Český tenisový svaz

Největší úspěch kariéry! Devatenáctiletá Šalková opanovala ITF turnaj v Mariboru

25.03.2024

Dominika Šalková (204.) se raduje z největšího titulu kariéry, poté co na ITF turnaji v Mariboru vyhrála finále proti Australance Talie Gibsonové (206.) poměrem 6:2, 6:4. Česká tenistka tak obohatila svou sbírku trofejí už o pátý kousek. Kromě titulu se může členka pražské Sparty těšit i z vylepšení svého žebříčkového maxima, poprvé v kariéře se podívá do druhé světové stovky.

Šalková vstoupila do zápasu výborně, hned v úvodu se jí podařilo získat na svou stranu brejk. Gibsonová ale nezůstala dlouho pozadu, také ona dokázala uspět na returnu a po čtyřech odehraných hrách tak svítil na ukazateli skóre nerozhodný stav.

Pak se do toho ale Šalková znovu pořádně opřela, získala na svou stranu čtyři gemy v řadě a první sadu tím pádem nakonec vcelku rychle ovládla poměrem 6:2.

Druhý set finálového utkání načala devatenáctiletá Češka dalším brejkem, ale dál už se jí natáhnout šňůru vítězných gemů nepodařilo, protože její stejně stará soupeřka dokázala reagovat a srovnala na 1:1.

Po čtyřech po sobě jdoucích gemech, ve kterých uspěly tenistky na podání, přišla opět chvíle Šalkové, která v sedmém gemu popáté v utkání prolomila servis Gibsonové a ujala se tak vedení 4:3 s brejkem. Australanka se ovšem nehodlala vzdát a okamžitě srovnala krok na 4:4.

Ztraceným servisem se ale Šalková nenechala vykolejit, znovu Gibsonovou brejkla a následně čistou hrou na svém podání celý zápas ukončila.

Pro českou hráčku se jedná o největší titul kariéry, halový turnaj v Mariboru byl dotován 60 tisíci dolary. Šalková překonala svůj doposavad největší úspěch, kterým bylo loňské vítězství na ITF čtyřicítce v portugalském Funchalu. Kromě toho má ve sbírce ještě tituly z Loule (Portugalsko), španělské Sevilly a chorvatského Osijeku.

Díky titulu z Mariboru si Šalková vytvoří nové žebříčkové maximum. V příštím vydání světového rankingu nalezne poprvé v kariéře své jméno mezi dvěma sty nejlepšími tenistkami světa, konkrétně by se měla pohybovat okolo 172. příčky.

Příští týden se Šalková zúčastní dalšího turnaje ITF na slovinském území, tentokrát to bude v Murské Sobotě, kde bude pátou nasazenou.

I-Vent Open Branik Maribor (ženy, SLO, 60 000 USD, tvrdý povrch – hala)
Finále dvouhry
DOMINIKA ŠALKOVÁ (204.) – Talia Gibsonová (AUS, 206.) 6:2, 6:4

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Winter Cup 12&U: Chlapci i dívky vyhráli kvalifikaci

Oba české týmy zvládly kvalifikační skupiny Winter Cupu do 12-ti let a do finálových skupin postupují z prvního místa. Chlapci ve finále porazili Portugalsko 2:0 a dívky si poradily s Francií 2:1. Finálové skupiny se konají ve dnech 12.-14. února ve Vésce (chlapci) a Sunderlandu (GBR, dívky). Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

01.02.2016
Patrik Rikl došel do finále čtyřhry juniorů na Australian Open

O titul ve čtyřhře bojoval na juniorském Australian Open Patrik Rikl (1999, ITF 32). Spolu se Slovákem Lukášem Kleinem nakonec ale podlehli australské dvojici De Minaur, Ellis 6:3 5:7 10:12. Ve dvouhře skončil Patrik ve druhém kole. Výsledky čtyřhra.

31.01.2016
Australian Open: Štěpánek deblový titul nezískal

Radek Štěpánek ve finále čtyřhry spolu s Kanaďanem Danielem Nestorem získal první set, ale britsko-brazilský pár Jamie Murray a Bruno Soares nakonec duel otočil a po 139 minutách zvítězil 2:6, 6:4, 7:5. Ve finále čtyřhry žen nestačil český pár Hlaváčková/Hradecká na nejvýše nasazené Hingis/Mirza 6:7(1), 3:6. Výsledky.

