Český tenisový svaz

BJK Cup: Vondroušová zajistila postupový bod! Češky si znovu zahrají finálový turnaj

16.04.2023

České tenistky v resortu Megasaray Club Belek zvládly kvalifikační bitvu s Ukrajinou a po vítězství 3:1 slaví postup na finálový turnaj Billie Jean King Cupu! Ač v souboji jedniček prohrála Barbora Krejčíková s Martou Kosťukovou, kýžený třetí bod připsala hned záhy na konto Češek Markéta Vondroušová! V duelu s Katarinou Zavackou se sice musela popasovat s nepříjemnou hrou členky třetí stovky světa, ale situaci zvládla a zvítězila 6:3, 6:4.

Češky to zvládly! Kvalifikační utkání proti Ukrajinkám vyhrály 3:1 na zápasy a znovu postoupily na závěrečný turnaj Billie Jean King Cupu, který se bude hrát v listopadu.

Cestu za postupem odstartovaly už v pátek, kdy Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková vyhrály úvodní dva singly a do sobotního programu tak šel český tým s pomyslnými třemi mečboly. Byť ten první se nepovedlo Krejčíkové využít, Vondroušová se už zastavit nedala.

Proti Zavacké se vypořádala s veškerými překážkami, nenechala se zaskočit ani velmi dobrým a odvážným výkonem ukrajinské tenistky a vybojovala důležitý rozhodující bod.

„Byl to těžký zápas, ona hrála dobře a nad své poměry. Musela jsem se dost kousnout. Ze začátku jsem nechytila rytmus, postupně jsem se do toho ale dostala. Důležitý byl gem na 1:3, stav 0:4 už by bylo strašně těžké otočit,“ hodnotila Vondroušová.

V minulé sezoně se české tenistky rovněž zúčastnily finálového turnaje BJK Cupu. Tehdy ale jejich pouť skončila v semifinále, v němž padly se Švýcarskem.

Krejčíková padla v souboji jedniček
První zápas sobotního programu nabídl utkání jedniček obou týmů. Za český výběr nastoupila na kurt světová dvanáctka Barbora Krejčíková, za ukrajinský tým pak 38. hráčka světa Marta Kosťuková. A právě Ukrajinka byla na konci střetnutí šťastnější, když po 126 minutách boje zvítězila 3:6, 6:1, 6:4.

Do zápasu šla jako favoritka Krejčíková, ale už první sada naznačila, že to nebude mít úplně jednoduché. Přišla totiž o vedení 4:2, když v sedmém gemu ztratila podání, nicméně toto zaváhání napravila a po brejku v osmé hře úspěšně úvodní dějství dopodávala. Skvěle přitom vstoupila i do druhého setu, prorazila Kosťukové podání hned v první hře a vše vypadalo více než pozitivně. Pak ale na Krejčíkovou padla herní krize a Češka prohrála nečekaně šest gemů v řadě.

Kosťuková si touto šňůrou vynutila rozhodující set, do kterého mohla jít v psychické výhodě. Krejčíková sice zastavila nápor své soupeřky, ale na returnu se jí nedařilo prokousat ke kýženému brejkbolu. Naopak to byla Ukrajinka, komu se v pátém gemu povedlo prorazit servis soupeřky a prodrat se do vedení. V tu chvíli zabrala i česká hráčka, jež se hned v dalším gemu dostala k brejkbolům a přes shodu získala ztracený servis zpět.

Kosťuková ovšem nehodlala o dobře rozehraný zápas přijít a snažila se dál tvořit tlak, kterému českou tenistku vystavovala. To se jí nakonec vyplatilo v deváté hře, v níž si vybudovala tři brejkboly a ten poslední také proměnila po smolné dvojchybě Krejčíkové, která v utkání spáchala hned osm dvojchyb (Kosťuková dokonce deset). Zápas pak doservírovala čistou hrou a rozhodla o tom, že kvalifikační utkání bude pokračovat.

„Jsem unavená. Přece jenom jsem včera hrála těžký zápas a dnes jsem začínala. Byl to další těžký zápas. Je škoda, že mi nevyšel konec třetího setu, nezapodávala jsem tak, jak jsem měla. Ale jsem moc ráda, že jsme ty tři body nějak poskládaly, že Maky dnes vyhrála a že jsme nemusely hrát rozhodující debl,“ řekla Krejčíková.

