Český tenisový svaz

Český tým odcestoval do Švýcarska. Hráčky se těší na vedení od nové kapitánky

06.04.2026

Český BJKC tým odcestoval v pondělí brzy ráno do Švýcarska, kde v pátek a v sobotu odehraje kvalifikační utkání o postup na finálový turnaj letošního ročníku proti silnému výběru v čele s Belindou Bencicovou. Kapitánka Barbora Strýcová odcestovala společně s Lindou Noskovou, Markétou Vondroušovou, Terezou Valentovou a Lucií Havlíčkovou. Večer by se k nim měla v Bielu připojit i Marie Bouzková, která v neděli vybojovala titul v kolumbijské Bogotě.

Strýcová se svými svěřenkyněmi v uplynulých dnech trénovala v halovém prostředí v areálu pražské Sparty. Na dvorcích nechyběla ani Markéta Vondroušová, která nehrála od poloviny ledna a vrací se po zranění. Za možnost vrátit se v reprezentačním dresu je velmi vděčná.

„Jsem strašně ráda, že mohu být zase v týmu, tyhle soutěže mám moc ráda,“ neskrývala radost Vondroušová, která se do Billie Jean King Cupu vrací poprvé od roku 2023. Další účasti jí zhatily zdravotní obtíže, kvůli nimž v letech 2024 ani 2025 reprezentovat nemohla. Tentokrát se ale na jeden z reprezentačních vrcholů roku dokázala připravit. „I proto, že se vracím po té ruce, je pro mě super být s týmem a mít super tréninky.“

Biel, kde se kvalifikační utkání pořádá, má v srdci i kariéře Vondroušové zvláštní místo. Právě tam v roce 2017 získala svůj premiérový titul na nejvyšším okruhu. Cestou za trofejí dokonce vyřadila současnou kapitánku týmu Barboru Strýcovou. „Vyhrála jsem tam svůj první turnaj, hrála jsem s Bárou semifinále. Už to je devět let, hrozně to letí,“ usmívala se.

V této sezoně Vondroušová stihla odehrát jen dva turnaje, než kvůli zranění ramene odstoupila z lednové akce v Adelaide a následně se už k žádnému utkání nepostavila. „Jsem na tom docela dobře, rameno je dobré. Trénovala jsem docela dost, byla jsem dva týdny trénovat ve Španělsku,“ poznamenala. „Rameno mě nebolí, což je super zpráva. Pro mě je důležité si zahrát pár bodů s holkami, aby se zjistilo, jak na tom jsem. Ale musím zaklepat, že rameno drží. Rány od holek to vydrželo,“ potěšilo ji po prvních trénincích na Spartě.

Jestli se Vondroušová postaví ve Švýcarsku k utkání dvouhry, o tom sama nechtěla moc spekulovat. Tlačenice na pozice singlistek je velká. V týmu je šampionka z Bogoty Marie Bouzková a zejména aktuální světová čtrnáctka Linda Nosková, která se významně podílela na úspěchu v listopadové baráži. 

„Uteklo to velice rychle, na tým jsem se moc těšila. Vždy jsem ráda, když mohu hrát za naši zemičku a reprezentovat. Jsem ráda, že jsem zpátky,“ usmívala se týmová žebříčková jednička. „Proti Švýcarkám to bude těžké, ať už bude hrát kdokoliv s kýmkoliv,“ řekla s tím, že svou roli bude hrát i nový formát zápasu. Druhý hrací den začne čtyřhrou a až poté budou následovat dvouhry.

Tým o víkendu v areálu TK Sparty Praha doplnila Lucie Havlíčková, která byla donominována do výběru Strýcové a rovněž ji v pondělí brzy ráno čekala cesta do Švýcarska. „Těším se hrozně moc! Jsem ráda, že mohu s týmem odcestovat,“ zářila jednadvacetiletá Češka, která v listopadové baráži nastoupila do zápasů ve čtyřhrách a v obou dokázala uspět. Zejména pak v klíčovém duelu s Chorvatkami, proti nimž nastoupila s Lindou Noskovou. 

Právě tréninkům čtyřhry, která bude podle kapitánky Strýcové kvůli změně formátu velmi důležitá, se Češky na Spartě věnovaly. „Myslím si, že debly nám šly dobře, během dvou dnů jsme mohly vyzkoušet různé kombinace,“ poznamenala Havlíčková.

