Český tenisový svaz

Letní žebříček Českého tenisového svazu

07.04.2022

Letos poprvé vychází začátkem dubna žebříček jednotlivců Českého tenisového svazu, který nemá pouze orientační charakter. Změna, schválená VV ČTS, měla být uplatněna již v loňském roce, ale z důvodu epidemie COVID 19 byla o rok odložena.

Letní žebříček pro sezónu 2022 je vytvořen z nejlepších 8 akcí za posledních 12 měsíců, tedy z období Léto 2021 a Zima 2021/22. Do žebříčku jsou samozřejmě započítávány i mezinárodní turnaje. Poslední mezinárodní turnaje započítané do dubnového žebříčku 2022 se konaly od pondělí 21. 3. 2022. Později hrané mezinárodní turnaje budou započteny do žebříčku, který vyjde v září 2022.

Podle letního žebříčku budou hráči přijímáni a nasazováni na všech turnajích Letní termínové listiny ČTS a budou řazeni na soupiskách družstev 2022.

Jedinou výjimkou je přijímání na turnaje jednotlivců ČTS tříd A a B na základě žebříčku nižší věkové kategorie, kdy je na turnaj takto přijímáno 20% hráčů. V řádech se jedná o článek 50 soutěžního řádu. Jako žebříček nižší věkové kategorie pro tento účel se bude brát standardní žebříček, který vyšel v říjnu 2021. Např. hráč Tomáš Wirgler (2009, TK Znojmo) využije při přihlašování na turnaje starších žáků klasický zimní žebříček nižší věkové kategorie tedy mladších žáků (pozice 8) a ne nový letní žebříček (pozice 19).

Tento žebříček pomůže hráčům v přijímání na turnaje při přechodu do vyšší věkové kategorie a především při přechodu z babytenisu do kategorie mladšího žactva. Nyní si „čerstvý“ mladší žák (letos ročník narození 2012) může za zimu nahrát body, které mu pak pomohou při přihlašování na turnaje mladšího žactva. Např. David Motal (TC Dvůr Králové) si za zimu 2022 nahrál BH 20 a pozici 103 na žebříčku mladších žáků, což mu výrazně zvyšuje šance účasti na turnajích vyšších tříd, ale zejména lepší pozici na soupisce družstva než kdyby měl celou sezónu BH 1 jako tomu bylo doposud.

V neposlední řadě žebříček vydávaný dvakrát ročně bude lépe odrážet výkonnost hráčů. Dřívější systém jednoho žebříčku ročně držel hráči stejnou pozici celou sezónu. Nově se pozice hráče na žebříčku bude alespoň jednou za sezónu aktualizovat.

Český tenisový svaz si od zavedení nového systému dvou žebříčků slibuje nejenom větší atraktivitu tenisu pro samotné hráče, ale zejména aktuálnější postavení hráčů na žebříčcích a z toho pramenící spravedlivější přijímání do turnajů a postavení hráčů na soupiskách družstev.

Pevně věříme, že tuto změnu brzy oceníte. Své postřehy k novému žebříčku můžete zasílat na e-mailovou adresu ČTS info@cztenis.cz.

Za STÚ ČTS Ing. Leoš Fiala, Ladislav Klein a Ing. Lukáš Březina

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Futures Jablonec n. N.: Jebavý zvládl odvetu, Šátral vyřadil jedničku
Futures v Jablonci n. Nisou přinesl hned na úvod hlavní soutěže zajímavé výsledky. Roman Jebavý zvládl odvetu za finále v Opavě a porazil Neila Pauffleyho (GBR) 6:3, 6:4. Jeho deblový parťák Jan Šátral vyřadil jedničku turnaje, Slováka Čapkoviče 6:3, 3:6, 6:3. Do druhého kola přešlo celkem sedm českých hráčů.
14.11.2012
Z kvalifikace v Jablonci n. Nisou postoupili tři Češi
V Jablonci n. Nisou se koná poslední ze série ITF futures mužů, z kvalifikace postoupili tři Češi – Lucák, Papík a Majšajdr. Dalších devět domácích hráčů se představí v hlavní soutěži. Nechybí mezi nimi ani vítěz prvního a finalista druhého futures, Roman Jebavý, se kterým si los pohrál a do prvního kola mu přiřadil Brita Pauffleyho, se kterým sehrál finálový duel v Opavě.
13.11.2012
Renata Voráčová vyhrála ITF $10,000 v Loughborough
Bývalá hráčka Top 100, Renata Voráčová, vyhrála ITF turnaj žen s nejnižší dotací $10,000 v Lou­ghborough (GBR). Renata ve finále porazila Němku Julii Kimmelmann 7:5, 6:7(6), 6:3 a připsala si svůj druhý turnajový titul na okruhu ITF v tomto roce.
12.11.2012
Lukáš Rosol zvládl dva tiebreaky a vyhrál challenger v Bratislavě
Lukáš Rososl má před finále Davis Cupu výbornou formu, což dokázal na challengeru s dotací €85,000 v Bra­tislavě. Ve finále plném tiebreaků nakonec zdolal Bjorna Phaua (GER) 6:7, 7:6, 7:6, přičemž v průběhu turnaje vyhrál Lukáš další čtyři sety ve zkrácených hrách. Během týdne se Lukáš připojí k daviscupovému týmu, který se bude v O2 aréně připravovat na víkendové finále proti Španělům.
11.11.2012
Štěpánek s Paesem prohráli semifinále Turnaje mistrů z mečbolu

