Český tenisový svaz

Roland Garros: Heroický výkon Muchové nestačil. Šwiateková v takřka tříhodinové bitvě obhájila pařížský titul

11.06.2023

Karolína Muchová má za sebou nejdůležitější utkání své dosavadní kariéry. Česká tenistka si v sobotu zahrála své premiérové finálové utkání, v němž ovšem nestačila na světovou jedničku Igu Šwiatekovou, se kterou prohrála po takřka třech hodinách 2:6, 7:5 a 4:6. Na žebříčku WTA se díky postupu do finále posune poprvé v kariéře na 16. místo světa.

Šestadvacetiletá hráčka z pražské Štvanice šla do utkání se světovou jedničkou bez bázně a hany. Už svým semifinálovým výkonem proti Aryně Sabalenkové si získala srdce pařížských diváků a i ve finále se Šwiatekovou na kurtu Philippa Chatriera byla bouřlivě povzbuzována a každá úspěšná výměna byla odměněna hlasitým potleskem publika.

Muchová se proti favoritce snažila hrát aktivně a při každé vhodné příležitosti zkoušela převzít iniciativu. Její přechody k síti byly ohromně nebezpečné a naopak svou obranou dokázala eliminovat hrozbu polské hráčky při jejích útocích na síť.

Ani pestrá hra a snaha o útočný tenis, při kterém kombinovala dlouhé údery s kraťasy, loby či smrtícími voleji, ale nakonec nestačily. V dramatické třísetové bitvě česká hráčka sice trefila 30 vítězných úderů, ale zároveň její ofenzivní styl přinesl 38 nevynucených chyb. Polka měla z tohoto hlediska bilanci 19-27.

První set rozhodl brejk už z druhého gemu. Přestože si česká tenistka vypracovala v páté hře brejkbol, dlouhý gem přes čtyři shody prohrála a další příležitost si nevypracovala. Šwiateková naopak přidala v osmé hře svůj druhý brejk a uzavřela konto úvodní sady za 45 minut.

Také do druhého dějství vstoupila Šwiateková lépe a ujala se rychle vedení 3:0. Muchová ovšem zbraně neskládala. Udržela klid i chladnou hlavu, díky čemuž se jí povedlo poprvé v utkání prorazit soupeřce servis a následně srovnat na 3:3. V tu chvíli se obrázek hry trochu změnil. Šwiateková cítila, že její soupeřka přebírá tempo, začala tedy víc hrát a s tím se pojilo i větší chybování.

Muchová toho dokázala dokonale využít. Ačkoliv sebrala Polce servis a nedopodávala za stavu 5:4, povedlo se jí vybojovat v jedenáctém gemu další brejk a tentokrát už uspěla. Vypracovala si postupně tři setboly, ten poslední proměnila a jako první na turnaji sebrala Šwiatekové set. Ve dvanáctém gemu došlo také k jedné z nejkrásnějších výměn celého Roland Garros.

Rodačka z Olomouce byla povzbuzena ziskem prostředního setu a vletěla do rozhodujícího dějství po hlavě. Byl jí plný kurt a velmi rychle se ujala vedení 2:0. Šwiateková v kritický okamžik ale zabrala a povedlo se jí srovnat na 2:2. Drama mohlo plynule pokračovat dál.

Muchové se povedlo v sedmém gemu prorazit Šwiatekové servis, ale vedení nepotvrdila. V deváté hře si vypracovala znovu brejkbol, tentokrát jej ale neproměnila a musela podávat na udržení se v utkání. Jeden z klíčových gemů ovšem na svou stranu nestrhla, soupeřku pustila ke dvěma mečbolům a hned při tom prvním trefila dvojchybu.

„Chci všem poděkovat, byly to pro mě a můj tým úžasné tři týdny v Paříži. Bylo to blízko, ale zároveň tak daleko. To se stává, když hrajete proti nejlepším,“ řekla v emotivním proslovu na kurtu a pogratulovala soupeřce k vítězství. „Když se podívám na lidi z mého týmu a v mém boxu, tak se cítím jako vítěz. Děkuji vám za to. Děkuji trenérům, rodičům i kamarádům. Doufám, že je to pro nás teprve začátek na dlouhé cestě a že se vrátíme ještě silnější,“ dodala se slzami v očích.

Postupem do finále si Muchová zajistila posun na 16. místo světového žebříčku, což bude její nové kariérní maximum. Doposud byla nejvýše na 19. příčce. Jakmile opadne zklamání z finálové porážky, bude převažovat obrovská spokojenost. A to především s výkony, které předváděla v průběhu celého turnaje.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Tereza Martincová došla do finále turnaje $25 ve Wiesbadenu

Tereza Martincová (1994, WTA 250) si v německém Wiesbadenu připsala na konto finálovou účast z turnaje $25,000. Turnajová sedmička v boji o svůj první titul v sezoně nestačila na bývalou 36. hráčku světa Anastasiji Sevastovou 1:6 3:6. Výsledky.