A jaké to je hrát pod vedením Barbory Strýcové, která se podílela na šesti vítězstvích českého týmu v tehdejším Fed Cupu? „Jsem strašně ráda, že máme Báru v týmu. Je to nová krev. Nová zkušenost pro nás všechny. Zatím to vychází v pohodě a věřím, že to tak bude i v dalších dnech,“ uvedla Nosková.

„Pro nás všechny to je super. Může nám předat spoustu zkušeností. Mockrát to vyhrála, což se nám ještě nepodařilo,“ dodala Vondroušová.

Valentová přeruší reprezentační sraz kvůli maturitě
Náročný týden čeká Terezu Valentovou. V pondělí ráno odcestovala s českým BJKC týmem do Švýcarska, ale reprezentační sraz bude muset v úterý večer přerušit. Čeká ji totiž cesta zpátky domů a zkouška dospělosti, tedy maturita. Po ní se opět vrátí do Bielu, aby absolvovala kvalifikační zápas BJK Cupu.

„Tenisová forma snad bude dobrá, svůj výkon stále vylepšuju. Moc se těším. Školní forma je asi o trochu horší, ale učím se, co můžu. Doufám, že to nějak zvládnu,“ pravila Valentová před cestou do Švýcarska, kam český tým odletěl v pondělí.

„V úterý večer poletím zpátky sem. Ve středu a ve čtvrtek maturuju. Ve čtvrtek večer poletím zase do Bielu a v pátek a v sobotu se hraje,“ řekla k hektickému programu, během něhož potřebuje skloubit trénink a učení. 

„Učebnice vezu s sebou, dolaďuju všechno,“ smála se. „Samozřejmě, že budu nervózní. Z obou věcí, ale nevím, z čeho více,“ přiznala devatenáctiletá Češka, které patří padesáté místo ve světovém žebříčku. 

„Z tenisu už mám stres zažitý, ale z maturity jsem nervózní už teď. Se školou jsem stresař. Myslím, že až si tam sednu, tak se budu klepat. Už to chci mít za sebou a pak si užít s holkami BJK Cup. Doufám, že kvalifikace i maturita vyjdou dobře a budu mít pohov,“ řekla s nadějí v hlase.

Valentová navíc má velkou oporu i od spoluhráček z týmu a kapitánky Barbory Strýcové. „Budeme jí držet palce, aby maturitu udělala, a pak se zase vrátí do týmu. Když to vše klapne, tak to bude pro ni týden, na který nikdy nezapomene,“ řekla s úsměvem Strýcová.

