Český tenisový svaz

Určitě by byla lepší trofej ze singlu, ale čtyřhru beru taky, smál se Kumstát

28.01.2025

Ve dvouhře to nevyšlo, ale ve čtyřhře si Jan Kumstát v Melbourne spravil chuť. Po boku Američana Maxwella Exsteda porazili ve finále srbsko-ruskou dvojici Ognjen Milič, Jegor Plešivcev 7:6(6), 6:3. „Určitě by byla lepší singlová trofej, ale i ta deblová má svoji cenu. Je to můj první vyhraný grandslam a jsem za něj moc rád. Tento rok už plánuju hrát z juniorských turnajů pouze grandslamy a třeba budu mít ještě nějakou šanci grandslam ve dvouhře vyhrát,“ uvedl po zápase Jan Kumstát.

Klíčem k úspěchu ve finálovém souboji byl první set, v němž americko-český pár odvracel celkem pět setbolů. Za stavu 4:5 a 5:6 se hrál při shodě rozhodující míč a Plešivcev pokaždé zahrál míč do sítě. V tiebreaku pak vedli soupeři už 6:3. „Koncovka byla z obou stran strašně vyrovnaná. V tiebreaku jsme dokázali stáhnout z 3:6, když se nám povedly tři míče. Pak jsme měli trochu štěstí a urvali jsme to na svou stranu,“ popisoval český tenista.

Miliče s Plešivcevem porážka v prvním setu hodně sebrala a za stavu 1:2 ve druhém setu ztratili podání, když Plešivcev udělal dvě dvojchyby v řadě. Při rozhodujícím bodu vyrazil Kumstát po returnu na síť a přiměl Rusa k chybě. „Někdy to tak je, že když máte v tiebreaku šanci a pak to nevyjde, tak trochu polevíte. Soustředili jsme se na každý gem na returnu a když se nám je podařilo brejknout, už jsem cítil, že je musíme jenom dorazit,“ pravil Kumstát.

Cesta za titulem byla hodně trnitá. Pár Exsted, Kumstát čelil během turnaje řadě výzev. „V prvním kole jsme prohráli první set 2:6, ve čtvrtfinále jsme prohrávali v supertiebreaku 7:9 a soupeři měli mečboly. Dokonce i včera jsme prohrávali 4:7 v supertiebreaku. Měli jsme ale velkou mentální sílu, věřili jsme jeden druhému a to nás dovedlo k vítězství,“ popsal cestu k prvenství Kumstátův parťák Maxwell Exsted.

„Každý zápas byl v něčem těžký. Snad kromě druhého kola, kdy jsme tu sehráli náš nejlepší debl. Jinak jsme vyhráli třikrát supertiebreak, z toho jednou 11:9 a jednou 10:8. Měli jsme i docela štěstí. Dneska jsme si pro to ale došli,“ doplnil ho Čech.

Exsted vyhrál na Australian Open debla už loni, tehdy to bylo po boku krajana Coopera Woestendicka. Loni čelil problémům Exsted jen v semifinále, kdy Američané hráli s italsko-japonským párem Federico Cina, Rei Sakamoto, který přemohli až v supertiebreaku 10:8. „Nedá se říci, zda bylo těžší vyhrát loni nebo letos. V semifinále loni rozhodovaly naprosté maličkosti, vyhráli jsme tam o dva míče,“ srovnával Exsted.

Kumstáta ke spolupráci vyzval jako první právě Exsted. „S Janem jsme se potkávali na turnajích. On mě porazil v semifinále čtyřhry ve Wimbledonu a na konci sezony jsem se ho zeptal, jestli by se mnou nehrál, protože můj tehdejší partner už z věkových důvodů nemohl letos hrát. Nevěděl jsem, jak to dopadne, ale na přípravném turnaji jsme postoupili do finále a tady jsme vyhráli,“ těšilo sedmnáctiletého Exsteda. „Jan ze začátku nevěděl, jestli bude v Austrálii hrát, ale počkal jsem a nakonec jsme spolu nastoupili. Byl jsem z toho nadšený,“ neskrýval radost.

Na kurtu spolu působí Čech s Američanem trochu nesourodě. Kumstát má téměř dva metry, Exsted je naopak menší postavy, ale oba byli se rvali o úspěch za každé situace. „Každý z nás má nějaké silné stránky. U mě je to třeba servis a občas i hra na síti. On je výborný zezadu a dokáže si i pomoci servisem. Byli jsme výborný tým a skvěle jsme se doplňovali,“ zamyslel se Kumstát.

