Český tenisový svaz

Tenis na vozíku: Brno Cup 14 ovládl Sommerfeld

27.08.2014

Již devatenáctý ročník brněnského turnaje vozíčkářů, letos po hlavičkou statutárního města Brna, se hrál na dvorcích brněnského Classicu od 22. do 24. srpna 2014. V krásném areálu se utkalo v hlavní soutěži kategorie ITF Futures Series 16 hráčů, v Second Draw a soutěži žen hrálo vždy po 8 hráčích.

Nejvýše nasazeným byl Slovák Marek Gergely (49.), o místo níže na žebříčku byl Steffen Sommerfeld z Německa, mezi nasazené se dostali i Michal Stefanu (74.) a Miro Brychta (92.) Los byl nesmírně krutý – v prvním kole se utkali Brychta (92.) s mladým Utíkalem (93.) a po veliké bitvě nakonec vyhrál zkušenější 75, 76. Potůčka čekal druhý nasazený Sommerfeld, Kubát se utkal s Haškem (Kubát nevyužil několik MP a prohrál), Jochymka čekal Michal Stefanu a Filipowskému z Karviné los přisoudil Gergelyho.

Do semifinále se dostali první čtyři nasazení, nejvíc problém měl se svérazným Řekem Diamantisem Brychta, který, přes vedení 4/1 ve druhé sadě, nakonec musel vybojovat výhru až v tie breaku.

V semi větší odpor prvému nasazenému klad Stefanu, podlehl Gergelymu 26, 57, zatímco Brychta po prvním, relativně vyrovnaném setu, si z druhého odnesl nepopulárního kanára.

Finále ovšem ukázalo tenis na vozíku v plné kráse. Bylo plné dlouhých výměn, skvělého pohybu obou hráčů a Gergely, který se na okruh vrátil po dvouleté přestávce, na konci tahal za kratší konec, „Sommie“ vyhrál 63, 46, 61 a Marek si mohl ukroutit hlavu nad tím, co se s ním stalo v závěrečné sadě.

Spravil si chuť společně s Stefanu ve čtyřhře, kde porazili, po dvakrát pro déšť přerušeném zápasu, Sommerfelda s Utíkalem 63, 36 a 10/8 v MTB .

Soutěž žen měla jasnou favoritku Christine Schoen z Francie (39.) a ta svou úlohu splnila. Ve finále porazila mladinkou Britku Merry (Luz Esperanzu)(73.) 61, 62. Tato Britka nemá ještě 14 let, v 11 letech patřila k největším tenisovým nadějím Velké Britanie, ale infekční onemocnění kyčlí ji podepsalo přestupní lístek do wheelchair tenisu.. Soutěž žen byla skvělou příležitostí na získání bodů pro tři české ženy, z nichž Pořízková se dostala do semifinále, kde po boji a velmi pěkném výkonu podlehla právě mlaďounké Luz Esperanze a společně s Schoen se probojovala do finále debla. Tam podlehly až závěrečném super tie-breaku 7/10 dvojici Merry, Mietrikiewicz (POL).

Second Draw ovládl po návratu od sledge hokeje a olympijských povinností Tomáš Kvoch, který, ač bez rankingu, v této soutěži zvítězil ve dvouhřei i čtyřhře (s Haškem).

Malou záplatou pro Utíkala bylo vítězství v soutěži útěchy, kde ve finále (poté, co v semi málem prohrál s Jochymkem) zničil Poláka Mietrikiewicze (106­.)

Ceny nejlepším mužům a ženám předal primátor statutárního města Brna Roman Onderka. Další vozíčkářské akce jsou na pořadu 30.-31. 8. v Radnicích na turnaji RAdnický pohár by Daikin, kde se zahajuje nový ročník Docucom Tour – mistrovství ČR v tenisu na vozíku. Ten pokračuje na konci října turnajem v Kurdějově již v hale a vrcholem by měl být turnaj Prague Cup Czech Indoor v průhonické hale na konci listopadu, kde na turnaj kategorioe ITF 2 by se mohla sjet velmi silná konkurence. Je to nesmírně oblíbený turnaj a přes určité problémy, které vznikly zánikem Club hotelu, pevně věříme, že se nám podaří akci uspořádat. Je paradoxní, že v roce, kdy po mnohaletém čekání na přidělení ITF 2, se splnil náš sen, tak zanikla možnost ubytování přímo v areálu, který byl pro vozíčkáře naprosto ideální.

Tenis na vozíku získává stále více příznivců a věříme, že k devatenáctiletému Utíkalovi přibudou další nadějní hráči, kteří ponesou dál prapor, který před dvaceti lety vztyčili Mirek Brychta, Jirka Fiala a další nadšenci.

