Český tenisový svaz

OPTIM TOUR 2023: V Brně vítězství pro Šoukala a Tomajkovou

26.07.2023

TC Brno Honda cup 2023 se hrál opět ve dvou areálech na TC Brno a ŽLTC Brno. U mužů byly k vidění už od osmifinále velmi vyrovnané zápasy. Nakonec se do úterního finále dostal Štěpán Baum a domácí Martin Šoukal.

Bohužel po celý zápas drobně pršelo a hlavní pořadatel zápas nepřerušil. Pomalé míče určitě více vyhovovaly Martinu Šoukalovi. „Proč se hrálo v dešti, kdy už tak špatné kurty dostaly ještě více zabrat, jsem nepochopil. Den předtím bylo naše finále čtyřhry několikrát přerušeno pro déšť, přestože hrozilo, že to budeme dohrávat až druhý den. V úterý při finále dvouhry šlo také chvíli počkat a zápas přerušit, podobně tak, jak se to stalo na vedlejším dvorci při finále žen. Ke konci jsem se už bál, že se zraním a tak jsem zápas raději skrečoval.“ dodal evidentně zklamaný Štěpán Baum.

Přesto tyto okolnosti nijak nesnižují výkon Martina Šoukala, kterému celkově podmínky letos v Brně nejméně vadily nebo spíše se s nimi nejlépe vyrovnal. Navíc mu nahrály časté skreče jeho soupeřů v singlu i v deblu.

Nutno dodat, že kontroverzních rozhodnutí bylo na straně pořadatele během turnaje více.

Stížnosti všech hráčů směřovaly především na kvalitu dvorců na TC Brno. Dále, někomu se na třetí set dávaly lepší ohrané míče, jiným nikoliv, ač o to žádali.

A kvalita míčů Wilson Core? To je kapitola sama pro sebe …

Kristýna Tomajková vyhrála ve vyrovnaném finále nad Simonou Wirglerovou 6:3,4:6,6:3 a byla i ve finále čtyřhry. Ve čtyřech dnech odehrála šest dvouher a tři debly !!

Z Brna spěchala do polské Bytomi na silnou ITF juniorek. A pak jí čeká Pardubická juniorka, kde bude patřit určitě k jedné z favoritek. To bude jistě fyzicky hodně náročné.

V deblech slavily vítězství páry: Nová s Mandelíkovou a Baum s Prachařem.

Je velmi pravděpodobné, že turnaj v Brně v rámci Optim Tour už nebude, ale zůstane určitě na Moravě. Teď o nadcházejícím víkendu se však hraje silně obsazený Juta cup ve Dvoře Králové.

Podrobnější info a aktuální žebříčky naleznete na www.optimtour.cz.

Z Brna zaznamenal: Pavel Zlatohlávek




Dovoluji si, jako otec vítěze a divák, stručně zareagovat na značně nekorektní článek pana Zlatohlávka o turnaji v Brně.

Především - pan Zlatohlávek, jako pořadatel turnajů v Houšťce, by měl vědět, že vše ohledně míčů upravuje Soutěžní řád (článek 37 až 39), který vydal ČTS. Míče Wilson Core si tedy nevybral pořadatel. Dle článku 38 Soutěžního řádu se celý zápas hraje se 3 míči, které se nemění. Požadavek pana Zlatohlávka na výměnu míčů ve třetím setu zápasu našich synů tak byl v rozporu se Soutěžním řádem, navíc byl mým synem odmítnut. Jedním z důvodů tohoto odmítnutí bylo také značně arogantní až nesportovní chování pana Zlatohlávka staršího …

Ke kvalitě kurtů se jako divák vyjadřovat nemohu – je ale nesporné, že kurt je pro oba (v případě čtyřhry všechny) hráče stejný.

O „objektivitě“ článku pana Zlatohlávka svědčí i skutečnost, že je zde citován pouze „zklamaný“ Štěpán Baum.

Pozápasová frustrace je vcelku pochopitelná, hledání příčin prohry jinde než u sebe však žádného, ani takto perspektivního hráče (jakým Štěpán bezesporu je), nikam neposune.

Ještě v době, než začalo pršet (není pravda, že celý zápas drobně pršelo) udělal Štěpán ve 2 gamech při svém servisu 6 dvojchyb, k tomu velké množství dalších nevynucených chyb.

O stavu antuky začal Štěpán poprvé diskutovat až za stavu 2:6, 1:1. Za stavu 2:6, 1:4, poté, kdy dostal instrukce ze sektoru diváků, zápas vzdal. Své původní zdůvodnění, že na kurtu je bláto, které ovšem nenašel, potom přehodnotil na slova, že podklad pod antukou klouže.

Není pravda, že by souběžně hrané finále žen bylo přerušeno a mužské ne. Ženské finále bylo přerušeno, až když k tomu byl skutečně důvod, přibližně čtvrt hodiny po skončení zápasu mužů. Kdyby Štěpán zápas nevzdal, možná by se vysněného přerušení zápasu také dočkal….

