Český tenisový svaz

Nominace na Davis Cup: Debutující Brunclík doplní tradiční opory

14.08.2025

Kapitán českého daviscupového týmu Tomáš Berdych ve čtvrtek dopoledne zveřejnil nominaci tenistů, kteří se pokusí uspět ve druhém kole kvalifikace mužské týmové soutěže. Na Floridu proti domácím Američanům nominoval elitní singlisty Jakuba Menšíka, Jiřího Lehečku a Tomáše Macháče, k nimž se připojí elitní deblista Adam Pavlásek a také nováček v týmu Petr Brunclík. Daviscupový zápas se bude hrát 12. a 13. září.

„Díváme se na mladý a velice perspektivní tým. Kluci se derou nahoru. Mám tři vyrovnané singlisty, mezi kterými se můžu rozhodovat podle aktuální formy v daném týdnu,“ řekl Berdych k síle svého týmu, jenž bude znovu stát zejména na trojici Menšík, Lehečka a Macháč. Všechny tři pak může pro čtyřhru zkombinovat s Adamem Pavláskem, případně mezi sebou. V tom vidí velkou výhodu.

Nominací devatenáctiletého Petra Brunclíka pak Berdych potvrdil nastolenou strategii, že chce do týmu dostávat také tenisty, kterým může tato zkušenost pomoci v kariéře. „Jak jsem už říkal, vždy bych chtěl mít v týmu nějakého mladého kluka,“ uvedl kapitán během on-line tiskové konference.

V nominaci Brunclíka navíc spatřuje velkou výhodu z hlediska toho, že se jedná o leváka. „Stále nevíme, kdo v týmu Američanů bude, ale je šance, že tam bude určitě jeden levák mezi singlisty a možná i levák deblista. Chtěl jsem pro komfort ostatních, aby v přípravě měli kluka, který na ně může servírovat a hrát levou rukou,“ poodhalil.

Sám mladý český tenista je ze zařazení do daviscupového týmu nadšený a bere to jako splněný sen. „Je to splnění mého dětského snu a velká motivace do dalšího tréninku. Děkuji kapitánovi Berdychovi za důvěru. I když pravděpodobně nenastoupím přímo do ostrého zápasu, chci být pro tým přínosem – v tréninku jako levák, při hecování a v budování vítězné atmosféry,“ vzkázal na dálku z řeckého Hersonissosu, kde hraje tamní turnaj kategorie ATP Challenger Tour.

„Bude to můj první daviscupový zápas, který naživo uvidím, a hned jako člen národního týmu. Soutěže družstev miluju a vždy jsem moc rád reprezentoval Českou republiku,“ těší se člen pražské Sparty, jenž v minulosti nastupoval v mládežnických reprezentačních týmech včetně juniorského Davis Cupu.

Daviscupový zápas proti Spojeným státům se bude hrát 12. a 13. září v Delray Beach na Floridě, bude tedy následovat hned po skončení US Open. Tomáš Berdych věří, že se jeho hlavní opory naladí na vítěznou vlnu. „Kluky čeká poslední grandslam sezony. Doufám, že tam předvedou co nejlepší tenis a budou co nejlíp připraveni. A snad to dotáhnou na daviscupovém utkání,“ řekl kapitán, který by chtěl do New Yorku zavítat.

„Mám v plánu, že bych za kluky jel. Záleží, jak se jim bude dařit. Ideálně bych to viděl na konci prvního týdne. Pak už bych v Americe zůstal a byl klukům k dispozici,“ zmínil.

A jaké jsou šance, že se podaří Spojené státy, které mohou mít v nominaci esa jako Taylora Fritze, Bena Sheltona, Tommyho Paula či Francese Tiafoea, porazit? „Myslím, že tam dneska silnější tým není. Nabízí se samozřejmě Itálie, která je jako pořádající země na finálovém turnaji. Ale Američani mají na rychlém povrchu daleko silnější a vyrovnanější tým,“ je si vědom kvalit soupeře.

„Zatímco moje první utkání v roli kapitána nemohlo být snazší (proti Jižní Koreji Češi vyhráli 4:0, pozn. redakce), to druhé nemůže být složitější. Pro letošek si zatím vybíráme dva extrémy. To ale neznamená, že tam nepojedeme s bojovnou náladou. Pokusíme se vyhrát. V daviscupovém formátu se může stát opravdu cokoliv. Pro kluky je to obrovská výzva, nemají co ztratit,“ podotkl s tím, že i atmosféra může být pořádně divoká. A s tím se jeho svěřenci budou muset popasovat.

