Český tenisový svaz

Tenis na vozíku: Brno Cup 14 ovládl Sommerfeld

27.08.2014

Již devatenáctý ročník brněnského turnaje vozíčkářů, letos po hlavičkou statutárního města Brna, se hrál na dvorcích brněnského Classicu od 22. do 24. srpna 2014. V krásném areálu se utkalo v hlavní soutěži kategorie ITF Futures Series 16 hráčů, v Second Draw a soutěži žen hrálo vždy po 8 hráčích.

Nejvýše nasazeným byl Slovák Marek Gergely (49.), o místo níže na žebříčku byl Steffen Sommerfeld z Německa, mezi nasazené se dostali i Michal Stefanu (74.) a Miro Brychta (92.) Los byl nesmírně krutý – v prvním kole se utkali Brychta (92.) s mladým Utíkalem (93.) a po veliké bitvě nakonec vyhrál zkušenější 75, 76. Potůčka čekal druhý nasazený Sommerfeld, Kubát se utkal s Haškem (Kubát nevyužil několik MP a prohrál), Jochymka čekal Michal Stefanu a Filipowskému z Karviné los přisoudil Gergelyho.

Do semifinále se dostali první čtyři nasazení, nejvíc problém měl se svérazným Řekem Diamantisem Brychta, který, přes vedení 4/1 ve druhé sadě, nakonec musel vybojovat výhru až v tie breaku.

V semi větší odpor prvému nasazenému klad Stefanu, podlehl Gergelymu 26, 57, zatímco Brychta po prvním, relativně vyrovnaném setu, si z druhého odnesl nepopulárního kanára.

Finále ovšem ukázalo tenis na vozíku v plné kráse. Bylo plné dlouhých výměn, skvělého pohybu obou hráčů a Gergely, který se na okruh vrátil po dvouleté přestávce, na konci tahal za kratší konec, „Sommie“ vyhrál 63, 46, 61 a Marek si mohl ukroutit hlavu nad tím, co se s ním stalo v závěrečné sadě.

Spravil si chuť společně s Stefanu ve čtyřhře, kde porazili, po dvakrát pro déšť přerušeném zápasu, Sommerfelda s Utíkalem 63, 36 a 10/8 v MTB .

Soutěž žen měla jasnou favoritku Christine Schoen z Francie (39.) a ta svou úlohu splnila. Ve finále porazila mladinkou Britku Merry (Luz Esperanzu)(73.) 61, 62. Tato Britka nemá ještě 14 let, v 11 letech patřila k největším tenisovým nadějím Velké Britanie, ale infekční onemocnění kyčlí ji podepsalo přestupní lístek do wheelchair tenisu.. Soutěž žen byla skvělou příležitostí na získání bodů pro tři české ženy, z nichž Pořízková se dostala do semifinále, kde po boji a velmi pěkném výkonu podlehla právě mlaďounké Luz Esperanze a společně s Schoen se probojovala do finále debla. Tam podlehly až závěrečném super tie-breaku 7/10 dvojici Merry, Mietrikiewicz (POL).

Second Draw ovládl po návratu od sledge hokeje a olympijských povinností Tomáš Kvoch, který, ač bez rankingu, v této soutěži zvítězil ve dvouhřei i čtyřhře (s Haškem).

Malou záplatou pro Utíkala bylo vítězství v soutěži útěchy, kde ve finále (poté, co v semi málem prohrál s Jochymkem) zničil Poláka Mietrikiewicze (106­.)

Ceny nejlepším mužům a ženám předal primátor statutárního města Brna Roman Onderka. Další vozíčkářské akce jsou na pořadu 30.-31. 8. v Radnicích na turnaji RAdnický pohár by Daikin, kde se zahajuje nový ročník Docucom Tour – mistrovství ČR v tenisu na vozíku. Ten pokračuje na konci října turnajem v Kurdějově již v hale a vrcholem by měl být turnaj Prague Cup Czech Indoor v průhonické hale na konci listopadu, kde na turnaj kategorioe ITF 2 by se mohla sjet velmi silná konkurence. Je to nesmírně oblíbený turnaj a přes určité problémy, které vznikly zánikem Club hotelu, pevně věříme, že se nám podaří akci uspořádat. Je paradoxní, že v roce, kdy po mnohaletém čekání na přidělení ITF 2, se splnil náš sen, tak zanikla možnost ubytování přímo v areálu, který byl pro vozíčkáře naprosto ideální.

Tenis na vozíku získává stále více příznivců a věříme, že k devatenáctiletému Utíkalovi přibudou další nadějní hráči, kteří ponesou dál prapor, který před dvaceti lety vztyčili Mirek Brychta, Jirka Fiala a další nadšenci.

