do finálových skupin, které se uskuteční 17.-19. února. Sestavy českých týmů: B14 – Siniakov, Jurajda, Donald, G14 – Viďmanová, Mandelíková, Fruhvirtová, B16 – Svrčina, Paulson, Forejtek, G16 – Hindová, Nikolovová, Sisková. Výsledky.

05.02.2017
Petra Krejsová vítězkou $15,000 v Glasgow

Svůj šestý turnajový triumf v kariéře získala v Glasgow Petra Krejsová (WTA 421). Turnajová osmička ve finále porazila Bibiane Schoofs z Nizozemí 2:6 7:5 6:4. Spolu s Rumunkou Andrei došly také do finále čtyřhry. Výsledky.

05.02.2017
Markéta Vondroušová vyhrála $25,000 v Grenoblu

Druhý titul v řadě slaví na turnaji ve francouzském Grenoblu Markéta Vondroušová (1999, WTA 420). Po triumfu na „patnáctce“ v Německu tentokrát prošla kvalifikací a ovládla podnik s dotací $25,000. Ve finále Markéta porazila Annu Blinkovou (WTA 189) z Ruska 7:5 6:4. Výsledky.

05.02.2017
Davis cup: Austrálie - Česko 3:0, čeká nás baráž

Český daviscupový tým neuspěl v prvním kole Davisova poháru proti Austrálii a bude hrát v září baráž o udržení ve Světové skupině. Po prohraných pátečních dvouhrách neuspěli čeští tenisté ani v dnešní čtyřhře, v níž Jan Šátral s Jiřím Veselým podlehli favorizovanému páru Sam Groth / John Peers 3:6, 2:6, 2:6. Výsledky.

04.02.2017
Davis cup: Po prvním dni prohráváme s Austrálií 0:2

Po prvním hracím dni prohrává český daviscupový tým s Austrálií 0:2. V úvodní dvouhře nestačil Jiří Veselý (1993, ATP 54) na Jordana Thompsona (1994, ATP 65) 3:6, 3:6, 4:6. Ve druhé dvouhře Jan Šátral (1990, ATP 157) nepřekvapil Kyrgiose (1995, ATP 15) 2:6, 3:6, 2:6. Výsledky.

03.02.2017
DC: K prvnímu utkání nastoupí Veselý, Šátral vyzve Kyrgiose

Los daviscupového utkání Austrálie – Česká republika určil, že jako první se v pátečních dvouhrách v Melbourne představí Jiří Veselý proti australskému nováčkovi Jordanu Thompsonovi. Po nich potom Jan Šátral vyzve domácí jedničku Nicka Kyrgiose.

02.02.2017
Lucie Šafářová je v Taipei ve čtvrtfinále, čeká ji Japonka Doi

Poprvé v letošní sezoně si Lucie Šafářová zahraje na podniku WTA čtvrtfinále. V Taipei ve druhém kole porazila Anastasii Sevastovou a v boji o semifinále ji čeká Japonka Doi. Ve druhém kole se loučí Lucie Hradecká, která nestačila na turnajovou jedničku Elinu Svitolinu 4:6 5:7.

02.02.2017
Winter Cup 12&U: Chlapci i dívky vyhráli kvalifikační skupiny

České týmu dvanáctiletých ovládli kvalifikační skupiny Winter Cupu do 12-ti let a postoupily tak do finále, které se bude konat 10.-12. února. V Hrádku nad Nisou chlapci ve složení Menšík, Pazdera, Petr porazili Slovensko a Francii, dívky si v Rakovníku v sestavě Pávková, Havlíčková, Bartůňková poradily s Maďarskem a Slovenskem. Výsledky Hrádek. Výsledky Rakovník.

31.01.2017
Turnaj A ml. žactva v Prostějově a Vésce vyhráli Menšík a Tomajková

Vítězi turnaje „A“ mladšího žactva v Prostějově a ve Vésce se stali Jakub Menšík (2005, TK AGROFERT Prostějov) a Kristýna Tomajková (2005, TK AGROFERT Prostějov). Menšík ve finále v Prostějově porazil Vojtěcha Petra (2005, TK Na Dolině) 7:6(4) 6:2 a Tomajková si poradila Lucii Havlíčkovou (2005, TK Sparta Praha) 6:0 6:2. Výsledky Prostějov. Výsledky Véska.

31.01.2017
OPTIM TOUR 2017: Petr Nouza vyhrál zaslouženě áčko v Liberci

Petr Nouza (SK Hamr) si poradil se všemi soupeři na rychlém povrchu v Liberci. K tomu ještě se svým trenérem Davidem Škochem ovládli soutěž čtyřhry. Výsledky.

31.01.2017
Juniorský turnaj ITF4 na Štvanici vyhrála Lavičková

Kristýna Lavičková (2002, ITF 288) vyhrála mezinárodní turnaj ITF Grade 4 v Praze na Štvanici. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Dánku Helmi (2000, ITF 216) 6:2, 6:2. Soutěž čtyřher dívek vyhrál švanický pár Bužková/Laboutková, které ve finále porazily italský pár La Rocca/Rossi 6:1, 7:5. Ve čtyřhře chlapců byl úspěšný Dominik Křipský, který spolu s Němcem Strombachsem ve finále porazili britský pár McHugh/Steward 6:2, 3:6, 10:8. Výsledky.

29.01.2017
Šafránek vyhrál pětadvacítku v Kazachstánu

Václav Šafránek (1994, ATP 256) vyhrál mezinárodní turnaj mužů ITF dotovaný $25,000 v kazaš­wském Aktobe. Ve finále porazil Ukrajince Manafova (1993, ATP 360) 7:6(5), 7:6(2) a získal 27 bodů do žebříčku ATP. Výsledky.

29.01.2017
Winter Cup 12&U: Kvalifikace v Hrádku a Rakovníku

V Hrádku nad Nisou a Rakovníku se ve dnech 27.-29. ledna konají kvalifikační skupiny Winter Cupu 2017. Česká republika bude bojovat v těchto sestavách: Jakub Menšík, Marek Pazdera, Vojtěch Petr a Katrin Pávková, Lucie Havlíčková, Nikola Bartůňková. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

28.01.2017