Tenistka z Ivančic pomohla českému BJKC týmu k postupu na finálový turnaj tím, že v pátek vyzrála na Katarinu Zavackou. Jednalo se o její premiérovou singlovou výhru ve slavné týmové soutěži.

„Vyhrála jsem poprvé zápas, kde o něco šlo. Ať už ve dvouhře, nebo ve čtyřhře. Mám z toho obrovskou radost a jsem ráda, že se nám to tady podařilo a že jsme se kvalifikovaly do finále. Těší mě, že jsem byla součástí týmu, přispěla k postupu a zase nabrala nové zkušenosti,“ poznamenala šampionka předloňského Roland Garros, která už vyhlíží antukovou část sezony.

„Myslím, že příprava tady byla dobrá a zápasy taky. Budu hrát plno turnajů, takže se těším, až nastoupím. Doufám, že se budu na antuce stále zlepšovat,“ přeje si Krejčíková, jež se plánuje zúčastnit turnajů ve Stuttgartu, Madridu, Římě a samozřejmě i grandslamového Roland Garros.

Vondroušová vybojovala rozhodující bod
Za stavu 2:1 vyrazila na kurt Markéta Vondroušová, která splnila roli favoritky proti Katarině Zavacká. Až 261. hráčku světa porazila ve dvou setech 6:3, 6:4.

Vondroušová vstoupila do utkání ztrátou dvou servisů a prohrávala už 0:3. Pak se ale nakopla k báječnému obratu, získala šest her v řadě a získala první set za 45 minut.

Druhá sada byla pro českou tenistku hodně náročná, byť už ani jednou neprohrávala se ztrátou brejku. Neudržela totiž vedení 2:1 s výhodou brejku a nechala Zavackou srovnat na 2:2. V dalším průběhu druhé sady čelila ještě čtyřem brejkbolům soupeřky, ale nakonec už na servisu zůstala stoprocentní. Navíc se jí povedlo v sedmé hře obrat Ukrajinku o podání a duel posléze úspěšně dopodávat. Kvalifikace BJK Cupu, Megasaray Club Belek

Ukrajina – Česko 1:3
Marta Kosťuková (38.) – Barbora Krejčíková (12.) 3:6, 6:1, 6:4
Katarina Zavacká (261.) – Markéta Vondroušová (82.) 3:6, 4:6
Dajana Jastremská, Ljudmila Kičenoková – Karolína Muchová, Linda Nosková zrušeno

Zdroj: tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Mendesová vyhrála patnáctku v Trnavě

Pernilla Mendesová (1994, WTA 744) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný $15,000 v Trnavě. Ve finále porazila Michaelu Hončovou (1992, WTA 363) 6:2, 6:7(2), 7:6(4). Výsledky.

12.02.2017
Michal Konečný došel do finále na $15,000 v Antalyi

O svůj první letošní titul si v turecké Antalyi zabojoval Michal Konečný (ATP 356). Turnajová dvojka po cestě turnajem neztratila set, ve finále potom však nestačila na Rakušana Sebastiana Ofnera 6:3 1:6 2:6. Titul si odváží ze čtyřhry, kterou spolu s Matějem Vocelem ovládli. Výsledky.

12.02.2017
Fed Cup: Česko - Španělsko 1:1. Strýcová prohrála, Plíšková srovnala

České tenistky hrají v prvním kole Fed Cupu se Španělkami po úvodních dvouhrách 1:1. Barbora Strýcová (1986, WTA 17) se španělskou jedničkou Garbiňe Muguruzou (1993, WTA 7) prohrála 0:6, 6:3 ,1:6., ale Karolína Plíšková (1992, WTA 3) pak srovnala skóre po vítězství nad Larou Aruabarenou (1992, WTA 70) 6:4, 7:5. Výsledky.

