Český tenisový svaz

Davis Cup: Kvalifikační souboj s Izraelem rozehraje Menšík, dostal přednost před Macháčem

02.02.2024

Kvalifikační duel Davisova poháru proti Izraeli rozehraje v sobotu od 15 hodin Jakub Menšík. Osmnáctiletý benjamínek dostal v nominaci kapitána Navrátila přednost před Tomášem Macháčem, jenž byl z důvodu menší únavy nahlášen až do čtyřhry. O druhý bod bude následně usilovat Jiří Lehečka.

„Začali jsme s přípravou už v neděli, v pondělí kluci odtrénovali dalších pět hodin a Tomáš za námi dorazil až v úterý po obědě. Vlastně přišel o tři dny. Že nenastoupí, jsme si řekli už ve čtvrtek,“ vysvětlil kapitán Jaroslav Navrátil. „Ještě v pátek ráno hrál jen tři čtvrtě hodiny a říkal, že je unavený. Povídá mi, že by rád hrál a je na něm vidět, že je ve formě, krásně tenis cítí. Ale je zbytečné riskovat, když tam mám tohohle mladého kluka, který hrál dobře v Austrálii. Tomáš začne v neděli čtyřhrou.“

Soupeřem Menšíka bude v úvodní dvouhře čtyřiadvacetiletý Jišaj Oliel, aktuálně až 415. tenista žebříčku ATP. Ještě o něco výraznějším papírovým favoritem bude v rámci druhého sobotního singlu Jiří Lehečka, jemuž se postaví osmadvacetiletý Daniel Cukierman (465.).

„Celý tým je po tomto týdnu ve skvělé formě a i v minulých týdnech jsme měli dobré výsledky, takže pro kapitána to bylo příjemné rozhodování. Jak už jsem říkal minulý rok, daviscupová atmosféra mě velice nabíjí, o to víc teď, když se hraje doma. V kvalifikační části to bude moje premiéra. Moc se těším, budu dělat maximum maxima,“ nechal se slyšet Menšík.

„Určitě to nebude nic jednoduchého,“ řekl k sobotnímu utkání Lehečka, který Cukiermana porazil v předloňské baráži Davis Cupu 6:0 a 6:4. „Už v Izraeli ukázal, že je to velice komplexní tenista, který umí hodně měnit hru. Fyzicky se cítím naprosto připraven. Máme tady skvělý realizační tým, profesora Koláře a Martina Janouška, kteří z nás nespustí ruce. Herní podmínky nám tady všem sedí, můžeme se proto více soustředit na taktickou stránku věci.“

Nedělní program začne ve Vendryni u Třince o dvě hodiny dříve, a sice čtyřhrou. Kapitán Jaroslav Navrátil do ní předběžně nominoval duo Adam Pavlásek, Tomáš Macháč. Za Izraelce byli nahlášeni Edan Lešem a Roy Stepanov.

Los utkání Česká republika – Izrael
Sobotní program (od 15:00)
JAKUB MENŠÍK (127.) – Jišaj Oliel (415.)
JIŘÍ LEHEČKA (31.) – Daniel Cukierman (465.)

Nedělní program (od 13:00)
MACHÁČ, PAVLÁSEK – Lešem, Stepanov
JIŘÍ LEHEČKA (31.) – Jišaj Oliel (415.)
JAKUB MENŠÍK (127.) – Daniel Cukierman (465.)

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Marie Bouzková vyhrála ITF 1 v Casablance

Vítězkou dvouhry na turnaji ITF kategorie 1 v marocké Casablance se stala česká juniorka Marie Bouzková. Druhá nasazená hráčka neztratila během turnaje ani set a ve finále porazila Johnise Renaud (USA) 6:1 6:4. Spolu se Sarou Tomic (AUS), mladší sestrou Bernarda Tomice, došla Marie do finále čtyřhry.

