Český tenisový svaz

Zlatý kanár: Menšík je poprvé absolutním vítězem, uspěli i Lehečka a Nosková

11.12.2025

Jakub Menšík se stal poprvé absolutním vítězem v anketě OKsystem Zlatý kanár, kterou pořádá časopis Tenis ve spolupráci s Českým tenisovým svazem. Šampion Masters v Miami zároveň získal ocenění za postup na žebříčku ATP. Hlasující zvolili nejlepší tenistkou Lindu Noskovou, jako nejlepšího tenistu určili Jiřího Lehečku.

Ve 33. ročníku ankety Zlatý kanár hlasovalo celkem 149 osobností, funkcionářů, trenérů, novinářů a sponzorů. Jakub Menšík (TK Agrofert Prostějov) dosáhl v hlavní kategorii na 62 hlasů a porazil Lindu Noskovou (46 hlasů) i Kateřinu Siniakovou (31). Dvacetiletý Menšík uspěl ještě v hlasování za posun na žebříčku ATP.

Nejlepším tenistou je počtvrté Jiří Lehečka (TK Agrofert Prostějov), který navázal na své triumfy z let 2021 až 2023. V těsném hlasování předčil Menšíka (80 ku 66).

Světová třináctka Linda Nosková (TK Precheza Přerov) byla poprvé zvolena za tenistku roku. Finalistka tří letošních turnajů WTA obdržela 143 hlasů. Ocenění za postup na žebříčku WTA získala Tereza Valentová (TK Sparta Praha), jež se letos vyšvihla z 241. na 60. příčku.

Kateřina Siniaková (TK Sparta Praha) se stala potřetí v řadě deblistkou roku, vybralo ji hned 143 hlasujících. Světová deblová jednička ozdobila letošní sezonu dvěma grandslamovými vavříny (Australian Open v ženské čtyřhře, Wimbledon v mixu).

V mládežnických kategoriích do 16 let (talent roku) se můžou radovat z vítězství Jana Kovačková a Jakub Kusý (oba TK Sparta Praha).

Týmem roku je český daviscupový výběr, jenž dokráčel pod vedením kapitána Tomáše Berdycha přes Jižní Koreu a Spojené státy americké do čtvrtfinále slavné týmové soutěže.

Přehled oceněných v anketě OKsystem Zlatý kanár 2025

Zlatý kanár: Jakub Menšík (62 hlasů)
Nejlepší český tenista: Jiří Lehečka (80)
Nejlepší česká tenistka: Linda Nosková (143)
Postup na žebříčku ATP: Jakub Menšík (98)
Postup na žebříčku WTA: Tereza Valentová (128)
Talent roku, chlapci: Jakub Kusý (77)
Talent roku, dívky: Jana Kovačková (143)
Deblista/deblistka roku: Kateřina Siniaková (143)
Tým roku: Český daviscupový tým (115)
Senior roku: Barbora Koutná (TJ Baník Ostrava OKD)
Nejlepší tenista na vozíčku: Pavel Gazda (Zlín)
Cena ČTS za celoživotní přínos Českému tenisu: Vlastimil Melka (dlouholetý šéftrenér a funkcionář TK Precheza Přerov), Zdena Novotná (úspěšná hráčka Přerova a trenérka mládeže)

Poznámka: Nejlepší tenisté a tenistky ČR přebírají už 27 let trofeje z dílny skláře Zdeňka Kunsta ze Světlé nad Sázavou.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Dívky do 14-ti let jsou vítězkami Winter Cupu 2018

Družstvo dívek do 14-ti let ve složení Linda Nosková, Barbora Palicová a Linda Fruhvirtová vyhrálo halové mistrovství Evropy družstev – Winter Cup 2018 v Rakovníku. Český tým pod vedením kapitána Daniela Filja ve finále porazil Rusko 2:1. Družstvo chlapců do 14-ti let skončilo na 6. místě. Družstvo dívek do 16-ti let skončilo na 5. místě. Chlapci do 16-ti let se do finálové části soutěže neprobojovali. Výsledky.

18.02.2018
Domluvte si včas hostování, soutěže družstev se blíží

Blíží se letní tenisová sezóna a s ní soutěže družstev. Pokud chcete hrát soutěže družstev a váš mateřský klub nesestaví družstvo nebo naopak s vámi do družstva nepočítá, můžete využít možnost zahrát si družstva v jiném klubu. K tomu je potřeba si domluvit hostování. Hráč může hostovat maximálně do dvou věkových kategorií. Např. mladší žák ze Sparty může hostovat v kategorii ml. žáků do Prostějova a v kategorii st. žáků do Přerova. Hostování platí pouze pro aktuální sezónu a hráč je stále hráčem svého mateřského klubu.

