Český tenisový svaz

Davis Cup: 2:0! Lehečka s Menšíkem zvládli sobotní singly, postup je na dosah

04.02.2024

Český daviscupový tým se ve Vendryni ujal po úvodním soutěžním dni vedení 2:0 nad Izraelem a má na dosah postup do základních skupin. Skóre kvalifikačního střetnutí otevřel Jakub Menšík výhrou nad Jišajem Olielem, druhý bod posléze přidal Jiří Lehečka po triumfu nad Danielem Cukiermanem.

Kvalifikaci Davis Cupu ve Vendryni otevřel ve tři hodiny odpoledne Jakub Menšík (127.), který se v roli české dvojky utkal s Izraelcem Jišajem Olielem (415.) a povedlo se mu splnit pozici výrazného favorita utkání. Český tenista porazil svého soupeře 6:1, 7:6(4) a připsal pro český tým první bod.

Zatímco první set byl jednoznačnou záležitostí a Menšík ho vyhrál za 27 minut, ve druhé sadě se hra vyrovnala a Oliel začal ukazovat drápky. Izraelec se pokusil zaútočit ve dvanáctém gemu, v němž si vypracoval hned tři setboly.

Menšík si ale v kritických okamžicích dokázal pomoci servisem a přes čtyři shody klíčový gem uhrál na svou stranu. V rozhodujícím tiebreaku sice osmnáctiletý český favorit prohrával 2:4, ale pak získal pět míčků v řadě a zápas úspěšně zakončil.

„Zápas byl ve druhém setu kvalitní, v tom prvním jsem ho skoro k ničemu nepustil, chytil jsem úvod a dobře jsem servíroval. Ve druhém se hodně zlepšil hlavně na servisu a jak je levák, na tomhle povrchu jeho rotace nepříjemně sjížděly. V koncovce mě měl na lopatě, odvracel jsem tři setboly. Jsem rád, že jsem to skvěle zvládl v důležitých momentech,“ uvedl Menšík.

Po Jakubovi Menšíkovi se na kurt ve Vendryni v rámci kvalifikace Davis Cupu vypravila česká jednička Jiří Lehečka (31.). Roli superfavorita proti Danielovi Cukiermanovi (465.) dokázal český tenista za hodinu a půl potvrdit a zvítězil 6:1, 7:6(2).

Duel měl obdobný průběh jako úvodní sobotní klání. Rovněž v tomto utkání se Lehečkovi povedlo v úvodním dějství soupeře přejet 6:1 za pouhých 27 minut, přičemž druhé dějství nabídlo o poznání vyrovnanější podívanou. Menším rozdílem bylo, že se Cukierman dostal v pátém gemu do vedení o brejk, avšak český tenista okamžitým rebrejkem srovnal na 3:3.

Souboj dospěl až do zkrácené hry, ve které se Lehečka rychle ujal vedení a nakonec ji ovládl s výhodou dvou mini-brejků 7:2. Zajistil tím na konto týmu kapitána Jaroslava Navrátila druhý bod a posunul české družstvo už jen jeden krůček od postupu do skupinové fáze.

„Z mé strany je hodnocení zápasu určitě kladné. Dnes to nebylo nic jednoduchého. V Davis Cupu se rozdíly trochu mažou, na vlastní kůži jsem to cítil ve druhém setu. V prvním setu jsem dominoval a byl jsem schopný ustát tlak soupeře v prvních dvou gemech. Ve druhém setu, kdy se daly nové míče do hry, se soupeř hodně zlepšil na servisu, celkově více mixoval hru a nedělal tolik zbytečných chyb. V koncovce jsem nevyužil několik šancí, ale o to cennější pro mě je, že jsem byl schopný dotáhnout tiebreak,“ řekl Lehečka.

„Musím být spokojený s vítězstvími. Vedeme 2:0, což jsme všichni čekali. Kuba nastoupil sebevědomě a první set vyhrál 6:1. Soupeř nekladl moc odpor, ale říkal jsem mu, aby hrál pozorně, že to tak pořád nepůjde a že se musí dostávat do výměn. Tlačil strašně na pilu a začal dělat chyby. Soupeř viděl, že je to mladý hráč, a hodně se zlepšil. Díky tomu, že má Kuba sebevědomí z Austrálie a loňského roku, ten tiebreak dohrál. Klobouk dolů před ním, jak ten zápas dokončil, protože první bod byl nesmírně důležitý,“ hodnotil kapitán Jaroslav Navrátil, který po Jakubovi Menšíkovi pochválil i Jiřího Lehečku.

„Nevím, jestli se kluci domluvili,“ glosoval podobný výsledek obou zápasů. „První set byl úplně v klidu. A ve druhém setu se soupeř také malinko zlepšil a Jirka začal trochu kazit. Nicméně v tiebreaku ukázal, že je hráčem první světové třicítky a dotáhl to do vítězného konce,“ poznamenal Navrátil.

