Český tenisový svaz

Štvanický double oslaví knížkou či maččou. Šalková si před RG pořádně zvedla sebevědomí

12.05.2024

Tenistka pražské Sparty Dominika Šalková vybojovala na Advantage Cars Prague Open double za triumf ve dvouhře i čtyřhře. Veleúspěšný domácí turnaj na pražské Štvanici navíc završila kanárem, jenž udělila v singlovém finále Polce Maje Chwaliňské, kterou porazila na první pohled hladce 6:3, 6:0. Ač česká tenistka připustila, že se za štvanický double nějakým způsobem odmění, tak už ale míří své myšlenky k blížící se kvalifikaci Roland Garros.

„Cítím se výborně, jsem ráda, že jsem zvládla singla i debla. Ve finále jsem hrála hodně dobře, takže si nemám co vytknout,“ radovala se Šalková. „Užívala jsem si každou minutu na kurtu. Výsledek 6:3, 6:0 byl trochu krutý. Utkání určitě nebylo jednoduché,“ hodnotila česká tenistka, která v průběhu turnaje ITF hrála na menších dvorcích, ale na finále se dostala na centrální kurt, kde byla v neděli i velmi příjemná divácká návštěva.

„Mým cílem bylo dostat se do finále, abych si zahrála na centrálním kurtu, na kterém hrajou muži svůj challenger. Chtěla jsem tam hrát, protože ráda hraju před hodně diváky. Jsem ráda, že se přišlo podívat docela dost lidí,“ potěšilo devatenáctiletou Češku, která v Praze vyhrála vedle dvouhry i čtyřhru po boku Australanky Jaimee Fourlisové.

„S Jaimee se mi hrálo dobře, je to skvělý člověk,“ usmívala se Šalková. „Dřív jsme se jen párkrát viděly na turnajích a ani jsme se moc nebavily. Tady jsme se tak trochu náhodně domluvily a ona je strašně super holka. Debl nás hodně bavil, necítily jsme žádný stres a dotáhly jsme to do vítězného konce.“

Šalková získala celkem už svůj šestý singlový titul na okruhu ITF, přičemž ve finálových zápasech drží stoprocentní bilanci. Jak sama v rozhovoru po utkání uvedla, snaží se inspirovat slovy Carlose Alcaraze, který tvrdí, že když se dostane do finále, tak si porážku vůbec nepřipouští a jde si pro titul.

„Říkám si, že když už jdu hrát finále, tak ho chci vyhrát a udělám pro to cokoliv. Nevím, jestli jsem to někde četla, že Alcaraz říkal, že když jde do finále, tak prostě jde vyhrát a jiná možnost není. Od té doby to mám v hlavě. Jsem ráda, že to zatím šestkrát vyšlo, snad to bude takhle pokračovat,“ smála se Šalková, kterou vítězství může posunout až ke 151. místu ve světovém žebříčku.

A čím se tenistka pražské Sparty vlastně odmění za zisk trofeje na Štvanici? „Když něco uhraju, tak si většinou jdu koupit nějakou knížku nebo kafe. Teď jsem ale začala být díky kamarádce závislá na mačče,“ přiznala oblibu japonského mletého čaje, jenž se používá nejen k výrobě nápojů, ale může se přidat také do zmrzliny či čokolády. „Určitě půjdu někam s ní a něco si koupím.“