11.02.2017
Menšík a Fruhvirtová halovými Mistry ČR mladšího žactva

Jakub Menšík (2005, TK AGROFERT Prostějov) a Brenda Fruhvirtová (2007, TK Sparta Praha) vyhráli halové Mistrovství ČR v kategorii mladšího žactva. Menšík si ve finále v Jablonci n. Nisou poradil s Vojtěchem Petrem (2005, TK Na Dolině) 6:2 6:3. Devítiletá Brenda Fruhvirtová ovládla šampionát dívek, když ve finále na Spartě porazila Nikolu Bartůňkovou (2006, I.ČLTK Praha) 6:1 6:1. Výsledky Jablonec. Výsledky Sparta.

07.02.2017
OPTIM TOUR 2017: Bužková byla nejlepší na áčku žen v Milovicích

Radka Bužková (I.ČLTK Praha) vyhrála celkem s přehledem turnaj žen, když ve finále porazila Adélu Jarošovou po setech 7:5,5:7,6:0. K tomu ještě s Anetou Laboutkovou vyhrály čtyřhru. Letošní účast byla poznamenána souběžně hranou kvalifikací ITF v Trnavě. Výsledky.

07.02.2017
Winter Cups do 14-ti a 16-ti let: České týmy zvládly kvalifikace

Ve dnech 3.-5. února 2017 se konaly kvalifikační skupiny Winter Cupů do 14-ti a do 16-ti let. Všechny čtyři české týmy postoupily z kvalifikací do finálových skupin, které se uskuteční 17.-19. února. Sestavy českých týmů: B14 – Siniakov, Jurajda, Donald, G14 – Viďmanová, Mandelíková, Fruhvirtová, B16 – Svrčina, Paulson, Forejtek, G16 – Hindová, Nikolovová, Sisková. Výsledky.

05.02.2017
Petra Krejsová vítězkou $15,000 v Glasgow

Svůj šestý turnajový triumf v kariéře získala v Glasgow Petra Krejsová (WTA 421). Turnajová osmička ve finále porazila Bibiane Schoofs z Nizozemí 2:6 7:5 6:4. Spolu s Rumunkou Andrei došly také do finále čtyřhry. Výsledky.

05.02.2017
Markéta Vondroušová vyhrála $25,000 v Grenoblu

Druhý titul v řadě slaví na turnaji ve francouzském Grenoblu Markéta Vondroušová (1999, WTA 420). Po triumfu na „patnáctce“ v Německu tentokrát prošla kvalifikací a ovládla podnik s dotací $25,000. Ve finále Markéta porazila Annu Blinkovou (WTA 189) z Ruska 7:5 6:4. Výsledky.

05.02.2017
Davis cup: Austrálie - Česko 3:0, čeká nás baráž

Český daviscupový tým neuspěl v prvním kole Davisova poháru proti Austrálii a bude hrát v září baráž o udržení ve Světové skupině. Po prohraných pátečních dvouhrách neuspěli čeští tenisté ani v dnešní čtyřhře, v níž Jan Šátral s Jiřím Veselým podlehli favorizovanému páru Sam Groth / John Peers 3:6, 2:6, 2:6. Výsledky.

04.02.2017
Davis cup: Po prvním dni prohráváme s Austrálií 0:2

Po prvním hracím dni prohrává český daviscupový tým s Austrálií 0:2. V úvodní dvouhře nestačil Jiří Veselý (1993, ATP 54) na Jordana Thompsona (1994, ATP 65) 3:6, 3:6, 4:6. Ve druhé dvouhře Jan Šátral (1990, ATP 157) nepřekvapil Kyrgiose (1995, ATP 15) 2:6, 3:6, 2:6. Výsledky.

03.02.2017
DC: K prvnímu utkání nastoupí Veselý, Šátral vyzve Kyrgiose

Los daviscupového utkání Austrálie – Česká republika určil, že jako první se v pátečních dvouhrách v Melbourne představí Jiří Veselý proti australskému nováčkovi Jordanu Thompsonovi. Po nich potom Jan Šátral vyzve domácí jedničku Nicka Kyrgiose.

02.02.2017
Lucie Šafářová je v Taipei ve čtvrtfinále, čeká ji Japonka Doi

Poprvé v letošní sezoně si Lucie Šafářová zahraje na podniku WTA čtvrtfinále. V Taipei ve druhém kole porazila Anastasii Sevastovou a v boji o semifinále ji čeká Japonka Doi. Ve druhém kole se loučí Lucie Hradecká, která nestačila na turnajovou jedničku Elinu Svitolinu 4:6 5:7.