Ivan Vyvadil

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Tenisová extraliga 2023
Tenisová extraliga pro rok 2023 se hraje v termínu 14.-19.12.2023 v Ří­čanech a Prostějově. V pražské skupině jsou SPOJE a Sparta, v prostějovské skupině je Prostějov a Přerov. Předkolo (14.12.2023) si v Říčanech zahraje I.ČLTK Praha s TK Most, předkolo v Prostějově (14.14.2023) si zahraje Jihlava a Pardubice. Vítěz předkola se zařadí do místně příslušné skupiny. Finále mezi vítězi jednotlivých skupin se odehraje v Říčanech 19.12.2023. Více na www.tenisovaextraliga.cz.
14.12.2023
Junior Fed Cup vyhrály dívky ze středočeské oblasti
Ve dnech 25.-27.112023 se v Rakovníku uskutečnil tradiční turnaj družstev reprezentací jednotlivých krajů. Fed cup 2023 ovládnul tým Středočeského kraje ve složení: Suchánková Nikol - TK Neridé, Nikodymová Kristýna - Wilson TC Modletice , Strachová Eliška - TK Čelákovice a kapitán Martin Beran. Středočešky si postupně poradily se všemi soupeřkami a dokráčely k historickému vítězství v této soutěži.
11.12.2023
Seminář ČTS - tenis dětem
Třetí pokračování semináře ČTS – zelená úroveň. Ucelená tenisová metodika rozvíjející děti dětí do 9 let. V areálu Pliskova Tennis Academy (V Chobotě 2112, Říčany) se 30.3.2024 bude konat seminář na téma tenis v zelené úrovni. Přihlášky v sekci ŠKOLENÍ.
11.12.2023
Úvodní halové áčko dorostu vyhráli Knesl a Dvořáčková
David Knesl (2006, TK TENNISPOINT FM) vyhrál áčkový turnaj v kategorii dorostenců, který se hrál v Přerově. Ve finále porazil Radka Chodoru 2:6, 6:3, 7:5. Čtyřhru vyhráli Lukáš Dvořák a David Petrofský. Emma Dvořáčková (2006, ŽLTC Brno) vyhrála áčkový turnaj dorostenek ve Starém Městě. Ve finále porazila Kláru Štěpánkovou 6:4, 6:4. Čtyřhru vyhrály Amélie Brožová a Emma Dvořáčková.
06.12.2023
Vítězství je pro mě sladkou tečkou za sezonou, usmívá se spokojená Štruplová
Svůj druhý sezonní titul vybojovala na posledním letošním turnaji v italském lyžařském středisku Selva Gardena devatenáctiletá Julie Štruplová a poprvé v kariéře se posune do první světové třístovky. Tím splnila svůj letošní cíl. „V příštím roce bych si už ráda zahrála na grandslamových turnajích, alespoň kvalifikace,“ věří talentovaná Češka s tím, že by se nejraději probojovala už na Roland Garros.
05.12.2023
Halové mistrovství mužů a žen vyhráli Černý a Valentová
Tereza Valentová (2007, TK Sparta Praha) vyhrála halové mistrovství ČR v kategorii žen, které se premiérově hrálo v Havířově. Ve finále porazila Julii Paštikovou (2008, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 6:0. Čtyřhru vyhrály Kristýna Tomajková a Julie Paštiková. V kategorii mužů se halovým mistrem ČR stal Matyáš Černý (2001, LTK Liberec), který na domácích dvorcích nenašel přemožitele. Ve finále porazil Vojtěcha Mareše (2001, TK Neridé) 6:4, 6:7(6), 6:4. Čtyřhru mužů vyhráli Jakub Vrba a Ondřej Štětka. Výsledky: muži, ženy.
05.12.2023
Diplomatický majstrštyk prezidenta ČTS, hráčky BJKC se vyhnou kvalifikaci
Relativně krátce po vyvrcholení letošního ročníku Poháru Billie Jean Kingové byla rozlosována kvalifikace ročníku příštího. Šestnáct týmů bylo rozlosováno do dvojic, z nichž se postupující osmička kvalifikuje na finálový turnaj, který se odehraje ve Španělsku. Česka se ale kvalifikace týkat nebude, protože obdrželo od ITF divokou kartu. „Že se nám podařilo vybojovat pro Česko divokou kartu, je pro nás obrovským úspěchem,“ uvedl potěšeně prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.
26.11.2023
!!! DŮLEŽITÉ !!! Oznámení VV ČTS
Vážení sportovní přátelé, na našich stránkách jste již byli informování o stanovisku Výkonného výboru i Rady Českého tenisového svazu k bezprecedentnímu mediálnímu útoku směřovanému proti Českému tenisovému svazu a jeho vedení. Prohlédněte si kontrolní protokol z Národní sportovní agentury (PDF)
26.11.2023
Sklenička došel do finále turnaje ITF J60 ve Slovinsku
