Český tenisový svaz

Davis Cup: Týden snů završen! Skvělí Češi zvítězili bez zaváhání i nad Srby

17.09.2023

S něčím takovým se před výpravou na Davis Cup do Valencie vůbec nepočítalo! Český tým pod vedením kapitána Jaroslava Navrátila chtěl bojovat o slušný výsledek a poprat se třeba nějakým způsobem o postup do listopadového play-off. Nakonec jsou to ale právě Češi, kteří celou skupinu C ovládli. A navíc bez jediné porážky! Po Španělech a Korejcích totiž porazili poměrem 3:0 i Srby. Vítězství zařídili už v singlech Jiří Lehečka a Jakub Menšík, Adam Pavlásek a Tomáš Macháč následně uspěli ve čtyřhře.

Macháč s Pavláskem potvrdili českou dominanci
Český daviscupový tým opustí Valencii s dokonalým zápasovým skóre 9:0! O poslední příspěvek na české konto se postarali Tomáš Macháč a Adam Pavlásek, kteří v závěrečné čtyřhře porazili srbskou dvojici Nikola Čačič, Novak Djokovič 7:5, 6:7(7) a 10:3. Češi tak vyřídili po Španělech a Korejcích poměrem 3:0 také tradičně silné Srby.

„Byl to kvalitní debl, protože proti nám stál Novak, který neskutečně returnuje a má velký přehled. Byla to výzva hlavně v tom vyhrát 9:0 a porazit Novaka, světovou jedničku, ač je čtyřhra samozřejmě jiná disciplína. Myslím, že to byla paráda pro všechny, protože byla plná hala,“ řekl za českou dvojici Pavlásek.

Lehečka dokonal senzaci, Češi ovládli základní skupinu
Sedmý zápas v řadě. Jiří Lehečka (30.) protáhl svou úctyhodnou daviscupovou sérii na sedm vítězství. Tentokrát jeho kvality pocítil Srb Laslo Djere (37.), kterého česká jednička porazila po dvou hodinách a pěti minutách 7:6(7), 7:5.

Po prvním setu, kterému dominovaly servisy obou hráčů a k žádnému brejku nedošlo, se Lehečka rychle ujal vedení 3:0. Náskok ale neudržel, Djeremu se povedlo ve skóre dotáhnout a srovnat na 4:4. Koncovka ale už zase patřila českému tenistovi.

Třicátý hráč světa sice napřed nevyužil na returnu tři mečboly v desáté hře, načež ale proměnil v pořadí druhý mečbol ve dvanáctém gemu a zajistil, že český tým senzačně vyhraje základní skupinu C, ve které byl přitom los extrémně náročný.

„Jsem moc rád, že se mi to takhle povedlo a že jsem týmu přispěl třemi body,“ uvedl Lehečka. „Kdyby mi to někdo řekl před začátkem turnaje, nevěřil bych tomu. Ale stalo se. Vnímám to jako výborný odrazový můstek pro další roky a jako zadostiučinění za to, čím jsme si v Davis Cupu museli v posledních letech projít.“

Menšík v singlové premiéře dominoval
Svou premiéru v daviscupové dvouhře absolvoval v sobotu osmnáctiletý Jakub Menšík (151.), který nahradil pro singl na pozici dvojky svého parťáka Tomáše Macháče. A první zápas to byl ze strany českého mladíka takřka dokonalý! Srba Dušana Lajoviče (52.) deklasoval za pouhých 54 minut 6:3, 6:2.

Menšík v utkání nečelil ani jednomu brejkbolu a prezentoval se výtečným servisem, ostatně nastřílel 11 es. V prvním setu se prosadil na returnu ve druhém gemu, ve druhé sadě pak zapsal brejky v první a páté hře. Český tým se po jeho vítězství ujal vedení 1:0 nad Srbskem a útočí na konečné první místo ve skupině.

„Cítím se určitě skvěle, je to dobrý pocit, že jsem při své premiéře v singlu na Davis Cupu takhle zvítězil. Pro mě to bylo hlavně mentálně velmi náročné. Myslím, že jsem ho rozhodil tím, jak dobře jsem servíroval a returnoval. To bylo v utkání rozhodující,“ zhodnotil Menšík.