Kumstát záhy potvrdil, že skutečně váhal, jestli má do Melbourne odcestovat. „Bylo to strašně těžké rozhodování. Řešil jsem to na konci loňské sezony, kdy se mi úplně moc nedařilo a už jsem byl spíš rozhodnutý, že nepojedu letos žádné juniory. Nakonec jsme se ale domluvili, že sem pojedu. Říkal jsem si, že tu mám nedokončenou práci a věřil jsem, že bych tu ten titul mohl přece jen získat. Ve čtvrtfinále jsem ale prohrál s lepším hráčem, nedá se nic dělat,“ vrátil se k singlovému nezdaru.

Ve čtyřhře si ovšem o den později alespoň trochu spravil chuť. „Je to moje největší trofej. Myslím, že to přebije i mou singlovou prohru ze dvouhry z loňského finále. Tady v Austrálii se mi líbí a moc se mi tu daří. Jsem rád, že své druhé finále tady jsem už neprohrál,“ radoval se Kumstát, který se na dvorci musel s Exstedem dělit o jediný pohár. Poražení finalisté přitom měli mísu každý pro sebe.

„Dostali jsme putovní trofej, která tu zůstane, ale dostaneme zmenšeninu. Tu bych si rád odvezl domů, ale i kdyby mi pak přišla poštou, tak mi to vadit nebude,“ usmál se.

Teď Kumstáta čekají i netenisové povinnosti. Musí zabrat ve škole, kterou v poslední době hodně zanedbával. „To je také jediný důvod, proč se teď moc netěším domů. Na konci roku jsem byl měsíc v Asii a pak tři týdny v Americe, takže té školy jsem moc nestihl. A teď si ji budu muset dodělat, snad to do konce února nějak zvládnu,“ doufal Kumstát, jehož nejbližšími turnaji budou dva turnaje v Šarm aš-Šajchu a pak nějaké challengery.

„Určitě jsem posunul svou hru někam dál, ale pořád je na čem pracovat. Až teď dorazím domů, začnu hned pracovat v tréninku na tom, abych byl ještě lepší a abych se prosadil i v mužském tenise.“

Z Austrálie pojede nadšený i Maxwell Exsted. „Našel jsem skvělého kluka a parťáka. Když jsme to nejvíc potřebovali ve čtvrtfinále, zahrál Jan fantasticky a předvedl úžasné winnery. V semifinále jsem nás naopak podržel já. Cítil jsem se velmi dobře a zahrál jsem výborné údery, když to bylo nejdůležitější. Spolu jsme to zvládli jako velcí borci,“ dodal Exsted.

Ten na závěr trochu sebevědomě konstatoval, že toho už o Česku docela dost ví, nicméně si nevzpomněl ani na jeho hlavní město. „Mám mezi Čechy i nějaké další kamarády. Vím, že se podporujete slovy: ‚Pojď, pojď!‘ A pak znám nějaké sprosté výrazy, ale ty vám tady neřeknu,“ dodal se smíchem Maxwell Exsted, který si možná s Janem Kumstátem zahraje debla i na dalších grandslamech.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Linda Fruhvirtová došla do finále na ITF A v Cape Town

O titul si na juniorském turnaji kategorie A v jihoafrickém Cape Town zahrála Linda Fruhvirtová (ITF 29). Linda jako turnajová jednička ztratila cestou do finále pouze jeden set, a to v prvním kole proti Ch. Tsao z Taiwanu. Ve finále byla nad její síly Alexndra Eala z Filipín 3:6 3:6. Po boku Weroniky Baszak z Polska došla Linda také do finále čtyřhry. Finálová účast přinese Lindě doposud nejlepší žebříčkové umístění, a to 15. příčku na juniorském žebříčku ITF. Výsledky.

22.09.2019
Michael Vrbenský došel do finále turnaje $15,000 v Antalyi

O druhý titul sezóny si v turecké Antalyi zahrál Michael Vrbenský (ATP 659). Po titulu v Maďarsku před dvěma týdny nestačil tentokrát na turnaji $15,000 ve finále na Ivana Nedelka (ATP 343) 6:3 4:6 4:6. Výsledky.

22.09.2019
MČR družstev dorostu 2019 vyhrál Prostějov

TK Agrofert Prostějov vyhrál mistrovství ČR družstev v kategorii dorostu, které se hraje tradičně koncem září na dvorcích TK Sparta Praha. Prostějov ve finále porazil Spartu 6:2. V souboji o třetí místo porazil Přerov Štvanici 6:3. Výsledky: předkolo, 1. kolo, semifinále, finále, o 5.-8. místo.

