Český tenisový svaz

Davis Cup: 2:0! Lehečka s Menšíkem zvládli sobotní singly, postup je na dosah

04.02.2024

Český daviscupový tým se ve Vendryni ujal po úvodním soutěžním dni vedení 2:0 nad Izraelem a má na dosah postup do základních skupin. Skóre kvalifikačního střetnutí otevřel Jakub Menšík výhrou nad Jišajem Olielem, druhý bod posléze přidal Jiří Lehečka po triumfu nad Danielem Cukiermanem.

Kvalifikaci Davis Cupu ve Vendryni otevřel ve tři hodiny odpoledne Jakub Menšík (127.), který se v roli české dvojky utkal s Izraelcem Jišajem Olielem (415.) a povedlo se mu splnit pozici výrazného favorita utkání. Český tenista porazil svého soupeře 6:1, 7:6(4) a připsal pro český tým první bod.

Zatímco první set byl jednoznačnou záležitostí a Menšík ho vyhrál za 27 minut, ve druhé sadě se hra vyrovnala a Oliel začal ukazovat drápky. Izraelec se pokusil zaútočit ve dvanáctém gemu, v němž si vypracoval hned tři setboly.

Menšík si ale v kritických okamžicích dokázal pomoci servisem a přes čtyři shody klíčový gem uhrál na svou stranu. V rozhodujícím tiebreaku sice osmnáctiletý český favorit prohrával 2:4, ale pak získal pět míčků v řadě a zápas úspěšně zakončil.

„Zápas byl ve druhém setu kvalitní, v tom prvním jsem ho skoro k ničemu nepustil, chytil jsem úvod a dobře jsem servíroval. Ve druhém se hodně zlepšil hlavně na servisu a jak je levák, na tomhle povrchu jeho rotace nepříjemně sjížděly. V koncovce mě měl na lopatě, odvracel jsem tři setboly. Jsem rád, že jsem to skvěle zvládl v důležitých momentech,“ uvedl Menšík.

Po Jakubovi Menšíkovi se na kurt ve Vendryni v rámci kvalifikace Davis Cupu vypravila česká jednička Jiří Lehečka (31.). Roli superfavorita proti Danielovi Cukiermanovi (465.) dokázal český tenista za hodinu a půl potvrdit a zvítězil 6:1, 7:6(2).

Duel měl obdobný průběh jako úvodní sobotní klání. Rovněž v tomto utkání se Lehečkovi povedlo v úvodním dějství soupeře přejet 6:1 za pouhých 27 minut, přičemž druhé dějství nabídlo o poznání vyrovnanější podívanou. Menším rozdílem bylo, že se Cukierman dostal v pátém gemu do vedení o brejk, avšak český tenista okamžitým rebrejkem srovnal na 3:3.

Souboj dospěl až do zkrácené hry, ve které se Lehečka rychle ujal vedení a nakonec ji ovládl s výhodou dvou mini-brejků 7:2. Zajistil tím na konto týmu kapitána Jaroslava Navrátila druhý bod a posunul české družstvo už jen jeden krůček od postupu do skupinové fáze.

„Z mé strany je hodnocení zápasu určitě kladné. Dnes to nebylo nic jednoduchého. V Davis Cupu se rozdíly trochu mažou, na vlastní kůži jsem to cítil ve druhém setu. V prvním setu jsem dominoval a byl jsem schopný ustát tlak soupeře v prvních dvou gemech. Ve druhém setu, kdy se daly nové míče do hry, se soupeř hodně zlepšil na servisu, celkově více mixoval hru a nedělal tolik zbytečných chyb. V koncovce jsem nevyužil několik šancí, ale o to cennější pro mě je, že jsem byl schopný dotáhnout tiebreak,“ řekl Lehečka.

