Český tenisový svaz

Kdo vyhraje Pardubickou juniorku 2024?

12.07.2024

97. ročník Pardubické juniorky se hraje sice v novém termínu 20.-26.7.2024 ale na stejném místě, tedy v areálu LTC Pardubice. 48 chlapců a 48 dívek zabojuje o titul mistra a mistryně ČR v kategorii staršího dorostu, ale hlavně o zápis svého jména na tabuli vítězů, kde najdeme slavná jména jako jsou Lendl, Kodeš, Berdych, Navrátilová, Mandlíková, Kvitová. Letos je turnaj plně obsazen, snad jen mezi dívkami chybí dvě zajímavá jména. Seznam účastníků: chlapci, dívky.

CHLAPCI

Mrva Maxim (2007, TK Agrofert Prostějov) v loňském i předloňském ročníku prohrál v semifinále. Ale letos bude vše kromě vítězství považováno za neúspěch. Jeho hra má vysokou kvalitu a tu bude potřebovat. Vyhrát 5 zápasů v řadě na turnaji, kde žádný z jeho českých rivalů nechybí, bude nelehkým úkolem. Největší favorit na vítězství.

Brunclík Petr (2006, TK Sparta Praha) si loni zahrál finále, což je bezpochyby výhoda. Petr je levoruký vytáhlý hráč, který má velmi dobrý pohyb. Těžké najít slabinu v jeho hře. Velký favorit na titul.

Kumstát Jan (2007, TK Agrofert Prostějov) je velmi dobrý hráč, dobře servíruje a má velmi důrazný forhend. Turnaj hrál naposledy v dubnu, takže uvidíme, jaká bude jeho výkonnost. Zápasová pauza bude jistě znát. A když jeho soupeři ucítí krev, tak odhodí respekt a budou dychtit po cenném skalpu.

Peták Denis (2006, TK Sparta Praha) loni prohrál ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem. Denis si už zahrál i extraligu a hrál velmi dobře. Jeho hra má již parametry mužského tenisu. Denis může dojít daleko.

Pak je tady skupinka velmi nebezpečných hráčů, kteří asi neporazí Mrvu a Brunclíka, ale mohou dojít daleko. Patří sem: Klimas, Valeš, Doskočil, Chodora, Kučera, Sklenička, Chodura, Bien, Burda, Petrofský, Knesl, Dvořák, Soukup, …


DÍVKY

Kovačková Alena (2008, TK Sparta Praha) je největší favoritkou na vítězství. Alena má kvalitu prověřenou juniorskými grandslamy i mezinárodními turnaji žen, takže bude záležet jen na ní. Loni prohrála s Paštikovou, když nedokázala dostatečně zatlačit soupeřku, která ráda hraje u základní čáry.

Paštiková Julie (2008, TK Agrofert Prostějov) je hráčka, která dokáže skvěle využívat energii úderů soupeřek. Letos si zahrála semifinále na mezinárodním turnaji žen ITF 75 v Olomouci. Velká favoritka na vítězství.

Charvátová Nela (2006, TK Most) je dvojnásobnou semifinalistkou Pardubické juniorky. Nela se velmi dobře pohybuje a umí rozhodnout výměnu jedním tvrdým úderem. Správná taktika a hlavně klidná hlava by Nele mohla přinést klidně i titul.

Smékalová Magdalena (2006, TK Agrofert Prostějov) výborná deblistka a předloňská finalistka, jistě by letos ráda přidala medaili i ze dvouhry, když má poslední příležitost.

Fajmonová Sarah Melany (2007, I.ČLTK Praha) je velmi nebezpečná hráčka, která má dobrou techniku a hraje razantní tenis. Nezapomínejme, že na Pardubické juniorce se mění míče po 11/13 gemech, takže to bude mírná výhoda pro hráčky s agresivním pojetím hry. Letos by to pro Sarah Melany mohlo být i finále nebo titul, uvidíme.

Forejtková Eliška (2008, TK Slavia Plzeň) je velmi zkušená hráčka. V Pardubicích startuje potřetí a zatím zde vždy hrála velmi dobře. Před dvěma lety v dechberoucím zápase porazila ve čtvrtfinále Fajmonovou. Loni jí přetlačila Nela Charvátová.

