Český tenisový svaz

Los kvalifikace Australian Open: Tři Češky mezi nasazenými

11.01.2026

V neděli byla v Melbourne rozlosována kvalifikace úvodního grandslamu sezony. Do bojů o hlavní soutěž Australian Open se pustí celkem osm českých nadějí. Hned tři Češky – Nikola Bartůňková, Linda Fruhvirtová a Dominika Šalková – se dostaly mezi nasazené hráčky.

Papírově nejlepší výchozí pozici pro kvalifikaci má Nikola Bartůňková. Mladá česká hráčka je šestnáctou nasazenou a v úvodním kole se utká s třiadvacetiletou Francouzkou Selenou Janicijevicovou. 

Pozici dvacáté nasazené v melbournské kvalifikaci plní Linda Fruhvirtová. Na tu čeká utkání se zkušenou Němkou Annou-Lenou Friedsamovou. Pozici jednatřicáté nasazené pak bude hájit Dominika Šalková, která se střetne v prvním kole s Číňankou Chan-jü Kuo.

Naopak dost obtížný los má Laura Samson. Na tu čeká v úvodním kole v noci na pondělí duel s pátou nasazenou Zeynep Sonmezovou z Turecka.

Slušný los vyfasovala pro první kolo Barbora Palicová. Čeká ji sice bývalá světová trojka Sloane Stephensová, ale Američanka od roku 2024 nevyhrála žádný zápas a momentálně drží šňůru třinácti porážek v řadě.

Papírově vyrovnaný by mohl být souboj mezi Gabrielou Knutsonovou a domácí Lizette Cabreraovou. Česká tenistka by měla být mírnou favoritkou na postup do dalšího kola, Cabreraová je hráčkou z druhé poloviny třetí stovky světa.

Poslední českou zástupkyní v kvalifikaci je Darja Viďmanová, jež si zahraje s Britkou Mingge Xuovou, která se nachází na 230. místě světa, což je její kariérní maximum.

V mužské kvalifikaci startuje pouze Zdeněk Kolář. Aktuálně 176. tenista žebříčku se střetne s Francouzem Arthurem Geou, jenž začátek nové sezony okořenil titulem na challengeru v Noumee. Koláře tak nečeká vůbec nic snadného.

Los kvalifikace Australian Open
1. kolo dvouhry žen
Nikola Bartůňková (126.) – Selena Janicijevicová (FRA, 221.)
Linda Fruhvirtová (130.) – Anna-Lena Friedsamová (GER, 153.)
Dominika Šalková (142.) – Chan-jü Kuo (CHN, 171.)
Darja Viďmanová (145.) – Mingge Xuová (GBR, 230.)
Gabriela Knutsonová (182.) – Lizette Cabreraová (AUS, 275.)
Laura Samson (201.) Zeynep Sonmezová (TUR, 110.)
Barbora Palicová (229.) – Sloane Stephensová (USA, 1098.)

1. kolo dvouhry mužů
Zdeněk Kolář (176.) – Arthur Gea (FRA, 241.)

Foto: ČTS/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Vítězkou desítky žen v Brně je Miriam Kolodziejová

Poslední desítku žen v Brně vyhrála Miriam Kolodziejová (1997, WTA 711). Do čtvrtfinále se probojovalo celkem šest domácích hráček, turnajová jednička Krejčíková vzdala ve druhém setu utkání Šumové. Dianu Šumovou potom ve finále zdolala Kolodziejová 6:3 3:6 6:4 a připsala si první titul v kariéře. Čtyřhru vyhrála dvojice Kladivová, Laboutková. Výsledky.

25.09.2016
Kopřiva získal první titul na futures v kariéře

Svůj premiérový titul na mužském okruhu ITF slaví v egyptské Káhiře Vít Kopřiva (1997, ATP 686). Devatenáctiletý Čech minulý týden na titul nedosáhl, když ve finále nestačil na Jaroslava Pospíšila, tentokrát ve finále porazil Argentince Martineze 3:6 6:4 6:1. S Pospíšilem navíc přidali také titul ve čtyřhře. Výsledky.

