Český tenisový svaz

Klíčový titul v náročném období. Kopřiva zamezil žebříčkovému propadu

15.09.2024

Vít Kopřiva vyhrál na challengeru v polském Štětíně i pátý zápas a po loňském postupu do finále se tentokrát stal šampionem! V nedělním utkání si poradil s Italem Andreou Pellegrinem, kterého porazil za hodinu a padesát minut po setech 7:5, 6:2. Český tenista vybojoval v pořadí svůj čtvrtý titul na okruhu ATP Challenger Tour.

Sedmadvacetiletý Kopřiva věděl, že jej po US Open čeká hodně těžká práce. V minulé sezoně během několika zářijových týdnů zářil, když vyhrál challenger v Tullnu, ve Štětíně byl ve finále a Bad Waltersdorfu prošel do semifinále. Kopřiva tak věděl, že ho čeká náročné období a hodně těžká obhajoba velké spousty bodů.

Nezačal přitom vůbec dobře. V Tullnu prohrál hned v prvním kole a rankingem se propadl ze 118. místa na 143. pozici. Neobhájit sto bodů jej přišlo hodně draho.

Další složitou obhajobu přitom měl absolvovat hned další týden ve Štětíně. Loni na tomto challengeru prošel až do finále, v němž prohrál s Federicem Coriou. Tentokrát ale pátý nasazený přemožitele nenašel a dokonce velký polský turnaj vyhrál!

„Dnešní finále bylo strašně těžké. Podmínky byly hodně náročné, bylo větrno. Oba jsme s tím bojovali, jak jsme mohli a bylo to nahoru dolů,“ hodnotil Kopřiva. „Naštěstí jsem vyhrál první set, který mi pomohl dostat se nahoru na začátku druhého setu.“

„Z mého pohledu super finále a po loňsku, kdy jsem tu finále prohrál, tak jsem rád. Je to pro mě takové zadostiučinění, že jsem tu vyhrál a zopakoval jsem ten týden ještě lepší oproti minulému roku. Celý týden jsem si moc užil,“ dodal.

Do turnaje nevstoupil ideálně, zápas proti Američanovi Nicolasovi Morenovi musel otáčet. Povedlo se mu to a v osmifinále povolil jen tři gemy Sebastianovi Fanselowovi. Následovaly další dva velmi těžké zápasy, ve kterých porazil Alexeje Vatutina (6:4, 1:6, 6:4) a především v odvetě za loňské finále Federica Coriu (5:7, 7:5, 7:6).

Po více než tříhodinové bitvě s Argentincem se Kopřiva mohl radovat z postupu do finále, v němž číhal nenasazený Ital Andrea Pellegrino, se kterým český tenista doposud dvakrát prohrál. V neděli to však byl Kopřivův den.

V prvním setu Kopřiva dvakrát přišel o výhodu brejku, pak ovšem opět udeřil v jedenáctém gemu a úvodní dějství dopodával. Tím se utkání zlomilo. Pellegrino si na začátku druhé sady podržel podání, načež Kopřiva získal pět her v řadě. Až za stavu 5:1 povolil Italovi udržet ještě jednou servis a zápas posléze v osmé hře zakončil.

Kopřiva triumfem ve Štětíně zamezil významnému propadu světovým žebříčkem, který mu hrozil. Naopak se díky zisku čtvrté trofeje opět posune směrem nahoru a bude mu v pondělním vydání náležet umístění okolo 132. místa.

Náročné období však pro Kopřivu stále nekončí. Příští týden má obhajovat loňské semifinále v rakouském Bad Waltersdorfu. V úvodním kole ho čeká domácí Sandro Kopp.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Tři Češky jsou ve čtvrtfinále v Antverpách, Plíšková vyzve Šafářovou

Tři české hráčky postoupily mezi osm nejlepších na turnaji WTA v Antverpách. Jedna z nich má jisté místo v semifinále, odehraje se totiž český souboj mezi Karolínou Plíškovou a Lucií Šafářovou. Barbora Záhlavová-Strýcová vyzve Nemku Barthel.

13.02.2015
Tomáš Berdych postupuje za obhajobou v Rotterdamu, je ve čtvrtfinále

Cesta za obhajobou titulu v Rotterdamu se zatím Tomáši Berdychovi daří. Český hráč ve druhém kole porazil Itala Andrease Seppiho 6:0 3:6 6:3 a jeho dalším soupeřem bude Gael Monfils z Francie.

