Český tenisový svaz

Davis Cup: Lehečka vyhrál souboj jedniček! Češi udrželi Světovou skupinu

18.09.2022

Český daviscupový tým nebude chybět v kvalifikaci Davis Cupu v roce 2023! Výběru kapitána Jaroslava Navrátila se povedlo vyhrát barážové utkání proti Izraeli v poměru 3:1 na zápasy, když rozhodující třetí bod vybojoval v souboji jedniček Jiří Lehečka, který porazil Edana Lešema po setech 4:6, 6:0, 7:5.

Český tým v barážovém klání, které se hrálo ve Shlomo Group Aréně v Tel Avivu, dokázal potvrdit roli favorita a udržel účast ve Světové skupině i pro příští sezonu. Vítězství se ovšem nerodilo snadno, a to ani přes vedení 2:0 na zápasy po prvním hracím dni.

V sobotu totiž Češi chtěli vybojovat třetí bod už ve čtyřhře, do které nakonec naskočili Jiří Lehečka s Tomášem Macháčem. To se ovšem nezdařilo, české duo padlo s Jonathanem Erlichem a Danielem Cukiermanem ve dvou setech a muselo se hrát dál.

Na kurt vyrazily jedničky obou týmů Lehečka s Edanem Lešemem. Domácí tenista vstoupil do zápasu skvěle, ujal se vedení 1:0 na sety, ale nakonec to byl český hráč, kdo se radoval z vítězství. Jeho druhá singlová výhra ve slavné týmové soutěži zároveň znamenala tolik kýžený třetí bod a ukončení daviscupové baráže.

Lehečka vyhrál souboj jedniček
Lehečka nastoupil k utkání s Lešemem zhruba půl hodiny po skončení deblového klání a dlouho se nemohl dostat do rytmu. I kvůli tomu přišel o podání v pátém gemu a marně se následně snažil o rebrejk.

Oproti první sadě však druhé dějství nabídlo zcela odlišný obrázek. Českého hráče byl rázem plný kurt a jeho izraelský soupeř kvůli tomu začal kupit jednu chybu za druhou. Výsledkem bylo, že Lehečka Lešemovi nadělil za pouhých 28 minut kanára a srovnal skóre zápasu na 1:1.

To třetí set přinesl ještě zcela jiný průběh než předchozí dvě dějství. Oba hráči si dlouho drželi svá podání a tahali se o několik gemů. Napřed Lehečka nevyužil dva brejkboly ve druhé hře a posléze Lešem nevyužil dvě příležitosti v pátém gemu.

Když už to vypadalo, že duel bude rozhodovat až závěrečný tiebreak, povedlo se Lehečkovi vybojovat mečbol na returnu ve dvanácté hře a duel úspěšně zakončil.

„Soupeř neměl co ztratit a hrál výborně. Tohle vítězství řadím velice vysoko. Jsem nesmírně rád, že jsem toho mohl být součástí a že jsem dostal od kapitána důvěru. Myslím, že jsem se toho zhostil slušně a že to dopadlo tak, jak jsme chtěli,“ uvedl Lehečka.

Český tým mohl v tu chvíli propuknout v jásot. Povedlo se postoupit do kvalifikace Davis Cupu 2023!

Čtyřhra nerozhodla
Kapitán Jaroslav Navrátil měl původně do čtyřhry nominované Zdeňka Koláře a Dalibora Svrčinu, rozhodl se však nasadit Jiřího Lehečku s Tomášem Macháčem. Ti za sebou měli povedené páteční singly, ve kterých oba neztratili ani jednou podání a zvítězili hladce 2:0 na sety.

Do utkání s pětačtyřicetiletým hrajícím kapitánem Izraele Jonathanem Erlichem a týmovou dvojkou Danielem Cukiermanem vstupovali v rolích mírných favoritů a měli velkou šanci barážové utkání Davis Cupu zakončit. To se ale nakonec nevydařilo.

Lehečka s Macháčem vstoupili do utkání velmi divoce. První jmenovaný čelil hned v první hře na servisu dvěma brejkbolům, ale česká dvojice nakonec situaci zachránila, načež se prosadila při podání velezkušeného Jonathana Erlicha. Postupně se Češi prodrali do vedení 4:1, pak se ale jejich hra začala rozpadat.

Erlich s Cukiermanem dokázali nejen stáhnout ztrátu brejku, ale dokonce vyhráli pět gemů v řadě, čímž otočili první set a získali ho na svou stranu. Bylo jasné, že česká dvojice bude muset změnit taktiku, pokud chce v duelu uspět.

To se ale příliš nepovedlo a Češi si ve druhé sadě dokonce nevypracovali ani jeden brejkbol. Erlich s Cukiermanem se naopak prosadili v páté hře na returnu, odskočili do brejku a dotáhli zápas do vítězného konce, když svou výhru ještě zvýraznili dalším brejkem v devátém gemu.