Jediný míč chyběl dvojici Radek Štěpánek – Leander Paes k postupu do finále Turnaje mistrů v Londýně. Semifinále proti indické dvojici Mahesh Bhupathi – Rohan Bopanna dospělo do supertiebreaku, kde Štěpánek s Paesem vedli již 7:3 a za stavu 9:8 měli mečbol, který však neproměnili. Za stavu 11:10 Bhupathi s Bopannou proměnili svůj druhý mečbol a stali se prvními finalisty Turnaje mistrů ve čtyřhře.

11.11.2012
Jebavý na druhý titul v řadě nedosáhl

Roman Jebavý (1989, I.ČLTK Praha) se probojoval do finále turnaje Futures v Opavě dotovaného $10,000. Jednalo se o druhý turnaj Futures v řadě, kde si Roman zahrál finále. O týden dříve byl ve finále úspěšný v Rožnově pod Radhoštěm. Tentokrát v Opavě úspěšný nebyl a prohrál ve třech setech s Britem Neilem Pauffley 4:6, 6:2, 4:6. Roman Jebavý svou skvělou formu může zhodnotit i na třetím turnaji Futures, který začíná už 13. listopadu v Jablonci nad Nisou, kde Roman hrával od 12 do 15 let.

11.11.2012
Štěpánek s Paesem porazili i bratry Bryanovy a vyhráli skupinu

Radek Štěpánek s Leanderem Paesem vyhráli ve skupině na Turnaji mistrů i třetí utkání, ve kterém porazili Američany Boba a Mikea Bryanovy 6:4, 6:7, 10:7. Česko-indická dvojice vyhrála skupinu bez jediné porážky a do semifinále postupuje z prvního místa, kde ji čeká pár Bhupathi, Bopanna.

10.11.2012
Tomáš Berdych se loučí s Turnajem mistrů ve skupině

Tomáš Berdych nestačil v posledním utkání skupiny na světovou jedničku Novaka Djokovice, kterému podlehl 2:6, 6:7. Ve druhém setu nevyužil vedení 5:1 ve zkrácené hře a pro šestého hráče světa to tak znamená konec na Turnaji mistrů. Loňské semifinále si tak Tomáš nezopakuje. Již za týden ho ale v pražské O2 aréně čeká finále Davis Cupu.

09.11.2012
Setkání protkané vzpomínkami
V celé řadě společenských setkání v rámci finále Fed Cupu ČR – Srbsko patřila k nejzdařilejším slavnostní večeře, na kterou prezident ČTS Ivo Kaderka pozval, kromě představitelů ITF v čele s prezidentem Francesco Ricci Bittim, členy výkonného výboru ČTS a Rady ČTS a také bývalé čs. a české reprezentantky.
08.11.2012
Radek Štěpának s Paesem postoupili do semifinále Turnaje mistrů

Radek Štěpánek s Leanderem Paesem vyhráli na Turnaji mistrů i druhý zápas ve skupině a zajistili si tak jako první dvojice postup do semifinále. Na jejich raketách tentokrát skončil španělský pár Marcel Granollers, Mark López 7:5, 6:4, ani jim se nepodařilo vzít česko-indické dvojici set. Ve skupině je čeká ještě duo Bob a Mike Bryanovi.

