Český tenisový svaz

TK Sparta Prague Open: Menšík se raduje z největšího triumfu kariéry!

15.05.2023

Jakub Menšík dokráčel na challengeru na pražské Spartě v pozici divoké karty až za titulem! Do challengerového finále se sedmnáctiletý český tenista probojoval vůbec poprvé v kariéře a hned účast přetavil v zisk trofeje. Ve finále Menšík porazil o dvanáct let staršího Němce Dominika Köpfera po setech 6:4, 6:3. Díky triumfu si Menšík výrazně polepší ve světovém žebříčku, poprvé se podívá do jeho třetí stovky.

Jakub Menšík (333.) slaví největší úspěch své dosavadní kariéry! Teprve sedmnáctiletý český tenista, který startoval na turnaji TK Sparta Prague Open na divokou kartu, porazil ve finále pražského challengeru německého tenistu Dominika Köpfera (149.) po setech 6:4, 6:3.

„Už jsem několik challengerů hrál, takže vím, jak těžké je na nich postupovat. Dojít do finále a ještě ho vyhrát je moc krásné a jsem za to velmi rád,“ pochvaloval si Menšík po úspěšném finále.

V prvním setu to byl český hráč, který jako první přišel o svůj servis a prohrával 2:4. Poté ale čtyřmi vyhranými gemy v řadě první sadu otočil a dostal se do vedení. Ve druhém setu Menšík prolomil ve třetím gemu podání o dvanáct let staršího tenisty a od té doby už vedení nepustil. Zápas uzavřel na returnu, když využil svůj třetí mečbol.

„Dominik je antukový hráč, běhá na základní čáře a doběhne skoro všechno. Většinou nedělá moc chyb, ale myslím si, že dneska to úplně nebyl jeho den. Od poloviny prvního setu se mi povedlo dominovat, být aktivnějším hráčem a nutit ho k chybám. Ve druhém setu už bylo vidět, že je soupeř trochu zlomený,“ zhodnotil spokojený Menšík finálové utkání.

Menšík tak rozšířil svou dosavadní sbírku pěti titulů z turnajů ITF o zatím nejcennější vavřín. V této sezóně má český tenista bilanci sedmnácti výher oproti osmi porážkám.

Hned v prvním kole pražského challengeru na sebe Menšík upozornil vyřazením nasazené jedničky Radua Albota (112.) z Moldávie, kterého přehrál po dlouhé bitvě 7:6(4), 4:6, 6:3. V osmifinále Menšík zdolal Ukrajince Vitalije Sačka (282.) po setech dvakrát 6:4.

Ve čtvrtfinále zvládl Menšík třísetový boj s Australanem Akirou Santillanem (421.), při kterém čelil i mečbolům. Český tenista sice prohrál první sadu poměrem 3:6, utkání ale poté díky vyhraným setům 6:3 a 7:6(6) otočil. V sobotním semifinále pak po výborném výkonu zdolal Španěla Alejandra Mora Caňase po poměrně jednoznačném průběhu 6:2, 7:5.

Kromě zisku cenné trofeje se může Menšík radovat také z toho, že si výrazně polepší na žebříčku ATP. Za triumf inkasuje 75 bodů a ze současného 333. místa by si měl polepšit o více než osmdesát míst. Poprvé v kariéře se dostane do třetí stovky žebříčku, pohybovat by se měl okolo 250. místa.

„Od začátku až do konce jsem si věřil, už od prvního kola jsem věděl, že tady mám na to porazit kohokoliv. Jsem moc rád, že se mi to povedlo a budu makat dál,“ dodal český tenista.

TK Sparta Prague Open (muži, CZE, 73 000 EUR, antuka)
Finále dvouhry
JAKUB MENŠÍK (333.) – Dominik Köpfer (GER, 149.) 6:4, 6:3

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Kvalifikace French Open 2013: Všechny tři české hráčky ve druhém kole

Prvním kolem kvalifikace úspěšně prošly všechny tři české tenistky. Bára Záhlavová-Strýcová smetla Adamczak 6:1 6:1, Eva Birnerová nadělila Anne Keothavong ve třetím setu kanára a Sandra Záhlavová si poradila s domácí divokou kartou Hesse 6:3 6:3.

