Český tenisový svaz

BJK Cup: Češky nenašly na španělské singlistky recept, v deblu mírnily porážku

13.04.2025

České tenistky v RT Torax Areně postup na finálový turnaj Billie Jean King Cupu nevybojovaly. V sobotním utkání prohrály v Ostravě-Porubě se Španělskem už po dvouhrách. Po porážce Marie Bouzkové se nedařilo ani Lindě Noskové v souboji jedniček. Střetnutí s Jessicou Bouzasovou Maneirovou prohrála za hodinu a půl po setech 4:6, 2:6. Na konečných 1:2 snížily v závěrečném deblu Dominika Šalková a Tereza Valentová. Český tým tak čeká v listopadu barážová skupina.

České tenistky se v ostravské hale po poměrně hladkém vítězství nad Brazilkami velmi těšily na sobotní zápas proti Španělsku. Věděly, že vítězky střetnutí postoupí do čínského Šen-čenu, kde se osm týmů střetne o trofej v BJK Cupu. A na cestu za postupem je chtěla posílit i zaplněná RT Torax Arena.

Přání zopakovat čtvrteční jízdu ale vyslyšeno nebylo. Španělkám Cristině Bucsaové a Jessice Bouzasové Maneirové se povedlo porazit ve dvouhrách Marii Bouzkovou a Lindu Noskovou, čímž rozhodly o tom, že si v Šen-čenu zahrají ony. A na české tenistky bude čekat pouze listopadová baráž o účast v kvalifikaci BJK Cupu v příští sezoně.

Ve skupině, kterých se bude hrát celkem sedm, budou bojovat proti dalším dvěma týmům, účast ve Světové skupině BJK Cupu si zajistí pouze vítězky skupin.

Kulišárna na postu španělské dvojky Španělskému týmu se dokonale vyplatil tah s nasazením Cristiny Bucsaové na pozici dvojky místo Sary Sorribesové Tormové. Marie Bouzková, která s Bucsaovou doposud prohrála všechny tři zápasy, na ni totiž nenašla recept ani v RT Torax Areně. Po porážce 5:7, 1:6 tak české tenistky prohrávaly 0:1.

První set nabídl poměrně vyrovnanou podívanou. Bucsaová se ujala vedení hned v prvním gemu, kdy prorazila české hráčce servis, ale Bouzková se několikrát prodrala k brejkbolům a vždy chybělo jen málo, aby skóre dorovnala. To se jí nakonec povedlo v desátém gemu, kdy konečně dosáhla na rebrejk.

Radost jí ale příliš dlouho nevydržela, Bucsaová hned v jedenácté hře opět vybojovala výhodu brejku a na druhý pokus pak už dopodávala.

Ve druhém setu se sice obě tenistky tahaly o řadu gemů, Bouzková ale už neměla v koncovkách příliš štěstí. Udržela si jen jednou podání, třikrát ho naopak prohrála a padla 1:6.

„Samozřejmě mě to mrzí. Zápas byl hodně těžký, hlavně v prvním setu mi utekla spousta gemů a pak bylo strašně těžké se dostat zpátky a vyvinout tlak, protože jsem byla od prvního gemu pozadu. Soupeřka dneska dobře četla hru,“ zhodnotila Bouzková, která neopomněla poděkovat fanouškům.

„Podpora byla moc cítit. A fanoušci byli ještě super v tom, že se vždy rozbouřili, ale třeba pět vteřin před servisem se zklidnili, hala byla potichu a mohly jsme se soustředit na servis a další míček,“ dodala.

Nosková neuspěla v souboji jedniček
V následném utkání jedniček potřeboval český tým vítězství Lindy Noskové. A poté, co ve čtvrtek přejela světovou sedmnáctku Beatriz Haddad Maiaovou, tak vstupovala do souboje s Jessicou Bouzasovou Maneirovou v roli výrazné favoritky. Tentokrát se jí ale nedařilo na servisu a prohrála 2:6, 4:6.

První set byl hodně vyrovnaný a protáhl se na 54 minut. Rozhodl ho brejk Španělky ze třetího gemu a následná schopnost Bouzasové odvrátit hned v další hře pět brejkbolů Noskové. Česká tenistka si vypracovala ještě jeden brejkbol v desátém gemu, ale rovněž neuspěla.