Ticháčková Eliška (2006, TK PRECHEZA Přerov) zaznamenala za poslední rok výrazný výkonnostní skok. Pravidelně boduje na turnajích ITF a uvidíme, jak jí to půjde v Pardubicích.

Krejčová Tereza (2008, TK Slavia Plzeň) má letos vynikající výsledky na okruhu ITF, tak uvidíme, jestli formu potvrdí i na Pardubické juniorce. Upřímně loni i předloni to v Pardubicích od Terezy nebylo nic moc. Na její obranu prohrála s kvalitními soupeřkami (2023 – Samsonová, 2022 – Valdmannová).

KDO CHYBÍ
Chybí Laura Samsonová, která dostala kartu do hlavní soutěže WTA turnaje na Spartě, který s Pardubickou juniorkou letos termínově koliduje. Dále chybí Vendula Valdmannová, která po juniorce Wimbledonu přechází rovnou na beton, aby byla připravena na nejnižší turnaje žen v Tunisku apod. Snad obě talentované hráčky přijedou příští rok. Chybí i Lucie Urbanová, která mi na konci června ve Starých Splavech tvrdila, že je napůl zraněná, ale za týden na to jela do Wimbledonu, tak si každý může udělat názor sám.

MÍČE
Děkujeme panu Fialovi, který nám vyšel vstříc a objednal pro Pardubickou juniorku míče Wilson Roland Garros, které jsou kvalitnější než Wilson Premier Tour. Míče se mění po prvních 11 gemech a dále po 13 gemech. To by mělo zajistit potřebnou kvalitu pro 48 našich nejlepších juniorských hráčů a 48 hráček, kteří se utkají o titul ve dvouhře a čtyřhře. Všechny zápasy dvouher i čtyřher budou rozhodovat empajroví rozhodčí a skóre budou zaznamenávat elektronicky a posílat do internetu, aby aktuální stavy mohli všichni tenisoví příznivci sledovat na webových stránkách ČTS a Pardubické juniorky.

ČÁRA
V pondělí v 18 hod. na centrálním dvorci proběhne již šestý ročník dovednostní soutěže ČÁRA, kde spolu budou soutěžit vyřazovacím způsobem účastníci Pardubické juniorky. Vítěz získá sluchátka Apple AirPods.

O CO SE HRAJE
Vítěz i vítězka dvouhry získá ceny v hodnotě 100.000 Kč (Apple MacBook, Apple Watch S9, Apple iPhone 15PRO, Pamětní deska s vítězi PJ, …)
Vítěz dvouhry chlapců navíc získá divokou kartu do hlavní soutěže libereckého ATP challengeru – Svijany Open 2024 (29.7.-4.8.2024).
Poražený finalista získá divokou kartu do kvalifikace libereckého ATP challengeru – Svijany Open 2024 (29.7.-4.8.2024).
Vítězka dvouhry dívek navíc získá divokou kartu do hlavní soutěže mezinárodního turnaje žen ve Starých Splavech – Macha Lake 2025.

Hodně štěstí všem účastníkům a ať vyhraje ten nejlepší

Napsal: Lukáš Březina

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
TE 2012: I.ČLTK Praha - Liberec 6:3

Po prohře s Přerovem musel štvanický I.ČLTK Praha porazit co nejvyšším skóre Liberec a doufat, že Liberec v posledním utkání porazí silný Přerov. První krok I.ČLTK Praha udělal, porazil Liberec 6:3.

17.12.2012
TE 2012: Prostějov - Sparta 6:1

Prostějov své první utkání zvládl i bez pomoci Tomáše Berdycha a Petry Kvitové a porazil Spartu 6:1. V úterý Prostějov hraje další zápas s nováčkem ligy týmem LASVIT, který postoupil z milovické skupiny.

16.12.2012
TE 2012: Přerov - I.ČLTK Praha 5:4

První zápas přerovské finálové skupiny vyhrál domácí klub TK Precheza Přerov, který porazil I.ČLTK Praha 5:4. Přerov udělal první velký krok na cestě do finále, které se hraje ve středu 19.12.2012 v Pros­tějově.

16.12.2012
TE 2012: TK Neridé - LTC Pardubice 5:4

Po překvapivé porážce TK Neridé od milovického týmu Lasvit čekalo na Neridé v sobotu utkání o druhé místo ve skupině C. Neridé postrádalo zraněného Kubota a i Dušan Lojda měl problém s nataženým břišním svalem.