12.05.2013
Berdych končí v Madridu v semifinále, Šafářová slaví titul ve čtyřhře

V semifinále zastavil Tomáše Berdycha Stanislas Wawrinka. Českého tenistu porazil 6:3 4:6 6:4 a překazil mu tak zopakování loňské finálové účasti. Jeden titul z Madridu však do Česka míří, Lucie Šafářová vyhrála po boku Anastasie Pavlyuchenkové čtyřhru.

12.05.2013
Tomáš Berdych porazil Murrayho a je v semifinále Madridu

Tomáše Berdycha nezastavil v Madridu ani Brit Andy Murray, kterého světová šestka porazila 7:6(3) 6:4. Tomáš tak zatím úspěšně kráčí za obhajobou loňské finálové účasti, o kterou si zahraje s vítězem duelu Wawrinka – Tsonga.

10.05.2013
Sparta Prague Open 2013: Rozlosování kvalifikace

V pátek 10.5. byla rozlosována kvalifikace čtvrtého ročníku mezinárodního turnaje žen s dotací $100,000 na Spartě. V kvalifikaci startuje celkem dvanáct Češek, druhá nasazená je Sandra Záhlavová. Šanci v podobě divoké karty dostaly i mladší domácí hráčky Nina Holanová, Dominika Paterová, Tereza Jankovská a Simona Heinová.

10.05.2013
Záhlavová-Strýcová přešla přes Siniakovou do semifinále v Trnavě

Další český souboj se odehrál v rámci čtvrtfinálových zápasů v Trnavě $75,000. Střetly se v něm Záhlavová-Strýcová s Kateřinou Siniakovou. Zkušenější Záhlavová zvítězila 6:2 6:2 a zahraje si semifinále Aleksandře Krunic (SRB). Obě Češky se příští týden představí na turnaji na Spartě.

10.05.2013
Turnaj Tennis Europe do 14-ti let kategorie 1 v Rakovníku

Na turnaji Tennis Europe do 14-ti let kategorie 1 v Rakovníku startuje téměř kompletní česká špička v kategorii staršího žactva. Před čtyřmi lety se podařilo opanovat dvouhru chlapců i dívek českým hráčům (Staněk, Rohanová).

09.05.2013
Siniaková v Trnavě porazila Kristýnu Plíškovou a je ve čtvrtfinále

České derby v Trnavě $75,000 vyhrála Kateřina Siniaková (427. WTA), která v třísetové bitvě zdolala Kristýnu Plíškovou 6:7(5) 6:3 7:6(6). Mladá Češka tak postoupila do čtvrtfinále, kde vyzve další českou hráčku, Báru Záhlavovou-Strýcovou (162. WTA).

09.05.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Ostravský vítěz Veselý poskočil o 39 míst

Po svém doposud největším úspěchu na okruhu ATP poskočil Jiří Veselý o 39 míst na 125. pozici. Jirka ovládl challenger s dotací $100,000+H v Ostravě a přiblížil se tak na dohled první stovky. Ostrava posunula také Lukáše Rosola na nové maximum, 34. místo, polepšil si i Pospíšil.

09.05.2013
Petra Kvitová končí v Madridu ve 2. kole na raketě Hantuchové

Petra Kvitová došla na turnaji v Madridu jen do druhého kola. Tam totiž česká fedcupová reprezentantka nestačila na Slovenku Danielu Hantuchovou 6:2 2:6 3:6. V prvním kole vyřadila Petra Yaninu Wickmayer (BEL).

09.05.2013
Berdych zdolal Andersona a v Madridu je mezi osmi nejlepšími

Tomáš Berdych zvládl těžký duel třetího kola proti Kevinu Andersonovi a v Madridu si tak zahraje čtvrtfinále. Jihoafrického tenistu Tomáš vyřadil po setech 7:6(5) 7:5 a čeká na vítěze duelu Simon – Murray.

09.05.2013
$75,000 Trnava: Kateřina Siniaková je ve druhém kole

Přes první kolo přešla na turnaji žen s dotací $75,000 v Trnavě Kateřina Siniaková, která si poradila s Němkou Pfizenmaier 7:6(5) 6:3. Ve druhém kole může narazit na Kristýnu Plíškovou, pokud ta zápas prvního kola zvládne.

