Český tenisový svaz

Srdnatý výkon ani čtyři setboly nestačily. Menšík ve finále v Dauhá po velkém boji padl

25.02.2024

Český tenista Jakub Menšík má za sebou prozatím největší zápas kariéry. Ve svém premiérovém finále na okruhu ATP v katarském Dauhá předvedl srdnatý výkon proti nasazené dvojce Karenovi Chačanovovi, jemuž nakonec podlehl po hodině a 50 minutách 6:7(12), 4:6.

Osmnáctiletý Jakub Menšík má za sebou nejvydařenější turnaj na nejvyšším okruhu. V katarském Dauhá se po celý týden prezentoval skvělými výkony, díky nimž postupně vyřadil Alejandra Davidoviche Fokinu, Andyho Murrayho, Andreje Rubljova a Gaela Monfilse. Zejména vítězství nad Murraym, s nímž bojoval tři a půl hodiny, a skalp světové pětky Rubljova patří k hlavním highlightům Menšíkova představení na turnaji.

V semifinále pak slavil vítězství nad jedním ze svých vzorů Gaelem Monfilsem, kterého porazil ve třech setech. „Když jsem byl mladší, tak jsem se na něj často díval v televizi. Je to jeden z největších showmanů na kurtu a skvělý chlap, snad se ještě někdy potkáme,“ říkal po pátečním triumfu, kterým si zajistil postup do prvního finále kariéry na nejvyšším okruhu.

„Je to úžasné, snad to nebude poslední finále,“ smál se. „Celý týden je úžasný. Musím říct, že hraju nejlepší tenis svého života. Dostat se do finále je úžasný pocit, úplně mi dochází slova,“ radoval se.

V sobotu odpoledne se Menšík konečně dočkal a postavil se na kurt, kde v největším utkání krátké kariéry vyzval světovou sedmnáctku Karena Chačanova. A rozhodně zanechal na dvorci znovu skvělý dojem, když se prezentoval dalším srdnatým a bojovným výkonem.

V prvním setu si oba tenisté svědomitě drželi podání, a to až do rozhodujícího tiebreaku. Menšík ve zkrácené hře disponoval dohromady čtyřmi setboly, proměnit ale ani jeden nedokázal a nakonec v dramatické koncovce prohrál 12:14.

Tato těsná porážka Menšíka pravděpodobně trošku rozhodila, protože do druhého setu vstoupil ztraceným podáním, což byl vůbec jediný brejk celého střetnutí. Českému tenistovi se v dalším průběhu druhého dějství nepovedlo propracovat ani k jednomu brejkbolu a Chačanov díky tomu mohl v desáté hře duel dopodávat.

„Celý týden jsi hrál skvěle, Karene. Zasloužil sis to skvělými výkony. Doufejme, že se v budoucnu dočkáme více takových bitev,“ prohlásil na dvorci během ceremoniálu český tenista. „Za sebe jsem smutný, že jsem dnes nevyhrál. Přesto to byl úžasný týden. Chtěl bych poděkovat všem lidem, díky kterým se pro mě tento turnaj stal nezapomenutelným. Děkuju i všem fanouškům za to, že jste mě celý týden podporovali. Hnali jste mě dopředu, bez vás by to nešlo,“ dodal.

Menšík si postupem do finále v Dauhá zajistil posun na 87. místo světa, což bude jeho nové kariérní maximum, které si vylepší o 29 příček. O další vylepšení maxima může usilovat hned příští týden v Dubaji, kde jej v prvním kole prestižního turnaje kategorie ATP 500 čeká souboj s Chorvatem Bornou Čoričem.

Qatar ExxonMobil Open, Dauhá (muži, QAT, 1 395 875 USD, tvrdý povrch)
Finále dvouhry
JAKUB MENŠÍK (116.) – Karen Chačanov (17.) 6:7(12), 4:6

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Češi na žebříčku ATP a WTA: Jiří Veselý poprvé v první stovce

Poprvé v kariéře našel Jiří Veselý své jméno v první stovce žebříčku ATP. K 8.7. poskočil český hráč o 20 příček na 89. pozici poté, co na challengeru v Braunschweigu došel do finále. Do první stovky se také vrátila Barbora Záhlavová-Strýcová, a to na 96. místo.

08.07.2013
Turnaj A dospělých v Káraném vyhráli Devoty a Stuchlá

Vítězi áčkového turnaje dospělých okruhu Optim Tour v Káraném se stali Theodor Devoty a Karolína Stuchlá. Devoty si ve finále snadno poradil s Knoflíčkem 6:2 6:0 a Stuchlá porazila Štefkovou 1:6 6:2 4:0 ret.