„Musím být spokojený s vítězstvími. Vedeme 2:0, což jsme všichni čekali. Kuba nastoupil sebevědomě a první set vyhrál 6:1. Soupeř nekladl moc odpor, ale říkal jsem mu, aby hrál pozorně, že to tak pořád nepůjde a že se musí dostávat do výměn. Tlačil strašně na pilu a začal dělat chyby. Soupeř viděl, že je to mladý hráč, a hodně se zlepšil. Díky tomu, že má Kuba sebevědomí z Austrálie a loňského roku, ten tiebreak dohrál. Klobouk dolů před ním, jak ten zápas dokončil, protože první bod byl nesmírně důležitý,“ hodnotil kapitán Jaroslav Navrátil, který po Jakubovi Menšíkovi pochválil i Jiřího Lehečku.

„Nevím, jestli se kluci domluvili,“ glosoval podobný výsledek obou zápasů. „První set byl úplně v klidu. A ve druhém setu se soupeř také malinko zlepšil a Jirka začal trochu kazit. Nicméně v tiebreaku ukázal, že je hráčem první světové třicítky a dotáhl to do vítězného konce,“ poznamenal Navrátil.

Český kapitán si pochvaloval i kulisu obou sobotních utkání ve Vendryni. „Klobouk dolů před atmosférou. Speciálně když se nedařilo Kubovi, tak ho diváci strašně zvedli. Chtěl bych jim poděkovat, že byli nesmírně důležitým a neskutečným tenisovým publikem,“ dodal Navrátil.

Česko – Izrael 2:0x
JAKUB MENŠÍK (127.) – Jišaj Oliel (415.) 6:1, 7:6(4)
JIŘÍ LEHEČKA (31.) – Daniel Cukierman (465.) 6:1, 7:6(2)

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Plíšková končí na French Open 2017 v semifinále

Karolína Plíšková (1992, WTA 3) v semifinále French Open prohrála s Rumunkou Simonou Halep (1991, WTA 4) po víc než dvouhodinové bitvě 4:6, 6:3, 3:6. Rumunka se ve finále antukového grandslamu utká o titul s Litevkou Jelenou Ostapenko (1997, WTA 47). O postup do finále dámské čtyřhry budou bojovat Lucie Šafářová (s Mattek-Sands), Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou.

09.06.2017
French Open: Karolína Plíšková je v semifinále, čeká ji Halep

Karolína Plíšková je poprvé v kariéře v semifinále French Open. Česká jednička ve čtvrtfinále porazila domácí Caroline Garcia 7:6(3) 6:4. Karolína je jednu výhru od postu světové jedničky, od kterého ji nyní dělí duel se Simonou Halep. Do semifinále čtyřhry postoupily Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou.

08.06.2017
Karolína Plíšková je v Paříži dvě výhry od postu světové jedničky

Turnajová dvojka Karolína Plíšková po třísetovém boji zdolala Veronicu Vepede Royg z Paraguaye 2:6 6:3 6:4 a poprvé v kariéře postoupila v Paříži do čtvrtfinále. Tam ji čeká domácí Caroline Garcia, která vyřadila krajanku Alize Cornet. Karolína Plíšková se postupem přiblížila k postu světové jedničky, od kterého ji dělí dvě výhry.

06.06.2017
Paříž: Šafářová a Hradecká se Siniakovou jsou ve čtvrtfinále čtyřhry

Tři české hráčky postoupily do čtvrtfinále čtyřhry na French Open. Lucie Šafářová s Mattek-Sands jako turnajové jedničky porazily rusko-francouzský pár Kuznetsova, Mladenovic. České duo Hradecká, Siniaková vyřadilo Barboru Krejčíkovou s Hao-Ching Chan 7:5 7:5.

06.06.2017
Darja Viďmanová došla do finále TE 2 v Polsku

Darja Viďmanová (2003, I.ČLTK Praha) se probojovala do finále mezinárodního turnaje do 16-ti let kategorie Tennis Europe Grade 2 v polském Zabrze. Darja ve finále nestačila na Bělorusku Kolodynskou 6:7(6) 5:7. Výsledky Zabrze.

04.06.2017
Karolína Plíšková postoupila na Roland Garros do osmifinále

Poslední česká hráčka ve dvouhře Karolína Plíšková si na French Open zahraje osmifinále. Poprvé v kariéře se turnajové dvojce podařilo postoupit do čtvrtého kola pařížského grandslamu, když porazila Němku Carinu Witthoeft 7:5 6:1. Její další soupeřkou bude Veronica Cepede Royg.

