Český tenisový svaz

Třísetová bitva a statečný vzdor. Plíšková po bojovném výkonu na světovou jedničku nestačila

11.07.2021

Sympatický a statečný výkon předvedla světová třináctka Karolína Plíšková ve finále Wimbledonu. Světové jedničce čelila téměř dvě hodiny, dokázala ji vystavit nepříjemnému tlaku, ale v koncovce třísetové bitvy byla nakonec šťastnější Ashleigh Bartyová. Česká tenistka s ní prohrála 3:6, 7:6(4), 3:6.

Sobota byla dnem D pro Karolínu Plíškovou, která nastoupila ke svému druhému grandslamovému finále. Čekala ji náročná úloha, musela pokořit světovou jedničku Ashleigh Bartyovou. Možnou nervozitu se snažila zahnat i při krátkém tréninku před utkáním, na kterém spolu se svou soupeřkou dokázala vtipkovat.

Pak už ale nastaly chvíle, na které se tak usilovně připravovala. Po parádní cestě turnajem se konečně v 15 hodin vydala na centrální dvorec k poslednímu utkání letošního Wimbledonu. A napětí před prvními fiftýny gradovalo.

Samotná bitva o wimbledonský titul nezačala pro Plíškovou dobře. První tři gemy ztratila čistou hrou, a navíc si prohrála podání i ve čtvrtém gemu. Až za stavu 0:4 se jí začalo proti Bartyové hrát o něco lépe, možná ze sebe oklepala nervozitu a na returnu čistou hrou získala jedno ztracené podání zpět.

Podání ovšem nebylo silnou stránkou Plíškové ani v další hře a i potřetí si jej prohrála. Znovu ovšem zabrala na returnu a ukázala si cestu, jakou by proti světové jedničce mohla hrát. Navíc záhy dokázala i poprvé v utkání podržet servis a snížila na 3:5. Bartyová sice v další hře první set ukončila, ale Plíšková naznačila, že zas tak snadný zápas by to pro Australanku být nemusel.

Česká hráčka navíc zvládla vstup do druhé sady, když si podruhé v utkání podržela servis a přesně to pro své sebevědomí potřebovala. Utkání v tu chvíli mohlo být opět otevřené.

Tomu se snažila zabránit zcela koncentrovaná Bartyová, která si čistou hrou podržela podání a ve stejném stylu také následně obrala Plíškovou o její servis. Českou tenistku trochu srážely chyby, které rychle kupila na své konto.

Ani Bartyová ale nebyla bez chyb, což se potvrdilo v šestém gemu druhé sady. Po chybách Australanky, a také díky vítěznému returnu Plíškové, se Češce povedlo srovnat na 3:3, což následně potvrdila na servisu a otočila na 4:3.

Obě hráčky si následně držely podání až do jedenácté hry. V ní sice Plíšková vedla už 40:0, ale pak ztratila pět fiftýnů v řadě, prohrála si servis a čelila hrozbě porážky. Bartyová ale neunesla tíhu okamžiku a místo potvrzení brejku a radosti z vítězství rovněž ztratila podání. O osudu druhé sady musel rozhodnout tiebreak.

Ten se stal kořistí Karolíny, která první minibrejk vybojovala za stavu 3:2 a následně se prokousala hned ke čtyřem setbolům. Bartyová sice dva odvrátila, ale při třetím trefila dvojchybu. Plíšková si tím vynutila rozhodující třetí set.

Třetí set ale nezačal pro Karolínu Plíškovou ideálně. Hned první svůj servis si prohrála a čelila nepříjemnému skóre 0:3. K brejkbolům se jí navíc nedařilo propracovat, a byť na podání v dalším průběhu odváděla dobrou práci, stále ji tížila ztráta jednoho brejku.

Utkání postupně gradovalo, hrály se stále více strhující výměny a obě tenistky si pečlivě držely své servisy. V deváté hře pak šla na podání Bartyová. Plíšková se dokonce dočkala kýženého brejkbolu, ale využít jej nedokázala a Australanka se přes shodu propracovala k mečbolu. Ten, i díky nevynucené chybě Plíškové, využila a získala premiérový titul na Wimbledonu.

Při závěrečném ceremoniálu dostihly Karolínu Plíškovou emoce, které se dlouho snažila držet na uzdě, a neubránila se slzám. „Nikdy nebrečím,“ smála se před zaplněnými tribunami, které jí věnovaly potlesk vestoje.

„Byl to neuvěřitelný zápas, musím Ashleigh pogratulovat,“ pokračovala Plíšková, která poděkovala celému týmu, rodině i všem, kteří ji během dvoutýdenní pouti Wimbledonem podporovali.