03.05.2015
Jebavý se Šátralem čtyřhru v Ostravě nevyhráli

Roman Jebavý a Jan Šátral ve finále čtyřhry ostravského challengeru dotovaného 42 tis. EUR nestačili na pár Podlipnik-Castillo, Martin 6:4, 4:6, 1:10. Jebavý se Šátralem účastí ve finále získali 48 bodů do žebříčku čtyřher ATP a prémii 1500 EUR (pro pár). Hrací plány: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Fotogalerie. Stream z centerkurtu a dvorce 1 na www.prosperitaopen.cz.

03.05.2015
Ostrava: Pavlásek ve finále nestačil na Cervantese

Adam Pavlásek (1994, ATP 263) postoupil jako nenasazený hráč do finále na ostravském challengeru Prosperita Open 2015, kde nestačil na Inigo Cervantese (1989, ATP 277) 6:7(5), 4:6. Hrací plány: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Fotogalerie. Stream z centerkurtu a dvorce 1 na www.prosperitaopen.cz.

03.05.2015
Madrid: Strýcová vyřadila Bouchard, postoupily i další tři Češky

Češkám se na úvod turnaje WTA v Madridu dařilo. Barbora Strýcová se postarala o překvapení, když vyřadila světovou šestku Eugenie Bouchard po setech 0:6 6:3 6:3. Do druhého kola postoupily i Petra Kvitová, Karolína Plíšková a Lucie Šafářová.

03.05.2015
Vítězkou Prague Open je Karolína Plíšková

První ročník turnaje WTA J&T Banka Prague Open se stala Karolína Plíšková. Turnajová jednička v českém finále porazila Lucii Hradeckou ve třech setech 4:6 7:5 6:3 a raduje se ze zisku čtvrtého singlového titulu na okruhu WTA v kariéře.

02.05.2015
Pavlásek si v Ostravě zahraje finále

Adam Pavlásek (1994, ATP 263) v semifinále ostravského challengeru Prosperita Open předvedl skvělý obrat v zápase proti Danielu Munoz-De La Nava (1982, ATP 147), když otočil nepříznivé skóre 2:5 ve třetí sadě na konečných 6:4, 5:7, 7:5. O titul si Pavlásek v neděli zahraje se Španělem Cervantesem.

02.05.2015
Pavlásek postoupil v Ostravě do semifinále

Adam Pavlásek (1994, ATP 263) ve čtvrtfinále ostravského challengeru porazil nejvýše nasazeného hráče turnaje Lucase Pouille 6:4, 7:6(3) a v sobotním semifinále se utká se Španělem Munoz-de La Nava (1982, ATP 147). Druhou semifinálovou dvojici tvoří Španělé Ramirez Hidalgo a Cerventes. V sobotu sehrají muži finále čtyřhry, ve kterém proti sobě nastoupí dvojice Jebavý/Šátral a Martin/Podlipnik-Castillo. Sobotní program začíná dvouhrami ve 12 hodin.

01.05.2015
Praha zažije české finále Plíšková - Hradecká

Na turnaji WTA v Praze do finále postoupily Karolína Plíšková a Lucie Hradecká. Nejvýše nasazená Karolína Plíšková porazila Belgičanku Wickmayer 7:5, 6:4 a kvalifikantka Lucie Hradecká porazila Kateřinu Siniakovou 6:2, 4:6, 6:4. Titul ve čtyřhře získal česko-švýcarský pár Siniaková/Benčič, který porazil česko-ukrajinskou dvojici Hrdinová/Bondarenko 6:2, 6:2. Výsledky a Livescore.

01.05.2015
Áčko starších žáků v Prostějově vyhrál Jakub Beran

První áčkový turnaj staršího žactva v letní sezóně se již tradičně hraje v Prostějově. V kategorii dvouhry chlapců zvítězil Jakub Beran (2001, TK Sparta Praha), který v semifinále porazil Šmédeka 6:4, 7:6(0) a ve finále Kubíka 6:3, 6:2. Čtyřhru vyhrál sparťanský pár Barnat/Beran, který ve finále porazil Kubíka se Svrčinou 7:5, 6:2. Výsledky.

01.05.2015
Wojciková vyhrála áčkový turnaj starších žákyň v Prostějově

Viktorie Wojciková (2001, TK SC OSTRAVA) jako nejvýše nasazená hráčka vyhrála turnaj třídy A kategorie starších žákyň v Prostějově. Viktorie ve finále porazila Terezii Pluhařovou (2002, TK AGROFERT Prostějov) 6:3, 6:2. Wojciková spolu s Vašíčkovou vyhrály i soutěž čtyřher, když ve finále porazily Břečkovou a Žižkovou 6:2, 6:4. Výsledky.

