Český tenisový svaz

Valná hromada ČTS přijala moderní svazové stanovy

28.11.2025

V Praze se dnes konala řádná nevolební valná hromada ČTS. Delegáti přijali modernizované svazové stanovy, pro které hlasovalo 109 přítomných delegátů (jeden byl proti, tři se zdrželi). Vedle snížení počtu delegátů valné hromady ze současných 120 na 63 je největší změnou zrušení rady ČTS a přenesení zásadních rozhodovacích pravomocí právě na valnou hromadu, která je nejvyšším svazovým orgánem. Dalšími zásadními pravomocemi se stávají rozhodnutí o hospodaření svazu a nakládání s nemovitým majetkem.

Do nově zřízené arbitrážní komise svazu byli zvoleni Petr Kubíček, Petr Bárta, Ondřej Krampera, Jan Brodec a František Vinopal.

Do etické komise byli zvoleni Petr Luxa, Zdeněk Mašík a Dominik Maršík.

Delegátům valné hromady byla představena vizuální identita, která se začne postupně zavádět a užívat spolu s jednotným brandem Český tenis. „Motivací k zavedení cílené profesionální vizuální komunikace byla příprava, abychom se mohli prezentovat doma i v zahraničí jako moderní sportovní organizace. Hlavním východiskem pro tvorbu nové vizuální identity bylo dát do souladu vizuální tvář českého tenisu s jeho skutečným postavením v české společnosti. Tenis dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější a rovněž také nejoblíbenější české sporty. Je to sport, který rozdává radost,“ komentoval zavedení originálního grafického stylu předseda ČTS Jakub Kotrba.

Rada ČTS na svém posledním zasedání schválila hospodaření svazu v roce 2024 a rozpočet na rok 2026, s vyrovnanými příjmy a výdaji 212 milionů korun. „Součástí rozpočtu na příští rok už je i položka 6 milionů korun, která je určena na úhradu nákladů vzniklých činností některých členů minulého vedení v čele s prezidentem Ivo Kaderkou,“ uvedl Jakub Kotrba.

Osobní účast na valné hromadě v předvečer konání avizoval bývalý prezident ČTS Ivo Kaderka. Předseda ČTS Jakub Kotrba označil jeho iniciativu za nehoráznou drzost. „Nebýt událostí v únoru minulého roku, nemusel se nyní domáhat obhajoby svého konání na valné hromadě. Obrátil se osobním dopisem na mě, ale o dění ve svazu nyní nerozhoduje jeden člověk, ale valná hromada,“ sdělil předseda ČTS Kotrba.

Doplnil, že kdyby si Kaderka zajistil řádnou nominaci některé z oblastí, jako všichni ostatní delegáti, nemusel předvádět tato teatrální gesta. Delegáti valné hromady na úvod jednání hlasováním rozhodli, že vystoupení Iva Kaderky, kdyby na valnou hromadu v souladu se svými prohlášeními dorazil, nebude umožněno. Z přítomných delegátů hlasovalo proti vystoupení bývalého prezidenta na valné hromadě 95 delegátů, 13 hlasovalo pro, 8 delegátů se hlasování zdrželo.

„Drtivé výsledky hlasování naprosté většiny delegátů beru jako jasný signál, že tenisový svaz se definitivně zbavuje stínu Kaderkovy éry. To ostatně symbolicky koresponduje i s přijetím moderních svazových stanov a zavedením nové vizuální identity,“ uvedl po hlasování předseda ČTS Jakub Kotrba.

Foto: ČTS/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Berdych podlehl v prvním utkání Turnaje mistrů Wawrinkovi

Po více než dvou hodinách odchází Tomáš Berdych poražený v prvním duelu Turnaje mistrů v Londýně. Šestý hráč světa nestačil na Švýcara Stanislase Wawrinku 3:6 7:6(0) 3:6. Ve skupině A ho ještě čekají Rafael Nadal a David Ferrer.

