Český tenisový svaz

Davis Cup: Češi vyhráli 4:0! Po rychlém deblu prožil Mrva vítězný debut

01.02.2025

Čeští tenisté slaví postup do dalšího kola Davis Cupu! V Ostravě-Porubě v RT Torax Areně porazili Jižní Koreu 4:0. O svém vítězství rozhodli hned v prvním sobotním utkání. Ve čtyřhře měli Tomáš Macháč a Jakub Menšík naprostou převahu a porazili Jon-Song Čonga a Či-song Nama za pouhých 56 minut po setech 6:3, 6:1. Následně prožil vítězný debut junior Maxim Mrva, který ve dvou tiebreacích udolal San-hui Sina. V dalším kole, které se bude hrát v září, vyrazí Češi do Spojených států.

„Kluci předváděli skvělý týden od toho prvního dne, kdy jsme se tu sešli, a za to jsem moc rád a chci jim poděkovat. Za vše od toho prvního dne, kdy jsme odtrénovali, makali, byli připravení a pak to skvěle prodali v zápasech,“ prohlásil Berdych, jenž měl z postupu ohromnou radost.

„Musím říct, že kdyby takhle probíhaly všechny daviscupové týdny, bylo by to hezké. Samozřejmě jsem realista, takže vím, že nastanou i komplikace. Hned s tím dalším soupeřem můžou nastat. To nejdůležitější je, aby kluci byli zdraví a připravení. Pak se to rozhodne v zápasech,“ dodal kapitán.

Češi měli po pátku na kontě jasné vedení 2:0 na zápasy. Po hladkých výhrách získali body na konto svého týmu Jiří Lehečka a Tomáš Macháč a bylo jasné, že v sobotu bude stačit vybojovat k postupu už jen jeden bod ze tří zápasů.

I proto se kapitán Tomáš Berdych rozhodl experimentovat a do čtyřhry nasadit místo Adama Pavláska právě Macháče, jemuž souhra s Jakubem Menšíkem hodně sedla. V prvním setu to sice bylo z české strany dost o sehrávání, ale brejk ze čtvrtého gemu bohatě stačil na zisk úvodního dějství.

Ve druhé sadě už Macháč s Menšíkem dvorci dominovali a potvrdili, že jim to spolu na kurtu šlape. V řadě výměn se prezentovali výtečnými údery, věděli o sobě a na returnu doslova řádili. Soupeřům prorazili hned třikrát podání a zajistili svému týmu rozhodující třetí bod.

„Myslím, že debl se nám vydařil. Jak Tomáš (Berdych) říkal dříve, těch variací jsme měli více, mohli jsme hrát kdokoliv. Jsem rád, že jsme to s Tomášem (Macháčem) takto zvládli. Byla to pro nás premiéra, takže o to cennější. Korejci nebyli jednoduchými soupeři, i když ten výsledek zní krutě,“ zhodnotil Jakub Menšík.

Ve druhém kole Davis Cupu, které bude předcházet listopadovému finálovému turnaji, se čeští tenisté představí ve Spojených státech. Američané už porazili Tchaj-wan 4:0.

Mrva prožil vítězný debut
Už za rozhodnutého stavu nastoupil ke svému prvnímu daviscupovému utkání sedmnáctiletý Maxim Mrva, jenž dokázal před domácím publikem v Ostravě-Porubě vybojovat vítězství, čímž stanovil konečné skóre zápasu s Jižní Koreou na 4:0. Korejce San-hui Sina porazil 7:6(4), 7:6(5).

Mrva v obou sadách prohrával. V prvním setu čelil skóre 3:5, ve druhé sadě pak 2:4. V obou případech se mu ale povedlo vybojovat brejk a dotáhnout dějství až do tiebreaků, přičemž v úvodní sadě dokonce čelil třem setbolům.

V prvním tiebreaku se Mrvovi povedla šňůra čtyř získaných bodů a nakonec tento úspěch přetavil ve výhru 7:4. Druhá zkrácená hra vycházela českému mladíkovi lépe od samotného začátku a soupeř se snažil pouze neustále dotahovat. Za stavu 5:5 Mrva prorazil Korejci podání a zápas pak hned v další výměně zakončil.

„Bylo to neskutečné! Jsem moc rád, že jsem tady na lavičce mohl mít tak zkušeného hráče, jako je Tomáš Berdych. Nemohl jsem si dovolit prohrát. Chtěl jsem udržet výherní konto. Chtěl bych poděkovat týmu za neskutečný týden. Jsem moc rád, že jsem tady mohl být,“ neskrýval nadšení Mrva.