Foto: ČTS/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Potvrzeno! Finále BJK Cupu bude v O2 Areně. Praha pozná mistry světa, raduje se Kaderka
Letošní finálový turnaj Billie Jean King Cupu se bude hrát v Praze! Mezinárodní tenisová federace (ITF) oficiálně ohlásila pořadatelství turnaje ve své tiskové zprávě. Podle informací se finálový turnaj 12 nejlepších ženských týmů odehraje od 1. do 6. listopadu v O2 Areně.
27.08.2021
OPTIM TOUR 2021: Pátý a Knutsonová vyhráli v Mladé Boleslavi
Optim Tour zakončila svoji letošní letní část turnajem v Mladé Boleslavi. A zde se konečně dočkal prvního titulu na turnaji Optim Tour Daniel Pátý, který zde před rokem byl ve finále.
26.08.2021
Turnaje UTR v září v Říčanech
Vážení hráči, s potěšením vás zveme na dva mužské a jeden ženský turnaj Universal Tennis (UTR), na kterých se bude hrát o 60 000 USD. První dva turnaje se uskuteční ve dnech 5. - 12. září a 12. - 19. září. Poslední turnaj je ženská akce, která se koná od 19. do 26. září 2021 v klubu SK Oáza Říčany.
23.08.2021
Fajmonová vyhrála turnaj Tennis Europe v Praze
Sarah Melany Fajmonová (2007, TE U14 92) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 3 hráček do 14 let v Praze. Ve finále porazila Denisu Žoldákovou (2008, TE U14 371) 6:1, 6:1. Čtyřhru vyhrály Natalie Donald a Kateřina Melicharová. Čtyřhru chlapců vyhráli Filip Dvořák a David Petrofský.
22.08.2021
Kovačková vyhrála turnaj Tennis Europe v Maďarsku
Alena Kovačková (2008, TE U14 17) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráček do 14 let v Budapešti. Ve finále porazila Maďarku Melindu Biro 6:2, 6:7(7), 6:2.
22.08.2021
Turnaj ITF J3 na Štvanici vyhráli Velík a Štruplová
Lukáš Velík (2005, ITF 480) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J3 v Praze na Štvanici. Ve finále porazil Hynka Bartoně (2004, ITF 136) 6:3, 1:6, 7:5. Do finále čtyřhry došli Jakub Filip a Tomáš Zlatohlávek. V kategorii dívek do 18 let vyhrála Julie Štruplová (2004, ITF 122), která ve finále porazila Terezu Valentovou (2007, ITF 154) 6:4, 7:5. Čtyřhru dívek vyhrály Barbora Michálková a Magdalena Smékalová.
22.08.2021
Mistry ČR 2021 v kategorii mužů a žen jsou Pospíšil a Nosková
Známe 70. ročníku mistrovství ČR mužů a žen 2021 v Ostravě. Vítězem dvouhry mužů se stal Jaroslav Pospíšil (1981, TK Neridé), který ve finále porazil Dominika Rečka (1995, LTK Liberec) 6:3, 6:4. Vítězkou dvouhry žen se stala Linda Nosková (2004, TK PRECHEZA Přerov), která ve finále porazila Ivanu Šebestovou (2001, TK ARBREX-OSTRAVA) 6:0, 6:1. Vítěti pánské čtyřhry se stali Antonín Bolardt a Antonín Štěpánek. Vítězkami dámské čtyřhry se staly Vanesa Šulcová a Kateřina Mandelíková. Více na webu https://mcr.cztenis.cz/.
22.08.2021
MČR mužů a žen v Ostravě: Finále si zahrají Pospíšil s Rečkem a Nosková s Šebestovou
Do finále mistrovství ČR mužů 2021 postoupil nejvýše nasazený Jaroslav Pospíšil, který v semifinále porazil Antonína Bolardta 7:6(4), 3:1 scr. V druhém semifinále Dominik Reček porazil Antonína Štěpánka 7:6(3), 6:2. V kategorii žen Ivana Šebestová porazila Denisu Pospíšilovou 6:1, 6:2 a Linda Nosková přehrála Alu Abeldinovu 6:1, 6:2. Hrací plány: muži, ženy. Fotogalerie na webu: https://mcr.cztenis.cz/. LIVESCORE.
21.08.2021
MČR mužů a žen v Ostravě: Bolardt udolal Pánika v tříhodinové bitvě
Antonín Bolardt ve čtvrtfinále porazil Matěje Pánika 6:7(4), 6:1, 7:6(5) a v semifinále ho čeká nestárnoucí Jaroslav Pospíšil. Druhou semifinálovou dvojicí je Dominik Reček a Antonín Štěpánek. Semifinálové dvojice dvouhry žen jsou Nosková-Abeldinova a Pospíšilová-Šebestová. Hrací plány: muži, ženy. Fotogalerie na webu: https://mcr.cztenis.cz/. LIVESCORE.
20.08.2021
MČR mužů a žen v Ostravě: Předčasné finále Pospíšil-Jaloviec?
Ve čtvrtfinále mistrovství ČR mužů se spolu utkají nejvýše nasazený Jaroslav Pospíšil a divoká karta pořadatele Marej Jaloviec. Oba to jsou ostřílení borci, kteří vyhráli několik ITF Futures. Jaroslav Pospíšil zvaný „Cára“ hraje rychle z bekhendu i forhendu. Marek Jaloviec zvaný „Jalda“ si vše o trochu více připraví a navíc je mu o 13 let mladší. Hrací plány: muži, ženy. Fotogalerie na webu: https://mcr.cztenis.cz/. LIVESCORE.
20.08.2021
MČR mužů a žen v Ostravě: Pospíšila čeká Süč, Bolardta Kellovský
