Český tenisový svaz

Krejčíková je wimbledonskou šampionkou ve dvouhře!

13.07.2024

Barbora Krejčíková slaví svůj druhý grandslamový titul v kariéře! V sobotním finále Wimbledonu dokázala ve třech setech porazit Jasmine Paoliniovou (6:2, 2:6, 6:4) a na centrálním kurtu v londýnském All England Clubu navázala na svůj triumf z Roland Garros 2021! Program na největším dvorci uzavře finále ženského deblu. Kateřina Siniaková a Taylor Townsendová narazí na Gabrielu Dabrowskou a Erin Routliffeovou. Fin Heliovaara a Brit Patten vyhráli mužskou čtyřhru.

Šampionka Roland Garros a nyní šampionka Wimbledonu! Barbora Krejčíková, byť se její sezona, která byla protkána zraněním a dlouhou nemocí, nevyvíjela zcela podle představ, dosáhla v sobotu v Londýně na další obrovský milník své kariéry.

Po skalpech Veroniky Kuděrmetovové, Danielle Collinsové, Jeleny Ostapenkové či Jeleny Rybakinové dokázala zastavit i rozjetou italskou tenistku Jasmine Paoliniovou, která ani své druhé grandslamové finále v řadě nepřetavila v zisk trofeje. Krejčíková za necelé dvě hodiny zvítězila 6:2, 2:6, 6:4 a spolu s ženskou čtyřhrou a smíšenou čtyřhrou ukořistila do své sbírky už dvanáctý grandslamový titul. S ohledem na věhlas Wimbledonu dost možná ten nejcennější titul.

První set finálového utkání se přeměnil v nezastavitelnou jízdu české tenistky. Na servisu ztratila jen čtyři fiftýny, dvakrát se prosadila na returnu a zásluhou brejků z prvního a pátého gemu zvítězila za 36 minut 6:2.

Ve druhém setu se ovšem role obrátily. Byť byl průběh dějství vyrovnanější a obě hráčky si vypracovaly několik brejkbolů, tak na returnu řádila pouze Paoliniová. Italka prorazila servis Krejčíkové ve druhém a osmém gemu, čímž oplatila své soupeřce porážku z první sady úplně stejnou mincí. Muselo se tak jít do rozhodujícího dějství.

Do třetího setu vstoupily obě hráčky s výborným podáním. V sedmé hře si však Paoliniová začala situaci komplikovat a nabídla Krejčíkové první brejkboly. Druhý z nich, přes shodu, pak soupeřce doslova odevzdala dvojchybou.

Krejčíková brejk potvrdila a dostala se do vedení 5:3. Paoliniová pak ještě bojovala, podržela podání a v desáté hře si vypracovala první brejkbol v rozhodující sadě. Nedokázala ho využít a česká tenistka se následně prokousala k mečbolu. Také ale neuspěla a boj o desátý gem se nakonec protáhl ještě o jeden brejkbol a dva mečboly, než Krejčíková zápas ukončila.

„Je to pro mě určitě nejlepší den života. Je náročné vysvětlit, co cítím,“ radovala se Krejčíková po sobotním prvenství. „Jen jsem si říkala, ať jsem odvážná. Byl to velmi těžký zápas a skvělé finále. Moc jsem si to užila a jsem velmi šťastná, že tady stojím a můžu si užívat tento moment. Stále nemůžu uvěřit tomu, že jsem vyhrála Wimbledon,“ zářila na všechny strany.

„Báro, chci ti moc pogratulovat, hrála jsi opravdu neuvěřitelně, předvádíš vážně krásný tenis,“ ocenila její výkon Paoliniová. „Poslední dva měsíce jsou naprosto bláznivé. Chtěla bych poděkovat celému týmu, rodině. Věřili mi, vždy podporovali. Bez nich bych tady nemohla stát,“ uzavřela dojatě Italka, která se posune na páté místo světového žebříčku.

To Barboru Krejčíkovou čeká významný skok rankingem. Vrátí se do elitní světové desítky, z 32. místa si polepší na 10. příčku.