20.09.2019
Prostějov vyhrál MČR družstev v kategorii babytenis

TK Agrofert Prostějov vyhrál mistrovství ČR družstev v kategorii hráčů 7–9 let na domácích kurtech. Ve finále Prostějov porazil Spartu 4:2. V souboji o 3. místo klub TK Na Dolině porazil Lokomotivu Zdice 6:0. Výsledky: 1. kolo, 1.-8. místo.

17.09.2019
Pazdera vyhrál turnaj TE v Banské Bystrici. Líbalová došla do finále.

Marek Pazdera (2005, TE14 86) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 14 let ve Slovenské Banské Bystrici. V českém finále porazil Vojtěcha Valeše 6:3 6:2. V soutěži čtyřher zvítězili Pazdera s Valešem. Do finále dvouhry dívek došla Jolana Líbalová, která ve finále nestačila na Slovenku Irinu Balus 1:6, 3:6.

17.09.2019
Mathias Musil došel do finále juniorského turnaje ITF 4 v Togu

V Lomé v africkém Togu si o titul na juniorském turnaji ITF 4 zahrál Mathias Musil (2002, ITF 557). Český junior byl druhý nasazený hráč na turnaji a cestou do finále neztratil set. Ve finále ale nestačil na M. Kouameho z Pobřěží slonoviny 4:6 4:6. Spolu s Borsiem Šťastným došli do semifinále čtyřhry. Výsledky.

15.09.2019
Amélie Šmejkalová došla do finále turnaje TE 1 do 16-ti let v Barceloně

Česká juniorka Amélie Šmejkalová (2005, TK PRECHEZA Přerov) se probojovala do finále turnaje Tennis Europe kategorie 1 do 16-ti let v Barceloně. Amélie nejprve prošla kvalifikací, poté jako turnajová šestka v hlavní soutěži vyhrála čtyři zápasy. Ve finále nestačila na svoji deblovou partnerku Rusku Ksenii Zaytsevu 0:6 0:6. Společně ovládly čtyřhru. Výsledky.

15.09.2019
Turnaj A ml. žactva v Rakovníku a na Štvanici vyhráli Kločurek a Kovačková

Daniel Kločurek (2007, TK Sparta Praha) a Alena Kovačková (2008, TK Sparta Praha) se stali vítězi posledního letního turnaje A mladšího žactva. Kločurek ve finále v Rakovníku porazil Jana Fröhlicha (2007, I.ČLTK Praha) 6:4 6:2, Kovačková si ve finále na I.ČLTK poradila s Eliškou Forejtkovou (2008, TK Slavia Plzeň) 6:1 6:1. Pro Alenu je to třetí titul z turnaje kategorie A v letní sezoně. „Výsledky Rakovník“.http://czte­nis.cz/turnaj/716289/s­ezona/L19/vys­ledky. Výsledky I.ČLTK.

15.09.2019
DAVIS CUP: Češi porazili Bosnu a Hercegovinu 3:2

Český daviscupový tým porazil v prvním kole evropsko-africké zóny Davis Cupu tým Bosny a Hercegoviny v hale v Zenici 3:2. Rozhodující bod získal pro české barvy Jonáš Forejtek. V sobotních dvouhrách vyhrál Forejtek i Veselý, ale v neděli nejdříve Veselý s Lehečkou prohráli čtyřhru a pak v souboji týmových jedniček Veselý nestačil na Basiče a rozhodnout tak musel souboj týmových dvojek Forejtka a Brkiče. Forejtek vyhrál ve třech setech 6:1, 6:7(7), 6:1. Výsledky.

15.09.2019
1. ligu ČTS 2019 vyhrál LTK Liberec

Nejvyšší klubovou soutěž Českého tenisového svazu v kategorii dospělých pro rok 2019 vyhrál LTK Liberec, který ve finále porazil HTK Třebíč 9:0. Výsledky: skupina A (Liberec), skupina B (Neridé), skupina C (Třebíč), skupina D (Zlín), semifinále, finále, o udržení.

14.09.2019
DAVIS CUP: Češi hrají s Bosnou a Hercegovinou

Český daviscupový tým v prvním kole evropsko-africké zóny Davis Cupu hraje rpoti týmu Bosny a Hercegoviny na tvrdém povrchu v hale v Zenici. K prvnímu zápasu nastoupí Jonáš Forejtek (2001, ATP 560) a Mirza Basic (1991, ATP 220), ke druhému zápasu Jiří Veselý (1993, ATP 131) a Tomislav Brkic (1990, ATP 545).