07.05.2013
Patrik Rikl vyhrál na Kypru TE 3 do 16-ti let

Patrik Rikl (1999, TK Sparta Praha) se stal vítězem mezinárodního turnaje TE 3 šestnáctiletých na kyperském Limassolu. Šestý nasazený hráč v semifinále porazil nasazenou jedničku Kypřana Aravise a ve finále mu za stavu 4:0 vzdal domácí Christoforou. S Nicholasem Campbellem došli do semifinále čtyřhry.

06.05.2013
TE 2 Wilson Cup U14 v Rakovníku: Tomáš Jiroušek ve finále

V Rakovníku skončil druhý turnaj TE, tentokrát do 14-ti let. Nejlépe se vedlo Tomáši Jirouškovi (2000, TK Neridé), který se probojoval až do finále. Tam nestačil na jedničku turnaje Slováka Kecmanovice 0:6 1:6. Mezi osm došli Jan Lenoch a Marek Dubský, mezi dívkami Kudelová, Kaňková, Marková a Hájková. Křížová s Vančurovou vyhrály čtyřhru.

06.05.2013
Turnaj A mužů v Děčíně vyhrál Jan Šátral

Odložený turnaj A mužů v Děčíně vyhrál Jan Šátral (1990, Advantage Team), kterému ve finále za stavu 5:4 vzdal Libor Salaba (1992, Advantage Team). V semifinále pozdější vítěz hladce vyřadil Dominika Süče, který byl těsně před turnajem ve finále kvalifikace challengeru v Ostravě, Salaba si poradil s Filipským.

06.05.2013
Petra Kvitová a Radek Štěpánek prošli v Madridu do druhého kola

Petra Kvitová musela o postup do druhého kola turnaje v Madridu hodně bojovat. Po třísetovém boji zdolala Yaninu Wickmayer (BEL) 4:6 7:5 6:4 a její další soupeřkou bude Daniela Hantuchová. Radek Štěpánek naopak zvládl utkání prvního kola snadno, když 6:3 6:2 vyřadil Bernarda Tomice (AUS).

06.05.2013
Challenger Ostrava: Veselý je sedmým českým vítězem

Jiří Veselý (1993) vyhrál 10. ročník ostravského challengeru, když ve finále porazil Steve Darcise (1984) 6:4, 6:4.

05.05.2013
Challenger Ostrava: Veselý si zahraje finále proti Darcisovi

Jiří Veselý (1993) v semifinále nezaváhal a po velice dobrém a především bezchybném výkonu si poradil s překvapením turnaje Milošem Mečířem (1988) 6:2, 6:4, který se do hlavní soutěže turnaje muset probojovat z tříkolové kvalifikace.

04.05.2013
Challenger Ostrava: Veselý je v semifinále
České hráče přijel v pátek do Ostravy podpořit prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, který se zde mimo jiné setkal s mnoha známými tenisovými tvářemi.
03.05.2013
Challenger Ostrava: České derby vyhrál Veselý

Prostějovské derby mezi Jiřím Veselým (1993) a Jaroslavem Pospíšilem (1981) vyhrál prvně jmenovaný 6:7(4), 6:3, 6:3 a zahraje si o postup do semifinále ostravského challengeru s Rakušanem Haider-Maurerem.

02.05.2013
Challenger Ostrava: Rosol zdolal Puetze a je ve čtvrtfinále

Po náročném zápase proti Adamu Pavláskovi nastoupil Lukáš Rosol hned druhý den opět na centrální dvorec, kde ho prověřil Tim Puetz (GER). Rosol zdolal i jeho a po výsledku 6:4 7:6(1) postoupil do čtvrtfinále. S Gabashvilim nenastoupili do čtyřhry, a tak Pavlásek s Veselým přešli přes náhradníky El-Effendi, Walsh.

02.05.2013