Český tenisový svaz

Třísetová bitva a statečný vzdor. Plíšková po bojovném výkonu na světovou jedničku nestačila

11.07.2021

Sympatický a statečný výkon předvedla světová třináctka Karolína Plíšková ve finále Wimbledonu. Světové jedničce čelila téměř dvě hodiny, dokázala ji vystavit nepříjemnému tlaku, ale v koncovce třísetové bitvy byla nakonec šťastnější Ashleigh Bartyová. Česká tenistka s ní prohrála 3:6, 7:6(4), 3:6.

Sobota byla dnem D pro Karolínu Plíškovou, která nastoupila ke svému druhému grandslamovému finále. Čekala ji náročná úloha, musela pokořit světovou jedničku Ashleigh Bartyovou. Možnou nervozitu se snažila zahnat i při krátkém tréninku před utkáním, na kterém spolu se svou soupeřkou dokázala vtipkovat.

Pak už ale nastaly chvíle, na které se tak usilovně připravovala. Po parádní cestě turnajem se konečně v 15 hodin vydala na centrální dvorec k poslednímu utkání letošního Wimbledonu. A napětí před prvními fiftýny gradovalo.

Samotná bitva o wimbledonský titul nezačala pro Plíškovou dobře. První tři gemy ztratila čistou hrou, a navíc si prohrála podání i ve čtvrtém gemu. Až za stavu 0:4 se jí začalo proti Bartyové hrát o něco lépe, možná ze sebe oklepala nervozitu a na returnu čistou hrou získala jedno ztracené podání zpět.

Podání ovšem nebylo silnou stránkou Plíškové ani v další hře a i potřetí si jej prohrála. Znovu ovšem zabrala na returnu a ukázala si cestu, jakou by proti světové jedničce mohla hrát. Navíc záhy dokázala i poprvé v utkání podržet servis a snížila na 3:5. Bartyová sice v další hře první set ukončila, ale Plíšková naznačila, že zas tak snadný zápas by to pro Australanku být nemusel.

Česká hráčka navíc zvládla vstup do druhé sady, když si podruhé v utkání podržela servis a přesně to pro své sebevědomí potřebovala. Utkání v tu chvíli mohlo být opět otevřené.

Tomu se snažila zabránit zcela koncentrovaná Bartyová, která si čistou hrou podržela podání a ve stejném stylu také následně obrala Plíškovou o její servis. Českou tenistku trochu srážely chyby, které rychle kupila na své konto.

Ani Bartyová ale nebyla bez chyb, což se potvrdilo v šestém gemu druhé sady. Po chybách Australanky, a také díky vítěznému returnu Plíškové, se Češce povedlo srovnat na 3:3, což následně potvrdila na servisu a otočila na 4:3.

Obě hráčky si následně držely podání až do jedenácté hry. V ní sice Plíšková vedla už 40:0, ale pak ztratila pět fiftýnů v řadě, prohrála si servis a čelila hrozbě porážky. Bartyová ale neunesla tíhu okamžiku a místo potvrzení brejku a radosti z vítězství rovněž ztratila podání. O osudu druhé sady musel rozhodnout tiebreak.

Ten se stal kořistí Karolíny, která první minibrejk vybojovala za stavu 3:2 a následně se prokousala hned ke čtyřem setbolům. Bartyová sice dva odvrátila, ale při třetím trefila dvojchybu. Plíšková si tím vynutila rozhodující třetí set.

Třetí set ale nezačal pro Karolínu Plíškovou ideálně. Hned první svůj servis si prohrála a čelila nepříjemnému skóre 0:3. K brejkbolům se jí navíc nedařilo propracovat, a byť na podání v dalším průběhu odváděla dobrou práci, stále ji tížila ztráta jednoho brejku.

Utkání postupně gradovalo, hrály se stále více strhující výměny a obě tenistky si pečlivě držely své servisy. V deváté hře pak šla na podání Bartyová. Plíšková se dokonce dočkala kýženého brejkbolu, ale využít jej nedokázala a Australanka se přes shodu propracovala k mečbolu. Ten, i díky nevynucené chybě Plíškové, využila a získala premiérový titul na Wimbledonu.