Šalkovou už v pondělí 20. května čeká premiérový start v kvalifikaci pařížského Roland Garros, kam se nesmírně těší. „V juniorech jsem tam hrála celkem dobře, kurty mi tam seděly. Doufám, že tam navážu na skoro úspěšnou australskou kvalifikaci, a že teď to dotáhnu do konce,“ připomněla postup do finále kvalifikace na Australian Open.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Žebříčky: Nosková je na novém maximu, skokankou týdne Viďmanová
Nejlepší Češkou je ve světovém pořadí nadále Karolína Muchová. Ačkoliv vypadla v All England Clubu hned v úvodním kole, polepšila si o dvě příčky na 12. místo. Jedinou krajankou, která se v Londýně dostala ve dvouhře do osmifinále, byla Linda Nosková. V pondělí se díky němu posunula z 27. na 23. pozici.
14.07.2025
Forejtek vyhrál turnaj M25 v Kasselu
Jonáš Forejtek vybojoval na turnaji ITF v německém Kasselu svůj druhý letošní titul a první v kategorii M25 od roku 2019. Ve finále antukového podniku porazil prvního nasazeného Carlose Sancheze Jovera za hodinu a třináct minut po setech 6:2, 6:3.
13.07.2025
Valdmannová získala juniorský titul ve Wimbledonu (ve čtyřhře)
Český tenis bez trofeje z Wimbledonu neodjede! Ve finále čtyřhry zvítězily Vendula Valdmannová a Američanka Kristina Penicková, které si poradily s americkou dvojicí Theou Frodinovou a Julietou Parejaovou za rovnou hodinu hry po setech 6:4, 6:2. Pro sedmnáctiletou Češku se jedná o první grandslamový titul.
13.07.2025
Prostějov slaví vítězství na MČR družstev mladšího žactva
Letošní ročník MČR smíšených družstev mladšího žactva, jenž se hrál ve Zlíně, vyhráli tenisté TK Agrofert Prostějov. V pátečním finále porazili TK Spartu Praha. Bronzový stupínek obsadili hráči TK Prechezy Přerov.
12.07.2025
Siniaková končí v semifinále Wimbledonu. Valdmannová je v deblovém finále
Kateřina Siniaková s Američankou Taylor Townsendovou v pátek neúspěšně útočily na postup do finále ženské čtyřhry. Nasazené jedničky, jež na Wimbledonu obhajovaly loňský titul, prohrály s Tchajwankou Sie a Lotyškou Ostapenkovou ve dvou setech. Juniorka Vendula Valdmannová skončila v semifinále dvouhry, posléze prošla do finále čtyřhry.
12.07.2025
Siniaková získala premiérový grandslamový titul v mixu
Kateřina Siniaková se poprvé v kariéře raduje ze zisku grandslamového titulu ve smíšené čtyřhře! Ve čtvrtečním finále spolu s Nizozemcem Semem Verbeekem porazili za dvě hodiny v souboji dvou nenasazených párů britsko-brazilskou dvojici Joe Salisburyho a Luisu Stefaniovou po setech 7:6(3), 7:6(3).
11.07.2025
Siniaková je v semifinále wimbledonské čtyřhry
Kateřina Siniaková a Taylor Townsendová pokračují v cestě za obhajobou wimbledonského titulu. Nejvýše nasazená česko-americká dvojice porazila ve čtvrtfinále Maďarku Tímeu Babosovou a Brazilku Luisu Stefaniovou po setech 7:6(2) a 6:3.
10.07.2025
FOTO: MČR družstev mladšího žactva 2025
Od úterý 8. července se hraje ve Zlíně Mistrovství ČR družstev 2025 v kategorii mladšího žactva. Výsledky naleznete v sekci mladší žactvo/družstva. Prohlédněte si rozsáhlou fotogalerii.
09.07.2025
Barina oslavil vítězný double na turnaji v Lotyšsku
Nadějný tenista Václav Barina (ročník 2011) se v polovině června radoval z úspěchu na turnaji Tennis Europe do 14 let (kategorie 2) v lotyšském městě Liepaja. Člen TK Agrofert Prostějov triumfoval ve dvouhře i ve čtyřhře. Na cestě singlovým pavoukem ztratil pouze jeden set (v semifinále proti Polákovi Lipkovi), ve finále porazil dalšího Poláka Emila Drobka 6:2 a 6:4. Svou formu potvrdil Barina i ve čtyřhře, kde získal titul právě po boku polského parťáka Emila Drobka.
09.07.2025
Viďmanová slaví nejcennější titul, ovládla stovku v Cary