Ivan Vyvadil

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Češkám se na úvod kvalifikace Australian Open dařilo

Celkem pět Češek prošlo prvním kolem kvalifikace na Australian Open. Nejvíce se na postup nadřela Lucie Hradecká, která zdolala Mrdezu 8:6 ve 3. setu. Dále jdou také Hlaváčková, Plíšková, Siniaková a Voráčová. Z mužů zvládl úvod pouze Jan Hernych, který vyřadil nasazeného Marca Gicquela.

09.01.2014
TENNISLINE CUP: Procházková vyřadila nejvýše nasazenou

Hned v prvním kole hlavní soutěže dívek do 16-ti let mezinárodního turnaje Tennis Europe v Milovicích vyřadila Tereza Procházková (1999, TK Neridé) nejvýše nasazenou Rumunku Ioanu Guna (1999) 6:4, 6:1. Celkově se Češkám dařilo a tak druhé kolo bude plné českých duelů. Do druhého kola neprošla pouze Josefová a Bužová. Výsledky dívek, výsledky chlapců.

08.01.2014
HMČR mužů 2014: Jebavý i Šátral ve dvouhře končí

Asi dva největší favorité na celkové vítězství halového mistrovství ČR mužů v Plzni končí již ve druhém kole. Jebavý nestačil na pardubického Knoflíčka 2:6, 6:2. 5:7 a Šátral prohrál s moravským Nebojsou 6:1, 3:6, 2:6. Dobrou formu potvrdil Rumler, který porazil Filipského 7:6 (4), 6:2 a Maršoun, který udolal Brtnického 6:4, 6:7 (3), 6:3. Výsledky.

08.01.2014
Klára Zakopalová postupuje v Hobartu

Do čtvrtfinále v Hobartu prošla Klára Zakopalová, která ve druhém kole smetla Číňanku Shuai Zhang 6:1 6:2. Klářinou další soupeřkou bude Alison Riske (USA, 57. WTA). Klára postupuje i ve čtyřhře, po turnajovém titulu z minulého týdne vyřadily s Monicou Niculescu první nasazenou dvojici Erakovic, Zheng.

08.01.2014
Petra Kvitová porazila Šafářovou a je v semifinále v Sydney

Český souboj ve čtvrtfinále turnaje v Sydney zvládla lépe Petra Kvitová, která porazila Lucii Šafářovou po setech 7:6(4) 6:2. V semifinále čeká Petru Bulharka Tsvetana Pironkova (108. WTA), se kterou má kladnou bilanci 3:0.

08.01.2014
Australian Open: Kvalifikace mužů se třemi Čechy

Ve středu 8. ledna začíná první grandslam sezony Australian Open kvalifikací mužů. O postup do hlavní soutěže budou usilovat také tři čeští tenisté – Jan Mertl (203. ATP), Jaroslav Pospíšil (215. ATP) a Jan Hernych (234. ATP). Ženy zahájí turnaj o den později. Kvalifikace muži.

07.01.2014
OPTIM TOUR 2014: Bezkonkurenční Petra Krejsová vyhrála GEA cup v Liberci

Pouhých 40 minut stačilo Petře Krejsové (LTK Liberec) ve finále proti Petře Rohanové (I.ČLTK Praha), aby vyhrála II. ročník GEA cupu se ztrátou pouhých 9 gamů v pěti zápasech ! Toto první české „áčko“ bylo zároveň prvním turnajem desátého ročníku Optim Tour dospělých.

07.01.2014
Lucie Šafářová porazila Wozniacki a vyzve Kvitovou

O překvapení se ve druhém kole turnaje WTA v Sydney postarala Lucie Šafářová, která vyřadila bývalou světovou jedničku Caroline Wozniacki 6:4 7:6(7). Petra Kvitová smetla Christinu McHale 6:1 6:0 a tak ve čtvrtfinále uvidíme český souboj. Šafářová je také ve druhém kole čtyřhry.

07.01.2014
TENNISLINE CUP: TE do 16-ti let v Milovicích

V úterý 7. ledna startuje v Milovicích 14. ročník mezinárodního turnaje do 16-ti let Tennisline Cup. V hlavní soutěži se představí 12 hráčů, kteří první kolo odehrají v úterý. Dívky začínají o den později.

06.01.2014
HMČR mužů 2014: Los si s favoritem turnaje zažertoval

Halové mistrovství mužů 2014 se hraje od úterý 7. ledna již tradičně v Plzni v hale TK Slavia Plzeň v Borském parku. Los hlavní soutěže si zažertoval s nejvýše nasazeným hráčem Romanem Jebavým (1989, ATP 365), kterému do prvního kola určil Františka Čermáka (1976, ATP doubles 69). Jebavý s Čermákem společně navíc nastoupí i do soutěže čtyřher. Los prvního kola.

