Český tenisový svaz

Legendární Jan Kodeš slaví 80. narozeniny

01.03.2026

Jan Kodeš, jedna z největších osobností českého a československého tenisu, slaví kulaté osmdesáté narozeniny. Vítěz tří grandslamových turnajů a dlouholetý lídr daviscupového týmu se vryl do historie bílého sportu díky své bojovnosti, vytrvalosti i mimořádným úspěchům na světových kurtech. Při příležitosti jeho životního jubilea vydal deník Sport také speciální díl podcastu Centrkurt s názvem Legendy, na němž spolupracuje Český tenisový svaz.

Kodeš, jenž avizoval, že své kulatiny oslaví na Štvanici ve svém domovském klubu I. ČLTK Praha, byl vůbec prvním hostem edice Centrkurt Legendy, v níž s tenisovým novinářem deníku Sport Janem Jarochem zavzpomínal na svou bohatou a velmi úspěšnou kariéru.

„Poslouchá se to dobře, akorát žiju ve vzpomínkách,“ zhodnotil Kodeš, když slyšel výčet svých největších úspěchů. „Všechno už bylo a čas letí jako voda. Vzpomínky jsou krásné, ale jsou i smutné, když člověk chtěl něco dokázat a nevyšlo to,“ připomněl dvě porážky ve finále US Open.

Přestože v neděli slaví kulaté osmdesáté narozeniny, Jan Kodeš žije velmi aktivně. Jaké je tajemství jeho vitality? 

„Myslím, že to je hodně v psychice. Člověk se musí snažit být psychicky v pohodě. Druhá věc je, že je důležitý spánek. Aspoň minimálně osm hodin, někdy devět. Mám ale i štěstí, že mám kolem sebe manželku, dceru, další děti a vnoučata. Další věc je fyzická kondice, což je složitější. Snažil jsem se hrát, co nejdéle to šlo. Minulý rok jsem trochu přestal, protože jsem měl osteotomii levé nohy. Ale chodím každý týden plavat a snažím se hodně chodit, to je důležité,“ vyjmenovával.

První díl edice Centrkurt Legendy si můžete prohlédnout ZDE.

Mezi hlavní milníky pražského rodáka, jemuž se přezdívá „Champ“, patří tři grandslamové tituly. V letech 1970 a 1971 vyhrál antukové Roland Garros v Paříži, v roce 1973 si pak podmanil slavný Wimbledon. V letech 1971 a 1973 se navíc probojoval do finále US Open.

Někdejší pátý hráč světa během kariéry vybojoval celkem deset titulů ze dvouhry. Poprvé se radoval v roce 1969 v americkém Pittsburghu, kde se hrálo v hale na antuce. Poslední singlovou trofej získal v roce 1976 v Basileji. K tomu postoupil do dalších 21 finálových zápasů.

Celkem čtyřicetkrát si Kodeš zahrál na profesionálním okruhu také o deblovou trofej. Šestnáctkrát pak odcházel z kurtu jako vítěz. Mezi jeho spoluhráče, s nimiž se radoval z titulů, patřili například Vladimír Zedník, Ilie Nastase, Wojciech Fibak či Tomáš Šmíd.

Bohatá byla rovněž reprezentační kariéra Jana Kodeše. V Davis Cupu zaznamenal bilanci 60 vítězství a 34 porážek. V roce 1975 se s československým výběrem probojoval do finále proti Švédsku, za které exceloval Björn Borg. Tehdy se ze zisku slavné salátové mísy radovat nemohl, Československo prohrálo ve Stockholmu 2:3.

V roce 1980 byl Kodeš součástí výběru kapitána Antonína Bolardta a triumfu v týmové soutěži se konečně dočkal. Československo tehdy v Praze porazilo Itálii 4:1.

Člen Mezinárodní tenisové síně slávy, do které byl uveden v roce 1990, zůstal u svého milovaného sportu i po skončení aktivní kariéry. Mezi roky 1982 a 1987 byl nehrajícím kapitánem československého daviscupového týmu a v letech 1994 až 1998 zastával funkci prezidenta Českého tenisového svazu. 

V současnosti Kodeš zasedá v nominační komisi Mezinárodní tenisové síně slávy a je členem wimbledonského All England Clubu. Grandslamové turnaje nadále často osobně navštěvuje a nevynechává ani domácí akce. V únoru byl přítomen v jihlavské Horácké aréně během kvalifikačního utkání Davisova poháru, v němž český tým porazil Švédsko.

K osmdesátým narozeninám Jana Kodeše přejeme hodně štěstí, radosti a hlavně pevné zdraví.

