Český tenisový svaz

Klíčový titul v náročném období. Kopřiva zamezil žebříčkovému propadu

15.09.2024

Vít Kopřiva vyhrál na challengeru v polském Štětíně i pátý zápas a po loňském postupu do finále se tentokrát stal šampionem! V nedělním utkání si poradil s Italem Andreou Pellegrinem, kterého porazil za hodinu a padesát minut po setech 7:5, 6:2. Český tenista vybojoval v pořadí svůj čtvrtý titul na okruhu ATP Challenger Tour.

Sedmadvacetiletý Kopřiva věděl, že jej po US Open čeká hodně těžká práce. V minulé sezoně během několika zářijových týdnů zářil, když vyhrál challenger v Tullnu, ve Štětíně byl ve finále a Bad Waltersdorfu prošel do semifinále. Kopřiva tak věděl, že ho čeká náročné období a hodně těžká obhajoba velké spousty bodů.

Nezačal přitom vůbec dobře. V Tullnu prohrál hned v prvním kole a rankingem se propadl ze 118. místa na 143. pozici. Neobhájit sto bodů jej přišlo hodně draho.

Další složitou obhajobu přitom měl absolvovat hned další týden ve Štětíně. Loni na tomto challengeru prošel až do finále, v němž prohrál s Federicem Coriou. Tentokrát ale pátý nasazený přemožitele nenašel a dokonce velký polský turnaj vyhrál!

„Dnešní finále bylo strašně těžké. Podmínky byly hodně náročné, bylo větrno. Oba jsme s tím bojovali, jak jsme mohli a bylo to nahoru dolů,“ hodnotil Kopřiva. „Naštěstí jsem vyhrál první set, který mi pomohl dostat se nahoru na začátku druhého setu.“

„Z mého pohledu super finále a po loňsku, kdy jsem tu finále prohrál, tak jsem rád. Je to pro mě takové zadostiučinění, že jsem tu vyhrál a zopakoval jsem ten týden ještě lepší oproti minulému roku. Celý týden jsem si moc užil,“ dodal.

Do turnaje nevstoupil ideálně, zápas proti Američanovi Nicolasovi Morenovi musel otáčet. Povedlo se mu to a v osmifinále povolil jen tři gemy Sebastianovi Fanselowovi. Následovaly další dva velmi těžké zápasy, ve kterých porazil Alexeje Vatutina (6:4, 1:6, 6:4) a především v odvetě za loňské finále Federica Coriu (5:7, 7:5, 7:6).

Po více než tříhodinové bitvě s Argentincem se Kopřiva mohl radovat z postupu do finále, v němž číhal nenasazený Ital Andrea Pellegrino, se kterým český tenista doposud dvakrát prohrál. V neděli to však byl Kopřivův den.

V prvním setu Kopřiva dvakrát přišel o výhodu brejku, pak ovšem opět udeřil v jedenáctém gemu a úvodní dějství dopodával. Tím se utkání zlomilo. Pellegrino si na začátku druhé sady podržel podání, načež Kopřiva získal pět her v řadě. Až za stavu 5:1 povolil Italovi udržet ještě jednou servis a zápas posléze v osmé hře zakončil.

Kopřiva triumfem ve Štětíně zamezil významnému propadu světovým žebříčkem, který mu hrozil. Naopak se díky zisku čtvrté trofeje opět posune směrem nahoru a bude mu v pondělním vydání náležet umístění okolo 132. místa.

Náročné období však pro Kopřivu stále nekončí. Příští týden má obhajovat loňské semifinále v rakouském Bad Waltersdorfu. V úvodním kole ho čeká domácí Sandro Kopp.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Palicová došla do finále turnaje ITF1 ve Vestci u Prahy

Barbora Palicová (2004, ITF 79) došla do finále mezinárodního turnaje ITF Grade 1 ve Vestci u Prahy. Ve finále nestačila na Bělorusku Dmitruk (2003, ITF 98) 1:6, 6:4, 2:6. Výsledky.

19.01.2020
Maxim Mrva došel do finále TE 3 do 14-ti let v Oslu

Maxim Mrva (2007, TK AGROFERT Prostějov) si v norském Oslu zahrál finále dvouhry na turnaji TE 3 do 14-ti let. Turnajová dvojka v boji o titul ale podlehl Polákovi Mikolaji Migdalskimu 1:6 3:6. Spolu se Sebastianem Chodurou došli také do semifinále čtyřhry. V kategorii dívek se dařilo Julii Pancové (2007, TK Slavia Plzeň), která skončila v semifinále dvouhry i čtyřhry. Výsledky.

14.01.2020
Heiderová došla do finále turnaje Tennis Europe v Litvě

Karolína Heiderová (2006, TE 147) došla do finále mezinárodního turnaje Tennis Europe Category 3 hráček do 14 let v litevském Siauliai. Ve finále nestačila na Estonku Martin 0:6, 5:7. Výsledky.