Ing. Petr Šoukal

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Johana Marková vyhrála turnaj TE U16 v Hrádku nad Nisou

Johana Marková (1999, TK Sparta Praha) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 16-ti let kategorie 3 v Hrádku nad Nisou. Ve českém finále porazila Natálii Kohoutkovovu (1999, LTK Liberec) 7:6, 6:1.

06.06.2014
Prostějov: Pavlásek porazil Rosola a je v semifinále

Adam Pavlásek (1994, ATP 319) ve čtvrtfinále prostějovského challengeru porazil Lukáše Rosola (1985, ATP 52) 5:7, 7:6(4), 6:4. V semifinále ho čeká Slovák Norbert Gombos (1990, ATP 166).

05.06.2014
Markéta Vondroušová postoupila do semifinále juniorky Roland Garros

Markéta Vondroušová (1999, ITF 43) ve čtvrtfinále juniorky Roland Garros porazila Slovenku Rebeccu Šrámkovou (1996, WTA 477) 6:3, 4:6, 6:3. V semifinále se utká s Ruskou Kasatkinou (1997, ITF 10).

05.06.2014
Hradecká s Krajíčkovou postoupily do semifinále Roland Garros 2014

Lucie Hradecká s Michaelou Krajíčkovou ve čtvrtfinále čtyřhry žen na Roland Garros 2014 porazily Novozélanďanku Erakovic a Španělku Parra Santonja 7:5, 6:3 a postoupily do semifinále, kde je čeká druhý nejvýše nasazený pár Errani/Vinci.

04.06.2014
Prostějov: Čvrtfinále si zahrají Štěpánek, Rosol, Veselý a Pavlásek

Do čtvrtfinále prostějovského challengeru postoupili čtyři čeští hráči. Radek Štěpánek porazil Slováka Kovalíka 6:1, 6:4, Jiří Veselý Belgičana Gigounona 6:4, 6:2, Lukáš Rosol Brazilce Hocevara 7:6(4), 6:4 a Adam Pavlásek Brazilce Joao Sousu 2:6, 6:3, 6:3.

04.06.2014
Tomáš Berdych si semifinále Roland Garros 2014 nezahraje

Tomáš Berdych (1985, ATP 6) prohrál o postup do semifinále French Open 2014 s Ernestem Gulbisem (1988, ATP 17) 3:6, 2:6, 4:6. „Nebyl jsem dnes v takové formě, abych mohl svého soupeře dostat pod tlak a to dnes rozhodlo“, řekl zklamaný Berdych po zápase. Gulbis se v semifinále utká s Djokovičem, který přehrál Raoniče ve třech setech.

03.06.2014
Roland Garros: Ani Lucie Šafářová nepřemohla Kuznetsovovou

Ani Lucii Šafářové se nepodařilo porazit ruskou tenistku Svetlanu Kuznetsovovou a pomstít tak Petru Kvitovou, která jí podlehla o kolo dříve. Šafářová tak končí v osmifinále po setech 3:6 4:6.

02.06.2014
Roland Garros: Tomáš Berdych porazil Isnera a je ve čtvrtfinále

Tomáše Berdycha v Paříži nezaskočil ani Američan John Isner. Český tenista, který na druhém grandslamu sezony hraje ve velké formě, vyhrál 3:0 na sety 6:4 6:4 6:4. Jeho dalším soupeřem ve čtvrtfinále bude Ernests Gulbis, přemožitel Rogera Federera.

01.06.2014
ITF $25,000 Maribor: Kateřina Siniaková získala první letošní titul

Kateřina Siniaková (168. WTA) vyhrála „pětadvacítku“ žen v Mariboru ve dvouhře i čtyřhře. Ve finále si Katka poradila s Rakuč´šankou Yvonne Neuwirth (392. WTA) 6:1 7:5 a připsala si svůj první letošní triumf. S Bárou Krejčíkovou, která ve dvouhře skončila ve čtvrtfinále, získaly navíc titul i ve čtyřhře. Výsledky.

01.06.2014
Miriam Kolodziejová vítězkou ITF 2 v Budapešti

Svůj první letošní triumf na juniorském okruhu ITF získala v Budapešti Miriam Kolodziejová (1997, I.ČLTK Praha). V semifinále vydřela vítězství proti Slovince Potocnik 6:3 2:6 7:6(5) a ve finále potom smetla z kurtu domácí Dalmu Galfi 6:1 6:1. Výsledky.

01.06.2014
Marek Michalička ovládl i druhý český futures v Jablonci

Oba české futures mají stejného vítěze Marka Michaličku (1986, TK Sparta Praha), který prošel podnikem v Jablonci bez ztráty setu. Ve finále si hladce poradil s Adrianem Sikorou 6:1 6:3 a připisuje si dalších 18 bodů do žebříčku. Výsledky.