04.11.2013
Barbora Krejčíková vyhrála desítku v Umagu

Barbora Krejčíková (1995, WTA 399) vyhrála v chorvatském Umagu mezinárodní turnaj žen dotovaný $10,000. Ve finále porazila Maďarku Agnes Buktu (1993, WTA 333) 6:1, 6:4. Pro Báru je to letošní třetí titul mezi ženami, všechny získala na antuce v Chorvatsku.

03.11.2013
Kristýna Plíšková ve finále turnaje $75,000 v Barnstaple

Po devíti vyhraných utkáních v řadě zastavila vítěznou sérii Kristýny Plíškové (134. WTA) Marta Sirotkina (RUS, 171. WTA), která českou hráčku porazila ve finále turnaje $75,000 v Bar­nstaple 6:7(5) 6:3 7:6(6). Kristýna si tak po titulu z Limoges $50,000 připsala další úspěšný turnaj.

03.11.2013
Berdych na úvod vyzve Wawrinku, ve skupině ho čeká i Nadal a Ferrer

Sobotní los rozhodl o tom, že Tomáš Berdych se na Turnaji mistrů střetne ve skupině A se Stanislasem Wawrinkou, Rafaelem Nadalem a Davidem Ferrerem. V pondělí odpoledne změří síly se Švýcarským tenistou.

03.11.2013
Sabina Drábková došla do finále TE 2 v Davosu

Sabina Drábková (2000) má za sebou úspěšný turnaj kategorie TE 2 do 14-ti let ve švýcarském Davosu. Hráčka TK Neridé došla do finále, kde nestačila na Rusku Natalii Boltinskayu 4:6 2:6. Výsledky.

03.11.2013
Tomáš Berdych končí v Paříži ve čtvrtfinále

Tomáš Berdych se s turnajem Masters v Paříži loučí před branami semifinále, když nestačil na obhájce titulu Davida Ferrera 6:4 5:7 3:6. Ferrer vyzve v boji o finále krajana Rafaela Nadala.

02.11.2013
Český souboj na turnaji $75,000: Plíšková porazila Siniakovou

Ve čtvrtfinále turnaje žen s dotací $75,000 v anglickém Barnstaple porazila Kristýna Plíšková (134. WTA) o čtyři roky mladší Kateřinu Siniakovou (224. WTA) 7:5 6:3 a zahraje si semifinále. Před dvěma týdny Kristýna ovládla podnik $50,000 ve Francii, teď pokračuje na vítězné vlně a její další soupeřkou bude Annika Beck (53. WTA). V úvodním kole Kristýna vyřadila další Češku – Evu Birnerovou.

01.11.2013
Berdych v Paříži porazil Raoniče a je ve čtvrtfinále

Tomáš Berdych (1985, ATP 7) na turnaji ATP Masters 1000 v Paříži porazil Miloše Raoniče (1990, ATP 11) 7:6(13), 6:4 a je ve čtvrtfinále, kde ho čeká přemožitel Lukáše Rosola španělský tenista David Ferrer (1982, ATP 3). Ve vzájemných zápasech vede Ferrer nad Berdychem 5:3.

01.11.2013
Nominace na finále Davis Cupu: Berdych, Štěpánek, Rosol a Hájek

Na finále Davisova poháru proti Srbsku nominoval kapitán Jaroslav Navrátil čtveřici Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a Jan Hájek. Čeští tenisté budou trofej obhajovat na tvrdém povrchu v Bělehradě ve dnech 15. – 17. listopadu.

31.10.2013
Berdych si poradil s Andujarem a je v Paříži ve třetím kole

Tomáš Berdych si v Paříži zahraje třetí kolo, kde vyzve Milose Raonice z Kanady. Hráč nasazený jako číslo sedm si ve druhém kole poradil se Španělem Pablem Andujarem 6:2 7:5, který v úvodním kole vyřadil Vaška Pospíšila.

31.10.2013
Lukáš Rosol končí v Paříži na raketě Ferrera

S turnajem Masters v Paříži se ve druhém kole loučí Lukáš Rosol. Český tenista nestačil na favorizovaného Španěla Davida Ferrera ve třech setech. V prvním setu sice inkasoval „kanára“, utkání ale nakonec dokázal dostat do třetí sady, kde třetímu hráči světa podlehl 3:6.

