Český tenisový svaz

Los kvalifikace Australian Open: Tři Češky mezi nasazenými

11.01.2026

V neděli byla v Melbourne rozlosována kvalifikace úvodního grandslamu sezony. Do bojů o hlavní soutěž Australian Open se pustí celkem osm českých nadějí. Hned tři Češky – Nikola Bartůňková, Linda Fruhvirtová a Dominika Šalková – se dostaly mezi nasazené hráčky.

Papírově nejlepší výchozí pozici pro kvalifikaci má Nikola Bartůňková. Mladá česká hráčka je šestnáctou nasazenou a v úvodním kole se utká s třiadvacetiletou Francouzkou Selenou Janicijevicovou. 

Pozici dvacáté nasazené v melbournské kvalifikaci plní Linda Fruhvirtová. Na tu čeká utkání se zkušenou Němkou Annou-Lenou Friedsamovou. Pozici jednatřicáté nasazené pak bude hájit Dominika Šalková, která se střetne v prvním kole s Číňankou Chan-jü Kuo.

Naopak dost obtížný los má Laura Samson. Na tu čeká v úvodním kole v noci na pondělí duel s pátou nasazenou Zeynep Sonmezovou z Turecka.

Slušný los vyfasovala pro první kolo Barbora Palicová. Čeká ji sice bývalá světová trojka Sloane Stephensová, ale Američanka od roku 2024 nevyhrála žádný zápas a momentálně drží šňůru třinácti porážek v řadě.

Papírově vyrovnaný by mohl být souboj mezi Gabrielou Knutsonovou a domácí Lizette Cabreraovou. Česká tenistka by měla být mírnou favoritkou na postup do dalšího kola, Cabreraová je hráčkou z druhé poloviny třetí stovky světa.

Poslední českou zástupkyní v kvalifikaci je Darja Viďmanová, jež si zahraje s Britkou Mingge Xuovou, která se nachází na 230. místě světa, což je její kariérní maximum.

V mužské kvalifikaci startuje pouze Zdeněk Kolář. Aktuálně 176. tenista žebříčku se střetne s Francouzem Arthurem Geou, jenž začátek nové sezony okořenil titulem na challengeru v Noumee. Koláře tak nečeká vůbec nic snadného.

Los kvalifikace Australian Open
1. kolo dvouhry žen
Nikola Bartůňková (126.) – Selena Janicijevicová (FRA, 221.)
Linda Fruhvirtová (130.) – Anna-Lena Friedsamová (GER, 153.)
Dominika Šalková (142.) – Chan-jü Kuo (CHN, 171.)
Darja Viďmanová (145.) – Mingge Xuová (GBR, 230.)
Gabriela Knutsonová (182.) – Lizette Cabreraová (AUS, 275.)
Laura Samson (201.) Zeynep Sonmezová (TUR, 110.)
Barbora Palicová (229.) – Sloane Stephensová (USA, 1098.)

1. kolo dvouhry mužů
Zdeněk Kolář (176.) – Arthur Gea (FRA, 241.)

Foto: ČTS/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Áčko starších žáků v Prostějově vyhrál Jakub Beran

První áčkový turnaj staršího žactva v letní sezóně se již tradičně hraje v Prostějově. V kategorii dvouhry chlapců zvítězil Jakub Beran (2001, TK Sparta Praha), který v semifinále porazil Šmédeka 6:4, 7:6(0) a ve finále Kubíka 6:3, 6:2. Čtyřhru vyhrál sparťanský pár Barnat/Beran, který ve finále porazil Kubíka se Svrčinou 7:5, 6:2. Výsledky.

01.05.2015
Wojciková vyhrála áčkový turnaj starších žákyň v Prostějově

Viktorie Wojciková (2001, TK SC OSTRAVA) jako nejvýše nasazená hráčka vyhrála turnaj třídy A kategorie starších žákyň v Prostějově. Viktorie ve finále porazila Terezii Pluhařovou (2002, TK AGROFERT Prostějov) 6:3, 6:2. Wojciková spolu s Vašíčkovou vyhrály i soutěž čtyřher, když ve finále porazily Břečkovou a Žižkovou 6:2, 6:4. Výsledky.

01.05.2015
V Praze do semifinále postoupily Hradecká, Siniaková a Plíšková

Ke čtvrtfinálovým zápasům turnaje žen WTA v Praze nastoupilo 6 českých hráček. Do semifinále prošla Karolína Plíšková přes Denisu Allertovou 6:2, 5:7, 6:1, Kateřina Siniaková porazila Báru Strýcovou 6:4, 6:2 a Lucie Hradecká udolala Kláru Koukalovou 7:5, 4:6, 7:5. V pátečním semifinále se Plíšková utká s Yaninou Wickmayer a Siniaková s Hradeckou.