06.01.2014
Šafářová a Rosol postupují v Sydney, Zakopalová v Hobartu

Na turnaji v Sydney se v prvním kole dařilo Lucii Šafářové a Lukáši Rosolovi. Šafářová porazila Francescu Schiavone 6:4 6:1 a Rosol zdolal Joao Sousu 7:6(5) 4:6 7:6(1). V Hobartu zvládla postup do druhého kola i Klára Zakopalová, která přešla přes Rakušanku Meusburger 7:5 6:2.

06.01.2014
Kvitová je na začátku sezony šestá, Berdych sedmý

Petra Kvitová i Tomáš Berdych vstoupili do nové sezony na šestém a sedmém místě žebříčku. Petra se minulý týden představila na Hopmanově poháru po boku Radka Štěpánka, teď ji čeká turnaj WTA v Sydney. Tomáš Berdych v Dohá skončil hned v úvodním kole.

06.01.2014
Zakopalová má deblový titul ze Shenzhenu, Hradecká v Aucklandu neuspěla

Klára Zakopalová s Monicou Niculescu vyhrály čtyřhru na tenisovém turnaji v čínském Shenzhenu. Ve finále přehrály ukrajinská dvojčata Kichenok 6:3, 6:4. Lucie Hradecká s Michaellou Krajiček ve finále v Aucklandu nestačily na americko-kanadskou dvojici Sharon Fichman, Maria Sanchez 6:2, 0:6, 4:10.

05.01.2014
Berdych s Hájkem jsou v Doha ve finále čtyřhry

Český deblový pár Tomáš Berdych a Jan Hájek si na turnaji ATP v Doha zahrají o titul ve čtyřhře. V semifinále naši hráči vyřadili německou dvojici Kas, Kohlschreiber hladce 6:2 6:3.

02.01.2014
Turnaj A st. žactva ve Frýdku-Místku a Rakovníku vyhráli Štyler a Bužková

Ondřej Štyler (2000, I.ČLTK Praha) a Radka Bužková (2000, I.ČLTK Praha) vyhráli první halová turnaj staršího žactva. Druhý nasazený Štyler ve finále porazil o rok mladšího klubového spoluhráče Jonáše Forejtka 6:2 6:1. V Rakovníku prošla turnajem bez větších problémů jednička Bužková, která ve finále nepovolila ani gem Yvetě Ježkové (2000, TK Slavia Plzeň).

02.01.2014
WTA Shezhen: Bára Záhlavová-Strýcová je ve čtvrtfinále

Do čtvrtfinále turnaje WTA v Szenzhenu prošla Barbora Záhlavová-Strýcová. Česká tenistka ve druhém kole porazila nasazenou sedmičku Jie Zheng 6:0 7:6(6) a je poslední českou hráčkou v pavouku. O postup do semifinále se Bára střetne s Američankou Vaniou King.

01.01.2014
Hopman Cup: Francie je v čele tabulky, postup do finále se komplikuje

Postup do finále Hopman Cupu se pro český pár Kvitová – Štěpánek komplikuje. Celek Francie porazil i Spojené Státy a je se dvěma vítězstvími v čele tabulky B. Petru a Radka v pátek čeká dvojice z USA – John Isner, Sloane Stephens, kterou musí porazit, aby mohli ještě pomýšlet na postup do finále.

01.01.2014
Auckland: Sestry Plíškovy končí obě ve druhém kole

Karolína i Kristýna Plíškovy skončili na turnaji WTA v Aucklandu shodně ve druhém kole hlavní soutěže. Kvalifikantka Kristýna nestačila na Jamie Hampton (USA) 3:6 4:6 a Karolína podlehla Kirsten Flipkens (BEL) 4:6 3:6. Ve čtyřhře je čeká semifinále.

01.01.2014
ATP Doha: Rosol znovu potrápil Nadala

Lukáš Rosol nastupoval do utkání proti světové jedničce s kladnou bilancí, a to jako jediný hráč z první padesátky žebříčku ATP. Český tenista Rafaela Nadala znovu trápil, když vedl ve druhé sadě 5:4 a podával na její zisk. Nakonec však prohrál 2:6 6:7(7). Ve hře v Doha ještě zůstává deblový pár Berdych, Hájek, který je ve druhém kole.

01.01.2014
WTA Shezhen: Klára Zakopalová končí na raketě Mayr-Achleitner

Klára Zakopalová končí na turnaji v Shenzhenu ve druhém kole na raketě Patricie Mayr-Achleitner 6:7(2) 4:6. Druhé kolo čeká Barboru Záhlavovou-Strýcovou, která vyzve sedmičku turnaje Jie Zheng (CHN).

01.01.2014