„Debl s Jirkou se nám dnes nepovedl. Nepomohl jsem si servisem, pak jsme se nesešli na returnu a od stavu 4:3 jsme se vytratili z kurtu. Cítili jsme to oba, nebylo to ideální,“ zhodnotil Macháč.

Izrael – Česko 1:3
Cukierman, Erlich – LEHEČKA, MACHÁČ 6:4, 6:3
Edan Lešem (450.) – JIŘÍ LEHEČKA (63.) 6:4, 0:6, 5:7
Daniel Cukierman (444.) – TOMÁŠ MACHÁČ (109.) zrušeno

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Rieter Open 2015 - Ústí nad Orlicí: Michalička postoupil do semifinále, Lojda a Süč končí

Marek Michalička (1986, ATP 320) porazil Dušana Lojdu (1988, ATP 341) 6:1, 6:4 a postoupil do semifinále, kde narazí na kvalifikanta Martina Blaška (1996, ATP 961), který porazil Artema Smirnova 6:4, 7:6(4). Druhé semifinále je Maximilian Neuchrist – Gonzalo Escobar. Výsledky. Fotogalerie.

02.07.2015
Vondroušová je v semifinále turnaje v Roehamptonu

Do semifinále juniorského turnaje v Roehamptonu postoupila Markéta Vondroušová. Miriam Kolodziejová prohrála ve druhém kole a Monika Kilnarová už v prvním kole. Výsledky.

02.07.2015
Wimbledon 2015: Karolína Plíšková končí ve druhém kole, dál jde Šafářová

Karolína Plíšková (1992, WTA 11) ve druhém kole Wimbledonu nestačila na Američanku Coco Vandeweghe (1991, WTA 47) 6:7(5), 4:6. Do třetího kola postoupila Lucie Šafářová (1987, WTA 6), která si ve druhém kole poradila s Su-Wei Hsieh 6:2, 6:3. Výsledky: dvouhra-muži, dvouhra-ženy, čtyřhra-muži, čtyřhra-ženy, mix.

02.07.2015
Juniorský turnaj ITF 2 v Plzni

Od středy 1. července se v Plzni hraje hlavní soutěž mezinárodního turnaje chlapců a dívek do 18-ti let Ex Pilsen Wilson Cup. V hlavní soutěži dvouhry startuje 12 českých chlapců a 11 českých dívek. Výsledky.

01.07.2015
Rieter Open 2015 - Ústí nad Orlicí: Ve čtvrtfinále jsou Michalička, Lojda a Süč

Do čtvrtfinále mezinárodního turnaje dotovaného $15,000 v Ústí nad Orlicí postoupili Michalička, který porazil Šafránka 6:4, 6:1, Lojda Kellovského 6:3, 6:1 a Süč Rusa Karloskiyho 6:4, 2:6, 6:1. Ve druhém kole končí také Poljak a Schmid. Výsledky. Fotogalerie.

01.07.2015
Rieter Open 2015 - Ústí nad Orlicí: Mertl končí v prvním kole

Nejvýše nasazený hráč mezinárodního turnaje Rieter Open – Ústí nad Orlicí – Jan Mertl (1982, ATP 231) nestačil v přísném prvním kole na Artema Smirnova (1988, ATP 551) 7:6, 4:6, 3:6. Smirnov vyhrál před týdnem Rieter Open – Pardubice a na konci května Future na Ukrajině a jeho vítězná šňůra nyní čítá 11 zápasů. Výsledky. Fotogalerie.

01.07.2015
Wimbledon 2015: Česká derby prvního kola vyhrály Plíšková a Allertová

Šest českých tenistů postoupilo v úterý do druhého kola Wimbledonu 2015. Česká derby zvládly Denisa Allertová, která porazila Katku Siniakovou ve třech setech, a Kristýna Plíšková, která vyřadila Terezu Smitkovou. Dále jdou i Berdych, Rosol, Veselý a obhájkyně titulu Petra Kvitová. Končí naopak Hradecká, Koukalová a Štěpánek. Výsledky muži. Výsledky ženy.

30.06.2015
Rieter Open 2015 - Ústí nad Orlicí: Süč porazil Laaksonena

Tenisový dělník Dominik Süč (1990, ATP 649) porazil v prvním kole turnaje mužů v Ústí nad Orlicí Švýcara Henri Laaksonena (1992, ATP 287) 7:6(8), 7:5. V zápase dvou divokých karet porazil David Poljak (1996, ATP 1484) Slováka Habrmana (1997, ATP 1463) 6:2, 3:6, 6:3. Výsledky. Fotogalerie.

29.06.2015
Jesika Malečková vyhrála $15,000 v Holandsku

Svůj první letošní titul a třetí celkově získala v nizozemské Bredě Jesika Malečková (1994, WTA 408). Česká hráčka prošla prvními třemi koly hladce bez ztráty setu, v semifinále jí vzdala Italka Grymalska a ve finále Jesika porazila Sandru Zaniewskou z Polska 6:3 5:7 7:5. Výsledky.