12.01.2020
Karolína Plíšková obhájila titul v Brisbane

Karolína Plíšková (1992, WTA 2) obhájila titul na turnaji WTA v Brisbane. Ve finále v Brisbane porazila Američanku Madison Keys 6:4, 4:6, 7:5. Ve čtyhře se radovala z titulu Barbora Strýcová, která s parťačkou Sie Šu-wej získala titul až v super tiebreaku 3:6, 7:6(7), 10:8. Další titul ve čtyřhře přidaly i Krejčíková se Siniakovou, které vyhrály turnaj WTA v Shenzhenu.

12.01.2020
Petr a Štruplová vyhráli turnaj Tennis Europe v Milovicích

Vojtěch Petr (2005, TE 9) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe Category 2 hráčů do 16 let v Milovicích. V českém finále porazil Štěpána Mrůzka (2004, TE 245) 6:3, 6:3. Čtyřhru vyhráli Homala s Myslivcem. V kategorii dívek se z titulu radovala Julie Štruplová (2004, TE 90), která ve finále porazila Lotyšku Karginu 6:2, 6:1. Čtyřhru vyhrály Křenková s Pávkovou. Výsledky.

12.01.2020
OPTIM TOUR 2020: Miriam Kolodziejová dominovala na Mělníku

16.ročník tohoto okruhu zahájil halovým turnajem žen na Mělníku. Miriam Kolodziejová (RPM Oáza Říčany), jako největší favoritka splnila očekávání a bez ztráty setu vyhrála celý turnaj, ve finále pak nad Evou Rutarovou 6:1,6:3. Výsledky.

07.01.2020
Bartůňková došla do finále turnaje ITF ve Švédsku

Nikola Bartůňková (2006, ITF 387) došla do finále mezinárodního turnaje ITF Grade 3 hráčů do 18 let ve švédském Stockholmu. Ve finále nestačila na nejvýše nasazenou Polku Baszak (2002, ITF 58) 4:6, 3:6. Výsledky.

06.01.2020
Forejtek oceněn v anketě Sportovec roku 2019

Jonáš Forejtek byl oceněn v anketě Sportovec roku 2019, byl vyhlášen nejlepším juniorským sportovcem ČR v roce 2019. Osmnáctiletý tenista si vítězství velmi cení a bere ho jako motivaci do další práce.

22.12.2019
Strýcová získala Zlatého kanára

Světová jednička ve čtyřhře Barbora Strýcová po životní sezoně získala i českou tenisovou cenu, kterou uděluje časopis TENIS ve spolupráci s Českým tenisovým svazem. V 27. ročníku ankety zvítězila před Karolínou Plíškovou, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou roku. Mezi muži se počtrnácté a naposledy stal nejlepším českým tenistou Tomáš Berdych, který již ukončil kariéru.

22.12.2019
Turnaj A dorostu v Hradci Králové a Valmezu vyhráli Siniakov a Tomajková

Vítězi dorosteneckého turnaje „A“, který se konal v Hradci Králové a Valašském Meziříčí, se stali Daniel Siniakov (2003, TK Sparta Praha) a Kristýna Tomajková (2005, TK AGROFERT Prostějov). Turnajová jednička Siniakov ve finále v Hradci porazil Ondřeje Válka (2003, TK AGROFERT Prostějov) 6:1 6:4, Tomajková si ve finále ve Valmezu poradila s Kateřinou Gygalovou (2003, TK Slavia Plzeň) 6:1 6:4. Výsledky Hradec Kr.. Výsledky Valmez.

19.12.2019
Turnaj A st. žactva v Příbrami a Rakovníku vyhráli Hanzelín a Syrová

Vítězi úvodního halového turnaje „A“ v kategorii staršího žactva se stali Filip Hanzelín (2006, I.ČLTK Praha) a Natálie Syrová (2006, I.ČLTK Praha). Hanzelín ve finále v Příbrami porazil turnajovou jedničku a klubového spoluhráče Kryštofa Švojgra (2006, I.ČLTK Praha) 7:6(6) 6:3, Syrová si ve finále v Rakovníku poradila s mladší ze sester Šalkových Natálií (2006, TK Neridé) 6:3 6:1. Výsledky Příbram. Výsledky Rakovník.

19.12.2019
OPTIM TOUR 2019: Tituly z MASTERS pro Barnata a Sedláčkovou

15.ročník Optim Tour skončil na konci tohoto roku v halách na Mělníku závěrečným turnajem MASTERS, který se zde hrál už podeváté, avšak poprvé v hale. Zkusili jsme tentokrát jiný, pozdější termín, protože v září bylo ještě mnoho konkurenčních tenisových akcí.

18.12.2019
I.ČLTK Praha obhájil titul v MONETA Tenisové extralize 2019

Vítězem MONETA Tenisové extraligy 2019 a obhájcem loňského titulu je tým I.ČLTK Praha, který ve finále porazil týmy TK PRECHEZA Přerov 5:2. Vítěz získal finanční prémii 250 tis. Kč, poražený finalista 150 tis. Kč. Na 3.-4. místě skončila TK Sparta Praha a TK Agrofert Prostějov. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

18.12.2019
Program finále extraligy + TV přenos + LIVESCORE

Televizní přenos finále MONETA Tenisové extraligy 2019 ve středu 18. prosince od 9:50 na NOVA SPORT 1. Aktuální stavy všech zápasů můžete sledovat na LIVESCORE. Webové stránky: www.tenisovaextraliga.cz.

