Český tenisový svaz

Šampionky K+S: o vděčnosti fanouškům, přání mamince i přehlíženém deblu

30.01.2023

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Přestože Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou ovládly Australian Open a získaly sedmý společný grandslamový titul, pociťovaly kromě radosti také zklamání. Mrzelo je, že je čtyřhra ve srovnání s dvouhrou dlouhodobě přehlížena, což dokazovala i tradičně skromná účast reportérů na tiskové konferenci. Níže naleznete, jak hvězdný pár K+S odpovídal na otázky Tenisového světa několik desítek minut po svém triumfu a obhajobě trofeje na Australian Open.

Právě jste získaly sedmý společný grandslam, na kontě máte i olympijské zlato a titul z Turnaje mistryň. Jak byste reagovaly, kdyby vás někdo nazval jedním z nejlepším deblových párů tenisové historie?
KS: Jsou to příjemná slova.
BK: Hezky se to poslouchá. Ta práce, která za tím je… Kdo to nezažil, neví. Je ale smutné, že máme tolik úspěchů a nějakou extra pozornost jako deblistky nedostáváme. Je škoda, že to tak je. Děláme maximum pro to, aby tady byly zajímavé deblové páry a zajímavé výsledky, šampioni… Zkrátka něco, na čem se dá debl zviditelnit. Je ale na jiných lidech, kteří se pohybují kolem tenisu, aby debl podpořili a našli pro něj další rozvoj.

Vy šampionky jste. Ve finále grandslamu prakticky neprohráváte, máte parádní bilanci 7:1. Čím to podle vás je?
KS: Je za tím dřina a práce, obě tenisu dáváme hrozně moc. I když se z 95 procent připravujeme na singl, pořád na sobě v tréninku makáme. Rozumíme si a víme, co každá na kurtu udělá. Naše schopnosti dokážeme výborně zkombinovat. Cesta je dlouhá, hrozně nahoru – dolů. Ne vždy se nám to povedlo a sešlo tak krásně jako teď. Je to čest, že se nám daří a že jsme zůstaly spolu a vydržely, i když tam nebyly úplně nejlepší momenty. Myslím, že jsme skvělý tým a že se naše práce a dřina vyplácejí.

Ve finále Australian Open jste zvítězily nad japonskou dvojicí Šuko Aojamaová, Ena Šibaharaová 6:4 a 6:3. Jak specifické je soupeřit s Japonkami, z nichž ta menší – Aojamaová – měří pouze 154 centimetrů?
BK: Zápas byl určitě těžký a náročný, musely jsme předvést nejlepší tenis. Velmi důležité byly brejky ze začátku setů, které nám pomohly. Myslím, že se tam projevila nervozita soupeřek. V prvním setu jsme dobře servírovaly. Jejich styl je specifický, protože Aojamaová je rychlá a snaží se být velmi aktivní. Musely jsme vymyslet strategii, aby naše hra nebyla moc čitelná, což se nám dařilo. Platilo i to, že jako singlistky umíme hrát agresivně a dokážeme soupeřky zatlačit.

Obě jste měly na ceremoniálu při předávání trofejí pěkné proslovy. Katko, vy jste zmínila svou maminku a popřála jste jí vše nejlepší k narozeninám. Kdy maminka slaví a jak vás napadlo dát jí takový dárek?
KS: Třicátého prvního, takže za dva dny. (usmívá se) Mamka mi vždycky říká, že angličtina pro ni není nejlepší. I když děkuji rodině, ona tomu nerozumí. Už několikrát mi říkala, ať jí popřeju, takže si myslím, že to byla vhodná chvíle a varianta. Až přiletím domů, budeme slavit narozeniny a můžeme slavit i titul. (usmívá se)

Báro, po utkání jste absolvovala pěkné kolečko kolem kurtu. Rozdala jste spoustu drobných suvenýrů, obě jste se podepisovaly a nechaly fotit. Proč jste se tak rozhodla a co všechno jste věnovala fanouškům?
BK: (směje se) Na každé straně kurtu byly české vlajky. Čeští fanoušci přišli a fandili nám, ukázali nám podporu a lásku. Oficiální focení ale bylo jen na jedné straně. Napadlo mě, že by bylo dobré se o naši radost podělit i s nimi a poděkovat jim. Mám ráda, když na nás lidi přijdou, a chci jim nějakým gestem poděkovat.
KS: Takže příště jdeme s taškou. (směje se)
BK: Dívala jsem se na jiné zápasy a přišlo mi zajímavé, jak má třeba Stefanos Tsitsipas podepsané kartičky a dává je lidem. Je to podle mě hezká památka. Pamatuji si, když jsem se sama chodila dívat na tenisové zápasy a měla jsem vždy radost, když jsem dostala podpis, potítko nebo podobnou upomínku. Doma mám třeba plakáty z roku 2008, kdy se hrál Fed Cup nebo Davis Cup. Doufám, že je pro fanoušky také hodně speciální, že mají materiální památku na zápas. Grandslam

