Český tenisový svaz

Ohlédnutí za Pardubickou juniorkou 2024

26.07.2024

Vítězem 97. ročníku Pardubické juniorky se stali Jan Kumstát (2007, TKAgrofert Prostějov) a Eliška Ticháčková (2006, TK PRECHEZA Přerov). Jam Kumstát ve finále porazil Denise Petáka (2006, TK Sparta Praha) 6:4, 6:2 a Eliška Ticháčková ve finále porazila Alenu Kovačkovou (2008, TK Sparta Praha) 7:5, 7:6(2). Čtyřhru chlapců vyhráli Jan Kumstát a Jan Klimas, čtyřhru dívek Alena Kovačková a Jana Kovačková. Hrací plány: chlapci, dívky. Seznamy účastníků: chlapci, dívky. Více na www.pardubickajuniorka.cz. Prohlédněte si rozsáhlou FOTOGALERII z Pardubické juniorky.

Finále chlapců
Kumstát-Peták 6:4, 6:2
Velkou roli hrál servis. Jeden brejk znamenal zisk setu pro Jana Kumstáta. Ve druhém setu hrál Kumstát ještě lépe a získal dvakrát servis Denise Petáka. Kumstát šikovně mixoval rychlý a pomalejší rotovaný první servis, aby si Peták nenašel pozici a rytmus returnu. Kumstát předvedl také několik šikovných prohozů. Denis Peták po zápase velmi sympaticky uznal, že jeho soupeř hrál mnohem lépe než on a zaslouží si titul.

Finále dívek
Ticháčková-Kovačková A. 7:5,, 7:6(2)
Eliška Ticháčková nezačala dobře, působila nervózně a dělala hodně chyb. Toho využila Alena Kovačková a vypracovala si náskok 5:2, ale set nakonec získala velkou stíhací jízdou Ticháčková 7:5. Jestli si na něco můžete vsadit, tak na to, že to Alena Kovačková nikdy nevzdá a bude bojovat až do konce. Druhý set došel do tiebreaku, kde už byla lepší Ticháčková a proměnila svůj čtvrtý mečbol. Alena Kovačková v pozápasovém rozhovoru s legendárním DJ Petrem Salavou trefně vystihla hlavní důvod své porážky, kterým byl servis.

Kdo předvedl dobrý tenis?
Jan Kumstát (2007, TK Agrofert Prostějov) celý turnaj výborně servíroval a tlačil forhendem. Asi bychom rádi viděli nějaké vítězné gesto po proměněném mečbolu ve finále, ale to je prostě Jan Kumstát, klidná síla. Kumstát získal divokou kartu do hlavní soutěže ATP challengeru v Liberci a do hlavní soutěže turnaje ITF $15,000 v Pardubicích.
Denis Peták (2006, TK Sparta Praha) je velmi dobrý hráč, umí hrát velmi rychle. Ví, kdy použít stopbal, kdy jít na síť. Kompletní hráč. Peták díky účasti ve finále získal divokou kartu do kvalifikace ATP challengeru v Liberci.
Jan Klimas (2006, TK Agrofert Prostějov) došel až do semifinále, kde nestačil na Jana Kumstáta. Klimas má výborný servis a tvrdý forhend, to jsou základy, na kterých jde stavět i mezi muži.
Maxim Mrva (2007, TK Agrofert Prostějov) je nesporně talentovaný hráč. Toť vše.
Daniel Kločurek (2007, TK Sparta Praha) odehrál svůj životní turnaj. Od prvního kola hrál velmi dobrý tenis, který fungoval. Hrál rychlost, která psala a a lift metr nad sítí s minimem rizika. Navíc umí dobře číst hru soupeře. Za rok bude postrachem favoritů turnaje nebo bude on tím favoritem.
Jan Psota (2008, TK Slavia Plzeň) má spoustu času a pokud ho dobře využije, tak za rok může kousat ještě víc a za dva roky bude favoritem na vítězství. Jeho zápas s Danielem Bienem byl ozdobou turnaje.
Martin Doskočil (2007, TK Sparta Praha) hrál v Pardubicích moc dobře. Přejel Beránka a Rosického a udolal ho až Klimas.
Radek Chodora (2007, TK Start Praha-Topolka) hrál v Pardubicích dobře už loni a letos také. Porazil Šmejckého a Choduru. Mrva byl nad jeho síly.