30.10.2013
Hlaváčková končí s Hradeckou, bude hrát se Šafářovou

Deblový pár Hlaváčková – Hradecká již na kurtu neuvidíme. Andrea Hlaváčková ukončila spolupráci a od příští sezony bude nastupovat po boku fedcupové kolegyně Lucie Šafářové. Lucie Hradecká bude s největší pravděpodobností hrát s Michaellou Krajíčkovou, se kterou minulý týden získala první titul v Poitiers. H+H letos vyhrály US Open, celkově dva grandslamy a stříbro z Olympijských her.

29.10.2013
Lukáš Rosol je v Paříži ve druhém kole, vyzve Ferrera

První kolo na turnaji Masters v Paříži má úspěšně za sebou Lukáš Rosol. Český tenista v něm porazil domácího Jeremy Chardyho 6:3 6:4 a v dalším kole ho čeká světová trojka a zároveň obhájce titulu David Ferrer.

29.10.2013
Barbora Krejčíková vyhrála desítku žen v Dubrovniku

Svůj druhý letošní triumf na okruhu ITF žen získala Barbora Krejčíková (384. WTA) v chorvatském Dubrovniku. Druhá nasazená Češka ve finále turnaje s dotací $10,000 porazila Polonu Rebersak (SLO) 6:1 3:6 6:0. Spolu s Lenkou Jurikovou došla Bára také do finále čtyřhry. Ve čtvrtfinále dvouhry skončila Gabriela Pantůčková, která nestačila na pozdější slovinskou finalistku.

27.10.2013
Petra Kvitová na Číňanku Li nestačila a finále v Istanbulu si nezahraje

Finále Turnaje mistryň si Petra Kvitová letos v Istanbulu nezahraje. V semifinále česká hráčka prohrála s Li Na 4:6 2:6, když jí ke konci duelu docházely síly. Druhé semifinále mezi Serenou Williams a Jelenou Jankovic určí, kdo se s Li popere o titul.

26.10.2013
Petra Kvitová postoupila do semifinále Turnaje mistryň

Petra Kvitová zvládla v Istanbulu klíčový duel s Angelique Kerber z Německa a zajistila si postup do elitní čtyřky Turnaje mistryň. Poté, co Petra včera nestačila na Serenu Williams, dnes v přímém souboji o postup ze skupiny dokázala zdolat německou hráčku 6:7(3) 6:2 6:3 a postoupit z druhého místa červené skupiny.

25.10.2013
Tomáš Berdych má jistý start na Turnaji mistrů
Tomáš Berdych má už jistý start na Turnaji mistrů v Londýně. Český hráč si tak na prestižním podniku zahraje již počtvrté ve své kariéře. Turnaj mistrů se koná ve dnech 4.-11. listopadu 2013.
25.10.2013
Tomáš Berdych prohrál v Baselu v prvním kole

Ani jeden ze dvou tie-breaků Tomáši Berdychovi v utkání proti Ivu Karlovicovi nevyšel. Nasazený hráč číslo dvě tak po setech 6:4 6:7(4) 6:7(2) skončil v Baselu hned v úvodním kole.

22.10.2013
Kvitová zvládla na Turnaji mistryň první zápas, porazila Radwanskou

Petra Kvitová zahájila Turnaj mistryň v Istanbulu vítězstvím nad Polkou Agnieszkou Radwanskou. Česká jednička porazila světovou čtyřku po setech 6:4 6:4 a udělal tak první krok k úspěšnému postupu do semifinále. Ve skupině ji dále čekají Serena Williams a Angelique Kerber.

22.10.2013
Kvitová je před Turnajem mistryň světovou šestkou, Berdych klesl

Petra Kvitová se před Turnajem mistryň posunula na svoji nejlepší v této sezoně, a to na šestou příčku. Tomáš Berdych naopak o jedno místo klesl a našel své jméno na sedmém místě. Tereza Smitková se po svém postupu do druhého kola turnaje WTA v Lucemburku posunula na 230. pozici, to znamená posun o 30 míst.

21.10.2013