Kvalifikace: Česko – Jižní Korea (Ostrava-Poruba, tvrdý povrch – hala) 4:0
MACHÁČ, MENŠÍK – Čong, Nam 6:3, 6:1
MAXIM MRVA (881.) – San-hui Sin (665.) 7:6(4), 7:6(5)
JIŘÍ LEHEČKA (24.) – Sun-u Kwon (363.) zrušeno
TOMÁŠ MACHÁČ (25.) – Gerard Campana Lee (381.) zrušeno

Páteční výsledky
JIŘÍ LEHEČKA (24.) – Gerard Campana Lee (KOR, 381.) 6:3, 6:3
TOMÁŠ MACHÁČ (25.) – Sun-u Kwon (KOR, 363.) 6:2, 6:2

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Hlaváčková s Hradeckou spolu příští rok hrát nebudou

Deblové duo Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká spolu příští sezonu hrát nebudou. Rozdílný program pro rok 2017 rozdělil vítězky Turnaje v Moskvě, Hlaváčková bude nastupovat po boku Číňanky Peng a Hradecká spojí síly s krajankou Kateřinou Siniakovou.

04.11.2016
Kvitová ve Zhuhai porazila Strýcovou a je v semifinále

Český souboj ve Zhuhai ovládla Petra Kvitová. Česká dvojka v něm porazila Barboru Strýcovou 6:1 6:4 a zajistila si tak postup do semifinále „malého“ Turnaje mistryň, kde ji čeká Číňanka Zhang.

04.11.2016
Kvitová také porazila Vinci, teď se v Zhuhai střetne se Strýcovou

Po Barboře Strýcové porazila Italku Vinci i Petra Kvitová, která jí povolila pouze tři gemy. O postup do semifinále podniku WTA Elite Trophy v čínském Zhuhai se tak obě Češky utkají spolu.

02.11.2016
Fed Cup: Francie nominovala i debl Garcia, Mladenovic

Nominace Francie na finále Fed Cupu je Caroline Garcia, Kristina Mladenovic, Alize Cornet a Pauline Parmentier. Utkání se bude hrát o víkendu 12. a 13. listopadu ve Štrasburku. Češky se představí v sestavě Plíšková, Kvitová, Strýcová a Hradecká.

02.11.2016
Barbora Strýcová zvládla první utkání na Elite Trophy proti Vinci

Své první vystoupení na turnaji WTA Elite Trophy v čínském Zhuhai zvládla Barbora Strýcová. Česká tenistka porazila Robertu Vinci 6:4 6:3. Ve stejné skupině jako Strýcová se představí i druhá Češka v soutěži, Petra Kvitová.

01.11.2016
Berdych v Paříži porazil Sousu a udržel naději na Turnaj mistrů

Tomáš Berdych měl v prvním kole v Paříži volný los a ve druhém kole si poradil s Joao Sousou 6:3 3:6 7:5. Jeho naděje na Turnaj mistrů tak stále žije. Jeho dalším soupeřem bude vítěz duelu Bautista Agut – Simon.

01.11.2016
Vítězem futures $10,000 v Opavě se stal Jan Mertl

Třetí ze série ITF futures $10,000 v Opavě vyhrál Jan Mertl (ATP 340). Turnajová dvojka cestou turnajem porazila Vrbenského, Paroulka, Kopřivu, Jaloviece a ve finále Petra Michneva 6:4 6:3. Ve čtyřhře se radovala polská dvojice Matuszewski, Panfil. Výsledky.

30.10.2016
Dominik Kellovský ve finále ITF futures v Heraklionu

Dvacetiletý Dominik Kellovský (ATP 553) si na turnaji ITF futures s dotací $10,000 v Hera­klionu zahrál o titul. Ve finále byl nad jeho síly jeho deblový spoluhráč Belgičan Germain Gigounon (ATP 290), který vyhrál 6:4 6:4. Společně došli do semifinále čtyřhry. Výsledky.

30.10.2016
Petra Krejsová došla do finále $10,000 v Anglii

O svůj druhý letošní titul si na desítce žen v anglickém Loughborough zahrála Petra Krejsová (WTA 545). Turnajová sedmička ale ve finále nestačila na Francouzku Elixane Lechemia 5:7 1:6. Spolu s Dashou Ivanovou vyhrály čtyřhru. Výsledky.

