Český tenisový svaz

Davis Cup: Lehečka vyhrál souboj jedniček! Češi udrželi Světovou skupinu

18.09.2022

Český daviscupový tým nebude chybět v kvalifikaci Davis Cupu v roce 2023! Výběru kapitána Jaroslava Navrátila se povedlo vyhrát barážové utkání proti Izraeli v poměru 3:1 na zápasy, když rozhodující třetí bod vybojoval v souboji jedniček Jiří Lehečka, který porazil Edana Lešema po setech 4:6, 6:0, 7:5.

Český tým v barážovém klání, které se hrálo ve Shlomo Group Aréně v Tel Avivu, dokázal potvrdit roli favorita a udržel účast ve Světové skupině i pro příští sezonu. Vítězství se ovšem nerodilo snadno, a to ani přes vedení 2:0 na zápasy po prvním hracím dni.

V sobotu totiž Češi chtěli vybojovat třetí bod už ve čtyřhře, do které nakonec naskočili Jiří Lehečka s Tomášem Macháčem. To se ovšem nezdařilo, české duo padlo s Jonathanem Erlichem a Danielem Cukiermanem ve dvou setech a muselo se hrát dál.

Na kurt vyrazily jedničky obou týmů Lehečka s Edanem Lešemem. Domácí tenista vstoupil do zápasu skvěle, ujal se vedení 1:0 na sety, ale nakonec to byl český hráč, kdo se radoval z vítězství. Jeho druhá singlová výhra ve slavné týmové soutěži zároveň znamenala tolik kýžený třetí bod a ukončení daviscupové baráže.

Lehečka vyhrál souboj jedniček
Lehečka nastoupil k utkání s Lešemem zhruba půl hodiny po skončení deblového klání a dlouho se nemohl dostat do rytmu. I kvůli tomu přišel o podání v pátém gemu a marně se následně snažil o rebrejk.

Oproti první sadě však druhé dějství nabídlo zcela odlišný obrázek. Českého hráče byl rázem plný kurt a jeho izraelský soupeř kvůli tomu začal kupit jednu chybu za druhou. Výsledkem bylo, že Lehečka Lešemovi nadělil za pouhých 28 minut kanára a srovnal skóre zápasu na 1:1.

To třetí set přinesl ještě zcela jiný průběh než předchozí dvě dějství. Oba hráči si dlouho drželi svá podání a tahali se o několik gemů. Napřed Lehečka nevyužil dva brejkboly ve druhé hře a posléze Lešem nevyužil dvě příležitosti v pátém gemu.

Když už to vypadalo, že duel bude rozhodovat až závěrečný tiebreak, povedlo se Lehečkovi vybojovat mečbol na returnu ve dvanácté hře a duel úspěšně zakončil.

„Soupeř neměl co ztratit a hrál výborně. Tohle vítězství řadím velice vysoko. Jsem nesmírně rád, že jsem toho mohl být součástí a že jsem dostal od kapitána důvěru. Myslím, že jsem se toho zhostil slušně a že to dopadlo tak, jak jsme chtěli,“ uvedl Lehečka.

Český tým mohl v tu chvíli propuknout v jásot. Povedlo se postoupit do kvalifikace Davis Cupu 2023!

Čtyřhra nerozhodla
Kapitán Jaroslav Navrátil měl původně do čtyřhry nominované Zdeňka Koláře a Dalibora Svrčinu, rozhodl se však nasadit Jiřího Lehečku s Tomášem Macháčem. Ti za sebou měli povedené páteční singly, ve kterých oba neztratili ani jednou podání a zvítězili hladce 2:0 na sety.

Do utkání s pětačtyřicetiletým hrajícím kapitánem Izraele Jonathanem Erlichem a týmovou dvojkou Danielem Cukiermanem vstupovali v rolích mírných favoritů a měli velkou šanci barážové utkání Davis Cupu zakončit. To se ale nakonec nevydařilo.

Lehečka s Macháčem vstoupili do utkání velmi divoce. První jmenovaný čelil hned v první hře na servisu dvěma brejkbolům, ale česká dvojice nakonec situaci zachránila, načež se prosadila při podání velezkušeného Jonathana Erlicha. Postupně se Češi prodrali do vedení 4:1, pak se ale jejich hra začala rozpadat.

Erlich s Cukiermanem dokázali nejen stáhnout ztrátu brejku, ale dokonce vyhráli pět gemů v řadě, čímž otočili první set a získali ho na svou stranu. Bylo jasné, že česká dvojice bude muset změnit taktiku, pokud chce v duelu uspět.

To se ale příliš nepovedlo a Češi si ve druhé sadě dokonce nevypracovali ani jeden brejkbol. Erlich s Cukiermanem se naopak prosadili v páté hře na returnu, odskočili do brejku a dotáhli zápas do vítězného konce, když svou výhru ještě zvýraznili dalším brejkem v devátém gemu.

„Debl s Jirkou se nám dnes nepovedl. Nepomohl jsem si servisem, pak jsme se nesešli na returnu a od stavu 4:3 jsme se vytratili z kurtu. Cítili jsme to oba, nebylo to ideální,“ zhodnotil Macháč.