Český kapitán si pochvaloval i kulisu obou sobotních utkání ve Vendryni. „Klobouk dolů před atmosférou. Speciálně když se nedařilo Kubovi, tak ho diváci strašně zvedli. Chtěl bych jim poděkovat, že byli nesmírně důležitým a neskutečným tenisovým publikem,“ dodal Navrátil.

Česko – Izrael 2:0x
JAKUB MENŠÍK (127.) – Jišaj Oliel (415.) 6:1, 7:6(4)
JIŘÍ LEHEČKA (31.) – Daniel Cukierman (465.) 6:1, 7:6(2)

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Kvitová vykročila za obhajobou titulu ve Wuhanu, postupují další čtyři Češi

Petra Kvitová obhajuje ve Wuhanu titul z loňského roku, ve svém prvním utkání se v Číně letos nadřela. Darii Gavrilovou zdolala 6:3 4:6 7:5, když otočila třetí set ze stavu 3:5. V Shenzhenu prošli do druhého kola Rosol a Veselý, Štěpánek postoupil v Kuala Lumpur. Kateřina Siniaková porazila s Tashkentu kvalifikantku Kaniu a je také ve druhém kole.

29.09.2015
Turnaj A dorostu v Hrádku a Mar. Lázních vyhráli Bolardt a Hájková

Vítězi posledního turnaje kategorie A dorostu se stali Antonín Bolardt (1998, TK Olymp Praha) a Klára Hájková (1999, TK Sparta Praha). Bolardt ve finále v Hrádku n. Nisou porazil Štěpána Holiše 1:6 6:3 6:3 a Hájková si poradila s Klárou Malíkovou 6:3 6:4. Výsledky Hrádek. Výsledky Mar. Lázně.

29.09.2015
MS družstev do 16-ti let - Junior Davis Cup a Fed Cup

Od úterý 29. září se v Madridu koná mistrovství světa družstev do 16-ti let – Junior Davis Cup a Junior Fed Cup. České týmy startují v sestavě – chlapci: Rikl, Vrbenský, Velek, kapitán Čihák, dívky: Vondroušová, Kilnarová, Slováková, kapitán Navara). Live score. Blog.

29.09.2015
OPTIM TOUR 2015: Závěrečné MASTERS na Mělníku vyhrála Orlová

11.ročník Optim Tour dospělých je minulostí. V posledním možném termínu odehrály ženy svůj závěrečný turnaj MASTERS. Po zásluze se z vítězství radovala Jana Orlová (TK Neridé), známá možná spíše pod dívčím jménem Jandová.

29.09.2015
Žovincová měla na dosah titul na desítce v Brně

Vendula Žovincová (1997, WTA 799) došla do finále mezinárodního turnaje žen v Brně dotovaného $10,000, kde jí chyběl jediný míč k zisku titulu v zápase s Němkou Korpatsch (1995, WTA 323). Finálový výsledek: Korpatsch – Žovincová 4:6, 7:6(3), 7:6(3). Vítězkami ve čtyřhře se stal český pár Tomanová/Hrabalová. Výsledky.

27.09.2015
Forejtek došel do finále turnaje Tennis Europe ve Švýcarsku

Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) došel do finále turnaje Tennis Europe Grade 2 ve švýcarském Untervazu. Ve finále nestačil na Francouze Mayota 6:7(5), 3:6. Do semifinále se probojoval Dalibor Svrčina a mezi dívkami Kristýna Lavičková. Výsledky.

26.09.2015
MČR družstev minitenisu 2015 vyhrálo jihomoravské družstvo

Mistrovství ČR družstev v kategorii minitenisu pro rok 2015 vyhrálo družstvo Jihomoravského tenisového svazu. Ve finále tým Jihomoravského tenisového svazu porazil tým Pražského tenisového svazu 7:1. V souboji o 3. místo porazil tým Západočeského tenisového svazu Středočechy 8:0.

26.09.2015
Allertová první titul na okruhu WTA v Číně nezískala

Denisa Allertová (1993, WTA 74) postoupila do finále turnaje WTA International v Číně. Ve finále nestačila na čtvrtou nasazenou Jelenu Jankovič (1985, WTA 25) 2:6, 0:6. Denisa postupem do finále získala 180 bodů do žebříčku WTA a měla by se posunout někam k 55. místu žebříčku WTA.

26.09.2015
David Haggerty byl zvolen novým prezidentem ITF

Američan David Haggerty byl zvolen prezidentem ITF na valné hromadě mezinárodní tenisové federace v Santiagu de Chille. 58-letý Haggerty vystřídal po 16-ti letech Francesco Ricci Bittiho v čele ITF. Haggerty má za sebou mimo jiné 30-letou kariéru v oblasti výroby tenisových raket, je bývalým radním značky Head USA, bývalým prezidentem Penn Racquet Sports, a bývalým prezidentem Dunlop Maxfli Slazenger Sports.