30.10.2016
Šafářová s Mattek-Sands na ruský pár nestačily

Lucie Šafářová deblový titul na Turnaji mistryň v Singapuru nezískala. S Američankou Bethanií Mattek-Sands prohrály ve finále s ruskými olympijským vítězkami Makarovou a Vesninou 6:7(5), 3:6. Výsledky.

30.10.2016
Adriana Beránková vyhrála turnaj TE U12 ve Španělsku

Adriana Beránková (2004, TK Sparta Praha) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe do 12-ti let ve španělském Telde (Gran Canaria). Ve finále porazila Španělku Alogo Piqueras 6:0, 6:2. Adriana vyhrála i čtyřhru spolu s Ruskou Okorovou. Výsledky.

30.10.2016
Šafářová si zahraje finále Turnaje mistryň

Lucie Šafářová a Američanka Bethanie Mattek-Sands porazily v semifinále Turnaje mistryň v Singapuru nejvýše nasazené Francouzky Caroline Garciaovou a Kristinu Mladenovicovou 6:3, 7:5 a ve finále je čekají vítězky duelu Hingis/Mirza – Makarova/Vesnina.

29.10.2016
Plíšková podlehla Radwaňské a na Turnaji mistryň končí

Česká tenisová jednička Karolína Plíšková potřebovala k postupu do semifinále porazit obhájkyni titulu Agnieszku Radwaňskou, ale na Polku nestačila ani v sedmém vzájemném zápase a v Singapuru s ní prohrála 5:7, 3:6.

29.10.2016
Šafářová s Mattek postoupily v Singapuru do semifinále

Semifinále čtyřhry si na Turnaji mistryň zahraje Lucie Šafářová. Česká tenistka po boku boku své deblové partnerky Bethanie Mattek-Sands zdolala kazašsko-maďarskou dvojici Shvedova, Babos 5:7 7:6 10:2 když ve druhém setu odvrátily tři mečboly. Jejich soupeřkami v semifinále bude nejvýše nasazený pár Garcia, Mladenovic.

28.10.2016
Plíšková s Goerges nestačily v Singapuru na Francouzky

Německo-český deblový pár Julia Goerges, Karolína Plíšková se loučí s Turnajem mistryň hned v prvním kole, když nestačily na Francouzky Kristina Mladenovic, Caroline Garcia 4:6 2:6. V soutěži čtyřhry se ještě představí Lucie Šafářová po boku Bethanie Mattek-Sands a dvojice Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká.

27.10.2016
Turnaj mistryň: Plíšková po boji podlehla Kuznětsovové

Karolína Plíšková druhé vítězství na Turnaji mistryň nezískala. V dalším třísetovém boji podlehla Svetlaně Kuznětsovové 6:3 2:6 6:7(6). Spolu s Agnieszkou Radwanskou mají shodně po jedné výhře a porážce, jejich vzájemné utkání v pátek bude bojem o postup ze skupiny.

26.10.2016
Český tenisový svaz zveřejnil oficiální žebříčky pro sezónu 2017
25. října byly zveřejněny oficiální tenisové žebříčky Českého tenisového svazu platné pro tenisovou sezónu 2017. Tyto žebříčky již nelze reklamovat. Podle oficiálních žebříčků budou přijímáni a nasazováni hráči na turnajích ČTS mládeže a dospělých.
25.10.2016
Kvitová na titul v Lucemburku nedosáhla

Petra Kvitová (1990, WTA 11) došla do finále na turnaji WTA Internetional v Lucemburku. Nejvýše nasazená hráčka a světová jedenáctka ve finále nestačila na Rumunku Monicu Niculescu (1987, WTA 51) 4:6, 0:6.

25.10.2016
Plíšková odvrátila mečbol a na Turnaji mistryň zahájila výhrou

Karolína Plíšková při své premiéře na tenisovém Turnaji mistryň odvrátila mečbol se Španělkou Garbině Muguruzou a nakonec zvítězila 6:2, 6:7(4), 7:5. Obhájkyně titulu Agnieszka Radwaňská z Polska ve svém prvním zápase prohrála s Ruskou Světlanou Kuznětsovou 5:7, 6:1, 5:7. V dalším zápase čeká Plíškovou právě Kuznětsova.

25.10.2016
Jaloviec vyhrál desítku mužů v Německu

Marek Jaloviec (1994, ATP 402) vyhrál mezinárodní turnaj ITF Futures dotovaný $10,000 v německém Ismaningu. Ve finále porazil Němce Tobiase Simona (1991, ATP 567) 7:5, 7:6(2). Jedná se o čtvrtý letošní titul Marka Jaloviece z turnajů série Futures. Výsledky.

23.10.2016