Zápasy 5. hracího dne
Skupina A: Kanada – Chile 2:1
Alexis Galarneau (200.) – Alejandro Tabilo (124.) 6:3, 7:6(5)
Gabriel Diallo (158.) – Nicolas Jarry (22.) 4:6, 4:6
Galarneau, Pospisil – Barrios Vera, Tabilo 6:3, 7:6(7)

Skupina B: Austrálie – Švýcarsko 3:0
Thanasi Kokkinakis (74.) – Dominic Stricker (90.) 6:3, 7:5
Alex De Minaur (12.) – Marc-Andrea Hüsler (101.) 6:4, 6:3
Ebden, Purcell – Hüsler, Stricker 6:2, 6:4

Skupina C: Srbsko – Česko 0:3
Dušan Lajovič (52.) – JAKUB MENŠÍK (151.) 3:6, 2:6
Laslo Djere (37.) – JIŘÍ LEHEČKA (30.) 6:7(7), 5:7
Čačič, Djokovič – MACHÁČ, PAVLÁSEK 5:7, 7:6(7), 3:10

Skupina D: USA – Finsko 0:3
Mackenzie McDonald (39.) – Otto Virtanen (125.) 6:7(5), 6:1, 6:7(7)
Tommy Paul (13.) – Emil Ruusuvuori (57.) 6:7(1), 4:6
Krajicek, Ram – Heliovaara, Kaukovalta 7:6(6), 6:7(5), 8:10

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Berdych si poradil s Andujarem a je v Paříži ve třetím kole

Tomáš Berdych si v Paříži zahraje třetí kolo, kde vyzve Milose Raonice z Kanady. Hráč nasazený jako číslo sedm si ve druhém kole poradil se Španělem Pablem Andujarem 6:2 7:5, který v úvodním kole vyřadil Vaška Pospíšila.

31.10.2013
Lukáš Rosol končí v Paříži na raketě Ferrera

S turnajem Masters v Paříži se ve druhém kole loučí Lukáš Rosol. Český tenista nestačil na favorizovaného Španěla Davida Ferrera ve třech setech. V prvním setu sice inkasoval „kanára“, utkání ale nakonec dokázal dostat do třetí sady, kde třetímu hráči světa podlehl 3:6.

30.10.2013
Hlaváčková končí s Hradeckou, bude hrát se Šafářovou

Deblový pár Hlaváčková – Hradecká již na kurtu neuvidíme. Andrea Hlaváčková ukončila spolupráci a od příští sezony bude nastupovat po boku fedcupové kolegyně Lucie Šafářové. Lucie Hradecká bude s největší pravděpodobností hrát s Michaellou Krajíčkovou, se kterou minulý týden získala první titul v Poitiers. H+H letos vyhrály US Open, celkově dva grandslamy a stříbro z Olympijských her.

29.10.2013
Lukáš Rosol je v Paříži ve druhém kole, vyzve Ferrera

První kolo na turnaji Masters v Paříži má úspěšně za sebou Lukáš Rosol. Český tenista v něm porazil domácího Jeremy Chardyho 6:3 6:4 a v dalším kole ho čeká světová trojka a zároveň obhájce titulu David Ferrer.

29.10.2013
Barbora Krejčíková vyhrála desítku žen v Dubrovniku

Svůj druhý letošní triumf na okruhu ITF žen získala Barbora Krejčíková (384. WTA) v chorvatském Dubrovniku. Druhá nasazená Češka ve finále turnaje s dotací $10,000 porazila Polonu Rebersak (SLO) 6:1 3:6 6:0. Spolu s Lenkou Jurikovou došla Bára také do finále čtyřhry. Ve čtvrtfinále dvouhry skončila Gabriela Pantůčková, která nestačila na pozdější slovinskou finalistku.

27.10.2013
Petra Kvitová na Číňanku Li nestačila a finále v Istanbulu si nezahraje

Finále Turnaje mistryň si Petra Kvitová letos v Istanbulu nezahraje. V semifinále česká hráčka prohrála s Li Na 4:6 2:6, když jí ke konci duelu docházely síly. Druhé semifinále mezi Serenou Williams a Jelenou Jankovic určí, kdo se s Li popere o titul.

26.10.2013
Petra Kvitová postoupila do semifinále Turnaje mistryň

Petra Kvitová zvládla v Istanbulu klíčový duel s Angelique Kerber z Německa a zajistila si postup do elitní čtyřky Turnaje mistryň. Poté, co Petra včera nestačila na Serenu Williams, dnes v přímém souboji o postup ze skupiny dokázala zdolat německou hráčku 6:7(3) 6:2 6:3 a postoupit z druhého místa červené skupiny.

25.10.2013
Tomáš Berdych má jistý start na Turnaji mistrů
Tomáš Berdych má už jistý start na Turnaji mistrů v Londýně. Český hráč si tak na prestižním podniku zahraje již počtvrté ve své kariéře. Turnaj mistrů se koná ve dnech 4.-11. listopadu 2013.
25.10.2013
Tomáš Berdych prohrál v Baselu v prvním kole

Ani jeden ze dvou tie-breaků Tomáši Berdychovi v utkání proti Ivu Karlovicovi nevyšel. Nasazený hráč číslo dvě tak po setech 6:4 6:7(4) 6:7(2) skončil v Baselu hned v úvodním kole.

22.10.2013
Kvitová zvládla na Turnaji mistryň první zápas, porazila Radwanskou

Petra Kvitová zahájila Turnaj mistryň v Istanbulu vítězstvím nad Polkou Agnieszkou Radwanskou. Česká jednička porazila světovou čtyřku po setech 6:4 6:4 a udělal tak první krok k úspěšnému postupu do semifinále. Ve skupině ji dále čekají Serena Williams a Angelique Kerber.

