Český tenisový svaz

Roland Garros: Fantastická Krejčíková vybojovala grandslamový titul!

12.06.2021

Barbora Krejčíková to dokázala! Česká tenistka ve finále Roland Garros slaví životní úspěch a ve 25 letech se stala grandslamovou šampionkou! V sobotní bitvě s další finálovou debutantkou Anastasijí Pavljučenkovovou opět prokázala pevné nervy a zdolala svou soupeřku po setech 6:1, 2:6, 6:4.

Už úvod finálového zápasu naznačil, že se může jednat o dlouhou a vyrovnanou bitvu. Hned první fiftýn se hrál téměř minutu a první čtyři hry jich zabraly hned dvacet. A průběh zápasu to nakonec i potvrdil. Souboj, který trval takřka dvě hodiny, navíc nabídl kvalitní tenis se spoustou zvratů.

Úvodní sada se ale nakonec stihla odehrát za pouhých 31 minut a Barbora, která si prohrála hned zkraje duelu servis, ji suverénně ovládla. Na brejk Pavljučenkovové totiž zareagovala rebrejkem přes dvě shody a nakopla se tím ke šňůře šesti získaných gemů v řadě.

I druhý set mohla začít Krejčíková parádně, ale nabídnutý brejkbol nevyužila. To Pavljučenkovová byla ve druhém gemu úspěšnější, když proměnila v pořadí třetí brejkbol, který záhy potvrdila při svém podání a ujala se vedení 3:0.

Česká tenistka se rázem nemohla dostat do rytmu, který předváděla během první sady a ruská hráčka ji přehrávala. Krejčíková si ztratila podání znovu v šestém gemu a v další hře čelila setbolu. Ten se jí ovšem povedlo obrátit a snížit na 2:5, přičemž Pavljučenkovová si v jedné z výměn natáhla nejspíš stehenní sval, kvůli němuž pokulhávala a musela si vzít přestávku na ošetření.

Krátká pauza nejspíš Rusce prospěla, protože hned v další hře na returnu využila svůj další setbol a úspěšně srovnala skóre zápasu na 1:1.

Kvalita hry se držela na vysoké úrovni i v rozhodující sadě. Lépe do ní vstoupila česká hráčka, která si povedeným kraťasem zajistila brejkboly ve třetím gemu a hned první byl proměněn po dvojchybě soupeřky. Pavljučenkovová ale zbraně nesložila a povedlo se jí rychle srovnat na 2:2.

Krejčíková ale dál bojovala a ze všech sil se snažila strhnout převahu na svou stranu. To se jí definitivně povedlo v sedmém gemu, kdy dosáhla na svůj šestý brejk v utkání a své vedení potvrdila svým servisem. V devátém gemu si na returnu vypracovala dva mečboly, které sice nevyužila, ale vzápětí to napravila při vlastním podání a duel úspěšně zakončila čtvrtým mečbolem.

Pětadvacetiletá Barbora Krejčíková se po Janě Novotné a Petře Kvitová stala třetí českou grandslamovou šampionkou od vzniku samostatné České republiky. Na Roland Garros navázala na triumf legendární Hany Mandlíkové z roku 1981.