Izrael – Česko 1:3
Cukierman, Erlich – LEHEČKA, MACHÁČ 6:4, 6:3
Edan Lešem (450.) – JIŘÍ LEHEČKA (63.) 6:4, 0:6, 5:7
Daniel Cukierman (444.) – TOMÁŠ MACHÁČ (109.) zrušeno

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Kvitová v českém duelu v Doha porazila Strýcovou

Petra Kvitová si v českém souboji druhého kola na turnaji v katarském Doha poradila s Barborou Strýcovou. Finalistka turnaje v Dubaji podlehla české jedničce ve dvou setech 6:7(2) 4:6. Kvitovou v dalším kole čeká Jelena Ostapenko. Po těsné prohře se s podnikem loučí Denisa Allertová, která nestačila na Eugenie Bouchard 6:7(0) 5:7.

23.02.2016
Berdych a Rosol postoupili v Dubaji do druhého kola

Tomáš Berdych a Lukáš Rosol zvládli na turnaji ATP v Dubaji první kolo, Berdych si poradil s Portugalcem Sousou 6:1 6:4 a Rosol otočil utkání s Bhambrim z Indie 2:6 7:6(2) 6:0. Nedařilo se Jiřímu Veselému, kterého zastavil Borna Coric po setech 6:4 6:4.

23.02.2016
Turnaj A dorostu v Břeclavi a Hrádku vyhráli Velek a Nikolovová

Vítězi turnaje kategorie A dorostu se stali Daniel Velek (1999, I.ČLTK Praha) a Vanesa Nikolovová (2001, I.ČLTK Praha). Velek si ve finále v Břeclavi poradil s Dominikem Bartoněm 6:4 6:4 a Nikolovová v Hrádku n. Nisou porazila Terezu Polanskou 6:2 6:2. Výsledky Břeclav. Výsledky Hrádek.

23.02.2016
Český duel v Doha: Barbora Strýcová vyzve Petru Kvitovou

Finalistka z Dubaje, Barbora Strýcová, má úspěšně za sebou i první kolo v katarském Doha. Bára v něm porazila Francouzku Mladenovic 6:3 6:4 a v dalším kole ji čeká český duel s Petrou Kvitovou, která měla jako turnajová pětka volný los.

23.02.2016
OPTIM TOUR 2016: Václav Šafránek vyhrál skvěle obsazený Milten cup

Václav Šafránek (aktuálně 350. hráč ATP) vyhrál silně obsazený halový turnaj v Milovicích. Na druhém turnaji okruhu Optim Tour 2016 však musel podstoupit mj. tři těžké třísetové zápasy; postupně s Vejvarou, Jedličkou a nakonec ve finále udolal zřejmě již unaveného Filipa Brtnického 3:6, 6:2, 6:4.

22.02.2016
Allertová se v Doha postarala o překvapení, vyřadila Svitolinu

Skvělý výsledek zaznamenala v prvním kole turnaje WTA v Doha Denisa Allertová. Česká hráčka porazila turnajovou patnáctku Elinu Svitolinu 7:5 6:4. V druhém kole ji čeká Kanaďanka Bouchard.

22.02.2016
Winter Cup 16&U: Dívky skončily na druhém místě, nestačily na Rusko

Sestava dívek Kaňková, Beránková a Šebestová obsadila na halovém Mistrovství Evropy do 16-ti let ve Vésce druhé místo. Češky ve finále nestačily na Rusko, když o vítězkách musela rozhodnout závěrečná čtyřhra. Chlapci ve složení Štyler, Holiš, Pánik obsadili konečné sedmé místo. Výsledky dívky. Výsledky chlapci.

22.02.2016
Winter Cup 14&U: Tým chlapců vybojoval stříbro, dívky bronz

Český tým chlapců do 14-ti let, ve složení Svrčina, Kubík, Šmédek, získal na halovém Mistrovství Evropy družstev stříbrnou medaili, když ve finále Winter Cupu v Bukurešti nestačil na Itálii. Dívky (Hindová, Lavičková, Huňková) se ve stejné kategorii umístily na třetím místě, v boji o bronz porazily Slovinsko. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

21.02.2016
Jan Hernych došel na challengeru ve Wroclawi z kvalifikace do finále

Sedm vítězných zápasů si na ATP challengeru €85,000+H ve Wroclawi připsal Jan Hernych (ATP 350). Honza prošel kvalifikací a v hlavní soutěži došel až do finále, kde však po setech 3:6 6:7(9) nestačil na Marca Chiudinelliho ze Švýcarska. Příští týden čeká Hernycha další challenger v Cherbourgu, kde v prvním kole narazí na Adama Pavláska. Výsledky Wroclaw.

21.02.2016
Plíšková a Hradecká končí v Doha v prvním kole

Dvě české tenistky opouští turnaj WTA v katarském Doha hned v prvním kole. Turnajová desítka Karolína Plíšková hladce podlehla Rusce Gasparyan 1:6 1:6 a Lucie Hradecká nestačila na Turkyni Buyukakcay 4:6 7:6(5) 2:6. První kolo mají před sebou ještě Denisa Allertová a Barbora Strýcová, Petra Kvitová má volný los.

