Český tenisový svaz

Jana Kovačková double nezkompletovala. Na titul se sestrou Alenou v neděli nenavázala

20.04.2025

Jana Kovačková ve finále turnaje ITF v turecké Antalyi přišla o svou vítěznou sérii. V souboji o titul prohrála s Jekatěrinou Reyngoldovou, která plnila roli páté nasazené, za hodinu a devět minut po setech 2:6, 2:6. S prázdnou ovšem turnaj nezakončila, už v sobotu triumfovala ve čtyřhře se svou sestrou Alenou.

Vítězná šňůra Jany Kovačkové se zastavila na jedenácti zápasech. Po zisku titulu na konci března, kdy vyhrála i s kvalifikací sedm zápasů bez ztráty setu, to vypadalo, že bude nezastavitelná na turecké antuce i tento týden. Po menších obtížích v prvním kole s Laurou Mairovou totiž začala opět vyhrávat 2:0 na sety.

Dvanáctou výhru ale nakonec vybojovat nedokázala, když ji v nedělním finále vystavila stopku pátá nasazená Jekatěrina Reyngoldová.

Utkání to bylo na podmínky, které v Antalyi panují, velmi rychlé. Ač je tamní antuka pomalejší a řada gemů se hrála přes shody, nakonec bylo hotovo za pouhých 69 minut.

Čtrnáctiletá Kovačková měla své šance. V prvním setu jí ale vůbec nefungoval servis. Zkraje střetnutí se dvakrát prosadila na returnu, Reyngoldová ale v obou případech zapsala okamžitě rebrejk. I díky tomu od stavu 1:2 získala pět her v řadě.

Také vstup do druhého dějství měla Kovačková velmi dobrý a znovu prorazila soupeřce servis hned v prvním gemu. Reyngoldová ovšem znovu okamžitě oplatila stejnou mincí. Kovačková si pak ve čtvrtém gemu poprvé a naposledy uhájila servis, načež prohrála čtyři hry v řadě.

Zásluhou postupu do finále čeká Kovačkovou opět významný posun ve světovém žebříčku. Polepšit by si měla ze 707. pozice o zhruba 70 míst. Navíc tento týden i přes nedělní porážku slavila v Antalyi zisk titulu.

V sobotu se totiž ve finále čtyřhry radovaly z prvenství sestry Kovačkovy. Jana a její o dva roky starší sestra Alena porazily ve finále druhé nasazené Lindu Ševčíkovou a Stefanii Bojicaovou po hodině a 38 minutách 5:7, 6:4, 10:4. Jedná se o jejich vůbec první společnou profesionální trofej. Navázaly tím na loňské úspěchy z juniorského okruhu ITF, na kterém vyhrály hned čtyři deblové turnaje.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Adam Pavlásek vyhrál ITF futures $10,000 v Turecku
V turecké Antalyi se dařilo Adamovi Pavláskovi, který vyhrál futures s dotací $10,000. Adam ve finále porazil Andreie Ciumace (MDA) jasně 6:1, 6:3. Mezi ženami v Turecku uspěla i Zuzana Skočdopolová-Zálabská, která došla na turnaji s dotací $10,000 do finále.
30.09.2012
MČR družstev minitenisu vyhrál Prostějov
Každoročně nejhlučnější tenisovou akci roku – Mistrovství ČR družstev v kategorii minitenis v Praze na Štvanici – vyhrál TK Agrofert Prostějov, který ve finále porazil družstvo TK Sparta Praha 5:3.
28.09.2012
Daniel Orlita se kvalifikoval na závěrečné Masters TE U16
Daniel Orlita 1997, TK AGROFERT Prostějov) se jako jediný Čech kvalifikoval na Tennis Europe Junior Masters, které se bude konat ve dnech 5.-7.2012 října v italském Reggio Calabria.
27.09.2012
Masters Nike junior Tour U14 vyhráli Prokop a Miklová
Vítězi národního Masters do 14-ti let se stali Vojtěch Prokop (1998, TC MJ-Tenis) a Barbora Miklová (1998, TK SK Zlín). Prokop ve finále porazil Alessandra Ricciho 6:2, 6:0 a Miklová si poradila s Markétou Vondroušovou 6:7(6), 6:4, 6:2.
26.09.2012
František Čech Mistrem světa 2012 Super-Seniorů
Fantastického úspěchu dosáhl František Čech na Mistrovství světa Super-Seniorů v chorvatském Umagu.Získal zlatou medaili ve své kategorii M-75, kde ve finále porazil Kinga Van Nostranda z USA 6:4 7:5. Spolu s Ladislavem Vysockým získali stříbro v deblu a bronz za soutěž družstev. Zlatou medaili také získala Radka Martinicová ve smíšené čtyřhře. Gratulujeme.
23.09.2012
Pohár prezidenta ČTS – miliony pro mládež
Už patnáctý rok je ve funkci prezidenta ČTS Ivo Kaderka, český tenis patří k nejlepším na světě a je už dlouhá léta v dokonalé finanční kondici. Přitom problémy kolem financování českého sportu jsou rok od roku větší.
21.09.2012