Tento text byl přebrán z webu www.Tenisovysvet.cz, kde najdete to nejaktuálnější a nejzajímavější z českého i světového tenisu.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Pohár BJK: Dokonalý začátek! Češky porazily Švýcarsko 3:0 na zápasy
Finálový turnaj letošního Poháru Billie Jean Kingové je tady! Hned v první hrací den byla v akci i česká družina vedená kapitánem Petrem Pálou, která vyzrála v Seville na loňské šampionky ze Švýcarska poměrem 3:0 na zápasy. Linda Nosková zapsala na české konto první bod, když v souboji dvou teenagerek vydřela třísetovou výhru nad Céline Naefovou. Marie Bouzková posléze přehrála zkušenou Viktoriji Golubicovou ve dvou setech. Českou dominanci potvrdily v závěrečném deblu Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou. Slovinky porazily v úvodním utkání poměrem 2:1 Austrálii, jež se loni probojovala až do finále.
08.11.2023
Jana Kovačková vyhrála Tennis Europe Junior Masters do 14 let v Monte Carlu
Jana Kovačková (2010, TK Sparta Praha) vyhrála Tennis Europe Junior Masters do 14 let v Monte Carlu. Ve finále porazila Polku Barbaru Kosteckou.
06.11.2023
Zlatý úspěch chlapců ve Španělsku! Junioři vyhráli Davis Cup
Český juniorský daviscupový výběr si podmanil španělskou Córdobu! Trojlístek Maxim Mrva (na snímku), Jan Kumstát a Martin Doskočil dokázal po šesti letech navázat na úspěch svých krajanů a vyhrát juniorský Davis Cup. Ve finále Češi porazili Itálii 2:1 na zápasy, když o prvenství rozhodli ve čtyřhře.
05.11.2023
Fotografie z turnajů ČTS
Připravili jsme pro pořadatele turnajů možnost v Informačním systému (rubrika výsledky) nahrát fotografie k turnajům všech tříd (A, B, C, D, E, P, MČR). Nyní může pořadatel po skončení turnaje nahrát jednu fotku pro dvouhru (foto vítěze dvouhry) a jednu fotku pro čtyřhru (foto vítězů čtyřhry).
31.10.2023
Paštiková došla do finále turnaje ITF J200 v Maďarsku
Julie Paštiková (2008, ITF 91) došla do finále turnaje ITF J200 hráček do 18 let v maďarském Szekesfehervaru. Ve finále nestačila na Bulharku Yanevu 1:6, 2:6. Čtyřhru vyhrály Magdalena Smékalová a Julie Paštiková.
29.10.2023
Donaldovi premiérové finále nevyšlo
Český tenista Matthew William Donald (991.) se poprvé v kariéře probojoval do finále profesionálního turnaje, na podniku ITF M15 v řeckém Heraklionu ale nestačil na Francouze Valentina Royera (299.), se kterým prohrál za hodinu a sedm minut dvakrát 1:6. Donald platil již před utkáním za velkého outsidera, žebříčkový rozdíl mezi oběma soupeři byl přeci jen značný. Osmnáctiletý český tenista v obou setech nabral ztrátu 0:5 a poté zaznamenal alespoň čestný úspěch v podobě vyhraného gemu, aby se vyhnul nepopulárnímu kanáru. Za postup do finále si připíše Donald do žebříčku osm bodů a měl by si díky tomu vytvořit nové žebříčkové maximum.
29.10.2023
Zaslíbený Šarm aš-Šajch? Klimovičová v Egyptě opět pookřála, po vydařeném týdnu si žebříčkově polepší
Jestli pro českou tenistku Lindu Klimovičovou existuje nějaké tenisově zaslíbené místo, dost možná jím bude egyptský Šarm aš-Šajch, kde se v místním tenisovém areálu konají týden co týden turnaje pod hlavičkou ITF. A devatenáctiletá Češka právě tam zaznamenala nejlepší výsledky letošní sezóny. Po únorovém premiérovém titulu v kariéře zde uhrála ještě dvakrát semifinále a tento týden finále. Nikde se jí letos nedařilo víc.
29.10.2023
Double z Loulé! Šalková deklasovala za 62 minut nasazenou jedničku, pak otočila finále deblu
Česká tenistka Dominika Šalková nenašla na turnaji ITF v portugalském Loulé přemožitelku a v nedělním finále dvouhry vybojovala svůj druhý titul v této sezoně! Hráčka pražské Sparty v souboji o turnajovou trofej deklasovala za pouhých 62 minut nejvýše nasazenou Silvii Ambrosiovou 6:1, 6:2. Posléze Češka zkompletovala double po boku Maďarky Natalie Szabaninové.
29.10.2023
Vítězná šňůra B. Fruhvirtové na ITF trvá už 20 zápasů! V Itálii zvládla nedělní dvojboj
Šestnáctiletá Brenda Fruhvirtová prodloužila na turnaji ITF v italské Santa Margheritě di Pula svou vítěznou šňůru na okruhu ITF už na dvacet zápasů! V neděli zvládla jak semifinále proti Ukrajince Oleksandře Olijnykovové, tak následné finále proti Argentince Guillermině Nayaové, kterou porazila 6:4, 6:3. První nasazená vyhrála čtvrtý turnaj na okruhu ITF v řadě a celkově vybojovala už svůj pátý letošní titul.