Po Bartyovou se ziskem wimbledonské trofeje splnil velký dětský sen. „Je to neuvěřitelné, ale splnily se mi mé sny, hrát na tomto kurtu a vybojovat vítězství,“ usmívala se Bartyová. „Karolína hrála fantasticky, hlavně v druhé sadě. Musela jsem hrát svůj nejlepší tenis, abych to zvládla. Vlastně si ani nepamatuju, jak proběhl mečbol.“

„Na dnešek jsem ani nespala,“ přiznala australská hvězda. „Už se nemohu dočkat, až tuhle radost budu sdílet se svým týmem. Ani jim nedokážu dostatečně za všechno poděkovat. Tento rok je všechno opravdu skvělé,“ dodala Bartyová, která se po 41 letech stala první australskou vítězkou Wimbledonu.

Bartyová získala po Roland Garros 2019 svůj druhý grandslamový titul v kariéře. Upevnila také svou pozici na postu světové jedničky. Plíšková se postupem do finále vyhoupne ze 13. místa na 7. pozici.

Jan Vojkůvka, foto: Twitter: Wimbledon

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Kvitová je na začátku sezony šestá, Berdych sedmý

Petra Kvitová i Tomáš Berdych vstoupili do nové sezony na šestém a sedmém místě žebříčku. Petra se minulý týden představila na Hopmanově poháru po boku Radka Štěpánka, teď ji čeká turnaj WTA v Sydney. Tomáš Berdych v Dohá skončil hned v úvodním kole.

06.01.2014
Zakopalová má deblový titul ze Shenzhenu, Hradecká v Aucklandu neuspěla

Klára Zakopalová s Monicou Niculescu vyhrály čtyřhru na tenisovém turnaji v čínském Shenzhenu. Ve finále přehrály ukrajinská dvojčata Kichenok 6:3, 6:4. Lucie Hradecká s Michaellou Krajiček ve finále v Aucklandu nestačily na americko-kanadskou dvojici Sharon Fichman, Maria Sanchez 6:2, 0:6, 4:10.

05.01.2014
Berdych s Hájkem jsou v Doha ve finále čtyřhry

Český deblový pár Tomáš Berdych a Jan Hájek si na turnaji ATP v Doha zahrají o titul ve čtyřhře. V semifinále naši hráči vyřadili německou dvojici Kas, Kohlschreiber hladce 6:2 6:3.

02.01.2014
Turnaj A st. žactva ve Frýdku-Místku a Rakovníku vyhráli Štyler a Bužková

Ondřej Štyler (2000, I.ČLTK Praha) a Radka Bužková (2000, I.ČLTK Praha) vyhráli první halová turnaj staršího žactva. Druhý nasazený Štyler ve finále porazil o rok mladšího klubového spoluhráče Jonáše Forejtka 6:2 6:1. V Rakovníku prošla turnajem bez větších problémů jednička Bužková, která ve finále nepovolila ani gem Yvetě Ježkové (2000, TK Slavia Plzeň).

02.01.2014
WTA Shezhen: Bára Záhlavová-Strýcová je ve čtvrtfinále

Do čtvrtfinále turnaje WTA v Szenzhenu prošla Barbora Záhlavová-Strýcová. Česká tenistka ve druhém kole porazila nasazenou sedmičku Jie Zheng 6:0 7:6(6) a je poslední českou hráčkou v pavouku. O postup do semifinále se Bára střetne s Američankou Vaniou King.

01.01.2014
Hopman Cup: Francie je v čele tabulky, postup do finále se komplikuje

Postup do finále Hopman Cupu se pro český pár Kvitová – Štěpánek komplikuje. Celek Francie porazil i Spojené Státy a je se dvěma vítězstvími v čele tabulky B. Petru a Radka v pátek čeká dvojice z USA – John Isner, Sloane Stephens, kterou musí porazit, aby mohli ještě pomýšlet na postup do finále.

01.01.2014
Auckland: Sestry Plíškovy končí obě ve druhém kole

Karolína i Kristýna Plíškovy skončili na turnaji WTA v Aucklandu shodně ve druhém kole hlavní soutěže. Kvalifikantka Kristýna nestačila na Jamie Hampton (USA) 3:6 4:6 a Karolína podlehla Kirsten Flipkens (BEL) 4:6 3:6. Ve čtyřhře je čeká semifinále.

01.01.2014
ATP Doha: Rosol znovu potrápil Nadala

Lukáš Rosol nastupoval do utkání proti světové jedničce s kladnou bilancí, a to jako jediný hráč z první padesátky žebříčku ATP. Český tenista Rafaela Nadala znovu trápil, když vedl ve druhé sadě 5:4 a podával na její zisk. Nakonec však prohrál 2:6 6:7(7). Ve hře v Doha ještě zůstává deblový pár Berdych, Hájek, který je ve druhém kole.

01.01.2014
WTA Shezhen: Klára Zakopalová končí na raketě Mayr-Achleitner

Klára Zakopalová končí na turnaji v Shenzhenu ve druhém kole na raketě Patricie Mayr-Achleitner 6:7(2) 4:6. Druhé kolo čeká Barboru Záhlavovou-Strýcovou, která vyzve sedmičku turnaje Jie Zheng (CHN).