„Já jsem Davis Cup v Americe nezažil. Naposledy jsme s nimi hráli doma v Ostravě v roce 2007. Takže i pro mě to bude trochu něco nového. Jejich fanoušci dokážou být hlasití. Jsou velice hrdí a budou podporovat svůj tým. Jsme na to připraveni. Myslím, že podmínky budou velmi náročné. Bude horko,“ dodal Berdych.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Ostrava: Radek Štěpánek postoupil do čtvrtfinále

Radek Štěpánek (1978, ATP 41) postoupil do čtvrtfinále ostravského challengeru přes Jakuba Lustyka (1988, ATP 726) po setech 6:3, 6:0.

30.04.2014
Ostrava: Radek Štěpánek zahájil úspěšně, Hernych a Hájek končí

Český daviscupový reprezentant a hlavní hvězda ostravského callengeru Prosperita Open 2014 Radek Štěpánek postoupil do druhého kola přes Bělorusa Ignatika po setech 6:4, 6:2.

30.04.2014
Barbora Záhlavová-Strýcová postoupila v Oeiras do druhého kola

Barbora Záhlavová-Strýcová napodobila v portugalském Oeiras Lucii Šafářovou když také prošla do druhého kola. Česká hráčka na úvod po boji porazila Švýcarku Rominu Oprandi 4:6 6:1 6:4 a v dalším kole ji čeká jednička turnaje Carla Suarez Navarro ze Španělska.

30.04.2014
Šafářová nadělila Rybárikové v prvním kole v Oeiras dva kanáry

Lucie Šafářová prošla na turnaji v portugalském Oeiras do druhého kola. V souboji proti Magdaleně Rybárikové ztratila první set, poté ale Slovence nedovolila ani jeden gem a vyhrála 4:6 6:0 6:0.

28.04.2014
Anna Kynčlová vyhrála turnaj Tennis Europe U14 v Trnavě

Anna Kynčlová (2000, TK Agrofert Prostějov) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 14-ti let Category 2 v Trnavě. Ve finále porazila Rusku Grachevu 6:1, 2:6, 6:2. Do semifinále došla Sabina Drábková, která spolu s Grachevou vyhrála čtyřhru. Výsledky.

28.04.2014
Markéta Vondroušová vítězkou ITF 2 v Piešťanech, Kolář ve finále

Markéta Vondroušová (1999, 71. ITF) si odváží titul z juniorského turnaje ITF 2 ve slovenských Piešťanech, kde ve finále porazila turnajovou jedničku Kristinu Schmiedlovou (SVK, 10. ITF) 6:4 1:6 6:3. Do finále došel také Zdeněk Kolář, který ale nestačil na Andre Bira z Maďarska 2:6 6:7(5). Výsledky.

27.04.2014
Lukáš Rosol titul v Bukurešti neobhájil

Lukášovi Rosolovi se nepodařilo obhájit loňský titul na turnaji ATP v Bukurešti. Proti byl Grigor Dimitrov z Bulharska, který českého hráče ve finále porazil ve dvou setech 7:6(2) 6:1.

27.04.2014
Lucie Hradecká vyhrála ITF $25,000 ve Švýcarsku

Lucie Hradecká (144. WTA) získala svůj první letošní titul na turnaji ITF $25,000 ve švýcarském Chiassu. Turnajová dvojka ve finále porazila Chorvatku Terezu Mrdezu 6:3 7:6(4). Výsledky.

27.04.2014
ŽLTC Cup do 16-ti let vyhrála Magdaléna Pantůčková, Bolardt ve finále

Mezinárodní turnaj do 16-ti let kategorie TE 2 v Brně ovládla Magdaléna Pantůčková (1999, TK AGROFERT Prostějov), Antonín Bolardt (1998, TK Sparta Praha) došel do finále. České dívky ovládly v Brně poslední kola turnaje, v semifinále byly tři, Kudelová nestačila na Makarovou a Pantůčková vyřadila Bužkovou. Ve finále se radovala prostějovská hráčka po setech 6:4 7:6(5). Výsledky.

27.04.2014
Denisa Hindová vyhrála v Rakovníku turnaj TE 3 do 12-ti let

V Rakovníku v neděli 27. dubna skončil turnaj TE 3 do 12-ti let, který má v dívčí části domácí vítězku. Tou se stala Denisa Hindová (2002, I.ČLTK Praha), která v českém finále porazila Kristýnu Lavičkovou (2002, TK Sparta Praha) 6:2 6:3. Obě hráčky spolu nastoupily i do čtyřhry, kde skončily ve finále. Výsledky.