Getty Images / Manuel Queimadelos

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Jan Mertl vyhrál turnaj série Futures v Turecku

Jan Mertl (1982, ATP 204) vyhrál mezinárodní turnaj mužů $10,000 v turecké Antalyi. Ve finále porazil Belgičana Mertense (1987, ATP 255) 7:6, 4:6, 6:4. Čtyřhru vyhráli Roman Jebavý a Jan Šátral.

23.03.2014
Jan Hernych vyhrál turnaj Futures v Řecku

Jan Hernych (1979, ATP 237) vyhrál mezinárodní turnaj Future mužů $10,000 v řeckém Heraklionu. Ve finále porazil Švýcara Martiho (1988, ATP 289) 7:5, 6:3. Do čtvrtfinále došel Robin Staněk (1995, ATP 910) a společně s Hernychem skončili ve finále čtyřhry.

23.03.2014
Denisa Allertová se vrátila na mezinárodní turnaje titulem v Turecku

Denisa Allertová (1993, WTA 368) se po 7 měsících vrátila na mezinárodní turnaje a návrat to byl úspěšný. Na turnaji žen $10,000 v Turecku získala titul, když v českém finále porazila Barboru Krejčíkovou (1995, WTA 339) 6:3, 6:2.

23.03.2014
Miami: Šafářová po třech hodinách podlehla Sharapovové

Lucie Šafářová (1987, WTA 27) ve třetím kole turnaje WTA v Miami podlehla po tříhodinové bitvě Márii Sharapovové (1987, WTA 7) 4:6, 7:6(7), 2:6. Mezi posledních 16 hráček postoupila Petra Kvitová po výhře nad Chorvatkou Vekič 6:3, 6:4.

23.03.2014
Miami: Kvitová i Berdych postupují, Šafářová vyzve Sharapovou

Petra Kvitová je v Miami v osmifinále. Česká jednička ve třetím kole porazila Chorvatku Donnu Vekic 6:3 6:4 a její další soupeřkou bude Ana Ivanovic. Tomáš Berdych si ve druhém kole poradil se Stephanem Robertem 7:6(5) 6:1. Lucie Šafářová bojuje o postup do osmifinále s Marií Sharapovou.

23.03.2014
Sabina Drábková vyhrála mezinárodní turnaj do 14-ti let v Německu

Sabina Drábková (2000, TK AGROFERT Prostějov) vyhrála mezinárodní turnaj do 14-ti let v německém Isernhagenu. V čekém finále porazila Dagmar Zdrůbeckou (2000, I.ČLTK Praha) 6:1, 6:2. Drábková vyhrála i čtyřhru společně s Polkou Zakordoniec. Výsledky.

22.03.2014
Miami: Záhlavová-Strýcová porazila Vinci, Štěpánek i Veselý končí ve 2. kole

Druhé kolo v Miami nepřešli Radek Štěpánek a Jiří Veselý. Štěpánek skončil na raketě Itala Seppiho 6:7(8) 6:4 4:6 a Veselý se s turnajem loučí po prohře s Felicianem Lopezem 2:6 6:7(3). Dařilo se Barboře Záhlavové-Strýcové, která zdolala turnajovou čtrnáctku Vinci z Itálie 6:4 2:6 7:5 a ve třetím kole vyzve Elinu Svitolinu z Ukrajiny.

21.03.2014
Miami: Kvitová i Šafářová zvládly druhé kolo, Zakopalová končí

Petra Kvitová i Lucie Šafářová prošly v Miami úspěšně do třetího kola. Petra si poradila s Argentinkou Ormaecheou 6:3 6:4 a Lucka vyřadila Vaniu King po setech 6:3 7:6(2). Ve druhém kole se s turnajem loučí Klára Zakopalová, které nevyšly dva tie-breaky s Caroline Garciou z Francie 6:7(3) 6:7(3).

21.03.2014
Miami: Postupují Veselý, Štěpánek, Záhlavová-Strýcová, končí Plíšková

Do druhého kola turnaje mužů i žen v Miami postoupili Jiří Veselý, Radek Štěpánek a Bára Záhlavová-Strýcová. V prvním kole končí Karolína Plíšková, která nestačila na Číňanku Peng 5:7, 0:6. Do druhého kola jsou předsazeni Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Klára Zakopalová a Tomáš Berdych.

19.03.2014
Pavel Motl vyhrál turnaj ITF 4 v Trnavě

Pavel Motl (1997, ITF 638) vyhrál mezinárodní turnaj ITF Grade 4 hráčů do 18-ti let v Trnavě. Ve finále porazil Slováka Samuela Hodora (1996, ITF 178) 6:3, 6:4. V kategorii dívek do semifinále došly Barbora Miklová (1998, ITF 250) a Gabriela Knutson (1997, ITF 314). Výsledky.