13.02.2018
Češky do 12-ti let halovými Mistryněmi Evropy družstev

Český tým dívek do 12-ti let ve složení Brenda Fruhvirtová, Nikola Bartůňková a Sára Bejlek ovládl Winter Cup 2018, tedy halové Mistrovství Evropy družstev. V britském Sunderlandu Češky porazily Rakousko, Polsko a Velkou Británii bez ztráty bodu. Výsledky.

11.02.2018
Češi do 12-ti let halovými Mistry Evropy družstev

Finálovou skupinu Winter Cupu 2018 do 12-ti let ovládl český tým. Ve Vésce české trio ve složení Petr Brunclík, Maxim Mrva a Vojtěch Valeš porazilo týmy Portugalska 3:0, Velké Británie 2:1 a Itálie 3:0. Výsledky.

11.02.2018
Fed Cup: Češky porazily Švýcarsko a postupují do semifinále

České tenistky si v letošním ročníku Fed Cupu opět zahrají semifinále. Na domácí půdě porazily výběr Švýcarska, když jim k postupu stačily tři dvouhry. Rozhodující bod přidala Petra Kvitová, která porazila švýcarskou jedničku Belindu Benčič 6:2 6:4.

11.02.2018
Tereza Smitková vítězkou turnaje $25,000 v Loughborough

Tereza Smitková (WTA 256) ovládla halový turnaj žen s dotací $25,000 v Lou­ghborough (GBR). Tereza ve druhém kole vyřadila turnajovou jedničku Bibiane Schoofs (WTA 182) 7:5 6:1, ve finále potom porazila Conny Perrin (WTA 196) ze Švýcarska 6:3 6:2 a připsala si 50 bodů do žebříčku WTA. Spolu se Chantal Škamlovou došla Tereza do semifinále čtyřhry. Výsledky.

11.02.2018
Jaroslav Pospíšil došel do finále turnaje $15,000 v Sharm El Sheikhu

O titul si na turnaji s dotací $15,000 v egyptském Sharm El Sheikhu zahrál Jaroslav Pospíšil (ATP 679). Ve finále nestačil na Itala Gianluigiho Quinziho (ATP 308) 2:6 4:6. V semifinále skončil David Poljak, který podlehl Italovi 3:6 1:6. Výsledky.

11.02.2018
FEDCUP: Češky vedou nad Švýcarkami 2:0

České tenistky vedou po prvním hracím dnu utkání 1. kola Světové skupiny Fed Cupu nad Švýcarskem 2:0. V úvodním duelu domácí jednička Petra Kvitová porazila v pražské O2 areně švýcarskou dvojku Viktoriji Golubic 6:2, 1:6, 6:3. Druhý bod přidala Barbora Strýcová, která porazila švýcarskou jedničku Belindu Bencic 6:2, 6:4.

11.02.2018
OPTIM TOUR 2018: V Milovicích vyhrála Křížová

Kateřina Křížová (TK Neridé) ve finále porazila kvalifikantku Katherine Barnes po setech 5:7,6:0,6:3 a vyhrála tak druhý halový turnaj žen pořádaný v rámci Optim Tour 2018. "Výsledky:http://cztenis.cz/…718/vysledky.

07.02.2018
Halové misrovství ČR mladšího žactva vyhráli Brunclík a Bartůňková

Halové mistrovství ČR jednotlivců v kategorii mladších žáků konané v Jablonci nad Nisou vyhrál nejvýše nasazený Petr Brunclík (2006, TK Sparta Praha), který ve finále porazil o rok mladšího Maxima Mrvu (2007, TK AGROFERT Prostějov) 6:0, 6:2. Ve čtyřhře zvítězil pár Brunclík / Frömmel. Halové mistrovství ČR jednotlivců v kategorii mladších žákyň hrané na TK Sparta Praha vyhrála Nikola Bartůňková (2006, I.ČLTK Praha), která ve finále porazila Viktorii Starečkovou (2006, TK Sparta Praha) 6:1, 6:1. Čtyřhru vyhrál pár Bartůňková / Bejlek. Výsledky: chlapci, dívky.

07.02.2018
Winter Cup 16&U: Češky ovládly kvalifikační skupinu

Tým dívek ve složení Darja Viďmanová, Kristýna Lavičková a Klára Nováková vyhrály v holandském Bergenu kvalifikační skupinu Winter Cupu do 16-ti let. Zajistily si tak postup do finále, které se bude konat 16.-18. února v ruské Kazani. Junioři skončili na čtvrtém místě a do finále tak nepostoupili. Výsledky.

06.02.2018
Petra Kvitová ovládla turnaj WTA v Petrohradu

Naprosto suverénně zvládla Petra Kvitová finále na turnaji WTA v Petrohradu. Česká tenistka smetla Kristinu Mladenovic 6:1 6:2 a slaví svůj 21. titul v kariéře, druhý od zranění levé ruky v prosinci 2016.