29.10.2023
Alena Kovačková vyhrála turnaj ITF J300 ve Španělsku
Alena Kovačková (2008) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J300 ve španělském Sanxenxo. Ve finále porazila domácí Esquiva Banuls 6:2, 6:3. Čtyřhru vyhrály Julie Paštiková a Magdalena Smékalová.
23.10.2023
Chodura došel do finále turnaje ITF J60 v Maďarsku
Sebastian Chodura (2007) došel do finále mezinárodního turnaje ITF J60 v maďarském Pecsi. Ve finále nestačil na domácího Kisantala 1:6, 3:6.
23.10.2023
Desátá výhra v řadě a druhý profi titul! Devatenáctiletý Nicod si podmanil řecké Iraklio
Nejlepší období kariéry potvrzuje Jakub Nicod. Devatenáctiletý český tenista podruhé za necelý měsíc získal titul ze singlu na ITF, když po trofeji v rumunském Aradu uspěl také tento týden v Irakliu. V nedělním dopoledním finále tamní patnáctky zvítězil nad domácím Alexandrosem Skorilasem po setech dvakrát 6:2.
22.10.2023
Krumich získal třetí titul v řadě, ve finále v Gruzii udolal Vrbenského
Na pětadvacítce v Gruzii se nakonec radoval Martin Krumich (503.). Dvacetiletý Čech ve finále turnaje v Telavi našel recept na čtvrtého nasazeného Michaela Vrbenského (369.), kterého udolal po sadách 6:3, 6:7(7), 6:4. Mladý tenista tak zvítězil na třetím turnaji za sebou, na kontě má 14 výher v řadě.
22.10.2023
Filip došel do finále turnaje ITF J200 ve Španělsku
Jakub Filip (2005, ITF 27) došel do finále mezinárodního turnaje ITF J200 hráčů do 18 let ve španělském Vigo. Ve finále nestačil na Poláka Tomasze Berkietu 6:7(4), 2:6.
15.10.2023
Ticháčková vyhrála turnaj ITF J60 v Chorvatsku
Eliška Ticháčková (2006, ITF 564) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J60 hráček do 18 let v chorvatské Poreči. Ve finále porazila domácí Doru Miškovič 6:1, 6:1. Čtyřhru vyhrály Jana Kovačková a Lucie Slaměníková. V kategorii chlapců došel do finále Martin Doskočil, který ve finále nestačil na Rumuna Berge Nourescu 3:6, 2:6.
15.10.2023
Druhý titul v životě! Talentovaná Šalková opanovala antukový podnik v Seville
Dominika Šalková (329.) slaví na turnaji ITF W25 druhý titul v profesionální kariéře, poté co ve finále antukového podniku zdolala Francouzku Lois Boissonovou (392.) po setech 6:4, 6:3. Devatenáctiletá Češka opanovala finále dvou nenasazených tenistek poté, co v prvním setu rychle vedla 4:0 a svůj náskok už nepustila a ve druhé sadě si od stavu 2:1 s brejkem pečlivě udržela všechna podání.
15.10.2023
Krumich slaví po týdnu další titul, v Gruzii natáhl vítěznou šňůru na deset utkání
Martin Krumich (617.) vybojoval na turnaji ITF M25 v gruzínském Telavi titul, poté co ve finále porazil rumunského tenistu Nicholase Davida Ionela (241.) po setech dvakrát 6:4. V boji o titul tak shodou okolností zdolal stejného soupeře jako před týdnem v bulharském Pazardžiku a svou sbírku trofejí díky tomu rozšířil o čtvrtý kousek.
15.10.2023
Ztráta 0:5? Sára Bejlek předvedla famózní obrat a v sedmnácti letech slaví už šestý titul
Sára Bejlek (206.) získala druhý letošní titul z turnajů ITF, poté co na antukovém podniku kategorie W25 v italské Santa Margheritě di Pula ve finále porazila Švédku Caijsu Wildu Hennemannovou (465.) po setech 6:4, 7:6(7). Po vyhraném prvním setu ve druhé sadě sedmnáctiletá Češka prohrávala už 0:5, ale pak předvedla parádní stíhací jízdu, kterou završila vítězstvím v tiebreaku.
15.10.2023
Czech-Polish Friendship Tour
Mezinárodní projekt Czech-Polish Friendship Tour mladšího a staršího žactvac 2023,který vznikl díky spolupráci Českého a Polského tenisového svazu se umístil na Sport Alive Awards na 2.místě z celkově více než 100 přihlášených projektů v kat.nejlepší projekt města či kraje.Děkujeme partnerům našeho projektu stat.městu Ostrava a Moravskoslezskému kraji.Hlavní dík patří všem hráčům,kteří se tohoto projektu účastnili a těšíme se na pokračování v roce 2024.
08.10.2023
Valdmannová vyhrála turnaj ITF J200 v Turecku
Vendula Valdmannová (2007, ITF 93) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J200 hráček do 18 let v tureckém Istanbulu. Ve finále porazila Rusku Perapekhinu 6:1, 6:3. Vendula získala 200 bodů do žebříčku ITF, což jí posune zhruba na pozici 63.
08.10.2023