Siniaková zaútočí na druhý titul v sezoně
Zatímco na Roland Garros vybojovala Kateřina Siniaková grandslamový titul po boku Američanky Coco Gauffové, ve Wimbledonu startuje spolu s jinou Američankou Taylor Townsendovou. A souhra česko-amerického páru je fantastická.

Siniaková s Townsendovou dokázaly v semifinále porazit největší favoritky na zisk titulu Su-wej Sie a Elise Mertensovou, díky čemuž si mohou v sobotu zahrát na centrálním dvorci o turnajový primát.

V cestě jim budou stát Kanaďanka Gabriela Dabrowská a Novozélanďanka Erin Routliffeová, tedy světová čtyřka a trojka. Tato dvojice vyhrála grandslamový titul na loni na US Open a patří mezi absolutní deblovou špičku.

Heliovaara s Pattenem slaví deblový triumf
Finále mužské čtyřhry nabídlo velké drama. Na centrálním kurtu se o titul bojovalo takřka tři hodiny, po kterých zvedli ruce nad hlavu ve vítězném gestu Harri Heliovaara a Henry Patten. Těm se povedlo ve třech tiebreacích udolat Maxe Purcella s Jordanem Thompsonem 6:7(7), 7:6(8), 7:6(9), když odvrátili tři mečboly.

Oba páry se prezentovaly fantastickým servisem a utkání nenabídlo ani jeden brejk. Australané Purcell s Thompsonem, kteří zasypali své soky patnácti esy, si dokázali na returnu vypracovat tři brejkboly, ale žádný nevyužili. Heliovaara s Pattenem se v utkání nepropracovali ani k jednomu brejkbolu, přesto zvítězili.

Valdmannová na favoritku nestačila
Semifinále se stalo konečnou v cestě Venduly Valdmannové na letošním juniorském Wimbledonu. Nad její síly byla favorizovaná Slovenka Renáta Jamrichová, se kterou česká tenistka prohrála za hodinu hry po setech 0:6, 2:6.

Navzdory poměrně vysoké porážce však může být šestnáctiletá Češka s celkovým průběhem travnatého grandslamu velmi spokojená. Vůbec poprvé došla až mezi nejlepší čtyřku, což je velký úspěch.

Vybrané zápasy 13. hracího dne Wimbledonu

Finále dvouhry žen
BARBORA KREJČÍKOVÁ (32.) – Jasmine Paoliniová (ITA, 7.) 6:2, 2:6, 6:4

Finále čtyřhry žen
21:00 SINIAKOVÁ, Townsendová (USA) – Dabrowská (CAN), Routliffeová (NZL)

Finále čtyřhry mužů
Purcell, Thompson (oba AUS) – Heliovaara (FIN), Patten (GBR) 7:6(7), 6:7(8), 6:7(9)

Semifinále dvouhry juniorek
Renáta Jamrichová (SVK) – VENDULA VALDMANNOVÁ 6:0, 6:2

Semifinále čtyřhry juniorů
KLIMAS, KUMSTÁT – Exsted, Woestendick (oba USA) 6:4, 7:5

Semifinále čtyřhry juniorek
Stojsavljevicová, Xuová (obě GBR) – PAŠTIKOVÁ, Stuseková (GER) 6:4, 6:1

Turnaj do 14 let
Semifinále dvouhry
JANA KOVAČKOVÁ – Megan Knightová (GBR) 2:6, 6:3, 10:8

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Krejčíková vyhrála silně obsazený juniorský turnaj v Offenbachu

Patnáctá hráčka juniorského žebříčku ITF Barbora Krejčíková (1995, TK Agrofert Prostějov) vyhrála juniorský turnaj v německém Offenbachu (Grade 1). Do čtvrtfinále se také probojovala mladinká Marie Bouzková (1998, TK Sparta Praha).

16.06.2013
Kolodziejová vyhrála turnaj ITF Grade 4 v Polsku

Miriam Kolodziejová (1997, I.ČLTK Praha) vyhrála turnaj ITF Grade 4 v polském Bytomu, kde v českém finále porazila Petru Melounovou (1997, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 2:6, 6:4. Už semifinále mělo ryze české zastoupení, ale Marie Mayerová nestačila na pozdější vítězku Kolodziejovou a Barbora Miklová prohrála s Melounovou.