04.02.2018
Nicod a Kubíková vyhráli mezinárodní turnaj TE U14 v Milovicích

Jakub Nicod (2004, TK Start Praha-Topolka) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 14-ti let Tennis Europe v Milovicích, když ve finále porazil kvalifikanta Apltauera (2004, TK Sparta Praha) 6:3, 6:3. Mezi dívkami zvítězila Patricie Kubíková (2004, TK Sparta Praha), která ve finále porazil Rusku Fedorovu 3:6, 7:6(2), 6:4. Čtyřhru vyhráli Nicod s Polákem Pieczkowskim a Klimovičová s Křenkovou. Výsledky.

31.01.2018
Linda Nosková došla do finále TE 1 ve francouzském Tarbes

Česká juniorka Linda Nosková (2004, TK Na Dolině) si zahrála o titul ve dvouhře na prestižním turnaji do 14-ti let ve francouzském Tarbes. Turnajová sedmička ve finále nestačila na Alexandru Ealu z Filipín 7:5 3:6 6:7(7). Spolu s Lindou Fruhvirtovou ovládly čtyřhru. Mezi chlapci došel do semifinále Matthew William Donald. Výsledky.

31.01.2018
Jesika Malečková vyhrála turnaj $15,000 ve Stuttgartu

Jesika Malečková (WTA 307) se stala vítězkou turnaje žen $15,000 v německém Stuttgartu. Jesika prošla celým turnajem hladce bez ztráty setu, v prvním kole vyřadila klubovou spoluhráčku Johanu Markovou, v dalším Kateřinu Vaňkovou a ve finále si poradila s Ekaterinou Kazionovou z Ruska 6:2 6:0. S Petrou Krejsovou došly také do finále čtyřhry. Výsledky.

28.01.2018
Winter Cup 12&U: Oba české týmy postupují z kvalifikace

Chlapci i dívky do 12-ti let úspěšně prošli kvalifikací Winter Cupu 2018. V Hrádku nad Nisou Češi ve složení Brunclík, Valeš a F. Horák porazili Polsko a Belgii. Češky si v Rakovníku poradily se Slovenskem, Belgií a Maďarskem, a to ve složení Fruhvirtová, Bartůňková a Bejlek. Finálové skupiny se odehrají 9.-11. února 2018. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

28.01.2018
Čtyřhru chlapců i dívek na ITF4 v Praze vyhrály české páry

Od pondělí 22. ledna se na pražské Štvanici konal mezinárodní turnaj ITF Grade 4 hráčů a hráček do 18-ti let. Vítězi dvouher se stali Slovák Minárik (2001, ITF 581) a Italka Pigato (2003, ITF 419). Ve čtyřhře byli úspěšní výhradně Češi. Titul ve čtyřhře chlapců získali Pleva s Barnatem, ve čtyřhře dívek Šebestová s Kadlecovou. Výsledky.

28.01.2018
LIVESCORE: Mezinárodní turnaj juniorů ITF4 na Štvanici

Od pondělí 22. ledna se hraje v Praze na Štvanici mezinárodní turnaj hráčů a hráček do 18-ti let okruhu ITF Grade 4. Aktuální stavy jednotlivých zápasů dvouher i čtyřher (po gemech) můžete sledovat na LIVESCORE nebo přímo v aplikaci Resultina, která je ke stažení v Appstoru a Google Play Storu. Výsledky a program dne. LIVESCORE.

22.01.2018
Turnaj ITF1 ve Vestci vyhráli Wassermann a Timofeeva

Nejvyšší mezinárodní turnaj juniorů do 18-ti let hraný na území ČR konaný ve Vestci u Prahy vyhrál Holanďan Deney Wassermann, který ve finále dvouhry chlapců porazil Rusa Savriyan Danilova 6:3, 7:6(5). Ve finále dvouhry dívek porazila nenasazená Ruska Maria Timofeeva Italku Eleonoru Molinaro 2:6, 6:3, 6:3. Čtyřhry chlapců vyhráli Bovy a Mikula, čtyřhru dívek Kanapatskaya a Selekhmeteva. Z českých hráčů nejdále došel Jiří Lehečka do semifinále dvouhry chlapů a Kristýna Lavičková do finále čtyřhry dívek. Výsledky. Fotogalerie.

21.01.2018
Lehečka ve Vestci došel do semifinále, Lavičková titul ve čtyřhře nezískala

Mezinárodní turnaj hráčů do 18-ti let ITF Grade 1 ve Vestci u Prahy měl ve finále české zastoupení pouze v soutěži čtyřhry dívek. Kristýna Lavičková (2002, ITF 146) spolu se Slovenkou Ninou Stankovskou (2002, ITF 191) došly do finále čtyřhry dívek, kde nestačily na bělorusko-ruský pár Kanapatskaya/Se­lekhmeteva 6:2, 4:6, 3:10. Ve dvouhře nejdále došel Jiří Lehečka (2001, ITF 77), který až v semifinále nestačil na Rusa Danilova 3:6, 4:6. Výsledky. Fotogalerie.

21.01.2018