08.11.2012
Berdych porazil Tsongu a má stále šanci postoupit

Tomáš Berdych sice prohrál na úvod s Britem Murrayem, stále má však reálnou šanci na postup do semifinále Turnaje mistrů. Ve druhém utkání totiž porazil Jo-Wilfrieda Tsongu 7:5, 3:6, 6:1. Jeho posledním soupeřem ve skupině ale bude světová jednička Novak Djokovic, který na turnaji ještě neprohrál. Berdych se s ním střetne v pátek 9.11.

07.11.2012
Videa z turnajů Futures v ČR (Rožnov, Opava, Jablonec)
Prohlédněte si záznam finále dvouhry a čtyřhry z turnaje ze série Futures v Rožnově pod Radhoštěm. Dále můžete sledovat i Live video z turnaje z Opavy (5.-11.11.2012) a Live video z turnaje z Jablonce (12.-18.11.2012).
07.11.2012
Radek Štěpánek zahájil Turnaj mistrů vítězstvím

Radek Štěpánek s Leanderem Paesem zahájili Turnaj mistrů vítězstvím. V prvním utkání skupiny A porazili pákistánsko-nizozemský pár Qureshi, Rojer 6:4, 7:5. Jejich dalšími soupeři budou bratři Bryanovi a Španělé Granollers, Lopez, kteří se také představí v Praze při finále Davis Cupu.

06.11.2012
Nominace na finále Davis Cupu 2012

Kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil oznámil nominaci na finále proti Španělsku, které se uskuteční 16.-18. listopadu v pražské O2 aréně. Do boje nastoupí stejný tým jako při semifinále v Argentině – Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a Ivo Minář. Španělé přijedou bez zraněného Nadala, i přesto však mají velmi kvalitní tým – Ferrer, Almagro, Granollers a Lopez.

06.11.2012
Tomáš Berdych úvodní zápas na Turnaji mistrů prohrál

Utkání Tomáše Berdycha s Andy Murrayem zahajovalo Turnaj mistrů v Londýně. Český tenista začal velmi dobře, olympijskému vítězi vzal set, nakonec ale domácímu hráči podlehl 6:3, 3:6, 4:6. Berdycha v základní skupině čeká ještě světová jednička Novak Djokovic a Francouz Jo-Wilfried Tsonga.

05.11.2012
České tenistky vyhrály Fed Cup 2012

České hráčky dokázaly senzačně obhájit loňské vítězství a vyhrály Fed Cup 2012. Ve finálovém duelu proti Srbsku získala rozhodující třetí bod Lucie Šafářová, která ve čtvrté dvouhře po skvělém výkonu smetla z kurtu srbskou dvojku Jelenu Jankovic 6:1 6:1. V prvním nedělním utkání podlehla Petra Kvitová Aně Ivanovic.

04.11.2012
České finálové derby v Rožnově vyhrál Roman Jebavý

První ze série tří ITF futures v České republice dnes skončil v Rožnově p. Radhoštěm. K vidění bylo ryze české finále, derby, ve kterém se střetli Roman Jebavý a Jan Šátral. Šťastnější byl nakonec první jmenovaný, který svého deblového parťáka porazil 6:2, 6:4 a zvýšil vzájemnou bilanci na 4:0.

04.11.2012
Barbora Štefková vyhrála ITF 3 v Malajsii

Česká juniorka Barbora Štefková (TK Agrofert Prostějov) zvítězila zcela suverénně na juniorském turnaji ITF kategorie 3 v Malajsii. Bára byla nasazená jednička a během pěti zápasů neprohrála ani jeden set. Ve finále přehrála Ya-Ting Chang (TPE) 6:2, 6:2.

04.11.2012
Česko se přiblížilo obhajobě titulu, ve finále Fed Cupu vede 2:0

Druhý bod pro Českou republiku získala ve druhé sobotní dvouhře Petra Kvitová. Česká jednička překonala zdravotní potíže, otočila nepříznivě se vyvíjející první sadu a porazila Jelenu Jankovic 6:4, 6:1. Napodobila tak Lucii Šafářovou.

03.11.2012
Finále Fed Cupu zahájí duel Šafářové s Ivanovic

Los finálového střetnutí České republiky proti Srbsku rozhodl, že jako první se v O2 aréně představí Lucie Šafářová proti Aně Ivanovic. Po nich potom změří síly česká jednička Petra Kvitová s Jelenou Jankovic. Sobotní program začne ve 13:30.

02.11.2012