25.09.2015
Denisa Allertová postoupila do finále na WTA v Číně

Denisa Allertová (1993, WTA 74) postoupila do finále turnaje WTA International v čínském Guangzhou, když v semifinále poarzila Italku Saru Errani (1987, WTA 21) 7:5, 6:2. O svůj první titul na okruhu WTA si Denisa zahraje s Jelenou Jankovič (1985, WTA 25).

25.09.2015
Allertová porazila v Guangzhou Halep a je v semifinále

Denisa Allertová si na turnaji WTA v čínském Guangzhou připsala skalp světové dvojky, když porazila Simonu Halep 6:4 6:3. Její semifinálovou soupeřkou bude Italka Errani (WTA 21). Druhou semifinálovou dvojici tvoří Yanina Wickmayer a Jelena Jankovic.

24.09.2015
Šafářová s Veselým nastoupí v lednu v Hopmanově poháru

Česko bude mít zastoupení v Hopmanově poháru 2016. V lednu se v Perthu představí Lucie Šafářová s Jiřím Veselým, jejich soupeři ve skupině budou Ukrajina a jedna ze dvou australských dvojic.

24.09.2015
Denisa Allertová je ve čtvrtfinále turnaje WTA v Guangzhou

Denisa Allertová si v čínském Guangzhou zahraje čtvrtfinále. Česká tenistka ve druhém kole porazila Srbku Jovanovski 6:3 7:6 a v boji o semifinále ji čeká turnajová jednička Simona Halep. V Seoulu končí ve druhém kole Kateřina Siniaková, která nevyužila mečbol s Alison Van Uytvanck. V Tokyu končí Bára Strýcová, která nestačila na Španělku Muguruzu.

24.09.2015
Davis Cup 2016: Česko se v prvním kole utká s Německem

Los Davis Cupu 2016 určil, že soupeřem České Republiky bude Německo. Češi budou k prvnímu kolu Světové skupiny cestovat na půdu soupeře, utkání se odehraje ve dnech 4.-6. března.

24.09.2015
OPTIM TOUR 2015: Závěrečné MASTERS na Mělníku pro Michala Fraňka

Jeden z nejlepších turnajů MASTERS mužů za poslední roky se hrál na Mělníku. Velmi dobré počasí, žádné zranění a skreče a také pohoda mezi hráči jen umocnila význam této akce, na kterou finančně přispělo samotné město. A jak vše probíhalo?

21.09.2015
MČR družstev babytenisu 2015 vyhrál Prostějov

Družstvo hráčů do 9-ti let z Prostějova vyhrálo mistrovství ČR družstev v kategorii babytenisu, které se o víkendu 19.-20. září hrálo na dvorcích TK Agrofert Prostějov. Na druhém místě skončil tým TK Sparta Praha a na třetím místě TK Olymp Praha.

20.09.2015
Mistrovství ČR družstev dorostu 2015 vyhrála Sparta

TK Sparta Praha je vítězem mistrovství ČR družstev v kategorii dorostu pro rok 2015, které se hrálo právě na dvorcích TK Sparta Praha v pražské Stromovce. Ve finále Sparta porazila Prostějov 6:3. Na třetím místě skončilo I.ČLTK Praha, které porazilo Přerov 5:4. Výsledky. Fotogalerie.

20.09.2015
DAVIS CUP: Veselý zařídil rozhodující bod. Česko zůstává ve světové skupině.

Jiří Veselý (1993, ATP 40) zařídil třetí rozhodující bod v barážovém utkání Davis Cupu proti Indii, když v prvním nedělním zápase porazil Yuki Bhambriho (1992, ATP 125) 6:3, 7:5, 6:2. Vítězstvím nad Indií Česko i pro rok 2016 zůstává ve světové skupině Davis Cupu. Výsledky.

20.09.2015
DAVIS CUP: Štěpánek s Pavláskem vyhráli čtyřhru, vedeme 2:1

Po sobotní čtyřhře je stav barážového utkání Davis Cupu mezi Českem a Indií 2:1. Druhý bod pro české barvy získala deblová dvojice Štěpánek/Pavlásek, která porazila ve třech setech indický pár Paes/Bopanna 7:5, 6:2, 6:2. Výsledky.

19.09.2015
DAVIS CUP: Rosol vyhrál, Veselý ne. Indie - ČR 1:1.

Po prvním hracím dnu je stav barážového utkání Davis Cupu o setrvání ve světové skupině mezi Indií a Českem nerozhodný 1:1. V prvním zápase Lukáš Rosol (1985, ATP 85) porazil Bhambriho (1992, ATP 125) 6:2, 6:1, 7:5, ale ve druhém zápase Veselý (1993, ATP 40) nestačil na Devvarmana (1985, ATP 164) 6:7(3), 4:6, 3:6. Výsledky.

18.09.2015