Dále se mi líbily výkony Kozlovského, Krejčího, Petrofského, Biena, Sršně, Kusého.



Eliška Ticháčková (2006, TK PRECHEZA Přerov) je hotová hráčka, která bude vyhrávat i mezi ženami. Její údery mají velkou razanci a výměny mají vysoké tempo. Dobře čte hru a umí si dojít dopředu pro volej nebo drivevolej.
Alena Kovačková (2008, TK Sparta Praha) se zlepšovala od prvního kola. Škoda ten servis, těch deblů bylo ve finále 11 a to strašně bolí. Ale servis se dá zlepšit, jen najít v tréninkové jednotce odpovídající čas ho trénovat a ne jen 5 minut na konci jako to dělá většina hráčů. Když byl Tomáš Berdych v top 10, tak každý den servíroval aspoň 2 koše míčů (i na turnajích).
Tereza Krejčová (2008, TK Slavia Plzeň) došla do semifinále, kde ji zastavila Alena Kovačková. Tereza hrála do semifinále výborně, semi jí trochu nevyšlo.
Julie Paštiková (2008, TK Agrofert Prostějov) se potýkala celý týden s virózou, proto její výkony byly takové rozpačité. Julie může přijet ještě dvakrát, takže žádný problém.
Magdaléna Smékalová (2006, TK Agrofert Prostějov) předváděla svůj osobitý styl tenisu, který je divácky velmi atraktivní. Zápas s Kovačkovou měla výborně rozehraný, ale nakonec to nevyšlo.
Sarah Melany Fajmonová (2007, I.ČLTK Praha) hrála výborně. Vybojovala těžký zápas proti Kudláčkové a zvládla i zápas s Natalií Donald. Sára má velký potenciál a za rok bude velkou favoritkou na titul.
Nela Charvátová (2006, TK Most) narazila ve čtvrtfinále na rozjetou Ticháčkovou a ta byla nad její síly. Nela hrála velmi dobře a určitě jí to půjde i mezi ženami.
Marie Slaměníková (2007, TK Agrofert Prostějov) hrála solidně, nevyšel jí zápas s Paštikovou. Za rok má Marie poslední šanci.
Natalie Donald (2008, TK Olymp Praha) hrála dobrou rychlost a výborně se pohybovala a četla hru.

Dále se mi líbily výkony Zikmundové, Hettlerové, Sekerkové, Kovačkové J., Švíglerové, Šedivé, Kudláčkové, Holubové, Janíčkovičové, Mlenské, Zajíčkové.

Překvapení turnaje
Příjemným překvapením byl postup Jana Psoty (2008, TK Slavia Plzeň) do čtvrtfinále.

Nejlepší zápas
Psota – Bien 6:2, 4:6, 6:4
O každý míč se hrály dlouhé výměny, kde si oba hráči sáhli fyzicky i psychicky až na dno. Oba hráči ukázali velkou bojovnost. Krásný zápas.

Čára
Čáru vyhrál Jan Fröhlich. V napínavém finále až druhým pokusem rozhodl o svém vítězství nad Danielem Kločurkem. Jednalo se již o šestý ročník dovednostní soutěže na Pardubické juniorce. Loňská vítězka Tereza Krejčová i letos předváděla neuvěřitelně přesné hody, ale v semifinále asi zabral adrenalin a Tereza svůj hod přetáhla. Soutěže se zúčastnilo rekordních 64 hráčů. Celkové pořadí: 1. Fröhlich Jan, 2. Kločurek Daniel, 3. Krejčová Tereza a Charvátová Nela.