Při závěrečném ceremoniálu dostihly Karolínu Plíškovou emoce, které se dlouho snažila držet na uzdě, a neubránila se slzám. „Nikdy nebrečím,“ smála se před zaplněnými tribunami, které jí věnovaly potlesk vestoje.

„Byl to neuvěřitelný zápas, musím Ashleigh pogratulovat,“ pokračovala Plíšková, která poděkovala celému týmu, rodině i všem, kteří ji během dvoutýdenní pouti Wimbledonem podporovali.

Po Bartyovou se ziskem wimbledonské trofeje splnil velký dětský sen. „Je to neuvěřitelné, ale splnily se mi mé sny, hrát na tomto kurtu a vybojovat vítězství,“ usmívala se Bartyová. „Karolína hrála fantasticky, hlavně v druhé sadě. Musela jsem hrát svůj nejlepší tenis, abych to zvládla. Vlastně si ani nepamatuju, jak proběhl mečbol.“

„Na dnešek jsem ani nespala,“ přiznala australská hvězda. „Už se nemohu dočkat, až tuhle radost budu sdílet se svým týmem. Ani jim nedokážu dostatečně za všechno poděkovat. Tento rok je všechno opravdu skvělé,“ dodala Bartyová, která se po 41 letech stala první australskou vítězkou Wimbledonu.

Bartyová získala po Roland Garros 2019 svůj druhý grandslamový titul v kariéře. Upevnila také svou pozici na postu světové jedničky. Plíšková se postupem do finále vyhoupne ze 13. místa na 7. pozici.

Jan Vojkůvka, foto: Twitter: Wimbledon

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Štěpánek a Rosol v Mnichově postupují, Veselý nestačil na Kohlschreibera

Radek Štěpánek prošel na podniku ATP v Mnichově kvalifikací a dnes slaví postup do druhého kola hlavní soutěže, když mu za stavu 6:1 4:1 vzdal Uzbek Dustov. Štěpánek se na okruh ATP vrátil po sedmiměsíční pauze, na Challengeru na Floridě v polovině dubna úvodní utkání nezvládl. Dál jde i Lukáš Rosol, končí naopak Jiří Veselý, který nestačil na domácího Kohlschreibera.

28.04.2015
Hradecká prošla v Praze kvalifikací, úvodní zápasy zvládly Allertová a Siniaková

Lucie Hradecká se připojila k sedmi Češkám když na turnaji WTA v Praze prošla kvalifikací do hlavní soutěže. Tam jí los do prvního kola určil Anastasii Pavlyuchenkovou. Z postupu do druhého kola se už radují Denisa Allertová a Kateřina Siniaková.

28.04.2015
Hradecká a Vondroušová ve finále kvalifikace J&T Banka Prague Open

Lucie Hradecká (WTA 73) nedala na pražském turnaji WTA šanci ani druhé soupeřce, Barboře Štefkové (WTA 342) povolila pouhé tři gemy a po výsledku 6:2 6:1 postoupila do finále kvalifikace. O postup do hlavní soutěže bude bojovat také překvapení turnaje Markéta Vondroušová (1999, WTA 965), která si po Hlaváčkové poradila také s Tunisankou Ons Jabeur (WTA 120) 6:3 3:0 ret.

26.04.2015
Jiří Veselý podlehl ve finále v Bukurešti Garcia-Lopezovi

Jiří Veselý na svůj druhý titul v kariéře nedosáhl. Na podniku ATP v Bukurešti podlehl český tenista Španělu Guillermu Garcia-Lopezovi ve dvou tie-breacích 6:7(5) 6:7(11).

26.04.2015
Gabriela Pantůčková vyhrála ITF $10,000 v chorvatském Bolu

Svůj premiérový titul v sezoně 2015 si na své konto připsala Gabriela Pantůčková (1995, WTA 414), která ovládla turnaj ITF s dotací $10,000 v chor­vatském letovisku Bol. Gábina ve ve druhém kole zvládla český duel s Evou Rutarovou 6:4 ve 3. setu a ve finále potom otočila nepříznivě se vyvíjející souboj proti domácí Ivě Mekovec (WTA 350) 1:6 6:3 6:4. Výsledky.