Australian Open, Melbourne (AUS, 76 500 000 AUD, tvrdý povrch)
Finále ženské čtyřhry
KREJČÍKOVÁ, SINIAKOVÁ – Aojamaová, Šibaharaová (obě JPN) 6:4, 6:3

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Ostrava: Radek Štěpánek postoupil do čtvrtfinále

Radek Štěpánek (1978, ATP 41) postoupil do čtvrtfinále ostravského challengeru přes Jakuba Lustyka (1988, ATP 726) po setech 6:3, 6:0.

30.04.2014
Ostrava: Radek Štěpánek zahájil úspěšně, Hernych a Hájek končí

Český daviscupový reprezentant a hlavní hvězda ostravského callengeru Prosperita Open 2014 Radek Štěpánek postoupil do druhého kola přes Bělorusa Ignatika po setech 6:4, 6:2.

30.04.2014
Barbora Záhlavová-Strýcová postoupila v Oeiras do druhého kola

Barbora Záhlavová-Strýcová napodobila v portugalském Oeiras Lucii Šafářovou když také prošla do druhého kola. Česká hráčka na úvod po boji porazila Švýcarku Rominu Oprandi 4:6 6:1 6:4 a v dalším kole ji čeká jednička turnaje Carla Suarez Navarro ze Španělska.

30.04.2014
Šafářová nadělila Rybárikové v prvním kole v Oeiras dva kanáry

Lucie Šafářová prošla na turnaji v portugalském Oeiras do druhého kola. V souboji proti Magdaleně Rybárikové ztratila první set, poté ale Slovence nedovolila ani jeden gem a vyhrála 4:6 6:0 6:0.

28.04.2014
Anna Kynčlová vyhrála turnaj Tennis Europe U14 v Trnavě

Anna Kynčlová (2000, TK Agrofert Prostějov) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 14-ti let Category 2 v Trnavě. Ve finále porazila Rusku Grachevu 6:1, 2:6, 6:2. Do semifinále došla Sabina Drábková, která spolu s Grachevou vyhrála čtyřhru. Výsledky.

28.04.2014
Markéta Vondroušová vítězkou ITF 2 v Piešťanech, Kolář ve finále

Markéta Vondroušová (1999, 71. ITF) si odváží titul z juniorského turnaje ITF 2 ve slovenských Piešťanech, kde ve finále porazila turnajovou jedničku Kristinu Schmiedlovou (SVK, 10. ITF) 6:4 1:6 6:3. Do finále došel také Zdeněk Kolář, který ale nestačil na Andre Bira z Maďarska 2:6 6:7(5). Výsledky.

27.04.2014
Lukáš Rosol titul v Bukurešti neobhájil

Lukášovi Rosolovi se nepodařilo obhájit loňský titul na turnaji ATP v Bukurešti. Proti byl Grigor Dimitrov z Bulharska, který českého hráče ve finále porazil ve dvou setech 7:6(2) 6:1.

27.04.2014
Lucie Hradecká vyhrála ITF $25,000 ve Švýcarsku

Lucie Hradecká (144. WTA) získala svůj první letošní titul na turnaji ITF $25,000 ve švýcarském Chiassu. Turnajová dvojka ve finále porazila Chorvatku Terezu Mrdezu 6:3 7:6(4). Výsledky.

27.04.2014
ŽLTC Cup do 16-ti let vyhrála Magdaléna Pantůčková, Bolardt ve finále

Mezinárodní turnaj do 16-ti let kategorie TE 2 v Brně ovládla Magdaléna Pantůčková (1999, TK AGROFERT Prostějov), Antonín Bolardt (1998, TK Sparta Praha) došel do finále. České dívky ovládly v Brně poslední kola turnaje, v semifinále byly tři, Kudelová nestačila na Makarovou a Pantůčková vyřadila Bužkovou. Ve finále se radovala prostějovská hráčka po setech 6:4 7:6(5). Výsledky.

27.04.2014
Denisa Hindová vyhrála v Rakovníku turnaj TE 3 do 12-ti let

V Rakovníku v neděli 27. dubna skončil turnaj TE 3 do 12-ti let, který má v dívčí části domácí vítězku. Tou se stala Denisa Hindová (2002, I.ČLTK Praha), která v českém finále porazila Kristýnu Lavičkovou (2002, TK Sparta Praha) 6:2 6:3. Obě hráčky spolu nastoupily i do čtyřhry, kde skončily ve finále. Výsledky.