Štěpán Sklenička (2007, ITF 491) došel do finále mezinárodního turnaje ITF J60 hráčů do 18 let ve slovinském Mariboru. Ve finále nestačil na Srba Jankanje 4:6, 3:6. Štěpán došel i do finále ve čtyřhře, kde spolu se Slovákem Poklembou nestačili na italský pár Guidi/Pasi.
26.11.2023
Nicod turnajovou trofej nevybojoval
Jakub Nicod (625.) prohrál finálový zápas na turnaji ITF v kyperském Limassolu a pro titul si tentokrát nedokráčel. V neděli byl nad síly třetího nasazeného Dán Elmer Möller (415.), kterému podlehl ve dvou setech 4:6, 3:6.
26.11.2023
Brenda Fruhvirtová vyhrála turnaj žen ITF $40,000 v Mexiku
Brenda Fruhvirtová (2007, WTA 119) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný $40,000 v mexické Guadalajaraře. Ve finále porazila Ukrajinku Strakhovou (1995, WTA 309) 6:1, 6:3. Brenda se posune žebříčkem WTA o 10 míst nahoru na pozici 109.
26.11.2023
Los Davis Cupu 2024: Češi se vrátí po pěti letech domů, čeká je příjemný soupeř
Španělská Málaga, kde se odpoledne bude hrát finále letošního Davis Cupu, ještě před vyvrcholením mužské týmové soutěže hostila los kvalifikace Davisova poháru pro rok 2024. Součástí losu byl i český daviscupový tým, jenž byl určen jako šestý nasazený a dočkal se pro únorovou kvalifikaci velmi příjemného soupeře. Do České republiky přicestuje Izrael.
26.11.2023
Samsonová vyhrála turnaj ITF J500 v Mexiku
Laura Samsonová (2008, ITF 6) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J500 hráček do 18 let v mexické Meridě. Ve finále porazila Američanku Quevedo 6:3, 6:4. Vítězstvím se Laura posune na pozici 4 žebříčku ITF.
26.11.2023
Chlumská vyhrála turnaj Tennis Europe v Liberci
Laura Chlumská (2010, TE U14 54) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe v Liberci. V českém finále porazilaKarolínu Šmídovou 6:0, 3:6, 7:5. Čtyřhru vyhrály Kateřina Filipová a Karolína Šmídová. Čtyřhru chlapců vyhráli Marek Mikeš a Patrik Zeman.
26.11.2023
Aplikace ČTS - dostávejte důležité zprávy
Aplikace ČTS pro telefony iphone a android Vám umožní nejen snadný a rychlý přístup k výsledkům soutěží jednotlivců i družstev ČTS, ale mnohem více. Nyní už neminete žádnou důležitou informaci. V aplikaci tato důležitá sdělení naleznete v rubrice "Zprávy" a aplikace Vás na důležitou zprávu vždy upozorní.
23.11.2023
Davis Cup: Češi na favorizovanou Austrálii nestačili, naděje pohasly v deblu
Český daviscupový tým se loučí s mužskou týmovou soutěží ve čtvrtfinále. Ve středu se ve španělské Málaze Češi marně snažili vyzrát na favorizovanou Austrálii, se kterou prohráli 1:2 na zápasy. Rozhodující bod vybojovali ve čtyřhře Matthew Ebden a Max Purcell.
23.11.2023
Famózní Bejlek rozdrtila Francouzku a slaví největší titul kariéry!
Sára Bejlek (134.) je k nezastavení! Sedmnáctiletá Češka dosáhla na druhý titul v řadě, především však slaví největší trofej dosavadní kariéry. Ve finále antukového turnaje WTA 125 v chilské Colině rozdrtila pátou nasazenou Diane Parryovou (91.), díky čemuž se v žebříčku posunula o 60 míst!
20.11.2023
Nicod skrečoval finále v Heraklionu
Jakub Nicod (625.) na třetí trofej v této sezoně nedosáhl. Devatenáctiletý český tenista finálový zápas na turnaji ITF v Heraklionu proti Arthurovi Geovi (709.) za stavu 2:5 kvůli nemoci skrečoval.
19.11.2023
Bartoň proti nasazené čtyřce neuspěl
Hynek Bartoň (531.) na turnajový primát v portugalském Vale do Lobo nedosáhl. V nedělním finále český tenista podlehl favorizovanému Portugalci Henriqueovi Rochaovi (277.) 3:6, 1:6. V souboji s nasazenou čtyřkou si hned pětkrát prohrál podání a duel ztratil za 73 minut.
19.11.2023
Třetí finále v řadě, druhý titul! Klimovičová si znovu podmanila Solarino
Devatenáctiletá Linda Klimovičová (na snímku vlevo) je v italském Solarinu nezastavitelná. Česká tenistka na turnaji ITF W25 triumfovala už minulý týden a v neděli na své prvenství dokázala navázat. Ve finále porazila hladce ve dvou setech 6:2, 6:3 domácí Lisu Pigatovou. Pro mladou Češku se jedná už o třetí letošní titul, poprvé zvítězila v únoru v egyptském Šarm aš-Šajchu.
19.11.2023