26.04.2015
Trnava TE 2 do 14-ti let: Dvouhru dívek ovládla Anna Sisková

Anna Sisková (2001, TK AGROFERT Prostějov) se stala vítězkou mezinárodního turnaje čtrnáctiletých Grade 2 ve slovenské Trnavě. Turnajová dvojka ve finále porazila domácí Stellu Kovačičovou 6:4 6:1. Čtyřhru vyhrála česko-slovenská dvojice Silná, Kadlečková. Mezi chlapci došel nejdále Lukáš Jiroušek, který skončil v semifinále dvouhry a spolu s Jiřím Lehečkou vyhráli čtyřhru. „Výsledky“:

26.04.2015
Kristýna Plíšková došla do finále turnaje $50,000 v Istanbulu

O třetí titul v sezoně si na podniku ITF $50,000 v Istanbulu zahrála Kristýna Plíšková (1992, WTA 129). Čtvrtá nasazená hráčka ve finále podlehla Izraelce Shahar Peer (WTA 124) 6:1 6:7(4) 5:7. Výsledky.

26.04.2015
Čeští junioři ovládli ITF 2 v Piešťanech, vyhráli Kopřiva a Kilnarová

Čeští junioři zcela ovládli juniorský turnaj ITF 2 ve slovenských Piešťanech. Z osmi semifinalistů dvouhry bylo pět Čechů a mohlo být o jednoho více, kdyby Filip Duda proměnil mečbol proti Lukáši Kleinovi. Vítězi se stali Vít Kopřiva (1997, TK AGROFERT Prostějov) a Monika Kilnarová (1999, TK AGROFERT Prostějov). Kopřiva v českém derby v semifinále porazil Patrika Rikla 3:6 6:3 6:2, ve finále potom domácího Lukáše Kleina 6:2 2?6 7:5. Kilnarová ve finále zdolala kvalifikantku Kaju Juvan 6:2 4:6 6:1. Čtyřhra byla také v režii Čechů, z titulu se radovaly dvojice Kopřiva, Vejvara a Hájková, Marková. Výsledky.

26.04.2015
Jiří Veselý porazil Gimeno-Travera a bude v Bukurešti bojovat o titul

Český tenista Jiří Veselý si v semifinále turnaje ATP v Bukurešti poradil s Danielem Gimeno-Traverem ze Španělska 2:6 6:1 6:4 a podruhé v sezoně postoupil do finále. V boji o titul ho čeká Guillermo Garcia-Lopez, rovněž ze Španělska.

25.04.2015
Daniel Siniakov došel do finále TE 3 do 12-ti let v Rakovníku

Ve finále mezinárodního turnaje TE 3 do 12-ti let v Rakovníku skončil Daniel Siniakov (2003, TK Sparta Praha). Daniel ve čtvrtfinále otočil utkání proti Vojtěchu Veigertovi (2003, TK Pernštýn 1897 Pardubice) 1:6 7:6(5) 6:0, ve finále potom podlehl Maksu Kasnikowskému 1:6 4:6. Výsledky.

25.04.2015
Ivana Šebestová vítězkou TE 2 do 16-ti let v Brně

Mezinárodní turnaj TE 2 šestnáctiletých v Brně ovládla Ivana Šebestová (2001, TK ARBREX-OSTRAVA). V ryze českém finále si poradila s Vanesou Nikolovovou (2001, I.ČLTK Praha) 6:2 6:1. Mezi juniory došel nejdále Evžen Holiš, který skončil v semifinále na raketě Poláka Dudeka. Výsledky.

25.04.2015
Vondroušová porazila na úvod kvalifikace turnaje WTA v Praze Hlaváčkovou

Hned při své premiéře na okruhu WTA si patnáctiletá Markéta Vondroušová (1999, WTA 965) připsala výhru. Česká juniorka porazila o třináct let starší a mnohem zkušenější Andreu Hlaváčkovou (1986, WTA 192) ve třech setech 2:6 6:3 6:3. První kolo zvládly další tři Češky, Hradecká smetla Lucii Kaňkovou, Štefková porazila Kaniu a Borecká domácí Marii Bouzkovou.