01.06.2014
Roland Garros: Šafářová smetla Iavnovic, Kvitová končí s Kuznetsovou

Osmifinálový souboj dvou Češek se v Paříži konat nebude. Potenciálně v něm na sebe mohly narazit Petra Kvitová a Lucie Šafářová, ta dnes hladce porazila Anu Ivanovic 6:3 6:3. Kvitová ale v třísetovém boji podlehla Svetlaně Kuznetsovové až 7:9 ve třetím setu.

31.05.2014
Hrádek n. Nisou: Krumich a Hindová ve finále TE 3 do 12-ti let

Obě finále na mezinárodním turnaji TE 3 do 12-ti let v Hrádku n. Nisou měla české zastoupení. Mezi chlapci se do něj probojoval Martin Krumich (2002, I.ČLTK Praha), který však nedohrál utkání proti Laurentu Schroederovi z Francie 1:6 0:1 ret. Mezi dívkami o titul zabojovala Denisa Hindová (2002, I.ČLTK Praha), proti ale byla Němka Santa Strombach po setech 2:6 5:7. Výsledky.

31.05.2014
Barbora Štefková vyhrála druhý turnaj $10,000 v řadě

Formu z minulého týdne potvrdila na turnaji v izraelské Netanyi Barbora Štefková (615. WTA), která si připisuje již druhý titul v řadě z podniku s dotací $10,000. Bára během celého turnaje neztratila ani set a na konto jí přibude dalších 12 bodů. Ve finále si turnajový trojka poradila s domácí Saray Sterenbach 7:6(4) 6:3. S Rakušankou Konig navíc vyhrála i čtyřhru. Výsledky.

31.05.2014
Vendula Žižková došla do finále TE 3 dvanáctiletých ve Francii

Vendula Žižková (2002, Severočeská tenisová) si zahrála o titul na mezinárodním turnaje TE 3 do 12-ti let ve francouzském Le Passage D´Agen. Vendula ve finále nestačila na Polku Wierzbowskou 0:6 2:6. Spolu s Klárou Novákovou (2002, TK Sparta Praha) došly také do semifinále čtyřhry. Výsledky.

31.05.2014
Turnaj A st. žactva v Duchcově a na Štvanici vyhráli Jedlička a Ježková

Vítězkou áčkového turnaje v kategorii starších žákyň, který se konal na dvorcích I.ČLTK Praha, se stala Yveta Ježková (2000, TK Slavia Plzeň). Plzeňačka ve finále porazila turnajovou jedničku Adélu Josefovou (2000, TENIS-CENTRUM DTJ HK) 6:0 1:6 6:2. Výsledky.

30.05.2014
V Praze přednášely legendy. Osminásobný vítěz grandslamu Ivan Lendl a sportovní psycholog Bill Beswick

Špičkoví trenéři a zástupci akademického světa se sešli na mezinárodní odborné konferenci Mosty 2014. Ta měla podtitul „Spojení mezi teorií a praxí" a tomu odpovídalo i složení řečníků. Akci pořádala Vědecko-metodická sekce a Unie profesionálních trenérů ČOV.

28.05.2014
Roland Garros: Berdych a Štěpánek ve třetím kole, končí Veselý a Plíšková

Oba čeští daviscupoví reprezentanti zvládli na Roland Garros i druhé kolo. Radek Štěpánek porazil turnajovou patnáctku Mikhaila Youzhneho 6:0 6:3 3:6 6:4 a Tomáš Berdych zdolal A. Nedovyesova 6:7(4) 6:4 7:5 6:3. Končí naopak Jiří Veselý, jež nestačil na Milose Raonice 0:3 na sety, a Karolína Plíšková, která nepřešla přes turnajovou trojku Radwanskou a prohrála 3:6 4:6.

28.05.2014
Roland Garros: Šafářová je ve druhém kole, další tři Češky končí

Ze čtyř českých tenistek, které dnes zasáhly do hry na Roland Garros, se dařilo pouze Lucii Šafářové, která postoupila do druhého kola přes Mandy Minellu z Lucemburska. Svůj úvodní zápas naopak nezvládla 30. nasazená Klára Koukalová, která podlehla Španělce Torro-Flor, Bára Záhlavová-Strýcová nestačila na Heather Watson a Iveta Melzer končí na raketě Coco Vandeweghe z USA.

27.05.2014
Roland Garros: Kvitová i Plíšková zvládly první kolo

Dvě české tenistky již jsou ve druhém kole Roland Garros. Petra Kvitová porazila Zarinu Diyas 7:5 6:2 a Karolína Plíšková si poradila s domácí Johansson 6:1 7:6(5). Další čtyři Češky zasáhnou do hry v úterý, kdy se představí Šafářová, Koukalová, Záhlavová-Strýcová a Melzer.

27.05.2014