Český tenisový svaz

Ohlédnutí za Pardubickou juniorkou 2024

26.07.2024

Vítězem 97. ročníku Pardubické juniorky se stali Jan Kumstát (2007, TKAgrofert Prostějov) a Eliška Ticháčková (2006, TK PRECHEZA Přerov). Jam Kumstát ve finále porazil Denise Petáka (2006, TK Sparta Praha) 6:4, 6:2 a Eliška Ticháčková ve finále porazila Alenu Kovačkovou (2008, TK Sparta Praha) 7:5, 7:6(2). Čtyřhru chlapců vyhráli Jan Kumstát a Jan Klimas, čtyřhru dívek Alena Kovačková a Jana Kovačková. Hrací plány: chlapci, dívky. Seznamy účastníků: chlapci, dívky. Více na www.pardubickajuniorka.cz. Prohlédněte si rozsáhlou FOTOGALERII z Pardubické juniorky.

Finále chlapců
Kumstát-Peták 6:4, 6:2
Velkou roli hrál servis. Jeden brejk znamenal zisk setu pro Jana Kumstáta. Ve druhém setu hrál Kumstát ještě lépe a získal dvakrát servis Denise Petáka. Kumstát šikovně mixoval rychlý a pomalejší rotovaný první servis, aby si Peták nenašel pozici a rytmus returnu. Kumstát předvedl také několik šikovných prohozů. Denis Peták po zápase velmi sympaticky uznal, že jeho soupeř hrál mnohem lépe než on a zaslouží si titul.

Finále dívek
Ticháčková-Kovačková A. 7:5,, 7:6(2)
Eliška Ticháčková nezačala dobře, působila nervózně a dělala hodně chyb. Toho využila Alena Kovačková a vypracovala si náskok 5:2, ale set nakonec získala velkou stíhací jízdou Ticháčková 7:5. Jestli si na něco můžete vsadit, tak na to, že to Alena Kovačková nikdy nevzdá a bude bojovat až do konce. Druhý set došel do tiebreaku, kde už byla lepší Ticháčková a proměnila svůj čtvrtý mečbol. Alena Kovačková v pozápasovém rozhovoru s legendárním DJ Petrem Salavou trefně vystihla hlavní důvod své porážky, kterým byl servis.

Kdo předvedl dobrý tenis?
Jan Kumstát (2007, TK Agrofert Prostějov) celý turnaj výborně servíroval a tlačil forhendem. Asi bychom rádi viděli nějaké vítězné gesto po proměněném mečbolu ve finále, ale to je prostě Jan Kumstát, klidná síla. Kumstát získal divokou kartu do hlavní soutěže ATP challengeru v Liberci a do hlavní soutěže turnaje ITF $15,000 v Pardubicích.
Denis Peták (2006, TK Sparta Praha) je velmi dobrý hráč, umí hrát velmi rychle. Ví, kdy použít stopbal, kdy jít na síť. Kompletní hráč. Peták díky účasti ve finále získal divokou kartu do kvalifikace ATP challengeru v Liberci.
Jan Klimas (2006, TK Agrofert Prostějov) došel až do semifinále, kde nestačil na Jana Kumstáta. Klimas má výborný servis a tvrdý forhend, to jsou základy, na kterých jde stavět i mezi muži.
Maxim Mrva (2007, TK Agrofert Prostějov) je nesporně talentovaný hráč. Toť vše.
Daniel Kločurek (2007, TK Sparta Praha) odehrál svůj životní turnaj. Od prvního kola hrál velmi dobrý tenis, který fungoval. Hrál rychlost, která psala a a lift metr nad sítí s minimem rizika. Navíc umí dobře číst hru soupeře. Za rok bude postrachem favoritů turnaje nebo bude on tím favoritem.
Jan Psota (2008, TK Slavia Plzeň) má spoustu času a pokud ho dobře využije, tak za rok může kousat ještě víc a za dva roky bude favoritem na vítězství. Jeho zápas s Danielem Bienem byl ozdobou turnaje.
Martin Doskočil (2007, TK Sparta Praha) hrál v Pardubicích moc dobře. Přejel Beránka a Rosického a udolal ho až Klimas.
Radek Chodora (2007, TK Start Praha-Topolka) hrál v Pardubicích dobře už loni a letos také. Porazil Šmejckého a Choduru. Mrva byl nad jeho síly.