Ve druhém setu se sice Noskové povedlo prosadit jednou na returnu, ale pouze tím vyrovnávala z 0:2 na 2:2. V dalších čtyřech hrách už měla Bouzasová situaci naprosto pod kontrolou, soupeřce povolila jen čtyři fiftýny a poslala Španělsko na finálový turnaj do Číny.

„Zápas byl strašný, na kurtu jsem se vůbec necítila. Soupeřka hrála nepříjemný tenis, takže mě ani nepustila, abych se dostala do rytmu,“ litovala Nosková.

Porážku českého týmu mírnily Šalková s Valentovou
Už za rozhodnutého stavu vyrazily na kurt k závěrečné čtyřhře Dominika Šalková a Tereza Valentová. Mladé české tenistky se utkaly s Yvonne Cavalleovou-Reimersovou a Guiomar Maristanyovou, které původně ani v sestavě na zápas nefigurovaly.

České hráčky vyhrály první set poměrně s přehledem za půl hodiny. Ve druhé sadě ale neudržely vedení 4:2 a po ztrátě dvou servisů naopak prohrávaly 4:5. Okamžitým rebrejkem ale odmítly, že by duel rozhodoval supertiebreak. V koncovce pak zapsaly ještě jeden úspěch na returnu, po němž zvítězily 6:2, 7:5.

Šalková s Valentovou tím mírnily porážku českého týmu na konečných 1:2.

Skupina B, Ostrava (ženy, CZE, hala – tvrdý povrch)
Česko – Španělsko 1:2
Marie Bouzková (58.) – Cristina Bucsaová (94.) 5:7, 1:6
Linda Nosková (33.) – Jessica Bouzasová Maneirová (69.) 4:6, 2:6
Šalková, Valentová – Cavalleová-Reimersová, Maristanyová 6:2, 7:5

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Tenisová extraliga: Říčany porazily Severočeskou, Jihlava porazila Pardubice

Po pátečních předkolech tedy známe složení dvou tříčlenných semifinálových skupin. V tenisové hale OÁZA Říčany porazil domácí tým extraligového nováčka Severočeskou tenisovou 5:3. Semifinálovou skupinu, která se hraje v Prostějově, doplní tedy tým RPM Oáza Říčany, která se utká v neděli s Přerovem a v pondělí s Prostějovem. V sobotu si to spolu rozdají Přerov a Prostějov. Více na www.tenisovaextraliga.cz.

14.12.2018
LIVESCORE: Tenisová extraliga 2018

MONETA Tenisová extraliga 2018 se hraje od pátku 14. prosince v Říčanech (Říčany-Severočeská) a v Mostu (Pardubice-Jihlava). V sobotu se hraje v Říčanech (Sparta-Štvanice) a v Prostějově (Prostějov-Přerov). Sledujte průběh všech zápasů MONETA Tenisové extraligy 2018 na LIVESCORE. Výsledky a další informace najdete na www.tenisovaextraliga.cz.

14.12.2018
Fedcupový tým získal Zlatého kanára 2018

Český fedcupový tým získal ocenění Zlatý kanár 2018. Výběr kapitána Petra Pály vyhrál 26. ročník ankety časopisu Tenis a Českého tenisového svazu. Nejlepšími českými hráči se stali Petra Kvitová a Tomáš Berdych.

13.12.2018
Štěpánek vyhrál double na Halovém přeboru Prahy mužů

Na pražské Štvanici uspořádal Orel Praha Halový přebor mužů pro rok 2019. Pro Halové přebory Prahy jsou pravděpodobně začarovaná místa druhých nasazených – jak v kategorii žen (Vlčková), tak i v kategorii mužů, po vylosování a rozjezdu turnaje, se odhlásili pro zranění. Robin Staněk byl večer před zahájením turnaje přítomen na losování a vypadal, že do hry se těší. Druhou, stejně nepříjemnou ranou, pro pořadatele byla skutečnost, že i první nasazený, Patrik Rikl, se po prvním vítězném zápase odhlásil kvůli zranění nohy. Výsledky: muži, ženy.

12.12.2018
V Milovicích došli do finále Kalina a Havlíčková

Na mezinárodním turnaji chlapců a dívek do 14 let Tennis Europe došli do finále Vít Kalina (2005, TK Sparta Praha) a Lucie Havlíčková (2005, TK Olymp Praha). Kalina ve finále nestačil na Brita Luca Pow (2005) 1:6, 0:6 a Havlíčková na Slovenku Daubnerovou (2005) 4:6, 0:6. Čtyřhru dívek vyhrály Bejlek a Tomajková. Výsledky.