Darja Viďmanová (I.ČLTK Praha) vybojovala na betonovém turnaji ITF v americkém Cary třetí sezonní a celkově sedmý titul, který je pro ni největším v dosavadní kariéře. Ve finále akce s dotací 100 tisíc dolarů porazila dvaadvacetiletá Češka hladce 6:3 a 6:1 domácí Moniku Ekstrandovou, proti níž odvrátila všech osm brejkbolů.
07.07.2025
MČR mladšího žactva: Z celkového prvenství se radují Kačín a Kurylová
V uplynulém týdnu se uskutečnilo mistrovství České republiky v kategorii mladšího žactva. Mezi chlapci triumfoval v Liberci nejvýše nasazený Lukáš Kačín (SK HAMR), který ve finále udolal Bruna Tomana po setech 6:7(3), 6:4 a 6:2. Ve čtyřhře se radovali z celkového prvenství Adam Zikmund a Bruno Toman (oba TK Sparta Praha).
07.07.2025
Šmejcký vyhrál v Monterrey největší juniorský titul kariéry
Posun do elitní stovky kombinovaného juniorského žebříčku ITF má sedmnáctiletý Jakub Šmejcký na dosah! Odchovanec klubu I. ČLTK Praha se raduje ze zisku největší juniorské trofeje, kterou získal na turnaj kategorie J200 v mexickém Monterrey.
06.07.2025
Osm zápasů bez ztráty setu! Havlíčková získala první titul po návratu
Lucie Havlíčková vybojovala na turnaji ITF v maďarském Mogyorodu svou první trofej po návratu k tenisu. Dvacetiletá Češka, která se vrátila na začátku června po dvanáctiměsíční pauze, si v nedělním finále poradila s druhou nasazenou Katerinou Tsygourovovou (645.) po setech 6:2, 7:5.
06.07.2025
Čtrnáctiletá Havlíková vyhrála turnaj do 16 let v Mariánských Lázních
Teprve čtrnáctiletá Viktorie Havlíková z Pliskova Tennis Academy vybojovala na domácím podniku z okruhu Tennis Europe v Mariánských Lázních svůj premiérový titul v kategorii do 16 let. Ve finále si poradila s další českou hráčkou Nikol Suchánkovou ve dvou setech.
06.07.2025
Patnáctiletá Zajíčková vyhrála domácí juniorský turnaj v Praze
Moravia Steel Sparta Cup 2025 v areálu klubu TK Sparta Praha si podmanila tento týden osmá nasazená Kateřina Zajíčková. Ve finále turnaje kategorie J100 porazila v českém derby turnajovou čtyřku Rozálii Vrajíkovou 6:4, 2:6, 6:4.
05.07.2025
Juniorku ve Wimbledonu odehraje šest českých nadějí. Sestry Kovačkovy mezi nasazenými
Zatímco hlavní soutěže na třetím grandslamu sezony jsou v plném proudu, start juniorských soutěží Wimbledonu se teprve chystá. V hlavních soutěžích dvouher bude startovat celkem šest českých nadějí, které budou usilovat o úspěch ve slavném All England Clubu.
05.07.2025
Summer Cup do 14 let: Češky obsadily třetí příčku, chlapci byli šestí
Na přelomu června a července se uskutečnil finálový Summer Cup v kategorii do 14 let. Český tenis měl na evropském šampionátu své zástupce v obou soutěžích. Zatímco dívky skončily v italském Loanu na třetím místě, chlapci vybojovali ve španělské Valencii konečnou šestou příčku.
03.07.2025
Druhý ročník Oranžového festivalu přilákal desítky nadějí
O víkendu 28. a 29. června se v areálu I. ČLTK Praha na Štvanici uskutečnil druhý ročník Festivalu oranžové úrovně, kterého se zúčastnilo osm oblastních výběrů a celkem 64 dětí. Nadějní tenisté a tenistky (ročníky 2017 a mladší) mezi sebou soutěžili na středním kurtu ve dvouhře, čtyřhře i všeobecných dovednostech (např. hod míčkem přes kurt nebo skok do dálky z místa).
02.07.2025
Kolář zvládl finálové derby! Získal druhý letošní titul
Polský turnaj ITF v Grodzisku Mazowieckim nabídl v neděli české finálové derby! První nasazený Zdeněk Kolář v něm porazil turnajovou čtyřku Jakuba Filipa za hodinu a 36 minut po setech 6:4, 6:2 a raduje se ze zisku druhé letošní trofeje.
29.06.2025
Nicod nedohrál finále v Kamenu. Na konci třetí sady zkolaboval
Nejvýše nasazený Jakub Nicod byl přinucen skrečovat finálové utkání v německém Kamenu. V souboji s domácím Cedrikem-Marcelem Stebem jej postihl na konci osmého gemu třetí sady kolaps, kvůli čemuž musel po takřka třech hodinách utkání vzdát za stavu 6:3, 4:6 a 3:5.
29.06.2025