30.01.2016
Winter Cup 12&U 2016: Kvalifikační skupiny v Rakovníku

O víkendu 29.-31. ledna 2016 se v Rakovníku konají kvalifikační skupiny Winter Cupu dvanáctiletých. Českou Republiku reprezentují Matthew W. Donald, Oldřich Vejšický a Jiří Fiedler. Mezi dívkami potom trio Agáta Černá, Linda Fruhvirtová a Linda Nosková. Dva nejúspěšnější týmy z každé ze čtyř kvalifikačních skupin postoupí do finále, které se odehraje 12.-14. února ve Vésce (chlapci) a Sunderlandu (GBR, dívky). Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

29.01.2016
Hlaváčková s Hradeckou podlehly ve finále Australian Open páru Hingis, Mirza

České deblové duo Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká na třetí grandslamový titul nedosáhlo. Ve finále Australian Open podlehly naše tenistky švýcarsko-indickému páru a světovým jedničkám Hingis, Mirza 6:7(1) 3:6.

29.01.2016
Štěpánek s Nestorem jsou v Melbourne ve finále čtyřhry

Obě deblová finále na Australian Open budou mít české zastoupení. V ženském pavouku budou o titul bojovat Hlaváčková s Hradeckou, v mužském deblu se do finále probojovali Radek Štěpánek s Danielem Nestorem. Jejich finálovými soupeři bude brazilsko-britská dvojice Soares, J. Murray.

28.01.2016
Australian Open: Hradecká s Hlaváčkovou postoupily do finále čtyřhry

Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou postoupily do finále dámské čtyřhry na Astralian Open 2016. Ve čtvrtfinále obrátily zápas s druhým nasazeným párem Chan/Chan 2:6, 7:5, 6:3 a v semifinále udolaly patnácté nasazené Xu/Zheng 3:6, 6:3, 6:1. Ve finále je čekají nasazené jedničky Hingis a Mirza.

27.01.2016
OPTIM TOUR 2016: Halový Milten cup vyhrála Kolodziejová

Miriam Kolodziejová si ve finále poradila s Vendulou Žovincovou 6:3,7:5. Tento zápas však nepovažovala za úplně nejtěžší: Ve finále jsem hrála celkem dobře, ale ve čtvrtfinále jsem si zkomplikovala postup s Terezou Kolářovou. Jsem ráda, že po nemoci jsem dala přednost kvalitním turnajům v Liberci a zde na Miltenu. Ale hráček, které se na tomto turnaji prezentovaly dobrou hrou bylo více a tak si celkového vítězství rozhodně cením. Výsledky.

26.01.2016
Turnaj A ml. žactva v Prostějově a Val. Mezu vyhráli Donald a Nosková

Vítězi prvního halového turnaje třídy A mladšího žactva se stali Matthew Donald (2004, TK Sparta Praha) a Linda Nosková (2004, TK AGROFERT Prostějov). Donald ve finále v Prostějově porazil Jakuba Menšíka 6:1 6:2 a Nosková si ve Valašském Meziříčí poradila s Patricií Kubíkovou 6:3 7:5. Výsledky Prostějov. Výsledky Val. Mez..

26.01.2016
Australian Open: Berdych nestačil na Federera

Tomáš Berdych (1985, ATP 6) ve čtvrtfinále Australian Open 2016 nestačil na Rogera Federera (1981, ATP 3) 6:7(4), 2:6, 4:6. Federer po prvním servisu vyhrál 83% výměn, zahrál 48 vítězných úderů a udělal jen 26 nevynucených chyb.

26.01.2016
Kvitová ukončila spolupráci s trenérem Kotyzou

Petra Kvitová prostřednictvím sociálních sítí Facebook a Twitter oznámila ukončení sedmileté spolupráce s Davidem Kotyzou. Níže její vyjádření umístěné na jejím facebookovém profilu.