16.12.2012
TE 2012: Liberec - Jihlava 5:4

V závěrečném utkání liberecké skupiny se rozhodovalo o tom, kdo vyhraje skupinu a postoupí do Přerova. Vývoj byl podobný jako s Mariánskými Lázněmi, Liberec vedl 4:2 po singlech, přesto se muselo do čtyřher, které těsně vyšly Liberci. Liberec porazil Jihlavu 5:4.

16.12.2012
TE 2012: Liberec - Mariánské Lázně 5:4

Ve druhém utkání liberecké skupiny se střetl domácí celek LTK Liberec s Mariánskými Lázněmi, které již mají na kontě jednu porážku. Domácí favorité nastoupili ve vyrovnané sestavě v čele s Benjaminem Beckerem. Mariánským Lázním zase hrál do karet fakt, že hráči již mají za sebou ostrý zápas z předchozího dne a byli tak rozehraní. Po dvouhrách sice vedl Liberec 4:2, ale rozhodnout nakonec musel až match-tiebreak závěrečné nervydrásající čtyřhry mužů.

16.12.2012
TE 2012: LASVIT - Neridé 5:4

Vítězem semifinálové skupiny hrané v Milovicích a postupujícím do finálové skupiny v Prostějově je tým LASVIT, který v pátek 14.12.2012 porazil TK Neridé 5:4. Rohzodující pátý bod vybojovali ve čtyřhře Dan Lustig a David Škoch.

16.12.2012
TE 2012: Jihlava - Mar. Lázně 6:3
V prvním duelu liberecké skupiny Tenisové extraligy 2012 se utkaly týmy Jihlavy a Mariánských lázní. I díky výbornému výkonu Leoše Friedla Jihlava oplatila Mariánským lázním loňskou porážku.
16.12.2012
TE 2012: LASVIT - Pardubice 9:0

Milovický tým Lasvit zahájil svou skupinu nejlépe možným způsobem. Na úvod deklasoval celek z Pardubic poměrem 9:0, kdy za stavu 6:0 po dvouhrách pardubičtí nenominovali čtyřhry. Za Lasvit získali body bez problémů Jan Minář, který si poradil s Davidem Novákem, Daniel Lustig zvládl střetnutí s Robinem Vikem, který se rozehrál až ke konci zápasu.

16.12.2012
Turnaj A ml. žactva na Neridé a v Chebu vyhráli Forejtek a Nikolovová

Úvodní „Áčko“ mladšího žactva vyhráli Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) a Vanesa Nikolovová (2001, LTC Litvínov). Mladší žáci se sešli na TK Neridé, kde Jonáš Forejtek potvrdil roli turnajové jedničky a bez větších problémů turnaj vyhrál. Ve finále porazil domácího Lukáše Jirouška (2001, TK Neridé) 6:2, 6:3. Stejní hráči proti sobě nastoupili i ve finále čtyřhry a opět se radoval Forejtek s Barnatem, kteří zdolali Jirouška s Najmanem. Chlapci. Dívky.

12.12.2012
Denisa Allertová vyhrála desítku v Antalyi
Denise Allertové (1993, TK Neridé) se dařilo na turnaji v turecké Antalyi, kde na antukových dvorcích úspěšně prošla kvalifikací, vyhrála celkem osm zápasů a ovládla tak dvouhru na ITF $10,000. Ve finále Denisa porazila o rok mladší Nataliji Kostic (SRB) 5:7, 7:5, 6:1.
10.12.2012
Siniaková nestačila ve finále Orange Bowlu na rozjetou Chorvatku
Kateřina Siniaková (1996, TK Sparta Praha) dosáhla skvělého úspěchu na juniorském podniku Orange Bowl (Grade A), kde došla do finále dvouhry. V souboji o prestižní titul nestačila na Chorvatku Anu Konjuh (1997) 3:6, 2:6, která tímto navázala na titul z předchozího turnaje Eddie Herr (Grade 1).
09.12.2012
Markéta Vondroušová ovládla mezinárodní turnaj čtrnáctiletých v Milovicích

Markéta Vondroušová (1999) z I.ČLTK Praha se stala zcela jasnou vítězkou mezinárodního turnaje TE 3 v Milovicích. Čtvrtá nasazená Češka se paradoxně nejvíce natrápila hned v prvním kole s kvalifikantkou Prysmakovou 6:4, 6:4. Poté až k vítězství ztratila pouhé tři gemy. V semifinále smetla jedničku turnaje Grib 6:0, 6:0 a finále jí vzdala deblová parťačka Anna Slováková (1999, TK AGROFERT Prostějov). Společně však ve čtyřhře nezaváhaly.