29.06.2015
Rieter Open 2015 - Ústí nad Orlicí

Od pondělí 29. června se v Ústí nad Orlicí hraje mezinárodní turnaj mužů dotovaný $15,000. V kva­lifikaci, která se hrála od soboty 27. června starovalo 13 českých hráčů. Více o turnaji naleznete na www.rieteropen.cz.

28.06.2015
Martincová vyhrála pětadvacítku ve Švýcarsku

Tereza Martincová (1994, WTA 230) vyhrála mezinárodní turnaj žen dotovaný $25,000 ve švýcarském Lenzerheide. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Nastju Kolar (1994, WTA 224) 6:3, 6:4. Vítězstvím Tereza získala 50 bodů do žebříčku WTA. Výsledky.

28.06.2015
Staněk došel do finále na desítce v Srbsku

Robin Staněk (1995, ATP 726) došel do finále mezinárodního turnaje dotovaného $10,000 v Srbsku. Ve finále nestačil na nejvýše nasazeného Srba Zekiče (1988, ATP 302) 6:2, 4:6, 1:6. Výsledky.

28.06.2015
Bouzková vyhrála druhou desítku na Mariciu

Maruška Bouzková (1998, WTA 478) vyhrála druhý mezinárodní turnaj žen v řadě na Mauriciu. Ve finále porazila Američanku Daniel (1999, WTA NR) 7:5, 6:2. Vítězstvím si Maruška připsala dalších 12 bodů do žebříčku WTA. Výsledky.

28.06.2015
Druhé finále na turnaji ITF juniorů v řadě pro Patrika Rikla

Podruhé v řadě se Patrik Rikl (1999, ITF 91) probojoval do finále juniorského turnaje ITF. V německém městě Bochum na turnaji kategorie 2 se v boji o titul střetl s Australanem Alexeiem Popyrinem, kterému podlehl 6:2 3:6 2:6. Výsledky.

27.06.2015
Marek Michalička došel do finále na futures v Pardubicích

Z domácích hráčů se na ITF futures $15,000 v Par­dubicích nejvíce dařilo Marku Michaličkovi (1986, ATP 315), který si zahrál o titul. Ve finále ale podlehl Ukrajinci Smirnovovi 3:6 4:6. Čtyřhru vyhrála dvojice Jebavý, Šátral. Výsledky.

27.06.2015
Wimbledon 2015: Los hlavní soutěže

V pátek 26. června před polednem byly rozlosovány hlavní soutěže dvouhry mužů a žen. V hlavní soutěži mužů máme 4 zástupce (Bedych, Štěpánek, Rosol, Veselý) a v hlavní soutěži žen 11 českých hráček (Cetkovská, Kristýna Plíšková, Karolína Plíšková, Strýcová, Šafářová, Siniaková, Allertová, Smitková, Hradecká, Koukalová, Kvitová). Více na www.wimbledon.com.

26.06.2015
Paulson vyhrál turnaj Tennis Europe v Lotyšsku

Andrew Paulson (2001, TK Sparta Praha) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 14-ti let Tennis Europe Cat 2 v lotyšském Liepaie. Ve finále porazil Israelce Ginata 6:3, 6:3. Spolu s Lukášem Jirouškem (2001, TK AGROFERT Prostějov) vyhrál i čtyřhru. Výsledky.

26.06.2015
Cetkovská úspěšně prošla kvalifikací Wimbledonu

Petra Cetkovská (1985, WTA 161) úspěšně zvládla kvalifikaci na Wimbledon 2015. V kvalifikaci si poradila s Voráčovou 6:1, 6:1, Vekič 2:6, 6:4, 6:1 a Mertens 6:3, 6:2. Ve finále kvalifikace mužů Jan Mertl (1982, ATP 229) nestačil na Australana Smithe 1:6, 5:7, 2:6. Více na www.wimbledon.com.

26.06.2015
Áčkové turnaje mladšího žactva vyhráli Jurajda a Vidmanova

Turnaj ČTS třídy „A“ mladších žáků v Havířově vyhrál nejvýše nasazený Adam Jurajda (2003, TK AGROFERT Prostějov), který ve finále porazil druhého nasazeného hráče Vojtěcha Buriana (2003, TK AGROFERT Prostějov) 6:1, 7:5. Čtyřhru vyhrál Jurajda s Donaldem. Turnaj mladších žákyň na I.ČLTK Praha vyhrála Daria Vidmanova (2003, I.ČLTK Praha), která ve finále porazila Karolínu Nováčkovou (2003, TK Sport Kolovraty) 6:0, 6:3. Čtyřhru vyhrály Vidmanova s Gajdošovou. Výsledky: chlapci, dívky.

25.06.2015
Do čtvrtfinále na trávě neprošel Veselý ani Plíšková

Jiří Veselý (1993, ATP 46) v osmifinále turnaje v Nottinghamu nestačil na Leonardo Mayera (1987, ATP 21) 6:7(2), 6:7(5). V osmifinále turnaje WTA Premier v Eastbourne Karolína Plíšková (1992, WTA 11) nestačila na Agnieszku Radwanskou (1989, WTA 13) 2:6, 1:6.

24.06.2015