Český tenisový svaz

Davis Cup: Češi vedou 2:0! Po Lehečkovi úřadoval i Macháč

31.01.2025

Čeští tenisté vedou v utkání prvního kola Davis Cupu proti Jižní Koreji po prvním dnu 2:0. Po Jiřím Lehečkovi, který porazil Gerarda Campanu Leeho dvakrát 6:3, se Tomášovi Macháčovi povedlo deklasovat Sun-u Kwona za pouhých 62 minut po setech 6:2, 6:2. Kapitán českého týmu Tomáš Berdych tak prožívá zatím dokonalý debut na lavičce. Před začátkem utkání byla minutou ticha uctěna památka zesnulého trenéra Jiřího Fencla.

Češi v Ostravě v RT Torax Areně zahájili zápas prvního kola Davis Cupu dvěma výtečnými výkony. Lehečka nic nedaroval Gerardovi Campanovi Leemu, proti kterému si neprohrál ani jedno podání, a následně Macháč přejel korejskou jedničku Sun-u Kwona.

Oba zápasy, které byly velmi rychlé, zajistily výběru kapitána Tomáše Berdycha pohodové vedení 2:0. Češi tak budou mít možnost zajistit si postup hned v úvodním sobotní klání, kterou bude čtyřhra. Do té Berdych nasadí Jakuba Menšíka a Tomáše Macháče.

„Kluci to zvládli skvěle, navázali na super týden, který tady udělali. Všichni víme, že potřebujeme ještě jeden bod a v sobotu na něj máme tři pokusy,“ řekl Berdych.

Úvodní páteční bod na konto českého daviscupového týmu vybojoval Jiří Lehečka. Česká jednička potvrdila roli favorita a porazila Gerarda Campanu Leeho za necelou hodinu a půl dvakrát 6:3.

Lehečka v utkání čelil dohromady třem brejkbolům, všechny ale dokázal odvrátit. První set rozhodl brejk z druhého gemu, po kterém Lehečka úvodní dějství dopodával, byť měl setboly i v osmé hře na returnu.

Ve druhém setu začal Lehečka brejkem ve třetím gemu, v další hře odvrátil dva brejkboly a pak utkání zakončil v deváté hře dalším brejkem, tentokrát čistou hrou.

„Splnil jsem, co jsem sám od sebe očekával. Rozhodně to ale nebylo tak jednoduché, jak si možná někteří lidé mysleli,“ zhodnotil Lehečka. „Utkání v Davis Cupu jsou vždy trochu nahoru, dolů. Je náročné hrát proti někomu, koho vůbec neznám. Jsem rád, že jsem se s touto výzvou dobře popral. Čím déle jsem hrál, tím lépe jsem se na kurtu cítil.“

Na kurt následně vyrazil Tomáš Macháč, jenž byl v utkání se Sun-u Kwonem stoprocentní na returnu, když proměnil všech pět brejkbolů, které si vypracoval. V prvním setu pak nedal soupeři při vlastním podání žádnou šanci a po brejcích ve třetím a pátém gemu se ujal vedení 1:0.

Ve druhé sadě byl Macháč na příjmu ještě úspěšnější. Soupeři prorazil podání hned v první hře a další brejk přidal v pátém gemu. Pak sice sám prohrál podání, když soupeři nabídl v šesté hře jeho první brejkbol, ale hned v dalším gemu si výhodu double-brejku zase vybojoval zpět. Zápas pak zakončil svým devátým esem v následující hře.

„Hrál jsem dobře od začátku až do konce, na jeden gem mi sice zbytečně odešla hlava, ale jinak na svém výkonu nemůžu najít žádnou chybičku, takže jsem spokojený,“ potěšilo Macháče.

Kvalifikace: Česko – Jižní Korea (Ostrava, tvrdý povrch – hala) 2:0
JIŘÍ LEHEČKA (24.) – Gerard Campana Lee (KOR, 381.) 6:3, 6:3
TOMÁŠ MACHÁČ (25.) – Sun-u Kwon (KOR, 363.) 6:2, 6:2

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Petra Krejsová došla do finále $10,000 v Anglii

O svůj druhý letošní titul si na desítce žen v anglickém Loughborough zahrála Petra Krejsová (WTA 545). Turnajová sedmička ale ve finále nestačila na Francouzku Elixane Lechemia 5:7 1:6. Spolu s Dashou Ivanovou vyhrály čtyřhru. Výsledky.