08.07.2013
Vicenda a Kaňková skončili ve finále TE 3 do 16-ti let v Mar. Lázních

Na mezinárodním turnaji TE 3 do 16-ti let se z domácích hráčů nejvíce dařilo Ondřeji Vicendovi (1998, TK Neridé) a Lucii Kaňkové (2000, TK Sparta Praha). Oba skončili ve finále dvouhry, Vicenda na raketě Němce Patzanovskeho 6:1 6:7(2) 4:6 a Kaňková nestačila na Němku Ruppert 4:6 6:7(5).

07.07.2013
Siniaková s Krejčíkovou vyhrály čtyřhru na juniorce Wimbledonu

Kateřina Siniaková (1996, TK Sparta Praha) s Barborou Krejčíkovou (1995, TK Agrofert Prostějov) vyhrály čtyřhru na juniorce Wimbledonu. Ve finále porazily Anhelinu Kalininu z Ukrajiny a Irynu Shymanovich z Bulharska 6:3, 6:1. Krejčíková ve dvouhře prohrála ve čtvrtfinále s Taylor Townsend 2:6, 6:7(4) a Siniaková prohrála o kolo dříve s Louisou Chirico 6:4, 5:7, 4:6.

07.07.2013
Plzeň ITF3: Simona Heinová Ex Pilsen Cup nevyhrála

Simona Heinová (1997, TK Sparta Praha) došla až do finále tradičního mezinárodního turnaje dívek do 18-ti let konaného v Plzni. Simona ve finále nestačila na Rumunku Jaqueline Adina Cristian 4:6, 6:7(3). V minulosti vyhrály tento turnaj např. Maria Sharapova nebo Nicole Vaidišová.

07.07.2013
Veselý v Braunschweigu nevyhrál, přesto bude ve stovce.

Jiří Veselý (1993, TK Agrofert Prostějov) svůj třetí titul na ATP challengeru nezískal. V německém Braunschweigu podlehl domácímu Florianu Mayerovi 6:4, 2:6, 1:6. Veselý se v pondělí 8. července 2013 poprvé objeví v první stovce žebříčku ATP.

07.07.2013
Wimbledon (juniorka): Krejčíková se Siniakovou jsou ve finále čtyřhry

Český pár Barbora Krejčíková/Kateřina Siniaková v semifinále juniorky Wimbledonu porazily pár Ioana Ducu/Nina Stojanovic 6:3, 6:2 a ve finále si zahrají s dvojicí Anhelina Kalinina/Iryna Shymanovich, která v semifinále porazila Belindu Bencic se Slovenkou Petrou Uberalovou 6:2, 3:6, 6:0.

07.07.2013
Rieter Cup: Mistry ČR se stali Mertl a Skočdopolová-Zálabská

Mistry ČR dospělých pro rok 2013 se stali Jan Mertl a Zuzana Skočdopolová-Zálabská. Mertl ve finále porazil Jana Šátrala 6:1 7:6(3) a Skočdopolvá-Zálabská přehrála Nikolu Schweinerovou 7:5 7:5. Výsledky: muži, ženy. Fotogalerie.

06.07.2013
Wimbledon (juniorka): Debl Siniaková-Krejčíková je v semifinále

Katka Siniaková s Bárou Krejčíkovou postoupily do semifinále juniorky Wimbledonu, když porazily Australanku Tomič s Brazilkou Alves 6:4 6:0. O postup do finále si zahrají s pátým nasazeným párem Ioana Ducu (ROU)/Nina Stojanovic (SRB).

06.07.2013
Veselý je ve finále challengeru v Braunschweigu

Jiří Veselý pokračuje na challengeru v Braunschweigu na vítězné vlně, v semifinále ho nezastavil ani Filip Krajinovic (SRB), kterého Veselý porazil ve dvou setech 6:4 6:3. Ve finále ho čeká vítěz duelu Mayer – Gonzalez. Veselý se po turnaji poprvé v kariéře dostane do první stovky žebříčku ATP.

05.07.2013
Wimbledon: Květa Peschke si finále čtyřhry nezahraje

Poslední česká zástupkyně ve Wimbledonu Květa Peschke končí v semifinále čtyřhry. Se svojí deblovou partnerkou Annou-Lenou Groenefeld (GER) podlehly páru Barty, Dellacqua 6:7(6) 2:6, které o kolo dříve vyřadily také českou dvojici Hlaváčková, Hradecká.