16.06.2013
Challenger Praha: Nedovyesov je vítězem Prague Open 2013

Ukrajinský tenista Oleksandr Nedovyesov (ATP 160) vyhrál pražský challenger dotovaný $50,000, když ve finále porazil přemožitele Iva Mináře Javiera Martiho (ATP 219) 6:0 6:1. Čtyřhru vyhrála dvojice Lee/Peng.

16.06.2013
Květa Peschke skončila v Norimberku ve finále čtyřhry

Deblistka Květa Peschke s Annou-Lenou Grönefeld (GER) titul v Norimberku nezískaly. Česko-německá dvojice ve finále prohrála s párem Olaru, Solovyeva 6:2 6:7(3) 9:11, když nevyužila tři mečboly.

15.06.2013
ITF 1 Offenbach: Bára Krejčíková si zahraje o titul

Ani Domenica Gonzalez (ECU) nedokázala vzít Báře Krejčíkové v semifinále turnaje ITF 1 v Offenbachu set. Česká juniorka a nasazená dvojka si tak zahraje o titul s Irynou Shymanovich (BLR). Ve finále čtyřhry skončila Simona Heinová po boku Anastasiye Komardiny (RUS).

15.06.2013
Challenger Praha: Minář si finále nezahraje

Ivo Minář si své druhé finále štvanického challengeru nezahraje. V semifinále Prague Open 2013 prohrál se Španělem Martím 0:6, 4:6. Účastí v semifinále získal Minář 29 bodů do žebříčku ATP a měl by se posunout zhruba o 70 míst žebříčkem nahoru.

15.06.2013
ITF 1 Offenbach: Bára Krejčíková si zahraje semifinále

Druhá nasazená Barbora Krejčíková nezaváhala ani ve čtvrtfinále, kde vyřadila Katharinu Hobgarski 6:1 6:4 a postoupila na turnaji ITF 1 do semifinále. S turnajem se naopak loučí druhá Češka Marie Bouzková, která nestačila na Ilze Hattingh 3:6 5:7.

14.06.2013
Challenger Praha: Ivo Minář je v semifinále
Ivo Minář (1984) porazil ve čtvrtfinále pražského challengeru mužů Rajušana Haider-Maurera 6:4, 3:6, 6:3 a v semifinále ho čeká Španěl Marti (1992), který ve třech setech zdolal Kazacha Golubeva 4:6, 6:1, 6:4.
14.06.2013
Berdych končí na raketě Cilice, Šafářová si finále v Norimberku nezahraje

Semifinále si Tomáš Berdych na londýnské trávě nezahraje. Ve čtvrtfinále totiž podlehl obhájci titulu Marinu Cilicovi (CRO) 5:7 6:7(4). V Norimberku skončila také Lucie Šafářová, která v semifinále nestačila na Rumunku Simonu Halep 3:6 6:0 2:6.

14.06.2013
Krejčíková i Bouzková jsou na ITF 1 v Offenbachu ve čtvrtfinále

Dvě české juniorky úspěšně postupují na turnaji ITF 1 v německém Offenbachu. Krejčíková (15. ITF) je nasazená dvojka turnaje, Bouzková (38. ITF) číslo devět. O postup mezi osm nejlepších porazila Krejčíková Lillu Barzo (HUN) 6:1 6:1 a Bouzková zdolala Alejandru Cisneros (MEX) 6:2 6:7(4) 6:1.

13.06.2013
Lucie Šafářová je v Norimberku v semifinále, Berdych postupuje v Londýně

Lucie Šafářová zdolala Polonu Hercog 7:6(5) 3:6 6:4 a postoupila v Norimberku do semifinále, kde se utká se Simonou Halep (ROU). V Londýně se dařilo Tomáši Berdychovi, který porazil Zemlju 6:3 6:4 a zahraje si čtvrtfinále proti Cilicovi.