27.04.2014
Rosol je krok od ohbajoby titulu, ve finále v Bukurešti vyzve Dimitrova

Lukáš Rosol dokazuje, že se mu v Bukurešti daří. Letos už je jen jediný krok od obhajoby loňského triumfu. V semifinále si český hráč poradil s Robinem Haasem 3:6 6:3 6:2 a v boji o titul ho čeká Grigor Dimitrov.

26.04.2014
Rosol v Bukurešti porazil i Simona a je v semifinále

Cesta za obhajobou Lukáše Rosola v Bukurešti pokračuje úspěšně. Český tenista ve čtvrtfinále porazila Francouze Simona 7:6 6:2 a zahraje si o finále, kde bude jeho soupeřem Robin Haase, se kterým má Lukáš vyrovnanou bilanci 1:1.

25.04.2014
Štěpánek i Rosol na ostravském challengeru

Radek Štěpánek (1978, ATP 41) a Lukáš Rosol (1985, ATP 43) si zahrají tradiční ostravský challenger mužů Prosperita Open 2014, který začíná kvalifikací v sobotu 26. dubna. Z 32-členné kvalifikace postupují 4 hráči do hlavní soutěže. Hlavní soutěž začíná v pondělí. Finále je na programu v neděli 4. května. Více informací na www.prosperitaopen.cz.

25.04.2014
Lukáš Rosol je v Bukurešti ve čtvrtfinále

Lukáš Rosol zvládl v Bukurešti i druhé kolo, ve kterém vyřadil osmého nasazeného Jarkka Nieminena 6:2 6:4, a postoupil do čtvrtfinále. V něm narazí na turnajovou čtyřku G. Simona z Francie.

23.04.2014
Češkám se v prvním kole ve Stuttgartu a Maroku nevedlo

Klára Koukalová skončila v úvodním kole turnaje ve Stuttgartu na raketě Italky Sary Errani 3:6 4:6. Nevedlo se ani Petře Cetkovské a Renatě Voráčové, které přes první kolo nepřešly v Marrakechi. Cetkovská podlehla Rakušance Meusburger dvakrát 3:6 a Voráčová nestačila na jedničku turnaje Danielu Hantuchovou 6:3 2:6 5:7.

23.04.2014
Rosol zahájil cestu za obhajobou vítězstvím nad Volandrim

Obhájce titulu Lukáš Rosol zvládl v Bukurešti první kolo proti Italovi Filippu Volandrimu, kterého porazil ve dvou setech 6:1 7:6(6). V dalším kole ho čeká překážka v podobě Fina Jarkka Nieminena.

23.04.2014
Veselý v Bukurešti vyřadil Chardyho, Štěpánek končí v Barceloně

Jiří Veselý (82. ATP) postoupil na turnaji ATP v Bukurešti do druhého kola, když se mu podařilo vyřadit 48. hráče světa Jeremy Chardyho 7:6(3) 6:0. Jeho dalším soupeřem bude turnajová jednička Grigor Dimitrov. Obhájce titulu Lukáše Rosola čeká v prvním kole Filippo Volandri (85. ATP). V Barceloně končí v úvodním kole Radek Štěpánek, který nestačil na kvalifikanta Dominica Thiema z Rakouska 4:6 4:6.

21.04.2014
Karolína Novotná titul na ITF 2 v Plovdivu nedosáhla

Česká juniorka Karolína Novotná (1997, 271. ITF) se probojovala až do finále turnaje kategorie 2 v bulharském Plovdivu, titul si však z tohoto podniku neodváží. Ve finále totiž nestačila na Slovinku Tamaru Zidansek (150. ITF), proti které uhrála pouze jeden gem. Z juniorů nejdále došel Ondřej Krstev, a to do čtvrtfinále dvouhry a finále čtyřhry. Výsledky.

21.04.2014
TE 2 do 14-ti let Zagreb: Jonáš Forejtek skončil ve finále

Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) došel do finále turnaje TE 2 čtrnáctiletých v Záhřebu. Jonáš měl jako čtvrtý nasazený v prvním kole volný los, poté vyhrál pět zápasů, titul mu však nedovolil odvézt Srb Marko Miladinovic, který českému hráči povolil pouze jeden gem. Společně s Britem Huddem došel Jonáš také do finále čtyřhry. Výsledky.

20.04.2014
Sandra Hönigová došla do finále na turnaji $10,000 v Antalyi

Sandra Hönigová (1996, 808. WTA) došla do finále „desítky“ žen v turecké Antalyi. Sandra v prvním kole vyřadila nasazenou jedničku Julii Coin (FRA, 197. WTA), která v průběhu třetího setu utkání vzdala. Ve finále vzala titul české tenistce bývalá 142. hráčka světa Bibiane Schoofs z Holandska po výsledku 6:0 6:3. Výsledky.

20.04.2014