Míče
Doufám, že se Vám s míči Wilson Roland Garros hrálo dobře. Příští rok kvalitní míče na Pardubickou juniorku zase zajistíme.

Na závěr bych chtěl všem hráčům a hráčkám poděkovat za slušné chování na dvorcích. Je dobře, že vrchní rozhodčí Jakub Kvapil nemusel na takto slavném turnaji řešit žádné kázeňské prohřešky.

Těm, kteří již přecházejí do věkové kategorie dospělých, přeji hodně sportovních úspěchů. Na ty, kteří z vás mohou přijet i příští rok, se těším na Pardubické juniorce 2025 na viděnou.

Napsal: Lukáš Březina

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Karolína Plíšková obhájila titul v Brisbane

Karolína Plíšková (1992, WTA 2) obhájila titul na turnaji WTA v Brisbane. Ve finále v Brisbane porazila Američanku Madison Keys 6:4, 4:6, 7:5. Ve čtyhře se radovala z titulu Barbora Strýcová, která s parťačkou Sie Šu-wej získala titul až v super tiebreaku 3:6, 7:6(7), 10:8. Další titul ve čtyřhře přidaly i Krejčíková se Siniakovou, které vyhrály turnaj WTA v Shenzhenu.

12.01.2020
Petr a Štruplová vyhráli turnaj Tennis Europe v Milovicích

Vojtěch Petr (2005, TE 9) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe Category 2 hráčů do 16 let v Milovicích. V českém finále porazil Štěpána Mrůzka (2004, TE 245) 6:3, 6:3. Čtyřhru vyhráli Homala s Myslivcem. V kategorii dívek se z titulu radovala Julie Štruplová (2004, TE 90), která ve finále porazila Lotyšku Karginu 6:2, 6:1. Čtyřhru vyhrály Křenková s Pávkovou. Výsledky.

12.01.2020
OPTIM TOUR 2020: Miriam Kolodziejová dominovala na Mělníku

16.ročník tohoto okruhu zahájil halovým turnajem žen na Mělníku. Miriam Kolodziejová (RPM Oáza Říčany), jako největší favoritka splnila očekávání a bez ztráty setu vyhrála celý turnaj, ve finále pak nad Evou Rutarovou 6:1,6:3. Výsledky.

07.01.2020
Bartůňková došla do finále turnaje ITF ve Švédsku

Nikola Bartůňková (2006, ITF 387) došla do finále mezinárodního turnaje ITF Grade 3 hráčů do 18 let ve švédském Stockholmu. Ve finále nestačila na nejvýše nasazenou Polku Baszak (2002, ITF 58) 4:6, 3:6. Výsledky.

06.01.2020
Forejtek oceněn v anketě Sportovec roku 2019

Jonáš Forejtek byl oceněn v anketě Sportovec roku 2019, byl vyhlášen nejlepším juniorským sportovcem ČR v roce 2019. Osmnáctiletý tenista si vítězství velmi cení a bere ho jako motivaci do další práce.

22.12.2019
Strýcová získala Zlatého kanára

Světová jednička ve čtyřhře Barbora Strýcová po životní sezoně získala i českou tenisovou cenu, kterou uděluje časopis TENIS ve spolupráci s Českým tenisovým svazem. V 27. ročníku ankety zvítězila před Karolínou Plíškovou, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou roku. Mezi muži se počtrnácté a naposledy stal nejlepším českým tenistou Tomáš Berdych, který již ukončil kariéru.

22.12.2019
Turnaj A dorostu v Hradci Králové a Valmezu vyhráli Siniakov a Tomajková

Vítězi dorosteneckého turnaje „A“, který se konal v Hradci Králové a Valašském Meziříčí, se stali Daniel Siniakov (2003, TK Sparta Praha) a Kristýna Tomajková (2005, TK AGROFERT Prostějov). Turnajová jednička Siniakov ve finále v Hradci porazil Ondřeje Válka (2003, TK AGROFERT Prostějov) 6:1 6:4, Tomajková si ve finále ve Valmezu poradila s Kateřinou Gygalovou (2003, TK Slavia Plzeň) 6:1 6:4. Výsledky Hradec Kr.. Výsledky Valmez.