01.01.2014
Ivo Kaderka byl valnou hromadou zvolen prezidentem Českého tenisového svazu na dalších 5 let
Dne 28. prosince 2013 na valné hromadě Českého tenisového svazu v Černé Hoře v hotelu Sladovna byl zvolen Ing. Ivo Kaderka, CSc. prezidentem ČTS na dalších 5 let.
28.12.2013
Vondroušová prohrála ve finále Junior Orange Bowl

Jeden z největších talentů současného českého juniorského tenisu – Markéta Vondroušová (1999, I.ČLTK Praha) došla do finále mezinárodního turnaje Junior Orange Bowl do 14-ti let, který se hrál v Miami na Floridě. Ve finále nestačila na druhou nasazenou Američanku Claire Liu, které podlehla 4:6, 2:6. Výsledky.

23.12.2013
Vondroušová pokračuje vítězně a na Junior Orange Bowlu bude hrát o titul

Ani v semifinále Junior Orange Bowlu Markéta Vondroušová nezaváhala. Kanaďanku Wong porazila ve třech setech 6:2 3:6 6:0 a v pondělí bude bojovat o titul. Vanessa Wong ve třetím kole vyřadila Moniku Kilnarovou.

22.12.2013
Markéta Vondroušová si na Junior Orange Bowlu zahraje o finále

Jako nůž máslem zatím proplouvá Markéta Vondroušová Junior Orange Bowlem do 14-ti let. Jednička turnaje ve čtvrtfinále smetla domácí Ashley Lahey 6:0 6:1 a zahraje si semifinále.

21.12.2013
Davis Cup: Proti Nizozemcům s Berdychem i Štěpánkem

Tomáš Berdych i Radek Štěpánek nastoupí v lednovém utkání prvního kola Davis Cupu proti Nizozemsku. Zápas se odehraje 31.-2.2. v Ostravě. O další dva roky podepsal smlouvu kapitán Jaroslav Navrátil, který by tak měl český daviscupový tým vést až do roku 2015.

20.12.2013
Junior Orange Bowl: Markéta Vondroušová je v osmifinále

Poslední českou zástupkyní na letošním Junior Orange Bowlu je Markéta Vondroušová, která již vyhrála tři utkání a postoupila tak do osmifinále mezi dívkami do 14-ti let. Monika Kilnarová nestačila ve 3. kole na Kanaďanku Wong.

20.12.2013
Prostějov vyhrál Tenisovou extraligu 2013

TK Agrofert Prostějov vyhrál Tenisovou extraligu 2013, když ve finále porazil TK Precheza Přerov 5:2. Dva body pro Přerov získal Istomin, který porazil Kohlschreibera, a Pernilla Mendesová, která porazila Kristýnu Plíškovou. Tomáš Berdych do finálového utkání nezasáhl. Výsledky.

19.12.2013
Orange Bowl do 12 a 14 let na Floridě

Od 14. prosince se na slunné Floridě hraje 52. Orange Bowl. V kategorii dívek do 12-ti let vyhrála první kolo (z 128 do 64) Laetitia Pulchartová. V kategorii chlapců do 14-ti let Jakub Patyk skončil po třísetové bitvě v prvním kole. V kategorii dívek do 14-ti let prošly do druhého kola hladce Monika Kilnarová i Markéta Vondroušová. Výsledky.

19.12.2013
Tenisová extraliga 2013: Finále Prostějov - Přerov

Do finále Tenisové extraligy 2013 se probojovaly týmy TK Agrofert Prostějov a TK Precheza Přerov. Prostějov ve finálové skupině porazil jak Spartu tak i Liberec. Přerov porazil jak I.ČLTK Praha tak i TK Neridé. Finále se hraje ve čtvrtek 19. prosince od 10:00 hod. v Prostějově.

19.12.2013
Tenisová extraliga 2013: Do baráže jdou Mariánské lázně

Výhra nad Pardubicemi 5:4 v semifinálové skupině nestačila Mariánským lázním k udržení v Tenisové extralize. Čáru přes rozpočet jim udělalo překvapivé vítězství Pardubic nad Libercem 5:4. V boji o 9. místo Mariánské lázně prohrály s Jihlavou 0:6 a čeká je baráž, která se hraje ve středu 18. prosince v Milovicích proti vítězi 1. ligy Realsportu Nymburk.

17.12.2013
Eva Birnerová došla do finále $25,000 v Madridu

Eva Birnerová (180. WTA) se probojovala do finále turnaje s dotací $25,000 ve španělském Madridu. Nasazená dvojka ve finále nestačila na Francouzku Amandine Hesse (268. WTA) 6:4 0:6 2:6. Eva si ze Španělska odváží 34 bodů do žebříčku WTA. Na turnaji startovala také Tereza Malíková, která však skončila hned v prvním kole.

15.12.2013