27.04.2014
Rosol je krok od ohbajoby titulu, ve finále v Bukurešti vyzve Dimitrova

Lukáš Rosol dokazuje, že se mu v Bukurešti daří. Letos už je jen jediný krok od obhajoby loňského triumfu. V semifinále si český hráč poradil s Robinem Haasem 3:6 6:3 6:2 a v boji o titul ho čeká Grigor Dimitrov.

26.04.2014
Rosol v Bukurešti porazil i Simona a je v semifinále

Cesta za obhajobou Lukáše Rosola v Bukurešti pokračuje úspěšně. Český tenista ve čtvrtfinále porazila Francouze Simona 7:6 6:2 a zahraje si o finále, kde bude jeho soupeřem Robin Haase, se kterým má Lukáš vyrovnanou bilanci 1:1.

25.04.2014
Štěpánek i Rosol na ostravském challengeru

Radek Štěpánek (1978, ATP 41) a Lukáš Rosol (1985, ATP 43) si zahrají tradiční ostravský challenger mužů Prosperita Open 2014, který začíná kvalifikací v sobotu 26. dubna. Z 32-členné kvalifikace postupují 4 hráči do hlavní soutěže. Hlavní soutěž začíná v pondělí. Finále je na programu v neděli 4. května. Více informací na www.prosperitaopen.cz.

25.04.2014
Lukáš Rosol je v Bukurešti ve čtvrtfinále

Lukáš Rosol zvládl v Bukurešti i druhé kolo, ve kterém vyřadil osmého nasazeného Jarkka Nieminena 6:2 6:4, a postoupil do čtvrtfinále. V něm narazí na turnajovou čtyřku G. Simona z Francie.

23.04.2014
Češkám se v prvním kole ve Stuttgartu a Maroku nevedlo

Klára Koukalová skončila v úvodním kole turnaje ve Stuttgartu na raketě Italky Sary Errani 3:6 4:6. Nevedlo se ani Petře Cetkovské a Renatě Voráčové, které přes první kolo nepřešly v Marrakechi. Cetkovská podlehla Rakušance Meusburger dvakrát 3:6 a Voráčová nestačila na jedničku turnaje Danielu Hantuchovou 6:3 2:6 5:7.

23.04.2014
Rosol zahájil cestu za obhajobou vítězstvím nad Volandrim

Obhájce titulu Lukáš Rosol zvládl v Bukurešti první kolo proti Italovi Filippu Volandrimu, kterého porazil ve dvou setech 6:1 7:6(6). V dalším kole ho čeká překážka v podobě Fina Jarkka Nieminena.

23.04.2014
Veselý v Bukurešti vyřadil Chardyho, Štěpánek končí v Barceloně

Jiří Veselý (82. ATP) postoupil na turnaji ATP v Bukurešti do druhého kola, když se mu podařilo vyřadit 48. hráče světa Jeremy Chardyho 7:6(3) 6:0. Jeho dalším soupeřem bude turnajová jednička Grigor Dimitrov. Obhájce titulu Lukáše Rosola čeká v prvním kole Filippo Volandri (85. ATP). V Barceloně končí v úvodním kole Radek Štěpánek, který nestačil na kvalifikanta Dominica Thiema z Rakouska 4:6 4:6.

21.04.2014
Karolína Novotná titul na ITF 2 v Plovdivu nedosáhla

Česká juniorka Karolína Novotná (1997, 271. ITF) se probojovala až do finále turnaje kategorie 2 v bulharském Plovdivu, titul si však z tohoto podniku neodváží. Ve finále totiž nestačila na Slovinku Tamaru Zidansek (150. ITF), proti které uhrála pouze jeden gem. Z juniorů nejdále došel Ondřej Krstev, a to do čtvrtfinále dvouhry a finále čtyřhry. Výsledky.

21.04.2014
TE 2 do 14-ti let Zagreb: Jonáš Forejtek skončil ve finále

Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) došel do finále turnaje TE 2 čtrnáctiletých v Záhřebu. Jonáš měl jako čtvrtý nasazený v prvním kole volný los, poté vyhrál pět zápasů, titul mu však nedovolil odvézt Srb Marko Miladinovic, který českému hráči povolil pouze jeden gem. Společně s Britem Huddem došel Jonáš také do finále čtyřhry. Výsledky.

20.04.2014
Sandra Hönigová došla do finále na turnaji $10,000 v Antalyi

Sandra Hönigová (1996, 808. WTA) došla do finále „desítky“ žen v turecké Antalyi. Sandra v prvním kole vyřadila nasazenou jedničku Julii Coin (FRA, 197. WTA), která v průběhu třetího setu utkání vzdala. Ve finále vzala titul české tenistce bývalá 142. hráčka světa Bibiane Schoofs z Holandska po výsledku 6:0 6:3. Výsledky.

20.04.2014