11.12.2018
M. Pantůčková došla do finále turnaje $15,000 v Jablonci n. Nisou

Magdaléna Pantůčková (1999, WTA 453) došla do finále mezinárodního turnaje žen dotovaného $15,000. Ve finále nestačila na Belgičanku Laru Salden (1999, WTA 543). Magdaléna se posune na žebříčku WTA na pozici 438. Čtyřhru vyhrály Karolína Beránková a Barbora Miklová. Výsledky.

11.12.2018
VIDEO: Český tenisový svaz hostil zasedání Tennis Europe Top Executives Meeting 2018
Konference se uskutečnila v Praze v hotelu Hilton ve dnech 28. – 30. 11. 2018. Přítomno bylo 42 delegátů z 34 evropských tenisových asociací, což je dosavadní rekord. Úvodní řeč přednesl prezident Českého tenisového svazu a víceprezident Tennis Europe Ivo Kaderka. Na pódiu se dále představilo 17 přednášejících mezi nimiž byli například COO ITF Kelly Fairweather, zástupci firem Head a Adidas Christian Wilber resp. Mats Merkel, generální sekretář Maďarského tenisového svazu Attila Richter atd. Celou akci moderoval CEO Tennis Europe Thomas Hammerl. Meeting byl účastníky hodnocen jako ten nejlépe zorganizovaný za posledních 25 let.
06.12.2018
Vítězem Junior Davis Cupu v Pelhřimově je Jihomoravský tenisový svaz

Družstvo Jihomoravského tenisového svazu ve složení Jan Kumstát, Max Mrva, Josef Sedlář, kapitán Josefus vyhrálo Junior Davis Cup, který se hrál již tradičně začátkem prosince v Pelhřimově. Ve finále Jihomoravský tenisový svaz porazil Pražský tenisový svaz 3:0.

05.12.2018
Pražský tenisový svaz vyhrál Junior Fed Cup v Rakovníku

Družstvo Pražského tenisového svazu ve složení Tereza Valentová (TK Sparta Praha), Nela Linhartová (I.ČLTK Praha), Amy Suchá (TK Sparta Praha) vyhrálo Junior Fed Cup hraný 1.-3.12.2018 v Ra­kovníku. Výsledky: Praha – Středočeský kraj 3:0, Praha – Západočeský kraj 3:0, Praha – Severomoravský kraj 2:1.

05.12.2018
Tenisová extraliga 2018

V polovině prosince se uskuteční další ročník nejvyšší tenisové soutěže družstev dospělých Tenisová Extraliga 2018. První kola se odehrají v pátek 14.12. v hale Oázy Říčany, kde domácí tým vyzve nováčka Severočeskou Tenisovou, Pardubice s Jihlavou se střetnou v mostecké hale Pod Koňským Vrchem.

03.12.2018
Brenda Fruhvirtová vyhrála turnaj Eddie Herr do 14 let

Jedenáctiletá Brenda Fruhvirtová (video) vyhrála mezinárodní turnaj Eddie Herr International 2018 v kategorii do 14 let. Turnaj se již tradičně hrál v IMG Academy v Bradentonu na Floridě (dříve Bollettieri Academy). Brenda ve finále porazila Američanku Clervie Ngounoue 6:2, 6:4. Výsledky.

03.12.2018
Konečný došel do finále turnaje $15,000 v Praze na TK Neridé

Michal Konečný (1989, ATP 611) došel do finále mezinárodního turnaje dotovaného $15,000 v Praze v hale TK Neridé. Ve finále nestačil na Španěla Artunedo Martinavarro 1:6, 6:7(1). Čtyřhru vyhrál Michal Konečný s Markem Gengelem. Výsledky.

03.12.2018
Palicová došla do finále turnaje ITF 4 v Zagrebu

Barbora Palicová (2004, TK Sparta Praha) došla do finále mezinárodního turnaje hráček do 18 let v chorvatském Zagrebu. Barbora prošla kvalifikací až do finále hlavní soutěže, kde nestačila na Francouzku Janicievic 1:6, 0:6. Výsledky.