25.01.2016
Jesika Malečková skončila ve finále na $25,000 na Floridě

O první titul v sezoně si na turnaji $25,000 ve Wesley Chapel na Floridě zahrála Jesika Malečková (1994, WTA 250). Česká hráčka na úvod turnaje zvládla derby proti Karolíně Stuchlé, ve finále potom nestačila na momentálně sedmou juniorku světa Sofii Kenin (1998, WTA 622) 2:6 2:6. Výsledky.

24.01.2016
Melbourne: Berdych zdolal Bautistu Aguta v pěti setech a je ve čtvrtfinále

Po pětisetové bitvě se Tomáš Berdych mohl v Melbourne radovat z postupu do dalšího kola. Pošesté v kariéře si tak česká tenisová jednička zahraje čtvrtfinále, kde ho čeká Roger Federer. Berdych zdolal Španěla Bautistu Aguta 4:6 6:4 6:3 1:6 6:3.

24.01.2016
Vrbenský a Marková došli do finále ITF4 na Štvanici

Michael Vrbenský (1999, ITF 404) ve finále mezinárodního juniorského turnaje hráčů do 18-ti let ITF Grade 4 na Štvanici nestačil na Španěla Andrese Fernandez Canovas 7:6(1), 6:7(1), 5:7. V neméně napínavém dívčím finále Johana Marková prohrála se Španělkou Paulou Arias Manjon 5:7, 6:3, 1:6. Čtyřhru vyhráli Macháč s Ramskoglerem a Hájková s L. Procházkovou. Výsledky. Videa.

24.01.2016
Titul pro Marii Bouzkovou z $10,000

Marie Bouzková (1998, WTA 392) ovládla ženskou desítku v Petit-bourg na Guadalupe. Po finálovém úspěchu na Martiniku tentokrát vyhrála v Petit-bourg na Guadalupe. Marie ve finále porazila kvalifikantku Theo Gravouil (FRA, WTA 993) 6:4 6:1. Výsledky.

24.01.2016
Melbourne: Barbora Strýcová je v osmifinále, porazila Muguruzu

Ze čtyř českých hráčů, kteří dnes v noci zasáhli do bojů o osmifinále Australian Open byla úspěšná jen Barbora Strýcová. Česká hráčka se postarala o překvapení, když hladce ve dvou setech vyřadila turnajovou trojku Garbine Muguruzu 6:3 6:2. Karolína Plíšková nestačila na Ekaterinu Makarovou a Denisa Allertová podlehla Johanně Kontaové 2:6 2:6. V mužské části pavouka končí Lukáš Rosol, který ve třech setech podlehl favorizovanému Wawrinkovi.

23.01.2016
Melbourne: Tomáš Berdych zdolal Kyrgiose a je v osmifinále

Po čtyřech setech postoupil Tomáš Berdych do osmifinále Australian Open. Loňský semifinalista porazil domácího bouřliváka Nicka Kyrgiose 6:3 6:4 1:6 6:4 a v dalším kole změří síly s Bautistou Agutem.

22.01.2016
Allertová vyřadila Lisicki a je spolu s Plíškovou, Strýcovou a Rosolem ve 3. kole

Premiéru ve třetím kole Australian Open si dnes zajistila Denisa Allertová, která v Melbourne po boji porazila Sabine Lisicki 6:3 2:6 6:4. Její další soupeřkou bude Johanna Konta. Do třetího kola také postoupili Lukáš Rosol, Karolína Plíšková a Barbora Strýcová.

21.01.2016
Mezinárodní juniorský turnaj v Praze na Štvanici

V areálu I.ČLTK Praha se od středy 20. ledna hraje mezinárodní turnaj hráčů a hráček do 18-ti let ITF Grade 4. Z kvalifikace do hlavní soutěže postoupil pouze Daniel Velek, jako šťastný poražený ještě Aneta Laboutková. V hlavní soutěži startuje 12 českých chlapců a 11 českých dívek. Výsledky. Videa. LIVESCORE.

20.01.2016
Australian Open: Dalších pět českých hráčů je ve druhém kole

Lukáš Rosol, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Radek Štěpánek a Denisa Allertová úspěšně zvládli první kolo Australian Open. Ve druhém kole se tak představí celkem osm českých hráčů. S prvním grandslamem se v úvodním kole naopak loučí Petra Cetkovská, Kateřina Siniaková a Jiří Veselý.

19.01.2016