13.06.2013
Challenger Praha: Ivo Minář postoupil do čtvrtfinále

Ivo Minář (426. ATP) zvládl druhé kolo, když přehrál Daniela Tara (JPN) 6:3 6:2 a postoupil mezi osm nejlepších. O postup do semifinále se jediný Čech v soutěži utká s jedničkou turnaje Andreasem Haider-Maurerem (AUT, 105. ATP), se kterým má bilanci 1:0.

13.06.2013
Lucie Šafářová v Norimberku postupuje, ostatní Češky končí

Lucie Šafářová zvládla v Norimberku i druhé kolo. Česká hráčka porazila Španělku Torro-Flor 6:4 6:2 a ve čtvrtfinále ji čeká vítězka duelu Hercog – Cohen. Hercog v úvodním kole vyřadila Zakopalovou a Cohen si poradila s Martincovou.

12.06.2013
Tomáš Berdych porazil De Bakkera a je v osmifinále v Queensu

Tomáši Berdychovi se na trávě zatím daří. Ve druhém kole turnaje v Londýně porazil druhý nasazený hráč Thiema De Bakkera 6:1 6:4 a postoupil do osmifinále. Tam ho vyzve Grega Zemlja (SLO). V turnaji končí Lukáš Rosol, který ve druhém kole nestačil na Beckera 6:7(2) 5:7.

12.06.2013
Challenger Praha: Čtyři Češi končí v prvním kole

Jediným Čechem, který prošel do druhého kola, zůstal Ivo Minář. Ve středečním programu nastoupili čtyři domácí hráči, ani jeden však dále nepostoupil. Jan Šátral prohrál s Ribou (ESP) 5:7 2:6, Dominika Süče vystřílel z kurtu Westerhof (NED) 1:6 2:6 a Dušan Lojda nestačil na Martiho (ESP) 2:6 4:6.

12.06.2013
Challenger Praha: Ivo Minář porazil Koroleva

První den hlavní soutěže Prague Open 2013 zasáhli do bojů z Čechů Mertl, Staněk a Ivo Minář. Do druhého kola postoupil pouze Ivo Minář, který porazil Kazacha Koroleva 6:2, 3:6, 6:3. Junior Staněk nestačil na zkušeného Itala Di Maura 3:6, 3:6. Jan Mertl prohrál ze 3 mečbolů s Ukrajincem Nedovyesovem 7:5, 4:6, 5:7.

11.06.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Jiří Veselý na hranici první stovky

Jiří Veselý došel do finále prostějovského challengeru, což ho posunulo o dalších 21 cenných míst těsně za hranici první stovky žebříčku ATP, Jirka se od pondělí 10. června nachází na 106. místě. O 6 míst si polepšil také jeho finálový přemožitel Radek Štěpánek (46. ATP). Petra Kvitová klesla na 8. pozici.

10.06.2013
Tereza Malíková vyhrála desítku v Sarajevu

Tereza Malíková (1991, TK Agrofert Prostějov) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný částkou 10,000 USD, když ve finále porazila Martinu Kubičíkovou (1991, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 7:5 a získala 12 bodů do žebříčku WTA.

09.06.2013
TE 3 do 16-ti let v Hrádku n. Nisou vyhrála Martina Kudelová

Mezinárodní turnaj šestnáctiletých v Hrádku nad Nisou má domácí vítězku, kterou se stala Martina Kudelová (1999, TK SK Zlín). Druhá nasazená hráčka v semifinále porazila Karolínu Beránkovou (2000, TK Olymp Praha) 6:2 6:2 a ve finále ji nezastavila ani Ruska Abidullina, kterou Kudelová porazila 7:5 6:2. Mezi chlapci se dařilo Antonínu Bolardtovi, který skončil až ve finále, kde po velkém boji prohrál s Němcem Kirchhoffem 7:5 6:7(6) 5:7. Čtyřhru vyhrála dvojice Duda, Vicenda.

08.06.2013
Karolína Plíšková titul v Nottinghamu nezískala

Ve finále na travnatém turnaji v Nottinghamu ($75,000) se Karolína Plíšková (73. WTA) střetla s Petrou Martic (CRO, 108. WTA), která českou hráčku přehrála ve dvou setech 6:3 6:3.

08.06.2013