30.04.2015
Ostrava: Jebavý a Šátral ve finále čtyřhry

Roman Jebavý a Jan Šátral postoupili do finále čtyřhry na ostravském challengeru, když v semifinále vyřadili nejvýše nasazený pár Gonzales/Walsh 6:4, 6:3. V sobotním finále se utkají s vítězem druhého semifinále, ve kterém v pátek nastoupí Martin/Podlipnik-Castillo a Elgin/Molchanov.

30.04.2015
Štěpánek končí v Mnichově ve druhém kole

Radek Štěpánek končí při návratu na okruh ATP ve druhém kole. Český tenista podlehl Robertu Bautistu-Agutovi hladce 0:6 3:6. Druhé kolo má před sebou Lukáš Rosol, který změří síly se Sergiyem Stakhovskym.

30.04.2015
Šest Češek ve čtvrtfinále Prague Open

České tenistky vládnou jsou na turnaji WTA v Praze úspěšné. Do čtvrtfinále jich postoupilo šest. Karolína Plíšková a Lucie Hradecká zvítězily až v tie-breaku třetího setu, Plíšková přes Pironkovou a Hradecká přes krajanku Smitkovou. Čtvrtfinálové bitvy nabídnou tři české derby, Plíšková – Allertová, Strýcová – Siniaková a Koukalová – Hradecká.

30.04.2015
3. družební utkání mezi družstvy Severomoravského tenisové svazu a Slezského Vojevodztví
V středu 22.4.15 v Polské Bytomi proběhlo již 3.družební utkání mezi družstvy Severomoravského tenisové svazu a Slezského Vojevodztví. Do Polska vyrazila tento rok největší výprava, která čítala celkem 34 hráčů v kategoriích babytenisu, mž, sž a dorostu. Na 16 dvorcích KS Gornik Bytom se odehrálo celkem 85 utkání. Na celé čáře zvítězil tenis a nadšení všech účastníků toho klání. Odvetu chystáme již nyní na srpen tohoto roku v Ostravě. Za pomoc děkujeme ČTS, SmTS, MSK a městu Ostrava.
29.04.2015
Plíšková, Strýcová i Koukalová jsou v Praze ve druhém kole

Úterní program na turnaji WTA v Praze byl ovlivněn deštěm. Své úvodní zápasy ale odehrály jak turnajová jednička Karolína Plíšková, tak Bára Strýcová a Klára Koukalová. Všechny tři české hráčky slavily postup do druhého kola, Plíšková ve třech setech porazila Němku Beck, Strýcová vyřadila Brengle a Koukalová si poradila s Němkou Goerges.

28.04.2015
Štěpánek a Rosol v Mnichově postupují, Veselý nestačil na Kohlschreibera

Radek Štěpánek prošel na podniku ATP v Mnichově kvalifikací a dnes slaví postup do druhého kola hlavní soutěže, když mu za stavu 6:1 4:1 vzdal Uzbek Dustov. Štěpánek se na okruh ATP vrátil po sedmiměsíční pauze, na Challengeru na Floridě v polovině dubna úvodní utkání nezvládl. Dál jde i Lukáš Rosol, končí naopak Jiří Veselý, který nestačil na domácího Kohlschreibera.

28.04.2015
Hradecká prošla v Praze kvalifikací, úvodní zápasy zvládly Allertová a Siniaková

Lucie Hradecká se připojila k sedmi Češkám když na turnaji WTA v Praze prošla kvalifikací do hlavní soutěže. Tam jí los do prvního kola určil Anastasii Pavlyuchenkovou. Z postupu do druhého kola se už radují Denisa Allertová a Kateřina Siniaková.

28.04.2015
Hradecká a Vondroušová ve finále kvalifikace J&T Banka Prague Open

Lucie Hradecká (WTA 73) nedala na pražském turnaji WTA šanci ani druhé soupeřce, Barboře Štefkové (WTA 342) povolila pouhé tři gemy a po výsledku 6:2 6:1 postoupila do finále kvalifikace. O postup do hlavní soutěže bude bojovat také překvapení turnaje Markéta Vondroušová (1999, WTA 965), která si po Hlaváčkové poradila také s Tunisankou Ons Jabeur (WTA 120) 6:3 3:0 ret.

26.04.2015
Jiří Veselý podlehl ve finále v Bukurešti Garcia-Lopezovi

Jiří Veselý na svůj druhý titul v kariéře nedosáhl. Na podniku ATP v Bukurešti podlehl český tenista Španělu Guillermu Garcia-Lopezovi ve dvou tie-breacích 6:7(5) 6:7(11).