13.02.2015
Záhlavová-Strýcová je v Antverpách ve druhém kole, Berdych v Rotterdamu také

Do druhého kola postoupila na turnaji v Antverpách Barbora Záhlavová-Strýcová, která porazila domácí Yaninu Wickmayer 6:2 6:2. V dalším kole ji čeká Alize Cornet. V prvním kole skončila Klára Koukalová, a to na raketě Italky Schiavone 3:6 1:6. V Rotterdamu zvládl úvodní zápas Tomáš Berdych, když vyřadil Němce Kamkeho 6:1 7:5 a míří za obhajobou loňského titulu.

11.02.2015
Laura Benešová vyhrála halové MČR starších žákyň v Plzni

Laura Benešová (2001, TK Sparta Praha) vyhrála halové mistrovství ČR jednotlivců v kategorii starších žákyň pro rok 2015, když ve finále porazila nejvýše nasazenou Ivanu Šebestovou (2001, TK ARBREX-OSTRAVA) 6:2, 6:0. Čtyřhru vyhrály Šebestová s Wojcikovou, které ve finále porazily Benešovou a Vašíčkovou 6:2, 6:3. Výsledky.

10.02.2015
Halové MČR starších žáků v Prostějově vyhrál Lehečka

Halové mistrovství ČR jednotlivců v kategorii starších žáků vyhrál nejvýše nasazený Jiří Lehečka (2001, TK AGROFERT Prostějov), který ve finále porazil Oskara Olivera Stuchlíka (2001, TK Sparta Praha) 6:3, 6:1. Čtyřhru vyhrál Beran s Lehečkou, kteří ve finále porazili Vaculíka s Vondrákem 6:3, 6:2. Výsledky.

10.02.2015
Halové MČR mladších žáků v Jablonci vyhrál Jurajda

Adam Jurajda (2003, TK AGROFERT Prostějov) vyhrál halové mistrovství ČR jednotlivců v kategorii mladších žáků v Jablonci nad Nisou. Ve finále porazil Daniela Siniakova (2003, TK Sparta Praha) 6:1, 6:2. Čtyřhru vyhráli oba finalisté dvouhry Jurajda se Siniakovem, když ve finále porazili Kračkmana s Mališem 7:5, 6:1. Výsledky.

10.02.2015
Rosol končí v Rotterdamu v prvním kole, Veselý v Sao Paulu také

Hned v úvodním kole končí pro Lukáše Rosola turnaj ATP v RotterdamU. Český tenista prohrál za necelou hodinu s Italem Simonem Bolellim hladce 3:6 1:6. Nedařilo se ani Jiřímu Veselému, který v Sao Paulu neprošel první kolo přes Pabla Cuevase 4:6, 6:3, 5:7.

10.02.2015
OPTIM TOUR 2015: Hladké vítězství Terezy Jankovské na Miltenu

Letošní Milten cup žen byl poznamenán neúčastí některých děvčat, která dala přednost ITF v Trnavě. Bohužel najít vhodný termín, je čím dál tím složitější. Mohlo se hrát klidně o týden později, ale v době, kdy se tvoří termínové listiny českých turnajů (a proč tak brzy?), nikdo netušil, jak bude vypadat kalendář turnajů mezinárodních.

09.02.2015
Winter Cup 14&U: Chlapci i dívky postupují z kvalifikace

Oba české týmy čtrnáctiletých postoupily z kvalifikačních skupin do finále. Kluci ve složení J. Forejtek, L. Jiroušek a A. Paulson i trio dívek V. Nikolovová, A. Sisková a T. Najmanová neprohráli ani jedno utkání a postupují z prvních míst. Finálové skupiny se budou hrát 20.-22.2. v Corregiu (ITA, chlapci) a v Rakovníku (dívky). Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

09.02.2015
Winter Cup 16&U: Češi vyhráli kvalifikaci, dívky nepostoupily

Kvalifikací na Winter Cup 2015 do 16-ti let prošli pouze čeští junioři. Tým ve složení P. Rikl, T. Jiroušek a D. Velek vyhráli tři utkání a postupují do finále z prvního místa. Dívky ve složení L. Kaňková, M. Pantůčková a A. Slováková prohrály ve druhém kole s Francií a obsadily konečné třetí nepostupové místo v kvalifikaci. Finále se koná 20.-22.2. ve francouzském Ronchinu. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

09.02.2015
Fed Cup: Karolína Plíšková přidala v Kanadě třetí postupový bod

České tenistky jsou v semifinále Fed Cupu 2015. Svým druhým bodem, který v Kanadě získala, zařídila Karolína Plíšková postup již po první nedělní dvouhře. Česká jednička porazila Gabrielu Dabrowski 6:4 6:2. V semifinále přivítají naše hráčky celek Francie.