05.07.2013
Rieter Cup: Mertl prošel do finále ze tří mečbolů soupeře

Lukáš Maršoun (ATP 1140) se na Rieter Cupu 2013 málem postaral o senzaci, když v semifinále vedl nad Janem Mertlem (ATP 187) ve třetím setu 5:2 (servis Maršoun) a měl při svém podání 3 mečboly. Mertl však zápas otočil a vyhrál 7:5, když v posledním gemu doběhl 2 stopbaly a oba zahrál přesně na lajnu. Mertl – Maršoun 6:7(8), 6:1, 7:5.

05.07.2013
Veselý porazil Golubeva a je v semifinále v Braunschweigu

Jiří Veselý si ve čtvrtfinále challengeru v Braunschweigu poradil s Andreyem Golubevem (KAZ) 6:0 6:4 a zahraje si semifinále. V něm změří síly se Srbem Krajinovicem (444. ATP), se kterým má kladnou vzájemnou bilanci 2:1.

04.07.2013
ITF $15,000 Přerov: Krejsová zdolala Boreckou a je ve čtvrtfinále

Petra Krejsová (602. WTA) zůstává jedinou Češkou v soutěži, když ve druhém kole zvládla české derby a porazila Martinu Boreckou 6:3 1:6 7:6(5). Ve čtvrtfinále Petra vyzve Olgu Ianchuk (UKR, 426. WTA). Petra je s Jesikou Malečkovou v semifinále čtyřhry.

04.07.2013
Wimbledon: Štěpánek s Paesem končí v semifinále čtyřhry

Radek Štěpánek se svým deblovým partnerem Leanderem Paesem (IND) končí na Wimbledonu v semifinále čtyřhry. Česko-indický pár nestačil v pětisetové bitvě na chorvatsko-brazilskou dvojici Dodig, Melo, které podlehli 6:3 4:6 1:6 6:3 3:6.

04.07.2013
ITF $15,000 Přerov: Ve druhém kole pět Češek a jedno české derby

K úspěšné trojici Borecká, Fabíková a Rutarová se ve středu přidala Petra Krejsová a Tereza Malíková, které také postoupily do druhého kola. Malíková vyřadila Slovenku Nikolu Vajdovou, Krejsová porazila dvojku turnaje Isabellu Shinikovou (BUL, 329. WTA) a v dalším kole ji čeká český souboj proti Martině Borecké.

04.07.2013
Jiří Veselý je na challengeru v Braunschweigu ve čtvrtfinále

Šestý nasazený hráč Jiří Veselý (109. ATP) už zvládl na challengeru s dotací €106,500+H v Braunschweigu dvě kola a postoupil do čtvrtfinále. Ve druhém kole Jirka vyřadil Jana-Lennarda Struffa (GER, 115. ATP) a teď ho čeká Andrey Golubev (KAZ, 172. ATP). Druhým kolem neprošel Jan Hájek, který nestačil na Maxima Gonzaleze (ARG, 370. ATP).

04.07.2013
Rieter Cup: Překvapivá semifinále?

Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii mužů a žen zná již semifinálové dvojice. Mezi muži si o účast ve finále zahrají Šátral s Majšajdrem a Mertl s Maršounem, mezi ženami Orlová se Schweinerovou a Skočdopolová-Zálabská s Baštářovou. Fotogalerie. LIVE SCORE.

04.07.2013
Wimbledon: Tomáš Berdych končí ve čtvrtfinále na raketě Djokovice

Tomáš Berdych se loučí s Wimbledonem stejně jako Petra Kvitová ve čtvrtfinále. Sedmý nasazený hráč nestačil na světovou jedničku Novaka Djokovice, kterému podlehl 6:7(5) 4:6 3:6. Deblový pár Hlaváčková, Hradecká prohrál ve čtvrtfinále s dvojicí Barty, Dellacqua 6:2 2:6 4:6.

03.07.2013
Wimbledon: Bára Krejčíková postoupila do čtvrtfinále, Siniaková končí

Mezi nejlepších osm juniorek postoupila Barbora Krejčíková (5. ITF) poté, co porazila Ipek Soylu (TUR, 20. ITF) 1:6 6:3 6:3. Ve třetím kole naopak končí Kateřina Siniaková (3. ITF), která nestačila na Louisu Chirico (USA, 19. ITF) 6:4 5:7 4:6.

03.07.2013