22.10.2013
Kvitová je před Turnajem mistryň světovou šestkou, Berdych klesl

Petra Kvitová se před Turnajem mistryň posunula na svoji nejlepší v této sezoně, a to na šestou příčku. Tomáš Berdych naopak o jedno místo klesl a našel své jméno na sedmém místě. Tereza Smitková se po svém postupu do druhého kola turnaje WTA v Lucemburku posunula na 230. pozici, to znamená posun o 30 míst.

21.10.2013
Petra Kvitová vyzve na úvod v Istanbulu Radwanskou

První soupeřkou Petry Kvitové na Turnaji mistryň v Istanbulu bude stejně jako v loňském roce Polka Agnieszka Radwanska. Letos tak bude mít Petra šanci na reparát, když loni své úvodní utkání prohrála. Zápas je na programu v úterý od 20:00.

21.10.2013
Martina Kubičíková na titul v Antalyi nedosáhla

Martina Kubičíková (1991, WTA 425) ve finále turnaje žen v turecké Antalyi prohrála s Rumunkou Anou Bogdan 4:6, 3:6. Martina získala 8 bodů do žebříčku WTA a měla by se posunout zhruba o 20 míst nahoru. Výsledky.

20.10.2013
Ivo Minář vyhrál Future v Antalyi

Ivo Minář (1984, ATP 469) vyhrál turnaj Future dotovaný $10,000 v turecké Antalyi. Ve finále porazil Francouze Tristana Lamasine 6:1, 1:6, 6:3. Ivo Minář zůstává v Altalyi i na následující turnaj. Výsledky.

20.10.2013
Kristýna Plíšková vyhrála halový turnaj v Limoges

Levoruká Kristýna Plíšková (1992, WTA 155) vyhrála halový turnaj dotovaný $50,000 ve francouzském Limoges. Ve finále porazila Rakušanku Tamiru Paszek 3:6, 6:3, 6:2. Na turnaji startovala i Andrea Hlaváčková, která skončila v prvním kole. Lucie Hradecká došla do čtvrtfinále. Výsledky.

20.10.2013
Rosol vypadl v semifinále turnaje ATP ve Vídni s Haasem

Lukáš Rosol (1985, ATP 44) ve Vídni na své druhé finále na okruhu ATP nedosáhl. V dnešním semifinále podlehl 6:3, 4:6 a 6:7 německému veteránovi Tommymu Haasovi (1978, ATP 12), který o kolo dříve vyřadil Radka Štěpánka. Haas bude hrát o patnáctý triumf v kariéře s Robinem Haase z Nizozemska.

19.10.2013
Lukáš Rosol si ve Vídni zahraje semifinále, vyzve Štěpánkova přemožitele

Lukáš Rosol se poprvé od dubna probojoval do semifinále turnaje ATP. Mezi osmi porazil český hráč Rubena Bemelmanse z Belgie 6:3 1:6 6:3 a v semifinále ho čeká Tommy Haas. Ten zařídil, aby se nekonalo české semifinále mezi Rosolem a Štěpánkem, když Radka porazil 7:6(10) 6:3.

19.10.2013
Ve čtvrtek končí tři Češky a Pospíšil ve Vídni

V Lucemburku se o překvapení nepostarala Tereza Smitková, která podlehla Sabině Lisicki 4:6 0:6, když jí v prvním setu setu soupeřka jednou vzala servis. Karolína Plíšková nestačila na Stefanii Voegele 1:6 6:3 3:6 a v Moskvě se loučí také Klára Zakopalová po porážce od Any Ivanovic. Hrdina Pospíšil ve druhém kole prohrál s domácím Thiemem hladce 1:6 1:6.

17.10.2013
Lucky loser Pospíšil senzačně porazil Monfilse

Jaroslav Pospíšil prohrál ve Vídni ve finále kvalifikace s Rubenem Bemelmansem z Belgie. Tím pro něj ale turnaj neskončil, štěstí v podobě lucky losera do hlavní soutěže chytil za pačesy a v prvním kole senzačně vyřadil Gaela Monfilse (FRA, 31. ATP), který v Shanghaji porazil Rogera Federera. Pospíšil vyhrál ve dvou setech 7:6(0) 7:5 a v dalším kole ho čeká Dominic Thiem (AUT, 149. ATP).

16.10.2013
Tereza Smitková porazila Mladenovic a je ve druhém kole v Lucemburku

Skvělý úspěch zaznamenala Tereza Smitková (260. WTA) na turnaji WTA v Lucemburku, když nejprve prošla kvalifikací a v prvním kole hlavní soutěže porazila favorizovanou Kristinu Mladenovic (FRA, 47. WTA) 7:5 6:1. V dalším kole Tereza vyzve patnáctou hráčku světa Sabine Lisicki.

16.10.2013