01.05.2015
V Praze do semifinále postoupily Hradecká, Siniaková a Plíšková

Ke čtvrtfinálovým zápasům turnaje žen WTA v Praze nastoupilo 6 českých hráček. Do semifinále prošla Karolína Plíšková přes Denisu Allertovou 6:2, 5:7, 6:1, Kateřina Siniaková porazila Báru Strýcovou 6:4, 6:2 a Lucie Hradecká udolala Kláru Koukalovou 7:5, 4:6, 7:5. V pátečním semifinále se Plíšková utká s Yaninou Wickmayer a Siniaková s Hradeckou.

30.04.2015
Ostrava: Jebavý a Šátral ve finále čtyřhry

Roman Jebavý a Jan Šátral postoupili do finále čtyřhry na ostravském challengeru, když v semifinále vyřadili nejvýše nasazený pár Gonzales/Walsh 6:4, 6:3. V sobotním finále se utkají s vítězem druhého semifinále, ve kterém v pátek nastoupí Martin/Podlipnik-Castillo a Elgin/Molchanov.

30.04.2015
Štěpánek končí v Mnichově ve druhém kole

Radek Štěpánek končí při návratu na okruh ATP ve druhém kole. Český tenista podlehl Robertu Bautistu-Agutovi hladce 0:6 3:6. Druhé kolo má před sebou Lukáš Rosol, který změří síly se Sergiyem Stakhovskym.

30.04.2015
Šest Češek ve čtvrtfinále Prague Open

České tenistky vládnou jsou na turnaji WTA v Praze úspěšné. Do čtvrtfinále jich postoupilo šest. Karolína Plíšková a Lucie Hradecká zvítězily až v tie-breaku třetího setu, Plíšková přes Pironkovou a Hradecká přes krajanku Smitkovou. Čtvrtfinálové bitvy nabídnou tři české derby, Plíšková – Allertová, Strýcová – Siniaková a Koukalová – Hradecká.

30.04.2015
3. družební utkání mezi družstvy Severomoravského tenisové svazu a Slezského Vojevodztví
V středu 22.4.15 v Polské Bytomi proběhlo již 3.družební utkání mezi družstvy Severomoravského tenisové svazu a Slezského Vojevodztví. Do Polska vyrazila tento rok největší výprava, která čítala celkem 34 hráčů v kategoriích babytenisu, mž, sž a dorostu. Na 16 dvorcích KS Gornik Bytom se odehrálo celkem 85 utkání. Na celé čáře zvítězil tenis a nadšení všech účastníků toho klání. Odvetu chystáme již nyní na srpen tohoto roku v Ostravě. Za pomoc děkujeme ČTS, SmTS, MSK a městu Ostrava.
29.04.2015
Plíšková, Strýcová i Koukalová jsou v Praze ve druhém kole

Úterní program na turnaji WTA v Praze byl ovlivněn deštěm. Své úvodní zápasy ale odehrály jak turnajová jednička Karolína Plíšková, tak Bára Strýcová a Klára Koukalová. Všechny tři české hráčky slavily postup do druhého kola, Plíšková ve třech setech porazila Němku Beck, Strýcová vyřadila Brengle a Koukalová si poradila s Němkou Goerges.

28.04.2015
Štěpánek a Rosol v Mnichově postupují, Veselý nestačil na Kohlschreibera

Radek Štěpánek prošel na podniku ATP v Mnichově kvalifikací a dnes slaví postup do druhého kola hlavní soutěže, když mu za stavu 6:1 4:1 vzdal Uzbek Dustov. Štěpánek se na okruh ATP vrátil po sedmiměsíční pauze, na Challengeru na Floridě v polovině dubna úvodní utkání nezvládl. Dál jde i Lukáš Rosol, končí naopak Jiří Veselý, který nestačil na domácího Kohlschreibera.

28.04.2015
Hradecká prošla v Praze kvalifikací, úvodní zápasy zvládly Allertová a Siniaková

Lucie Hradecká se připojila k sedmi Češkám když na turnaji WTA v Praze prošla kvalifikací do hlavní soutěže. Tam jí los do prvního kola určil Anastasii Pavlyuchenkovou. Z postupu do druhého kola se už radují Denisa Allertová a Kateřina Siniaková.

28.04.2015
Hradecká a Vondroušová ve finále kvalifikace J&T Banka Prague Open

Lucie Hradecká (WTA 73) nedala na pražském turnaji WTA šanci ani druhé soupeřce, Barboře Štefkové (WTA 342) povolila pouhé tři gemy a po výsledku 6:2 6:1 postoupila do finále kvalifikace. O postup do hlavní soutěže bude bojovat také překvapení turnaje Markéta Vondroušová (1999, WTA 965), která si po Hlaváčkové poradila také s Tunisankou Ons Jabeur (WTA 120) 6:3 3:0 ret.

26.04.2015
Jiří Veselý podlehl ve finále v Bukurešti Garcia-Lopezovi

Jiří Veselý na svůj druhý titul v kariéře nedosáhl. Na podniku ATP v Bukurešti podlehl český tenista Španělu Guillermu Garcia-Lopezovi ve dvou tie-breacích 6:7(5) 6:7(11).

26.04.2015