30.10.2016
Šafářová s Mattek-Sands na ruský pár nestačily

Lucie Šafářová deblový titul na Turnaji mistryň v Singapuru nezískala. S Američankou Bethanií Mattek-Sands prohrály ve finále s ruskými olympijským vítězkami Makarovou a Vesninou 6:7(5), 3:6. Výsledky.

30.10.2016
Adriana Beránková vyhrála turnaj TE U12 ve Španělsku

Adriana Beránková (2004, TK Sparta Praha) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe do 12-ti let ve španělském Telde (Gran Canaria). Ve finále porazila Španělku Alogo Piqueras 6:0, 6:2. Adriana vyhrála i čtyřhru spolu s Ruskou Okorovou. Výsledky.

30.10.2016
Šafářová si zahraje finále Turnaje mistryň

Lucie Šafářová a Američanka Bethanie Mattek-Sands porazily v semifinále Turnaje mistryň v Singapuru nejvýše nasazené Francouzky Caroline Garciaovou a Kristinu Mladenovicovou 6:3, 7:5 a ve finále je čekají vítězky duelu Hingis/Mirza – Makarova/Vesnina.

29.10.2016
Plíšková podlehla Radwaňské a na Turnaji mistryň končí

Česká tenisová jednička Karolína Plíšková potřebovala k postupu do semifinále porazit obhájkyni titulu Agnieszku Radwaňskou, ale na Polku nestačila ani v sedmém vzájemném zápase a v Singapuru s ní prohrála 5:7, 3:6.

29.10.2016
Šafářová s Mattek postoupily v Singapuru do semifinále

Semifinále čtyřhry si na Turnaji mistryň zahraje Lucie Šafářová. Česká tenistka po boku boku své deblové partnerky Bethanie Mattek-Sands zdolala kazašsko-maďarskou dvojici Shvedova, Babos 5:7 7:6 10:2 když ve druhém setu odvrátily tři mečboly. Jejich soupeřkami v semifinále bude nejvýše nasazený pár Garcia, Mladenovic.

28.10.2016
Plíšková s Goerges nestačily v Singapuru na Francouzky

Německo-český deblový pár Julia Goerges, Karolína Plíšková se loučí s Turnajem mistryň hned v prvním kole, když nestačily na Francouzky Kristina Mladenovic, Caroline Garcia 4:6 2:6. V soutěži čtyřhry se ještě představí Lucie Šafářová po boku Bethanie Mattek-Sands a dvojice Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká.

27.10.2016
Turnaj mistryň: Plíšková po boji podlehla Kuznětsovové

Karolína Plíšková druhé vítězství na Turnaji mistryň nezískala. V dalším třísetovém boji podlehla Svetlaně Kuznětsovové 6:3 2:6 6:7(6). Spolu s Agnieszkou Radwanskou mají shodně po jedné výhře a porážce, jejich vzájemné utkání v pátek bude bojem o postup ze skupiny.

26.10.2016
Český tenisový svaz zveřejnil oficiální žebříčky pro sezónu 2017
25. října byly zveřejněny oficiální tenisové žebříčky Českého tenisového svazu platné pro tenisovou sezónu 2017. Tyto žebříčky již nelze reklamovat. Podle oficiálních žebříčků budou přijímáni a nasazováni hráči na turnajích ČTS mládeže a dospělých.
25.10.2016
Kvitová na titul v Lucemburku nedosáhla

Petra Kvitová (1990, WTA 11) došla do finále na turnaji WTA Internetional v Lucemburku. Nejvýše nasazená hráčka a světová jedenáctka ve finále nestačila na Rumunku Monicu Niculescu (1987, WTA 51) 4:6, 0:6.

25.10.2016
Plíšková odvrátila mečbol a na Turnaji mistryň zahájila výhrou

Karolína Plíšková při své premiéře na tenisovém Turnaji mistryň odvrátila mečbol se Španělkou Garbině Muguruzou a nakonec zvítězila 6:2, 6:7(4), 7:5. Obhájkyně titulu Agnieszka Radwaňská z Polska ve svém prvním zápase prohrála s Ruskou Světlanou Kuznětsovou 5:7, 6:1, 5:7. V dalším zápase čeká Plíškovou právě Kuznětsova.