02.02.2017
Winter Cup 12&U: Chlapci i dívky vyhráli kvalifikační skupiny

České týmu dvanáctiletých ovládli kvalifikační skupiny Winter Cupu do 12-ti let a postoupily tak do finále, které se bude konat 10.-12. února. V Hrádku nad Nisou chlapci ve složení Menšík, Pazdera, Petr porazili Slovensko a Francii, dívky si v Rakovníku v sestavě Pávková, Havlíčková, Bartůňková poradily s Maďarskem a Slovenskem. Výsledky Hrádek. Výsledky Rakovník.

31.01.2017
Turnaj A ml. žactva v Prostějově a Vésce vyhráli Menšík a Tomajková

Vítězi turnaje „A“ mladšího žactva v Prostějově a ve Vésce se stali Jakub Menšík (2005, TK AGROFERT Prostějov) a Kristýna Tomajková (2005, TK AGROFERT Prostějov). Menšík ve finále v Prostějově porazil Vojtěcha Petra (2005, TK Na Dolině) 7:6(4) 6:2 a Tomajková si poradila Lucii Havlíčkovou (2005, TK Sparta Praha) 6:0 6:2. Výsledky Prostějov. Výsledky Véska.

31.01.2017
OPTIM TOUR 2017: Petr Nouza vyhrál zaslouženě áčko v Liberci

Petr Nouza (SK Hamr) si poradil se všemi soupeři na rychlém povrchu v Liberci. K tomu ještě se svým trenérem Davidem Škochem ovládli soutěž čtyřhry. Výsledky.

31.01.2017
Juniorský turnaj ITF4 na Štvanici vyhrála Lavičková

Kristýna Lavičková (2002, ITF 288) vyhrála mezinárodní turnaj ITF Grade 4 v Praze na Štvanici. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Dánku Helmi (2000, ITF 216) 6:2, 6:2. Soutěž čtyřher dívek vyhrál švanický pár Bužková/Laboutková, které ve finále porazily italský pár La Rocca/Rossi 6:1, 7:5. Ve čtyřhře chlapců byl úspěšný Dominik Křipský, který spolu s Němcem Strombachsem ve finále porazili britský pár McHugh/Steward 6:2, 3:6, 10:8. Výsledky.

29.01.2017
Šafránek vyhrál pětadvacítku v Kazachstánu

Václav Šafránek (1994, ATP 256) vyhrál mezinárodní turnaj mužů ITF dotovaný $25,000 v kazaš­wském Aktobe. Ve finále porazil Ukrajince Manafova (1993, ATP 360) 7:6(5), 7:6(2) a získal 27 bodů do žebříčku ATP. Výsledky.

29.01.2017
Winter Cup 12&U: Kvalifikace v Hrádku a Rakovníku

V Hrádku nad Nisou a Rakovníku se ve dnech 27.-29. ledna konají kvalifikační skupiny Winter Cupu 2017. Česká republika bude bojovat v těchto sestavách: Jakub Menšík, Marek Pazdera, Vojtěch Petr a Katrin Pávková, Lucie Havlíčková, Nikola Bartůňková. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

28.01.2017
Titul ve čtyřhře na Australian Open 2017 má Šafářová

Svůj čtvrtý grandslamový triumf ve čtyřhře získala Lucie Šafářová, která s Američankou Bethanií Mattek-Sands otočila duel proti česko-čínskému páru Hlaváčková – Peng a zvítězila 6:7(4), 6:3, 6:3. Šafářová s Mattekovou-Sandsovou triumfovaly v Melbourne už podruhé, poprvé se jim to podařilo v roce 2015.

27.01.2017
České finále čtyřhry. Vyhraje Šafářová nebo Hlaváčková? Plíšková končí

Turnaj ženské čtyřhry na grandslamovém Australian Open bude mít českou vítězku. Do finále se probojovala Andrea Hlaváčková s Číňankou Peng a Lucie Šafářová s Američankou Bethanií Mattek-Sands. Ve čtvrtfinále dvouhry pro změnu skončila Karolína Plíšková. Karolína nestačila na Chorvatku Mirjanu Lučič-Baroni 4:6, 6:3, 4:6.

25.01.2017