22.05.2013
Tenisová extraliga 2013 rozlosována

Ve středu 22. května byla v Praze na Štvanici rozlosována Tenisová extraliga 2013. Herní systém zůstává stejný jako v loňském roce, tedy 2 semifinálové skupiny (Milovice, Liberec), ze kterých postupuje vítěz do 2 finálových skupin (Přerov, Prostějov). Termín: 13.-19.12.2013.

22.05.2013
Kvalifikace French Open 2013: Veselý i Lojda postupují

Druhý grandslam sezony se v úterý 21.5. rozjel v Paříži kvalifikací mužů. Na programu byly i zápasy tří Čechů. Jan Mertl podlehl 7:9 ve třetím setu Haideru-Maurerovi (AUT), Lojda a Veselý utkání prvního kola zvládli. Veselý porazil Molchanova 7:6(7) 6:2 a Lojda vyřadil Schwanka 6:2 6:3.

21.05.2013
Oblastní přebory mladšího žactva a dorostu 2013

Oblastní přebory jednotlivců v kategorii mladšího žactva a dorostu znají své vítěze. Největší účast měly pražské přebory dorostenců (66), nejvyšší kategorii měli mladší žáci v Praze (12).

21.05.2013
Druhý ze série ITF futures $10,000 v Teplicích

Další zastávkou hráčů během české série ITF futures je podnik s dotací $10,000 v Tepli­cích. Z kvalifikace postoupili tři Češi – Ivo Minář, Lukáš Maršoun a Dominik Süč, v hlavní soutěži je přímo dalších devět domácích hráčů. V pavouku je také vítěz z minulého týdne Norbert Gombos.

21.05.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Petra Kvitová je sedmá

O jedno místo si na žebříčku WTA polepšila Petra Kvitová, která je momentálně sedmou hráčkou světa. Lucie Šafářová se díky vítězství na Spartě posunula o dvě místa na 25. pozici. Pomalu, ale jistě kráčí ke svému cíli první stovky Bára Záhlavová-Strýcová, která je po turnaji ve Stromovce 139. hráčkou WTA.

20.05.2013
Kristýna a Karolína Plíškovy budou Sparťanky

Novými posilami tenisového klubu TK Sparta Praha se stanou sestry Kristýna a Karolína Plíškovy. „Reagovali jsme na zajímavou nabídku a dohodli jsme se s agenturou, která Kristýnu a Karolínu zastupuje, že Česká sportovní nyní převezme starost o jejich marketing a na podzim v přestupním termínu se stanou hráčkami Sparty.

20.05.2013
Jan Blecha došel do finále $10,000 v Sharm el Sheiku

Do finále turnaje $10,000 v egyptském Sharm el Sheiku došel Jan Blecha (664. ATP). Sedmý nasazený hráč ve čtvrtfinále zdolal dvojku turnaje Juliena Obryho (FRA) 6:7(5) 7:6(5) 7:6(1), v semifinále zvládl další třísetovou bitvu proti Riccardovi Sinicropim (ITA) 3:6 7:5 7:6(3), ale ve finále nestačil na Ivana Nedelka (RUS) 1:6 1:6.

19.05.2013
Hájek postoupil v Düsseldorfu, Rosol končí v prvním kole

Na turnaji ATP v německém Düsseldorfu postoupil do druhého kola Jan Hájek, který porazil Evgenyho Donskoye 6:2 6:2. Dál neprošel pátý nasazený Lukáš Rosol, když nestačil na domácího Daniela Brandse 4:6 3:6. Ve druhém kole se Brands střetne právě s Janem Hájkem.

19.05.2013
Karolína Beránková vyhrála TE 1 v Piešťanech

Vítězkou turnaje TE kategorie 1 v Piešťanech se stala Karolína Beránková (2000, TK Olymp Praha). Karolína v semifinále porazila Magdalenu Pantůčkovou 6:3 6:3 a ve finále se střetla s další Češkou Annou Slovákovou (1999, TK AGROFERT Prostějov).

19.05.2013
První ze série ITF futures vyhrál v Mostě Norbert Gombos

Vítězem prvního turnaje z české série ITF futures se v Mostě stal Norbert Gombos (SVK). Slovenský hráč ve finále porazil Dominica Thiema (AUT) 4:6 6:2 6:2. Finále nabídlo kvalitní tenis plný dlouhých výměn od základní čáry, ve kterých byl přesnější a živější Gombos.