25.09.2016
LIVE STREAM: Mistrovství ČR družstev dorostu 2016 na Spartě

Od čtvrtka 22. září se koná mistrovství ČR družstev v kategorii dorostu pro rok 2016 v areálu TK Sparta Praha. Ve čtvrtek se hrají předkola a od pátku do neděle se postupně hraje čtvrtfinále, semifinále a finále. Titul obhajuje domácí tým TK Sparta Praha. Sledujte LIVE STREAM ze 6-ti dvorců: Centrální kurt, kurt A, kurt 1, kurt 2, kurt 3, kurt 4. Výsledky předkolo. Výsledky čtvrtfinále, semifinále, finále.

22.09.2016
Kvitová nestačila v Tokyu na Puig, Strýcová na Radwanskou

Petra Kvitová i Barbora Strýcová končí v Tokyu shodně ve druhém kole. Kvitová nestačila stejně jako v Riu na Monicu Puig 6:1 4:6 4:6 a Strýcová po boji podlehla turnajové dvojce Agnieszce Radwanske 3:6 6.3 5:7. Obě Češky mohly vzájemně změřit síly v dalším kole.

22.09.2016
OPTIM TOUR 2016: Závěrečné MASTERS pro Bolardta a Polanskou

Deštivé počasí a jedinečné nasazení pořadatelů rozhodly o tom, že se začalo hrát v původním plánu, přesto se zpožděním, ale v sobotu záverečné MASTERS Optim Tour na Mělníku. Účast mužů skvělá, učast žen byla poznamenána souběžně hranými turnaji ITF v Čechách. Například Miriam Kolodziejová by přijela, kdyby zrovna nehrála finále v Říčanech. Další favoritka Vendula Žovincová zase turnaj díky počasí nedohrála, neboť se musela už připravit na turnaj ITF v Brně.

20.09.2016
Nicole Paleček došla do finále TE U14 v Lucembursku

Nicole Paleček (2003, TK Neridé) došla do finále mezinárodního turnaje Tennis Europe do 14-ti let v lucemburském Kockelscheueru. Ve finále nestačila na nejvýše nasazenou Lotyšku Maria Semenistaja 7:6(7), 3:6, 5:7. Výsledky.

20.09.2016
MČR družstev babytenisu 2016 vyhrála Sparta

TK Sparta Praha je mistrem ČR družstev v kategorii babytenis pro rok 2016. Ve finále Sparta porazila TK Agrofert Prostějov 4:2. Na 3. místě skončil tým TC-MJ TENIS Líšeň. Výsledky.

19.09.2016
Summer Cup 18&U: Bronzové medaile pro Češky

České juniorky ve složení Johana Marková, Michaela Bayerlová a Anna Slováková vybojovaly na Mistrovství Evropy družstev do 18-ti let bronzové medaile. Ve španělské Lleidě porazily Moldávii 2:1, v semifinále podlehly Ruskám 1:2 a v boji o bronz zdolaly domácí Španělky, když rozhodovala závěrečná čtyřhra. Výsledky.

18.09.2016
Pospíšil porazil v Egyptě ve finále Kopřivu

Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 433) vyhrál mezinárodní turnaj série Futures v egyptské Káhiře dotovaný $10,000. Ve českém finále porazil Víta Kopřivu (1997, ATP 688) 7:5, 6:4. Výsledky.

18.09.2016
Miri Kolodziejová došla do finále desítky žen v Říčanech

Miriam Kolodziejová (1997, WTA 727) došla do finále mezinárodního turnaje žen dotovaného $10,000 v Říčanech u Prahy. Ve finále nestačila na Němku Katharinu Gerlach (1998, WTA 697) 5:7, 2:6. Čtyřhru vyhrály Nikola Tomanová a Nikola Novotná. Výsledky.

18.09.2016
Siniaková v Tokyu titul nezískala

Kateřina Siniaková (1996, WTA 65) došla do finále turnaje WTA International v japonském Tokyu. Ve finále nestačila na Američanku Christinu McHale (1992, WTA 53), když vedla již 6:4 a 4:2, ale náskok neudržela a prohrála 6:3, 4:6, 4:6.