26.04.2015
Gabriela Pantůčková vyhrála ITF $10,000 v chorvatském Bolu

Svůj premiérový titul v sezoně 2015 si na své konto připsala Gabriela Pantůčková (1995, WTA 414), která ovládla turnaj ITF s dotací $10,000 v chor­vatském letovisku Bol. Gábina ve ve druhém kole zvládla český duel s Evou Rutarovou 6:4 ve 3. setu a ve finále potom otočila nepříznivě se vyvíjející souboj proti domácí Ivě Mekovec (WTA 350) 1:6 6:3 6:4. Výsledky.

26.04.2015
Trnava TE 2 do 14-ti let: Dvouhru dívek ovládla Anna Sisková

Anna Sisková (2001, TK AGROFERT Prostějov) se stala vítězkou mezinárodního turnaje čtrnáctiletých Grade 2 ve slovenské Trnavě. Turnajová dvojka ve finále porazila domácí Stellu Kovačičovou 6:4 6:1. Čtyřhru vyhrála česko-slovenská dvojice Silná, Kadlečková. Mezi chlapci došel nejdále Lukáš Jiroušek, který skončil v semifinále dvouhry a spolu s Jiřím Lehečkou vyhráli čtyřhru. „Výsledky“:

26.04.2015
Kristýna Plíšková došla do finále turnaje $50,000 v Istanbulu

O třetí titul v sezoně si na podniku ITF $50,000 v Istanbulu zahrála Kristýna Plíšková (1992, WTA 129). Čtvrtá nasazená hráčka ve finále podlehla Izraelce Shahar Peer (WTA 124) 6:1 6:7(4) 5:7. Výsledky.

26.04.2015
Čeští junioři ovládli ITF 2 v Piešťanech, vyhráli Kopřiva a Kilnarová

Čeští junioři zcela ovládli juniorský turnaj ITF 2 ve slovenských Piešťanech. Z osmi semifinalistů dvouhry bylo pět Čechů a mohlo být o jednoho více, kdyby Filip Duda proměnil mečbol proti Lukáši Kleinovi. Vítězi se stali Vít Kopřiva (1997, TK AGROFERT Prostějov) a Monika Kilnarová (1999, TK AGROFERT Prostějov). Kopřiva v českém derby v semifinále porazil Patrika Rikla 3:6 6:3 6:2, ve finále potom domácího Lukáše Kleina 6:2 2?6 7:5. Kilnarová ve finále zdolala kvalifikantku Kaju Juvan 6:2 4:6 6:1. Čtyřhra byla také v režii Čechů, z titulu se radovaly dvojice Kopřiva, Vejvara a Hájková, Marková. Výsledky.

26.04.2015
Jiří Veselý porazil Gimeno-Travera a bude v Bukurešti bojovat o titul

Český tenista Jiří Veselý si v semifinále turnaje ATP v Bukurešti poradil s Danielem Gimeno-Traverem ze Španělska 2:6 6:1 6:4 a podruhé v sezoně postoupil do finále. V boji o titul ho čeká Guillermo Garcia-Lopez, rovněž ze Španělska.

25.04.2015
Daniel Siniakov došel do finále TE 3 do 12-ti let v Rakovníku

Ve finále mezinárodního turnaje TE 3 do 12-ti let v Rakovníku skončil Daniel Siniakov (2003, TK Sparta Praha). Daniel ve čtvrtfinále otočil utkání proti Vojtěchu Veigertovi (2003, TK Pernštýn 1897 Pardubice) 1:6 7:6(5) 6:0, ve finále potom podlehl Maksu Kasnikowskému 1:6 4:6. Výsledky.

25.04.2015
Ivana Šebestová vítězkou TE 2 do 16-ti let v Brně

Mezinárodní turnaj TE 2 šestnáctiletých v Brně ovládla Ivana Šebestová (2001, TK ARBREX-OSTRAVA). V ryze českém finále si poradila s Vanesou Nikolovovou (2001, I.ČLTK Praha) 6:2 6:1. Mezi juniory došel nejdále Evžen Holiš, který skončil v semifinále na raketě Poláka Dudeka. Výsledky.

25.04.2015
Vondroušová porazila na úvod kvalifikace turnaje WTA v Praze Hlaváčkovou

Hned při své premiéře na okruhu WTA si patnáctiletá Markéta Vondroušová (1999, WTA 965) připsala výhru. Česká juniorka porazila o třináct let starší a mnohem zkušenější Andreu Hlaváčkovou (1986, WTA 192) ve třech setech 2:6 6:3 6:3. První kolo zvládly další tři Češky, Hradecká smetla Lucii Kaňkovou, Štefková porazila Kaniu a Borecká domácí Marii Bouzkovou.

25.04.2015