25.10.2016
Jaloviec vyhrál desítku mužů v Německu

Marek Jaloviec (1994, ATP 402) vyhrál mezinárodní turnaj ITF Futures dotovaný $10,000 v německém Ismaningu. Ve finále porazil Němce Tobiase Simona (1991, ATP 567) 7:5, 7:6(2). Jedná se o čtvrtý letošní titul Marka Jaloviece z turnajů série Futures. Výsledky.

23.10.2016
Pospíšil vyhrál letos už čtvrtou desítku mužů

Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 427) vyhrál letos již svůj čtvrtý titul na turnajích ITF Futures, když zvítězil na mezinárodním turnaji mužů dotovaném $10,000 v chor­vatském Bolu. Pětatřicetiletý Pospíšil ve finále porazil Itala Bellottiho 6:3, ret. Výsledky.

23.10.2016
Gabriela Pantůčková vyhrála čtvrtý letošní titul na desítkách

Gabriela Pantůčková (1995, WTA 296) vyhrála mezinárodní turnaj žen dotovaný $10,000 v chor­vatském Bolu. Ve finále porazila domácí Ani Mijačiku 6:3, 6:2. Je to již čtvrtá vyhraná desítka žen pro starší ze sester Pantůčkových. Výsledky.

23.10.2016
Michnev vyhrál i druhou desítku v Jablonci

Reprízu z minulého týdne nabídlo finále druhé jabloneské desítky mužů, kdy Holanďan Lootsma vyzval druhého nasazeného Petra Michneva. I tentokráte byl úspěšnější Petr Michnev , který vyhrál zápas v dvou setech 7:6(6) a 7:5. Ve čtyřhře zvítězila slovenská dvojice Patrik Nema a Lukáš Klein. Poslední část ČTS Tour se odehraje v příštím týdnu v opavském tenisovém centru. Výsledky.

23.10.2016
Hlaváčková s Hradeckou vyhrály čtyřhru v Moskvě

Český deblový pár Andrea Hlaváčková – Lucie Hradecká ovládl podnik WTA v Moskvě. Turnajové dvojky ve finále zdolaly australsko-ruský pár Gavrilova, Kasatkina 4:6 6:0 10:7 a slaví druhý letošní triumf.

21.10.2016
Karolína Plíšková v Singapuru narazí na obhájkyni titulu Radwaňskou

Los Turnaje mistryň v Singapuru přiřadil Karolíně Plíškové do bílé skupiny obhájkyni titulu Agnieszku Radwanskou, Garbine Muguruzu a jako třetí buď Světlanu Kuznetsovou nebo Johannu Kontu podle výsledku turnaje v Moskvě. V červené skupině se střetnou Kerber, Halep, Keys a Cibulková.

21.10.2016
Petra Kvitová si v Lucemburku zahraje finále

O svůj druhý letošní titul si v Lucemburku zahraje Petra Kvitová. Turnajová jednička v semifinále porazila americkou kvalifikantku Laruen Davis 7:5 6:3 a ve finále vyzve Monicu Niculescu z Rumunska.

21.10.2016
Kvitová je v Lucemburku v semifinále, smetla Johannu Larsson

Po hladkém vítězství nad Švédkou Johannou Larsson se Petra Kvitová raduje z postupu do semifinále turnaje WTA v Lucemburku. Turnajová jednička tam narazí na kvalifikantku Lauren Davis, která vyřadila Andreu Petkovic. Ve čtvrtfinále končí Denisa Allertová, která nestačila na Kiki Bertens z Nizozemí 0:6 4:6.

21.10.2016
Allertová porazila Smitkovou a je v Lucemburku ve čtvrtfinále

České derby druhého kola v Lucemburku vyhrála Denisa Allertová. Ta odvrátila proti Tereze Smitkové tři mečboly a po setech 3:6 7:6(4) 6:3 postoupila do čtvrtfinále. Tam ji čeká turnajová trojka Kiki Bertens. Mezi osmi je také Petra Kvitová, která porazila Varvaru Lepchenko 4:6 6:2 6:1.

19.10.2016