19.03.2014
Iveta Melzerová prohrála i v Miami v prvním kole

Návrat na okruh WTA se Ivetě Melzer nedaří. I na třetí pokus prohrála Češka v prvním kole, tentokrát v Miami nestačila na Rusku Alisu Kleybanovou 6:7(3) 1:6, a na své první vítězství po návratu čeká. Iveta startuje v Miami i ve čtyřhře po boku Janette Husárové ze Slovenska.

19.03.2014
Tomáš Jiroušek došel do finále na turnaji TE 2 v Košicích

Tomáš Jiroušek (2000, TK AGROFERT Prostějov) došel do finále mezinárodního turnaje chlapců Tennis Europe do 14-ti let v Košicích. Nejvýše nasazený Jiroušek ve finále nestačil na dvojku nasazenou – Poláka Daniela Michalskiho 4:6, 0:6. Výsledky.

18.03.2014
Turnaj A dorostu v Příbrami a Přerově vyhráli Vondrášek a Muchová

Turnaj ČTS třídy A v Příbrami na koberci vyhrál Jaroslav Vondrášek (1996, I.ČLTK Praha), který ve finále porazil Víta Kopřivu (1997, TK PRECHEZA Přerov o.s.) 6:1, 6:1. Čtyřhru vyhráli Kopřiva s Vejvarou. Dívky hrály v Přerově a vítězkou se stala Karolína Muchová (1996, TK PRIS Frýdek-Místek), která ve finále porazila Marii Mayerovou (1996, TK PRECHEZA Přerov o.s.) 6:4, 6:1. Čtyřhru vyhrály Haldinová s Kudelovou. Výsledky: chlapci, dívky.

18.03.2014
Lukáš Rosol vyhrál Challenger v Irvingu

Davispucový reprezentant Lukáš Rosol se stal vítězem ATP Challengeru $125,000 v Irvingu v Texasu. Ve finále porazil český tenista Steva Johnsona (119. ATP) hladce ve dvou setech 6:0 6:3 a slaví první titul od loňského dubna.

17.03.2014
Jan Hernych ve finále turnaje Futures $10,000 v Řecku

Do finále dvouhry se na podniku ITF Futures v řeckém Heraklionu probojoval Jan Hernych (240. ATP). Turnajová jednička ve finále nestačil na Slováka Jozefa Kovalíka (365. ATP) 3:6 6:7(6). Výsledky.

16.03.2014
Adam Pavlásek vyhrál turnaj Future v Itálii

Adam Pavlásek (1994, ATP 394) vyhrál turnaj série Futures v italském Santa Margherita Di Pula, který byl dotován $10,000. Ve finále porazil Belgičana De Greefa (1992, ATP 372) 6:3, 6:3. Vítězstvím získal Pavlásek 18 bodů do žebříčku ATP a měl by se posunout o 40 příček nahoru žebříčkem ATP zhruba na pozici 354.

15.03.2014
ČTS zveřejnil letní termínovou listinu 2014
Český tenisový svaz zveřejnil letní termínovou listinu 2014 pro věkové kategorie: muži, ženy, dorostenci, dorostenky, starší žáci, starší žákyně, mladší žáci, mladší žákyně, babytenis, minitenis.
14.03.2014
Lucie Hradecká je v Indian Wells v semifinále čtyřhry

Poslední českou zástupkyní v Indian Wells je Lucie Hradecká, která po boku Jie Zheng postoupila do semifinále čtyřhry. Česko-čínský pár ve čtvrtfinále vyřadil čtvrtou nasazenou dvojici Peschke, Srebotnik 7:5 5:7 10:3. Radek Štěpánek s Leanderem Paesem skončili ve čtvrtfinále na raketách švýcarského dua Federer, Wawrinka.

13.03.2014
Kvitová si čtvrtfinále v Indian Wells nezahraje, prohrála s Cibulkovou

Československý duel zvládla lépe Slovenka Dominika Cibulková. Finalistka Australian Open porazila českou jedničku ve dvou setech 6:3 6:2 a postoupila do čtvrtfinále. Petra Kvitová tak neobhájí loňský postup mezi osm nejlepších. Ve hře zůstávají deblisté Paes/Štěpánek, Hradecká/Zheng, Date/Záhlavová-Strýcová a Peschke/Srebotnik, které čeká čtvrtfinále.

12.03.2014
Kvitová je v Indian Wells v osmifinále, favorité končí

Poslední českou zástupkyní ve dvouhře v Indian Wells je Petra Kvitová. Turnajová osmička ve třetím kole porazila Rusku Svetlanu Kuznetsovovou 6:3 2:6 6:0 a v dalším kole narazí na Dominiku Cibulkovou. S turnajem se překvapivě loučí oba obhájci titulu, Nadal podlehl Alexandru Dolgopolovovi 3:6 6:3 6:7 a Sharapova nestačila na Camilu Giorgi z Itálie 3:6 6:4 5:7.

11.03.2014