02.12.2018
Třetí titul pro Tomáše Macháče na $15,000 v Říčanech

Tomáš Macháč (ATP 812) ovládl ITF futures $15,000 v Říčanech. Je to pro něj již třetí triumf za poslední čtyři týdny, když vyhrál turnaj v Opavě a Milovicích. v Říčanech prošel Tomáš kvalifikací, kde vyhrál dva zápasy, v úvodním kole hlavní soutěže si pak hned poradil s turnajovou jedničkou Španělem Artunedem (ATP 340). Po cestě do finále potom vyřadil Lootsmu z Holandksa, Pauwelse z Belgie a štvanického Ondřeje Štylera 6:7(6) 6:1 6:2. Finálovým soupeřem Macháče byl Jiří Lehečka startující na volnou kartu. Sedmnáctiletý Lehečka ale k utkání nenastoupil a Macháč si tak připsal dalších 18 bodů. Na žebříčku ATP se tak Tomáš najde na svém novém maximu, a to na 541. místě. Čtyřhru vyhrála dvojice Jeníček, Vlkovský. Výsledky.

25.11.2018
Mendesová halovou mistryní ČR počtvrté v řadě

Třetí listopadový týden v milovickém Miltenu patřil ženskému tenisu. Uskutečnil se zde již 13.ročník obnoveného halového mistrovství ČR v tenise, v Milovicích již po jedenácté. Startovní listina nabídla některá už tradiční jména jako Pernila Mendesová, Adéla Jarošová, Monika Svobodová, ale také spousta mladých tenistek jako Linda Nosková, Darja Viďmanová či teprve dvanáctiletá Nikola Bartůňková, která dostala na poslední chvíli divokou kartu do kvalifikace a probojovala se do hlavního pavouka. Turnajovou jedničkou byla stejně jako loni Miriam Kolodziejová. Výsledky.

24.11.2018
Halové MČR žen 2019: LIVESCORE a LIVESTREAM

Od úterý 20. listopadu se hraje v tenisové hale v Milovicích halové mistrovství ČR žen pro sezónu 2019. Sledujte LIVESCORE a LIVESTREAM: kurt 1, kurt 2, kurt 3. Výsledky.

20.11.2018
Tomáš Macháč vyhrál $15,000 v Milovicích

Vítězem ITF futures s dotací $15,000 v Milo­vicích se stal Tomáš Macháč (ATP 812), který tak ovládl dva ze tří českých podzimních futures. Celkem tři Češi postoupili do semifinále, kde pozdější vítěz Macháč v českém souboji vyřadil Ondřeje Krsteva 6:3 6:1 a Michael Vrbenský nestačil na Němce Negritu 0:6 3:6. Zisk 18 bodů za vítězství posune Tomáše na 649. místo žebříčku ATP. Ve finále potom Macháč porazil turnajovou pětku z Německa 6:2 6:2. Do finále čtyřhry došel pár Langmajer, Lustig, titul si nakonec odvezli Walkow, Drzewiecki z Polska. Výsledky.

19.11.2018
Vocel došel do finále turnaje $25,000 v Oklahomě

Matěj Vocel (1997, ATP 943) došel do finále mezinárodního turnaje mužů dotovaného $25,000 v americké Oklahomě. Ve finále nestačil na nejvýše nasazeného Gijse Brouwera (1996, ATP 419) 2:6, 2:6. Matěj Vocel získal 15 bodů do žebříčku ATP a posune se na pozici 771. Ve čtyřhře spolu s Dominikem Kellovským prohráli ve finále. Výsledky.

19.11.2018
Vít Kopřiva došel do finále turnaje $15,000 v Heraklionu

Čtvrtou finálovou účast sezóny na podnicích ITF futures si v řeckém Heraklionu připsal Vít Kopřiva (ATP 519), který ji však tentokrát v titul neproměnil. Kopřiva ve finále nestačil na Toma Kocevar-Desmana ze Slovinska 6:7(1) 2:6. Z vítězství se ale mohl radovat ve čtyřhře, kterou vyhrál spolu s Rakušanem Pichlerem. Výsledky.

18.11.2018
Češky porazily Američanky a slaví titul ve FED CUPu 2018

České tenistky ve složení Kvitová, Siniaková, Strýcová, Plíšková Ka., Krejčíková, Šafářová (kapitán Pála) vyhrály FED CUP 2018, kdyžve finále porazily Američanky 3:0 a získaly v posledních osmi letech titul už pošesté. Rozhodující třetí bod ve finále přidala Kateřina Siniaková, která v dramatickém duelu plném zvratů a dvou odvrácených mečbolech porazila Sofii Kenin 7:5, 5:7, 7:5. Oficiální web: www.fedcup.com.

12.11.2018