Dále se mi líbily výkony Kozlovského, Krejčího, Petrofského, Biena, Sršně, Kusého.



Eliška Ticháčková (2006, TK PRECHEZA Přerov) je hotová hráčka, která bude vyhrávat i mezi ženami. Její údery mají velkou razanci a výměny mají vysoké tempo. Dobře čte hru a umí si dojít dopředu pro volej nebo drivevolej.
Alena Kovačková (2008, TK Sparta Praha) se zlepšovala od prvního kola. Škoda ten servis, těch deblů bylo ve finále 11 a to strašně bolí. Ale servis se dá zlepšit, jen najít v tréninkové jednotce odpovídající čas ho trénovat a ne jen 5 minut na konci jako to dělá většina hráčů. Když byl Tomáš Berdych v top 10, tak každý den servíroval aspoň 2 koše míčů (i na turnajích).
Tereza Krejčová (2008, TK Slavia Plzeň) došla do semifinále, kde ji zastavila Alena Kovačková. Tereza hrála do semifinále výborně, semi jí trochu nevyšlo.
Julie Paštiková (2008, TK Agrofert Prostějov) se potýkala celý týden s virózou, proto její výkony byly takové rozpačité. Julie může přijet ještě dvakrát, takže žádný problém.
Magdaléna Smékalová (2006, TK Agrofert Prostějov) předváděla svůj osobitý styl tenisu, který je divácky velmi atraktivní. Zápas s Kovačkovou měla výborně rozehraný, ale nakonec to nevyšlo.
Sarah Melany Fajmonová (2007, I.ČLTK Praha) hrála výborně. Vybojovala těžký zápas proti Kudláčkové a zvládla i zápas s Natalií Donald. Sára má velký potenciál a za rok bude velkou favoritkou na titul.
Nela Charvátová (2006, TK Most) narazila ve čtvrtfinále na rozjetou Ticháčkovou a ta byla nad její síly. Nela hrála velmi dobře a určitě jí to půjde i mezi ženami.
Marie Slaměníková (2007, TK Agrofert Prostějov) hrála solidně, nevyšel jí zápas s Paštikovou. Za rok má Marie poslední šanci.
Natalie Donald (2008, TK Olymp Praha) hrála dobrou rychlost a výborně se pohybovala a četla hru.

Dále se mi líbily výkony Zikmundové, Hettlerové, Sekerkové, Kovačkové J., Švíglerové, Šedivé, Kudláčkové, Holubové, Janíčkovičové, Mlenské, Zajíčkové.

Překvapení turnaje
Příjemným překvapením byl postup Jana Psoty (2008, TK Slavia Plzeň) do čtvrtfinále.

Nejlepší zápas
Psota – Bien 6:2, 4:6, 6:4
O každý míč se hrály dlouhé výměny, kde si oba hráči sáhli fyzicky i psychicky až na dno. Oba hráči ukázali velkou bojovnost. Krásný zápas.

Čára
Čáru vyhrál Jan Fröhlich. V napínavém finále až druhým pokusem rozhodl o svém vítězství nad Danielem Kločurkem. Jednalo se již o šestý ročník dovednostní soutěže na Pardubické juniorce. Loňská vítězka Tereza Krejčová i letos předváděla neuvěřitelně přesné hody, ale v semifinále asi zabral adrenalin a Tereza svůj hod přetáhla. Soutěže se zúčastnilo rekordních 64 hráčů. Celkové pořadí: 1. Fröhlich Jan, 2. Kločurek Daniel, 3. Krejčová Tereza a Charvátová Nela.

Míče
Doufám, že se Vám s míči Wilson Roland Garros hrálo dobře. Příští rok kvalitní míče na Pardubickou juniorku zase zajistíme.

Na závěr bych chtěl všem hráčům a hráčkám poděkovat za slušné chování na dvorcích. Je dobře, že vrchní rozhodčí Jakub Kvapil nemusel na takto slavném turnaji řešit žádné kázeňské prohřešky.

Těm, kteří již přecházejí do věkové kategorie dospělých, přeji hodně sportovních úspěchů. Na ty, kteří z vás mohou přijet i příští rok, se těším na Pardubické juniorce 2025 na viděnou.

Napsal: Lukáš Březina

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
České čtvrtfinále v Shenzhenu: Berdych - Veselý

Tomáš Berdych i Jiří Veselý zvládli své duely druhého kola na turnaji v Shenzhenu a v boji o semifinále se utkají spolu. Berdych porazil Krajiceka 7:5 6:3 a Veselý si poradil s kvalifikantem Zhangem 6:2 6:3.