18.09.2016
Kateřina Siniaková je v Tokyu v semifinále

Kateřina Siniaková si na turnaji v Tokyu zahraje o finále. Česká hráčka ve čtvrtfinále porazila Alison Riske 6:2 6:4 a změří síly s turnajovou šestkou Shuai Zhang (WTA 51).

16.09.2016
Tereza Martincová postoupila v Quebecu do čtvrtfinále

Podruhé v kariéře se Tereza Martincová probojovala do čtvrtfinále turnaje WTA. V kanadském Quebecu prošla kvalifikací, v prvním kole hlavní soutěže zdolala krajanku Barboru Krejčíkovou 4:6 7:5 6:4. Ve druhém kole potom porazila Ekaterinu Alexandrovou 6:4 1:6 6:4 a o semifinále se utká s vítězkou duelu Pegula – Abanda.

15.09.2016
Kateřina Siniaková si v Tokyu zahraje o semifinále

Čtvrtfinále čeká na turnaji WTA v Tokyu Kateřinu Siniakovou. Česká hráčka ve druhém kole po téměř třech hodinách zdolala Američanku Louisu Chirico 6:4 5:7 7:6(3) a může změřit síly s další Američankou Alison Riske.

15.09.2016
Štefková při premiéře na okruhu WTA porazila turnajovou dvojku

Barbora Štefková (WTA 170) postoupila do hlavní soutěže turnaje WTA v Quebecu jako tzv. lucky loser a svoji premiéru v hlavní soutěži na okruhu WTA zvládla na jedničku. Vyřadila totiž turnajovou dvojku Anniku Beck (WTA 41) 2:6 7:5 6:3. Její další soupeřkou bude Alison Van Uytvanck.

15.09.2016
Havlíčková vyhrála turnaj Tennis Europe v Klosters

Beáta Havlíčková (2002, Severočeská tenisová o.s.) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe do 14-ti let Grade 2 v Klosters. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Mariu Bondarenko 6:4, 6:2. Výsledky.

14.09.2016
Turnaj A st. žactva ve Dvoře Kr. a Pelhřimově vyhráli Pučálka a Černá

Vítězi turnaje kategorie A staršího žactva ve Dvoře Králové a Pelhřimově se stali Jan Pučálka (2002, TK Neridé) a Agáta Černá (2004, I.ČLTK Praha). Pučálka ve finále porazil Lukáše Haugeho (2003, TK Neridé) 5:7 6:0 6:1 a dvanáctiletá Černá zvítězila nad Kristýnou Fantovou (2002, TK Neridé) 6:1 6:2. Výsledky Dvůr. Výsledky Pelhřimov.

14.09.2016
Turnaj A ml. žactva v Dobříši a na Neridé vyhráli Donald a Dvořáková

Vítězi posledního letního turnaje A v kategorii mladšího žactva se stali Matthew William Donald (2004, TK Sparta Praha) a Valentina Dvořáková (2004, I.ČLTK Praha). Donald ve finále v Dobříši porazil Jakuba Nicoda (2004, TK Start Praha-Topolka) 6:3 6:4 a Dvořáková zdolala klubovou kolegyni Barboru Jelínkovou (2004) 2:6 6:4 6:1. Výsledky Dobříš. Výsledky Neridé.

14.09.2016
Třetí turnaj žen s dotací $10,000 v Říčanech

Po desítce na Spojích a Vista resort clubu se v areálu Oaza Říčany koná třetí pražský turnaj žen s dotací $10,000. Nejvýše nasazenou je Silvia Njiric (WTA 481), vítězka druhé desítky Magdaléna Pantůčková (WTA 500) plní roli turnajové dvojky. Z kvalifikace postoupily Procházková L., Tomanová, Bužková, Machalová a Čechová. Výsledky a program dne.

14.09.2016
Šafářová s Mattek-Sands vyhrály čtyřhru na US Open 2016

Lucie Šafářová s Američankou Bethanií Mattek-Sands vyhrály čtyřhru na US Open 2016. Dvanácté nasazené hráčky porazily ve finále francouzské turnajové jedničky Caroline Garcia a Kristinu Mladenovič 2:6, 7:6(5), 6:4 a získaly třetí společný grandslamový titul.

11.09.2016