14.09.2019
Forejtek vyhrál juniorku US Open 2019

Jonáš Forejtek (2001, ITF 5) vyhrál juniorský grandslam US Open 2019. Ve finále porazil Američana Navu (2001, ITF 9) 6:7(4), 6:0, 6:2. Forejtek tak vyhrál poslední možný juniorský grandslam, protože v příští sezóně vstupuje do věkové kategorie dospělých. Do finále čtyřhry došel Andrew Paulson spolu s Bělorusem Zgirovskim.

08.09.2019
Mlenská porazila Líbalovou a vyhrála TE 2 do 14-ti let v Klosters

Sára Mlenská (2006, LTC Panorama Teplice) ovládla turnaj Tennis Europe kategorie 2 ve švýcarském Klosters. V ryze českém finále zdolala Jolanu Líbalovou (2006, I.ČLTK Praha) 7:6(6) 2:6 7:6(4). Obě Češky spolu také přidaly titul ze čtyřhry. Výsledky.

08.09.2019
Zlatý double pro Michaela Vrbenského na turnaji $15,000 v Maďarsku

Michael Vrbenský (ATP 665) vyhrál dvouhru i čtyřhru na turnaji ITF futures s dotací $15,000 v maďarském Szekesfehervaru. Ve finále dvouhry porazil Vrbenský Chorvata Duje Ajdukovice (ATP 743) 6:2 6:2, čtyřhru ovládl po boku Petra Nouzy (ATP 579). Výsledky.

08.09.2019
Aneta Kladivová došla do finále turnaje $15,000 v Rumunsku

V rumunském Curtea de Arges si o titul ve dvouhře zahrála Aneta Kladivová (2000, TK AGROFERT Prostějov). Aneta nejprve úspěšně prošla tříkolovou kvalifikací a poté bez ztráty setu došla do finále. Tam jí titul vzala domácí Oana Georgeta Simion (WTA 512) 6:3 6:2. Pro Anetu to byl teprve pátý start na turnaji okruhu ITF žen v tomto roce. Výsledky.

08.09.2019
Jakub Nicod si v Bratislavě na turnaji ITF 5 zahrál o titul

Na juniorském turnaji ITF 5 v Bratislavě se do finále dvouhry probojoval Jakub Nicod (ITF 1190). Český junior prošel turnajem bez ztráty setu, ve finále potom ale nestačil na domácí turnajovou jedničku Michala Novanského (ITF 305) 3:6 2:6. Výsledky.

08.09.2019
Malečková vyhrála turnaj žen $25,000 v Praze na Spojích

Jesika Malečková (1994, WTA 340) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF Kuchyně Gorenje Prague Open 2019 dotovaný $25,000 v Praze na dvorcích TJ Spoje. Ve finále porazila kvalifikantku Cindy Burger (1992, WTA 583) 6:1, 6:2. Čtyřhru vyhrály Johana Marková a Anastasia Detiuc. Výsledky.

08.09.2019
Krumich vyhrál turnaj ITF 2 na Neridé

Martin Krumich (2002, ITF 81) vyhrál mezinárodní turnaj ITF hráčů do 18 let v Praze na TK Neridé. Krumich ve finále porazil Švýcara Malgiarittu 6:1, 7:6(3). Čtyřhru dívek vyhrály Lucie Havlíčková a Sára Bejlek. Výsledky.

08.09.2019
Viktorie Hažmuková vyhrála TE 3 do 14-ti let ve Slovinsku

Viktorie Hažmuková (2005, I.ČLTK Praha) se stala vítězkou mezinárodního turnaje TE 3 do 14-ti let ve slovinském Koperu. Česká juniorka a turnajová jednička ve finále porazila Valentinu Steiner z Německa 6:1 6:2. Spolu s Natálií Davidovou navíc vyhrály i čtyřhru. Mezi chlapci došel do čtvrtfinále Filip Hanzelín. Výsledky.

08.09.2019
Družební utkání SmTS – Slezské vojevodství(PL)
3.9.2019 na celkem 15 kurtech SC a Baníku Ostrava v Komenského sadech se uskutečnilo odvetné utkání mezi výběry mládeže SmTS-Slezského vojevodství(PL).Za přímo ideálního počasí se celkem 28 hráčů na každé straně utkalo v kategoriích U10,U12,U14,U18.Z celkového vítězství 50:20 se v večerních hodinách radovali domácí.Děkujeme všem hráčům za předvedené výkony a již nyní se těšíme na odvetu v dubnu příštího roku v Polsku.
05.09.2019