30.09.2015
Utkání mezi výběry SmTS a Slezského wojewodztví
Pod záštitou hejtmana MSK proběhlo v areálech SC Ostrava, TJ Baník Ostrava, Ridera Sport Vítkovice v pátek 25.9.15 již tradiční mezistátní družební utkání mezi výběry SmTS a Slezského wojewodztví (PL). Na 23 kurtech se utkalo celkem 72 mladých tenistů obou krajů v kategoriích U10, U12, U14, U18.
30.09.2015
Kvitová vykročila za obhajobou titulu ve Wuhanu, postupují další čtyři Češi

Petra Kvitová obhajuje ve Wuhanu titul z loňského roku, ve svém prvním utkání se v Číně letos nadřela. Darii Gavrilovou zdolala 6:3 4:6 7:5, když otočila třetí set ze stavu 3:5. V Shenzhenu prošli do druhého kola Rosol a Veselý, Štěpánek postoupil v Kuala Lumpur. Kateřina Siniaková porazila s Tashkentu kvalifikantku Kaniu a je také ve druhém kole.

29.09.2015
Turnaj A dorostu v Hrádku a Mar. Lázních vyhráli Bolardt a Hájková

Vítězi posledního turnaje kategorie A dorostu se stali Antonín Bolardt (1998, TK Olymp Praha) a Klára Hájková (1999, TK Sparta Praha). Bolardt ve finále v Hrádku n. Nisou porazil Štěpána Holiše 1:6 6:3 6:3 a Hájková si poradila s Klárou Malíkovou 6:3 6:4. Výsledky Hrádek. Výsledky Mar. Lázně.

29.09.2015
MS družstev do 16-ti let - Junior Davis Cup a Fed Cup

Od úterý 29. září se v Madridu koná mistrovství světa družstev do 16-ti let – Junior Davis Cup a Junior Fed Cup. České týmy startují v sestavě – chlapci: Rikl, Vrbenský, Velek, kapitán Čihák, dívky: Vondroušová, Kilnarová, Slováková, kapitán Navara). Live score. Blog.

29.09.2015
OPTIM TOUR 2015: Závěrečné MASTERS na Mělníku vyhrála Orlová

11.ročník Optim Tour dospělých je minulostí. V posledním možném termínu odehrály ženy svůj závěrečný turnaj MASTERS. Po zásluze se z vítězství radovala Jana Orlová (TK Neridé), známá možná spíše pod dívčím jménem Jandová.

29.09.2015
Žovincová měla na dosah titul na desítce v Brně

Vendula Žovincová (1997, WTA 799) došla do finále mezinárodního turnaje žen v Brně dotovaného $10,000, kde jí chyběl jediný míč k zisku titulu v zápase s Němkou Korpatsch (1995, WTA 323). Finálový výsledek: Korpatsch – Žovincová 4:6, 7:6(3), 7:6(3). Vítězkami ve čtyřhře se stal český pár Tomanová/Hrabalová. Výsledky.

27.09.2015
Forejtek došel do finále turnaje Tennis Europe ve Švýcarsku

Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) došel do finále turnaje Tennis Europe Grade 2 ve švýcarském Untervazu. Ve finále nestačil na Francouze Mayota 6:7(5), 3:6. Do semifinále se probojoval Dalibor Svrčina a mezi dívkami Kristýna Lavičková. Výsledky.

26.09.2015
MČR družstev minitenisu 2015 vyhrálo jihomoravské družstvo

Mistrovství ČR družstev v kategorii minitenisu pro rok 2015 vyhrálo družstvo Jihomoravského tenisového svazu. Ve finále tým Jihomoravského tenisového svazu porazil tým Pražského tenisového svazu 7:1. V souboji o 3. místo porazil tým Západočeského tenisového svazu Středočechy 8:0.

26.09.2015
Allertová první titul na okruhu WTA v Číně nezískala

Denisa Allertová (1993, WTA 74) postoupila do finále turnaje WTA International v Číně. Ve finále nestačila na čtvrtou nasazenou Jelenu Jankovič (1985, WTA 25) 2:6, 0:6. Denisa postupem do finále získala 180 bodů do žebříčku WTA a měla by se posunout někam k 55. místu žebříčku WTA.