19.12.2019
Turnaj A st. žactva v Příbrami a Rakovníku vyhráli Hanzelín a Syrová

Vítězi úvodního halového turnaje „A“ v kategorii staršího žactva se stali Filip Hanzelín (2006, I.ČLTK Praha) a Natálie Syrová (2006, I.ČLTK Praha). Hanzelín ve finále v Příbrami porazil turnajovou jedničku a klubového spoluhráče Kryštofa Švojgra (2006, I.ČLTK Praha) 7:6(6) 6:3, Syrová si ve finále v Rakovníku poradila s mladší ze sester Šalkových Natálií (2006, TK Neridé) 6:3 6:1. Výsledky Příbram. Výsledky Rakovník.

19.12.2019
OPTIM TOUR 2019: Tituly z MASTERS pro Barnata a Sedláčkovou

15.ročník Optim Tour skončil na konci tohoto roku v halách na Mělníku závěrečným turnajem MASTERS, který se zde hrál už podeváté, avšak poprvé v hale. Zkusili jsme tentokrát jiný, pozdější termín, protože v září bylo ještě mnoho konkurenčních tenisových akcí.

18.12.2019
I.ČLTK Praha obhájil titul v MONETA Tenisové extralize 2019

Vítězem MONETA Tenisové extraligy 2019 a obhájcem loňského titulu je tým I.ČLTK Praha, který ve finále porazil týmy TK PRECHEZA Přerov 5:2. Vítěz získal finanční prémii 250 tis. Kč, poražený finalista 150 tis. Kč. Na 3.-4. místě skončila TK Sparta Praha a TK Agrofert Prostějov. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

18.12.2019
Program finále extraligy + TV přenos + LIVESCORE

Televizní přenos finále MONETA Tenisové extraligy 2019 ve středu 18. prosince od 9:50 na NOVA SPORT 1. Aktuální stavy všech zápasů můžete sledovat na LIVESCORE. Webové stránky: www.tenisovaextraliga.cz.

18.12.2019
Extraliga 2019: Přerov prošel z předkola až do finále, tam ho čeká Štvanice

Poslední utkání v semifinálových skupinách určilo finálovou dvojici. V Říčanech semifinálovou skupinu vyhrál tým I.ČLTK Praha, když dnes porazil TK Spartak Jihlava 5:1. Prostějovskou semifinálovou skupinu vyhrál tým TK PRECHEZA Přerov, když dnes udolal domácí tým TK Agrofert Prostějov 5:4. Finále je na programu ve středu 18. prosince od 10 hodin v tenisové hale Oáza Říčany v Říčanech u Prahy. Vstupenky na finálové utkání je možno zakoupit přes Ticketportál. Utkání bude živě vysíláno na TV Nova. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

16.12.2019
Extraliga 2019: Dvanáctiletá Brenda Fruhvirtová nečekaně prověřila reprezentantku Siniakovou

Utkání Sparty s Jihlavou bylo rozhodnuto již po dvouhrách, nicméně sestry Fruhvirtovy program značně časově protáhly. Nejdříve starší Linda (14 let) až v tiebreaku třetí sady prohrála s Nasťou Zaryckou 4:6, 6:2, 6:7(1) a potom mladší Brenda (12 let) prohrála s fedcupovou reprezentantkou Kateřinou Siniakovou prohrála 6:3, 2:6, 5:7. V Prostějově v neděli hrály Říčany proti Přerovu a ve vyrovnaném utkání zvítězil Přerov 5:4, když v zápase Gengel – Stakhovsky měl Marek Gengel jeden mečbol a nakonec celý zápas prohrál. V pondělí jsou na programu opět dvě utkání. V Říčanech se utká I.ČLTK Praha se Spartakem Jihlava a v Prostějově domácí tým vyzve Přerov. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