09.12.2012
Junior Fed Cup a Davis Cup

Ve dnech 1.-3. prosince se v Rakovníku a Pelhřimově konaly soutěže družstev oblastních tenisových svazů v kategorii mladšího žactva. V každé kategorii se utkalo osm tříčlenných družstev dívek a chlapců, které v každém utkání sehrály dvě dvouhry a jednu čtyřhru. Junior Fed Cup vyhrálo družstvo Jižní Morava a Junior Davis Cup ovládli chlapci z Prahy.

05.12.2012
Halovou mistryní ČR žen se stala Sandra Záhlavová
Sandra Záhlavová (1985) vyhrála halové Mistrovství ČR žen pro rok 2013 v Milovicích, ve finále porazila Terezu Martincovou 6:0, 7:6(0). Hráčka klubu LASVIT dokázala na domácím šampionátu potvrdit roli nasazené jedničky i dobrou formu, kterou si přivezla z Vendryně. Tam minulý týden vyhrála mezinárodní turnaj ITF s dotací $15,000. Ve čtyřhře se v Milovicích radoval štvanická dvojice Borecká, Krejsová.
01.12.2012
Rada ČTS 2012
V Černé Hoře nedaleko Brna se 30.11.2012 konalo zasedání rady Českého tenisového svazu. Prezident ČTS Ivo Kaderka zde mimo jiné zhodnotil velice úspěšný rok 2012 pro český tenis a předal pověření ČTS oblastním tenisovým svazům.
01.12.2012
Prestižní juniorský turnaj Eddie Herr v Bradentonu

Od 23. listopadu se v areálu IMG tenisové akademie v Bradentonu (FL, USA) koná prestižní mezinárodní juniorský turnaj Eddie Herr. Podnik, který má tradici od roku 1987 se hraje ve věkových kategoriích do 12, 14, 16 a 18-ti let. Od té doby se zde představila řada špičkových hráčů jako např. Roger Federer, Maria Sharapova, Andy Roddick, Anna Kournikova, Jelena Jankovic nebo Ana Ivanovic. Z českých hráčů vyhrál v r. 1995 Michal Tabara (18&U) a v r. 1999 Barbora Strýcová (14&U).

26.11.2012
Halové Mistrovství ČR žen v Milovicích
V Milovicích se ve dnech 26.11.-1.12. koná halové Mistrovství ČR žen. Z kvalifikace se podařilo postoupit hráčkám Melounové, S. Heinové, Kolodziejové a Slavíčkové. Nasazenou jedničkou v hlavní soutěži je čerstvá vítězka turnaje žen ve Vendryni, Sandra Záhlavová, dvojkou potom Slovenka Zuzana Zlochová, která hraje za pořádající T.K.MILTEN.
26.11.2012
České finále ve Vendryni vyhrála Sandra Záhlavová

Druhý ročník ženského turnaje ITF s dotací $15,000 ovládla domácí nasazená jednička Sandra Záhlavová. Ta v českém finále porazila Renatu Voráčovou 7:6, 6:0, které tak přerušila sérii čtrnácti vítězných utkání v řadě. Do semifinále se probojovaly další dvě české hráčky, Tereza Smitková a Jesika Malečková, které však nestačily na své starší a zkušenější soupeřky.

25.11.2012
Druhý ročník ženského turnaje ITF $15,000 ve Vendryni
Ve Vendryni u Třince začala v pondělí 19. listopadu kvalifikace ženského turnaje ITF. Celková dotace turnaje je letos snížena na $15,000 z loňských $25,000. Hlavní soutěž dvouhry začíná v areálu TK Vitality Slezsko ve středu 21. listopadu. Z kvalifikace postoupilo pět českých hráček. Nasazenou jedničkou dvouhry je Sandra Záhlavová a na volné karty startují Jesika Malečková, Barbora Krejčíková, Paulina Czarnik (POL) a Chiara Frapolli (SUI). Tahákem prvního kola bude jistě duel našich nadějí Terezy Smitkové a Barbory Krejčíkové.
20.11.2012