21.02.2016
Strýcová titul v Dubaji nezískala, nestačila na Errani

Svůj druhý titul z turnaje WTA v kariéře Barbora Strýcová v Dubaji nezískala. Česká hráčka ve finále hladce podlehla Italce Saře Errani 0:6 2:6. Ze sedmi vzájemných utkání porazila Barbora Italku pouze jednou. V Marseille skončil v semifinále Tomáš Berdych, který nestačil na Nicka Kyrgiose 4:6 2:6.

20.02.2016
Marie Bouzková vyhrála $25,000 v Mexiku

Česká tenistka Marie Bouzková (1998, WTA 354) se stala vítězkou „pětadvacítky“ žen v mexické Cuernavace. Marie ve čtvrtfinále porazila bývalou světovou juniorskou jedničku Shilin Xu (CHN, WTA 307), v semifinále Bulharku Naydenovou (WTA 322) a ve finále Lauren Albanese (USA, WTA 412) 0:6 6:0 6:1. Výsledky.

20.02.2016
Finále Winter Cupů do 14-ti a 16-ti let

Ve dnech 19.-21. února se konají finále Mistrovství Evropy družstev do 14-ti a 16-ti let. Česká republika má ve všech čtyřech kategoriích své zastoupení.
Sestavy týmů: B14: Kubík, Svrčina, Šmédek, G14: Hindová, Lavičková, Huňková, B16: Holiš E., Štyler, Pánik, G16: Kaňková, Beránková, Šebestová.

19.02.2016
Barboru Strýcovou nezastavila ani Garcia, v Dubaji si zahraje finále

Barbora Strýcová pokračuje v Dubaji vítězně. Česká tenistka v semifinále zdolala Caroline Garciu z Francie 6:2 3:6 6:3 a poprvé od října 2014 si na turnaji WTA zahraje finále. V něm ji čeká Italka Sara Errani, která si poradila s Elinou Svitolinou.

19.02.2016
Ostravský challenger s dotací USD 50,000+H

13. ročník ostravského challengeru mužů se bude konat 23. dubna – 1. května v areálu SC Ostrava v Komenského sadech pod tradičním názvem Prosperita Open. V letošním roce si hráči rozdělí dotaci 50 tis. amerických dolarů a navíc všem hráčům hlavní soutěže pořadatelé hradí i ubytování. Fotogalerie 2015, Fotogalerie 2014. Fotogalerie 2013. Fotogalerie 2012.

18.02.2016
Karolína Plíšková prohrála v prvním kole v Dubaji s Vandeweghe

Karolína Plíšková se loučí s turnajem WTA v Dubaji už v prvním kole. Česká hráčka v něm nestačila na Coco Vandeweghe 6:7(5) 1:6 a nenavázala tak na úspěšné fedcupové vystoupení v Rumunsku, kde vyhrála obě dvouhry i čtyřhru. Vloni došla Karolína v Dubaji až do finále.

16.02.2016
Winter Cup 12&U: Chlapci i dívky jsou Mistry Evropy

Oba české týmy dvanáctiletých ovládly Winter Cup 2016 a staly se tak halovými Mistry Evropy. Mladší žáci si ve finále ve Vésce poradili s Ruskem 2:1, když musela rozhodnout čtyřhra. Sestava: Donald, Vejšický, Fiedler. Dívky v Sunderlandu naopak slavily zlato již po dvouhrách, kde nedaly šanci Rumunkám, celkově potom 3:0. Sestava: Fruhvirtová L., Nosková, Černá. Výsledky Véska. Výsledky Sunderland.

15.02.2016
Karolína Muchová došla do finále desítky žen v Trnavě

Celkem 12 českých hráček startovalo na turnaji $10,000 v Trnavě. Nejdále došla Karolína Muchová (1996, WTA 344), která skončila až ve finále. Vítězka Pardubické juniorky 2014 v něm nestačila na Ekaterinu Alexandrovu (1994, WTA 291) 1:6 3:6. Finále čtyřhry si zahrála Tereza Malíková po boku Slovenky Jurikové. Výsledky.

14.02.2016
Winter Cup 12&U: Finálové skupiny ve Vésce a Sunderlandu

Ve dnech 12.-14. února 2016 se ve Vésce (chlapci) a Sunderlandu (GBR, dívky) konají finálové skupiny Halového Mistrovství Evropy družstev do 12-ti let – Winter Cupu. Oba české týmy vyhrály své kvalifikační skupiny a postoupily tak z prvních míst. Složení: M. Donald, O. Vejšický, J. Fiedler a A. Černá, L. Fruhvirtová, L. Nosková. Výsledky Véska. Výsledky Sunderland.

11.02.2016
Jiří Veselý nestačil v Rotterdamu na Bautistu Aguta, končí ve 2. kole

Ve druhém kole končí svou cestu turnajem ATP v Rotterdamu Jiří Veselý. Český tenista ve třech setech podlehl turnajové šestce Španělovi Robertu Bautistovi 6:4 2:6 4:6.

11.02.2016