15.12.2019
Extraliga 2019: Infarktová utkání vyhrála Štvanice a Prostějov

Sobotní program přinesl hodně emocí. V semifinálové skupině hrané v Říčanech I.ČLTK Praha porazil Spartu 5:4, když rozhodující čtyřhru vyhráli Kližan s Forejtkem 10:8 v supertiebreaku. V prostějovské skupině Prostějov proti RPM Oáza Říčany ve dvou zápasech odvracel mečboly (zápas Kopřiva – Vanni 5:7, 7:6(1), 6:4 a čtyřhra Kužmová/Chwalinska – Alexandrova/Ko­lodziejová 6:3, 1:6, 12:10), aby nakonec zvítězil 5:4. V utkání o 7. místo hraném v Přerově porazila Severočeská tenisová LTC Pardubice 5:3. V neděli se v Říčanech odehraje utkání TK Sparta Praha – TK Spartak Jihlava a v Prostějově bude hrát Přerov proti Oáze Říčany. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

14.12.2019
Extraliga 2019: V předkole uspěl Přerov a Jihlava

MONETA Tenisová extraliga 2019 začala v pátek 13. prosince v Říčanech a v Přerově. V Říčanech Jihlava porazila Pardubice a v Přerově domácí tým porazil Severočeskou tenisovou 6:2. Jihlava tedy postoupila do semifinálové skupiny, kde již čeká Sparta a I.ČLTK Praha. Přerov doplnil semifinálovou skupinu, kde je RPM Oaza Říčany a Prostějov. V sobotu je na programu utkání Sparta-I.ČLTK Praha (v Říčanech) a Prostějov-Říčany (v Prostějově). Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

13.12.2019
Extraliga 2019: Soupisky zveřejněny

MONETA Tenisová extraliga 2019 začíná v pátek 13. prosince v Říčanech a Přerově, kde se odehrají předkola. Od soboty do pondělí se v Říčanech a Prostějově odehrají semifinálové skupiny. Ve středu 18. prosince se v Říčanech odehraje finále. Všichni účastníci již odtajnili své soupisky. Tyto soupisky již nelze měnit. Nejvíce oproti loňsku posílila Sparta. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

12.12.2019
Hanzelín a Kareisová vyhráli turnaj Tennis Europe v Milovicích

Filip Hanzelín (2006, I.ČLTK Praha) a Jana Kareisová (2006, LTK Liberec) vyhráli mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 14 let ve středočeských Milovicích. Filip Hanzelín ve finále porazil Němce Antoniho 6:4, 6:4 a Jana Kareisová ve finále porazila Lucii Urbanovou 1:6, 6:1, 6:3. Čtyřhru vyhráli Doubek s Vrbou a Michálková se Smékalovou. Výsledky.

08.12.2019
Vítek Horák došel do finále ITF 3 v Indii

Český junior Vítek Horák (ITF 543) došel na juniorském turnaji ITF 3 v indickém Pune do finále dvouhry. První čtyři zápasy zvládl Horák bez ztráty setu, ve finále potom nestačil na domácího Dev Javiu 7:5 3:6 3:6. Výsledky.

08.12.2019
Miriam Kolodziejová na titul v Jablonci nedosáhla

Do finále dvouhry se na turnaji $15,000 v Jablonci nad Nisou probojovala Miriam Kolodziejová (WTA 1102). Celkem pět českých hráček postoupilo do čtvrtfinále, pouze Kolodziejová však šla dál. V boji o titul byla nad její síly Estonka Elena Malygina, které Miri podlehla 4:6 5:7. Čtyřhru vyhrál česko-slovenský pár Jabloňovská, Tomanová. Výsledky.

08.12.2019
Jan Šátral došel do finále turnaje $15,000 v Tunisku

Jan Šátral (ATP 431) si v tuniském Monastiru zahrál finále turnaje futures $15,000. Druhý titul sezony nakonec český hráč nezískal, když podlehl domácímu Azizi Dougazovi 3:6 4:6. Spolu s Ondřejem Krstevem došli také do finále čtyřhry. Výsledky.

02.12.2019