26.09.2015
David Haggerty byl zvolen novým prezidentem ITF

Američan David Haggerty byl zvolen prezidentem ITF na valné hromadě mezinárodní tenisové federace v Santiagu de Chille. 58-letý Haggerty vystřídal po 16-ti letech Francesco Ricci Bittiho v čele ITF. Haggerty má za sebou mimo jiné 30-letou kariéru v oblasti výroby tenisových raket, je bývalým radním značky Head USA, bývalým prezidentem Penn Racquet Sports, a bývalým prezidentem Dunlop Maxfli Slazenger Sports.

25.09.2015
Denisa Allertová postoupila do finále na WTA v Číně

Denisa Allertová (1993, WTA 74) postoupila do finále turnaje WTA International v čínském Guangzhou, když v semifinále poarzila Italku Saru Errani (1987, WTA 21) 7:5, 6:2. O svůj první titul na okruhu WTA si Denisa zahraje s Jelenou Jankovič (1985, WTA 25).

25.09.2015
Allertová porazila v Guangzhou Halep a je v semifinále

Denisa Allertová si na turnaji WTA v čínském Guangzhou připsala skalp světové dvojky, když porazila Simonu Halep 6:4 6:3. Její semifinálovou soupeřkou bude Italka Errani (WTA 21). Druhou semifinálovou dvojici tvoří Yanina Wickmayer a Jelena Jankovic.

24.09.2015
Šafářová s Veselým nastoupí v lednu v Hopmanově poháru

Česko bude mít zastoupení v Hopmanově poháru 2016. V lednu se v Perthu představí Lucie Šafářová s Jiřím Veselým, jejich soupeři ve skupině budou Ukrajina a jedna ze dvou australských dvojic.

24.09.2015
Denisa Allertová je ve čtvrtfinále turnaje WTA v Guangzhou

Denisa Allertová si v čínském Guangzhou zahraje čtvrtfinále. Česká tenistka ve druhém kole porazila Srbku Jovanovski 6:3 7:6 a v boji o semifinále ji čeká turnajová jednička Simona Halep. V Seoulu končí ve druhém kole Kateřina Siniaková, která nevyužila mečbol s Alison Van Uytvanck. V Tokyu končí Bára Strýcová, která nestačila na Španělku Muguruzu.

24.09.2015
Davis Cup 2016: Česko se v prvním kole utká s Německem

Los Davis Cupu 2016 určil, že soupeřem České Republiky bude Německo. Češi budou k prvnímu kolu Světové skupiny cestovat na půdu soupeře, utkání se odehraje ve dnech 4.-6. března.

24.09.2015
OPTIM TOUR 2015: Závěrečné MASTERS na Mělníku pro Michala Fraňka

Jeden z nejlepších turnajů MASTERS mužů za poslední roky se hrál na Mělníku. Velmi dobré počasí, žádné zranění a skreče a také pohoda mezi hráči jen umocnila význam této akce, na kterou finančně přispělo samotné město. A jak vše probíhalo?

21.09.2015
MČR družstev babytenisu 2015 vyhrál Prostějov

Družstvo hráčů do 9-ti let z Prostějova vyhrálo mistrovství ČR družstev v kategorii babytenisu, které se o víkendu 19.-20. září hrálo na dvorcích TK Agrofert Prostějov. Na druhém místě skončil tým TK Sparta Praha a na třetím místě TK Olymp Praha.

20.09.2015
Mistrovství ČR družstev dorostu 2015 vyhrála Sparta

TK Sparta Praha je vítězem mistrovství ČR družstev v kategorii dorostu pro rok 2015, které se hrálo právě na dvorcích TK Sparta Praha v pražské Stromovce. Ve finále Sparta porazila Prostějov 6:3. Na třetím místě skončilo I.ČLTK Praha, které porazilo Přerov 5:4. Výsledky. Fotogalerie.

20.09.2015
DAVIS CUP: Veselý zařídil rozhodující bod. Česko zůstává ve světové skupině.

Jiří Veselý (1993, ATP 40) zařídil třetí rozhodující bod v barážovém utkání Davis Cupu proti Indii, když v prvním nedělním zápase porazil Yuki Bhambriho (1992, ATP 125) 6:3, 7:5, 6:2. Vítězstvím nad Indií Česko i pro rok 2016 zůstává ve světové skupině Davis Cupu. Výsledky.

20.09.2015