25.04.2015
Veselý v Bukurešti porazil Karloviče, Rosol končí

Jiří Veselý (1993, ATP 46) ve čtvrtfinále turnaje AZP 250 v Bukurešti porazil Ivo Karloviče (1979, ATP 22) 6:4, 6:4 a v semifinále vyzve Španěla Gimeno-Travera (1985, ATP 68). Nedařilo se Lukáši Rosolovi (1985, ATP 33), který ve čtvrtfinále nestačil na Španěla Garciu-Lopeze (1983, ATP 45) 4:6, 6:7(7).

24.04.2015
Kvitová i Šafářová ve Stutgartu končí v osmifinále

Petře Kvitové (1990, WTA 4) nevyšel přechod antuku. Na turnaji WTA Premier ve Štutgartu prohrála hned svůj úvodní zápas s Američankou Brengle (1990, WTA 43) 3:6, 6:7(2). Na turnaji končí i Lucie Šafářová (1987, WTA 13), která ve druhém kole prohrála s Caroline Wozniacki (1990, WTA 5) 6:7(5), 1:6.

23.04.2015
Rosol i Veselý jsou v Bukurešti ve čtvrtfinále

Lukáš Rosol (1985, ATP 33) ve druhém kole turnaje ATP 250 v Bukurešti porazil Srba Lajoviče (1990, ATP 82) 4:6, 6:4, 6:3 a postoupil do čtvrtfinále, kde ho čeká Španěl Garcia-Lopez (1983, ATP 45). Dařilo se i Jiřímu Veselému (1993, ATP 46), který porazil Jariziho z Tuniska 6:3, 6:1 a ve čtvrtfinále si zahraje s Ivo Karlovičem (1979, ATP 22).

22.04.2015
Veselý postupuje v Bukurešti, Šafářová ve Štutgartu

Jiří Veselý (1993, ATP 46) v prvním kole turnaje ATP 250 v Bukurešti porazil Argentince Schwartzmana (1992, ATP 61) 6:3, 7:6(9), když ve druhém setu odvrátil 5 setbolů. Lucii Šafářové (1987, WTA 13) se dařilo ve Štutgartu, kde v prvním kole turnaje WTA Premier porazila Katerynu Bondarenko (1986, WTA 148) 7:6(8), 6:4. Do druhého kola neprošla Barbora Strýcová, která nestačila na Španělku Muguruzu 1:6, 4:6.

21.04.2015
Monte Carlo: Berdych na titul nedosáhl, po boji podlehl Djokovicovi

Tomáš Berdych podlehl ve finále v Monte Carlu Novaku Djokovicovi a titul si tak neodveze. Český tenista trápil světovou jedničku ve třech setech 5:7 6:4 3:6 a ani na třetí pokus nezískal první turnajovou trofej v sezoně.

19.04.2015
České tenistky jsou ve finále Fed Cupu 2015

Již počtvrté za posledních pět let si české tenistky zahrají finále Fed Cupu. O třetí postupový bod se dnes v Ostravě postarala Petra Kvitová, která ve dvou setech porazila Caroline Garcia a Česko tak porazilo Francii.

19.04.2015
Fedcup ČR-Francie: Kvitová i Šafářová vyhrály sobotní dvouhry, vedeme 2:0

Petra Kvitová i Lucie Šafářová zvládly své úvodní dvouhry fedcupového utkání s Francií v ostravské ČEZ Areně. Nejdříve Lucie Šafářová porazila Caroline Garcia 4:6, 7:6, 6:1, když ve druhé sadě odvrátila 5 mečbolů. Poté Petra Kvitová porazila Kristinu Mladenovič 6:3, 6:4. Česká republika tak vede po prvním hracím dnu nad Francií 2:0. Výsledky.

18.04.2015
Monte Carlo: Tomáš Berdych zdolal Monfilse a ve finále ho čeká Djokovič

Tomáš Berdych (1985, ATP 8) v semifinále turnaje ATP Masters 1000 v Monte Carlu porazil Gaela Monfilse (1986, ATP 18) 6:1, 6:4 a ve finále ho čeká Novak Djokovič (1987, ATP 1), který v semifinále porazil Rafaela Nadala (1986, ATP 5) 6:3, 6:3.

18.04.2015