08.02.2015
Kristýna Plíšková vyhrála turnaj v Glasgow

Kristýna Plíšková (1992, WTA 142), svěřenkyně trenéra Ivo Mináře, vyhrála turnaj žen ITF $25,000 v anglickém Glasgow. Ve finále porazila Rumunku Anu Bogdan (1992, WTA 199) 6:2, 6:2. Výsledky.

08.02.2015
Tereza Martincová došla do finále turnaje $25,000 v Grenoblu

O titul na turnaji s dotací $25,000 si ve francouzském Grenoblu zahrála Tereza Martincová (1994, WTA 258). Česká hráčka ve čtvrtfinále zdolala Belgičanku Liebens 6:2 5:7 7:6(4), v semifinále přešla přes Němku Korpatsch a ve finále podlehla Polce Magdě Linette 6:7(2) 6:4 1:6. Výsledky.

08.02.2015
Halové šampionáty v kategorii st. žactva v Prostějově a Plzni

V Prostějově se pro boj o titul halového Mistra ČR sešli starší žáci, v Plzni bojují dívky. Turnajovými jedničkami šampionátů jsou domácí Jiří Lehečka (2001, TK AGROFERT Prostějov) a ostravská Ivana Šebestová (2001, TK ARBREX-OSTRAVA). Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

08.02.2015
Halové MČR mladších žáků v Jablonci n. Nisou

V Jablonci nad Nisou se ve dnech 7.-10.2.2015 koná Halové mistrovství ČR v kategorii mladších žáků. Mladší žákyně odehrály svůj šampionát o dva týdny dříve. Nasazenou jedničkou je Adam Jurajda (2003, TK AGROFERT Prostějov), dvojkou potom Daniel Siniakov (2003, TK Sparta Praha). Výsledky.

08.02.2015
Fed Cup: Češky vedou po prvním dni nad Kanadou 2:0

Obě české hráčky, které během prvního hracího dne nastoupily ke dvouhrám proti Kanadě, přinesly bod. Karolína Plíšková si nejdříve poradila s Francoise Abandou 6:2 6:4 a Tereza Smitková potom smetla z kurtu Gabrielu Dabrowski 6:1 6:2. Obhájkyně fedcupového titulu tak vedou po prvním dni nad domácí Kanadou 2:0.

07.02.2015
Fed Cup: Utkání s Kanadou zahájí Plíšková, po ní nastoupí Smitková

Jako první se ve fedcupovém utkání prvního kola proti Kanadě objeví na kurtu česká jednička Karolína Plíšková. Ta změří síly s Francoise Abandou, po nich potom debutantka Tereza Smitková vyzve Gabrielu Dabrowski.

07.02.2015
Jan Šátral došel do finále ITF futures na Srí Lance

Finále na turnaji ITF futures s dotací $10,000 si zahrál Jan Šátral (1990, ATP 413). Čtvrtý nasazený hráč prošel turnajem bez ztráty setu a ve finále potom nestačil na Portugalce Rui Machada 3:6 3:6. Výsledky.

07.02.2015
OPTIM TOUR 2015: Zdeněk Kolář vyhrál s převahou Milten cup

Hodně kvalitní obsazení měl letošní Milten cup. Turnaj hráli například čtyři nejlepší dorostenci ČR a ten druhý v pořadí, suverénní vítěz loňské Pardubické juniorky celý turnaj nakonec vyhrál. Zdeněk Kolář (1996), nově hráč TK Agrogfert Prostějov si poradil hladce v semifinále s Robinem Staňkem 6:3,6:1 a ve finále pak porazil i Honzu Kunčíka 6:2,6:2.

03.02.2015
Winter Cup do 12-ti let: Oba české týmy postoupily z kvalifikace

Týmy chlapců i dívek do 12-ti let úspěšně zvládly kvalifikaci Winter Cupu 2015. Češi ve složení Jurajda, Siniakov a Alan porazili Portugalsko (3:0) a Belgii (2:1), dívky v sestavě Jindrová, Kněžková a Nováčková si poradily s Kyprem (3:0) a Rumunskem (2:1). Finálové skupiny se budou hrát ve dnech 13.-15. února 2015 ve Vésce (chlapci) a Sunderlandu (GBR, dívky). Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

01.02.2015