19.05.2013
Lucie Šafářová porazila Cadantu a obhájila titul na Sparta Prague Open

Vítězkou čtvrtého ročníku Sparta Prague Open s dotací $100,000 se stala domácí hráčka Lucie Šafářová, která ve finále porazila Alexandru Cadantu 3:6 6:1 6:1. Lucii se podařilo obhájit loňský titul.

19.05.2013
Lucie Šafářová porazila Čepelovou a je ve finále na Spartě

Nasazená dvojka turnaje a loňská vítězka Lucie Šafářová porazila v semifinále Slovenku Čepelovou 6:0 7:5 a postoupila do finále turnaje $100,000 na Spartě. Ve finále ji čeká vítězka duelu Cadantu – Falconi. Čtyřhru vyhrála dvojice Voráčová, Záhlavová-Strýcová nad párem Falconi, Hrdinová 6:4 6:0.

18.05.2013
Most $10,000: Finále bez české účasti

Ani jednomu ze dvou českých zástupců se nepodařilo postoupit ze semifinále. Sobotní program posunul déšť, Pospíšil se střetl s Thiemem, na kterého měl 5:3 a servíroval na zisk setu. Vedení však nevyužil a ve druhém setu navíc přibylo zbytečných chyb. Thiem vyhrál 7:6(3) 6:1.

18.05.2013
Most $10,000: Pospíšil a Franěk v semifinále

Jaroslav Pospíšil si ve čtvrtfinále snadno poradil s Jurajem Masarem 6:1 6:1, když si prohrál dvakrát vlastní servis. Michal Franěk útočnější hrou přehrál ve třísetové bitvě Marka Semjana 7:6 5:7 6:4 a oba Češi si tak zahrají semifinále. Své utkání musel bohužel ze zdravotních důvodů skrečovat Adam Pavlásek, který nenastoupil proti Thiemovi.

17.05.2013
Tomáš Berdych otočil zápas a podruhé v kariéře porazil Djokovice

Neskutečný obrat se podařil Tomáši Berdychovi ve čtvrtfinále v Římě, kde proti Novaku Djokovicovi prohrával už 2:6 2:5. Světovou jedničku ale nakonec dokázal porazit 2:6 7:5 6:4, což se mu povedlo podruhé v životě. V semifinále vyzve vítěze duelu Nadal – Ferrer.

17.05.2013
Sparta $100,000: Obhájkyně titulu Šafářová vyzve v semifinále Čepelovou

Poslední českou hráčkou v soutěži na Spartě je obhájkyně titulu Lucie Šafářová, která ve třech setech zdolala Monicu Puig 6:7(5) 6:4 6:2. V boji o finále ji vyzve Slovenka Čepelová, která ve čtvrtfinále vyřadila Báru Záhlavovou-Strýcovou 6:7(3) 6:1 7:5. Finále čtyřhry si zahrají dvojice Voráčová/Záhlavová-Strýcová – Falconi/Hrdinová.

17.05.2013
Berdych opět porazil Andersona a ve čtvrtfinále v Římě vyzve Djokovice

Tomáš Berdych již počtvrté v sezoně dokázal porazit Kevina Andersona (RSA) 7:5 6:2 a zajistil si tak postup do čtvrtfinále turnaje ATP V Římě. Tam se střetne se světovou jedničkou Novakem Djokovicem. Postoupit dále se nepodařilo Petře Kvitové, která v Římě nestačila na Samanthu Stosur 5:7 6:2 1:6.

16.05.2013
Most $10,000: Tři Češi postoupili do čtvrtfinále

Jaroslav Pospíšil, Adam Pavlásek a Michal Franěk postoupili mezi osm nejlepších na turnaji $10,000 v Mostě. Pospíšil porazil v českém derby obhájce titulu Michaličku 6:3 2:6 6:1 a Pavlásek si poradil s Kunčíkem 6:2 7:6(4). Michal Franěk ve dvou setech vyřadil Monekeho (GER) 6:4 6:3.

16.05.2013
Záhlavová-Strýcová a Šafářová jsou ve čtvrtfinále na Spartě

I druhé kolo na Spartě úspěšně zvládla česká hráčka Barbora Záhlavová-Strýcová, která otočila nepříznivě se vyvíjející duel proti Melindě Czink. Ta včera vyřadila Lucii Hradeckou, Záhlavová-Strýcová vyhrála 1:6 6:4 6:3 a v dalším kole ji čeká Slovenka Čepelová.

16.05.2013