18.12.2019
Extraliga 2019: Přerov prošel z předkola až do finále, tam ho čeká Štvanice

Poslední utkání v semifinálových skupinách určilo finálovou dvojici. V Říčanech semifinálovou skupinu vyhrál tým I.ČLTK Praha, když dnes porazil TK Spartak Jihlava 5:1. Prostějovskou semifinálovou skupinu vyhrál tým TK PRECHEZA Přerov, když dnes udolal domácí tým TK Agrofert Prostějov 5:4. Finále je na programu ve středu 18. prosince od 10 hodin v tenisové hale Oáza Říčany v Říčanech u Prahy. Vstupenky na finálové utkání je možno zakoupit přes Ticketportál. Utkání bude živě vysíláno na TV Nova. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

16.12.2019
Extraliga 2019: Dvanáctiletá Brenda Fruhvirtová nečekaně prověřila reprezentantku Siniakovou

Utkání Sparty s Jihlavou bylo rozhodnuto již po dvouhrách, nicméně sestry Fruhvirtovy program značně časově protáhly. Nejdříve starší Linda (14 let) až v tiebreaku třetí sady prohrála s Nasťou Zaryckou 4:6, 6:2, 6:7(1) a potom mladší Brenda (12 let) prohrála s fedcupovou reprezentantkou Kateřinou Siniakovou prohrála 6:3, 2:6, 5:7. V Prostějově v neděli hrály Říčany proti Přerovu a ve vyrovnaném utkání zvítězil Přerov 5:4, když v zápase Gengel – Stakhovsky měl Marek Gengel jeden mečbol a nakonec celý zápas prohrál. V pondělí jsou na programu opět dvě utkání. V Říčanech se utká I.ČLTK Praha se Spartakem Jihlava a v Prostějově domácí tým vyzve Přerov. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

15.12.2019
Extraliga 2019: Infarktová utkání vyhrála Štvanice a Prostějov

Sobotní program přinesl hodně emocí. V semifinálové skupině hrané v Říčanech I.ČLTK Praha porazil Spartu 5:4, když rozhodující čtyřhru vyhráli Kližan s Forejtkem 10:8 v supertiebreaku. V prostějovské skupině Prostějov proti RPM Oáza Říčany ve dvou zápasech odvracel mečboly (zápas Kopřiva – Vanni 5:7, 7:6(1), 6:4 a čtyřhra Kužmová/Chwalinska – Alexandrova/Ko­lodziejová 6:3, 1:6, 12:10), aby nakonec zvítězil 5:4. V utkání o 7. místo hraném v Přerově porazila Severočeská tenisová LTC Pardubice 5:3. V neděli se v Říčanech odehraje utkání TK Sparta Praha – TK Spartak Jihlava a v Prostějově bude hrát Přerov proti Oáze Říčany. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

14.12.2019
Extraliga 2019: V předkole uspěl Přerov a Jihlava

MONETA Tenisová extraliga 2019 začala v pátek 13. prosince v Říčanech a v Přerově. V Říčanech Jihlava porazila Pardubice a v Přerově domácí tým porazil Severočeskou tenisovou 6:2. Jihlava tedy postoupila do semifinálové skupiny, kde již čeká Sparta a I.ČLTK Praha. Přerov doplnil semifinálovou skupinu, kde je RPM Oaza Říčany a Prostějov. V sobotu je na programu utkání Sparta-I.ČLTK Praha (v Říčanech) a Prostějov-Říčany (v Prostějově). Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

13.12.2019
Extraliga 2019: Soupisky zveřejněny

MONETA Tenisová extraliga 2019 začíná v pátek 13. prosince v Říčanech a Přerově, kde se odehrají předkola. Od soboty do pondělí se v Říčanech a Prostějově odehrají semifinálové skupiny. Ve středu 18. prosince se v Říčanech odehraje finále. Všichni účastníci již odtajnili své soupisky. Tyto soupisky již nelze měnit. Nejvíce oproti loňsku posílila Sparta. Program extraligy. Livescore. Soupisky extraligy.

12.12.2019
Hanzelín a Kareisová vyhráli turnaj Tennis Europe v Milovicích

Filip Hanzelín (2006, I.ČLTK Praha) a Jana Kareisová (2006, LTK Liberec) vyhráli mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 14 let ve středočeských Milovicích. Filip Hanzelín ve finále porazil Němce Antoniho 6:4, 6:4 a Jana Kareisová ve finále porazila Lucii Urbanovou 1:6, 6:1, 6:3. Čtyřhru vyhráli Doubek s Vrbou a Michálková se Smékalovou. Výsledky.

08.12.2019