Už ve druhém kole mistrovství ČR mužů a žen v Ostravě se můžeme těšit na zajímavé zápasy. Nejvýše nasazený nestárnoucí Jaroslav Pospíšil vyzve Dominika Süče (halového mistra ČR v roku 2014). Dominik v prvním kole porazil mladého Jardu Šmédka. Zajímavým jistě bude i duel Antonína Bolardta s domácím Dominikem Kellovským. Uvidíme, jestli se podaří Kellovskému zatlačit a rozběhat Bolardta, protože nechat Tondu Bolardta by byl čirý nerozum, z ruky mu to letí jako málokomu. Hrací plány: muži, ženy. Fotogalerie na webu: https://mcr.cztenis.cz/. LIVESCORE.
19.08.2021
LIVESCORE: Mistrovství ČR mužů a žen v Ostravě 2021
Od středy 18 srpna se hraje na dvorcích SC Ostrava mistrovství ČR jednotlivců v kategorii mužů a žen 2021. Nejvýše nasazeným hráčekm je Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 759), nejvýše nasazenou hráčkou je Linda Nosková (2004, WTA 515). LIVESCORE.
17.08.2021
Dívky do 12 let vyhrály Mistrovství Evropy družstev
Reprezentační tým dívek do 12 let ve složení Veronika Sekerková, Sofie Hettlerová, Sára Oliveriusová (kapitán Tomáš Janda) vyhrál Nations Challenge by Head ve francouském Ajaccio. Ve finále české dívky porazily tým Ruska a Veronika Sekerková byla vyhlášena nejlepší hráčkou tohoto Mistrovství Evropy.
16.08.2021
Áčko staršího žactva v Ostravě a Praze vyhráli Petrofský a Bervid
David Petrofský (2007, LOB S.A. Bohnice, z.s.) vyhrál áčkový turnaj v kategorii starších žáků v Ostravě. Ve finále porazil Denise Šnajdra (2007, TC Brno.) 6:0, 6:0. Čtyřhru vyhráli Filip Dvořák a David Petrofský. V kategorii starších žákyň áčkový turnaj v Praze na TK Neridé vyhrála Victoria Bervid (2008, I.ČLTK Praha), která ve finále porazila Natalii Donald (2008, TK Sparta Praha) 6:3, 6:3. Čtyřhru vyhrály Natalie Donald a Kateřina Melicharová. Hrací plány: chlapci, dívky.
16.08.2021
Kolodziejová došla do finále turnaje $25,000 v Polsku
Miriam Kolodziejová (1997, WTA 301) došla do finále mezinárodního turnaje žen ITF dotovaného $25,000 v polském Radomu. Ve finále nestačila na Italku Stefanini (1998, WTA 251) 6:4, 2:6, 3:6.
15.08.2021
Svrčina vyhrál challenger v Praze na Spartě
Dalibor Svrčina (2002, ATP 424) vyhrál ATP challenger v Praze na dvorcích TK Sparta Praha. Ve finále porail Kazacha Popka (1998, ATP 181) 6:0, 7:5. Čtyřhru vyhráli Forejtek s Vrbenským.
15.08.2021
Kovačková vyhrála turnaj Tennis Europe v Německu
Alena Kovačková (2008, TE U14 19) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe U14 Cat 2 v německém Renningenu. V českém finále porazila Terezu Krejčovou (2008, TE U14 423) 6:1, 6:2. Kovačková s Kejčovou ovládly i soutěž čtyřher.
15.08.2021
Ohlédnutí za Pardubickou juniorkou 2021
Známe vítěze 94. ročníku Pardubické juniorky – Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii staršího dorostu. Ve dvouhře chlapců zvítězil Daniel Siniakov (2003, TK Agrofert Prostějov), ve dvouhře dívek Linda Nosková (2004, TK PRECHEZA Přerov). Ve čtyřhře chlapců získali titul Hynek Bartoň (2004, TK Agrofert Prostějov) a Daniel Siniakov (2003, TK Agrofert Prostějov). Ve čtyřhře dívek zvítězily Linda Klimovičová (2004, TK Agrofert Prostějov) a Dominika Šalková (2004, TK Sparta Praha). Hrací plány: chlapci, dívky. Fotogalerie. A nyní pojďme podrobněji.
14.08.2021
Pardubickou juniorku 2021 vyhrál Daniel Siniakov
Vítězem 94. ročníku Pardubické juniorky – Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii starších dorostenců se stal Daniel Siniakov (2003, TK Agrofert Prostějov), který ve finále porazil Jakuba Menšíka (2005, TK Agrofert Prostějov) 7:6(5), 6:1. Danielovi se podařilo vyhrál na poslední možný pokus. Jeho finálový soupeř se o titul může pokusit ještě následující 2 roky. Hrací plány: chlapci, dívky. Fotogalerie.
13.08.2021
Pardubickou juniorku 2021 vyhrála Linda Nosková
Linda Nosková (2004, TK PRECHEZA Přerov) se stala vítězkou 94. ročníku Pardubické juniorky – Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii starších dorostenek. Ve finále porazila Nikolu Bartůňkovou (2006, I.ČLTK Praha) 6:4, 6:1 a zapsala se na tabuli vítězů mezi jména jako je Martina Navrátilová, Hana Mandlíková, Jana Novotná nebo Petra Kvitová. Hrací plány: chlapci, dívky. Fotogalerie.
13.08.2021