04.06.2017
Future $15,000 mužů v Jablonci vyhrál Brazilec Santanna

Mezinárodní turnaj mužů v Jablonci nad Nisou dotovaný $15,000 vyhrál Brazilec Bruno Santanna (1993, ATP 462). Ve finále porazil čerstvého otce Jana Mertla (1982, ATP 374) 6:1, 6:4. Čtyřhru vyhrál německo-polský pár Jan Choinsku/Kamil Majchrzak. Výsledky.

04.06.2017
Paříž: Jiří Veselý je poprvé ve třetím kole

Poprvé v kariéře se Jiří Veselý probojoval na Roland Garros do třetího kola. Dnes ve druhém kole porazil Aljaze Bedeneho z Velké Británie 6:3 6:3 4:6 6:3 a jeho dalším soupeřem bude Španěl Bautista Agut. Druhé kolo nezvládla Petra Kvitová, která ve dvou tiebreacích nestačila na kvalifikantku Bethanie Mattek-Sands.

31.05.2017
Berdych, Vondroušová i Strýcová na French Open vyhráli 1. kolo, končí Kristýna Plíšková

Barbora Strýcová porazila Američanku Riske 6:3, 6:0. Grandslamovou premiéru výborně zvládla i Markéta Vondroušová, která vyhrála snadno nad domácí  Hesse 6:1, 6:0. Tomáš Berdych si poradil s Němcem Struffem 6:1, 6:1, 4:6, 6:4. Kristýna Plíšková nestačila na Francouzku Paquet 7:6(4), 2:6, 2:6.

30.05.2017
Paříž: Veselý porazil Socka, Karolína Plíšková Číňanku Zheng

Po Petře Kvitové se do druhého kola French Open podařilo postoupit Jiřímu Veselému, který porazil favorizovanou turnajovou čtrnáctku Jacka Socka 7:5 7:5 6:3. Dál jde i Karolína Plíšková, která vyřadila Číňanku Saisai Zheng 7:5 6:2. Ve druhém kole mohla Karolína narazit na Kateřinu Siniakovou, ta ale podlehla Ekaterině Alexandrové 4:6 6:2 2:6. V prvním kole po porážce od Veronicy Cepede Royg končí i Lucie Šafářová.

30.05.2017
Jan Mertl došel do finále futures $15,000 v Mostě

Druhý ze série českých jarních futures $15,000 vyhrál v Mostě Němec Julian Lenz (ATP 728). Z Čechů nejdále došel Jan Mertl (ATP 368), který ve finále nestačil na německého tenistu. Čtyřhru vyhrála česko-polská dvojice Kellovský, Panfil ve finále nad párem Papík, Vocel. Výsledky.

29.05.2017
Krejčíková došla do finále v Norimberku

Barbora Krejčíková svůj životní týden na turnaji WTA International v Norimberku ziskem titulu nekorunovala. Ve finále podlehla nasazené jedničce Kiki Bertens z Nizozemska 2:6, 1:6.

28.05.2017
Kvitová prošla do druhého kola French Open 2017

Petra Kvitová (1990, WTA 16) vyhrála svůj první zápas po vážném zranění levé ruky. Dvojnásobná wimbledonská vítězka v prvním kole Roland Garros porazila Julii Boserup (1991, WTA 85) z USA 6:3, 6:2. V dalším kole ji čeká americká kvalifikantka Mattek-Sands.

28.05.2017
Berdych v boji o titul v Lyonu nestačil na Tsongu

Tomáš Berdych (1985, ATP 13) titul na antukovém turnaji v Lyonu nezískal. Ve finále turnaje ATP 250 v Lyonu prohrál s domácím Jo-Wilfriedem Tsongou 6:7(2), 5:7.

28.05.2017
Turnaj A v Havířově a K. Varech vyhráli Zapletal a Nováčková

Vítězi turnaje A v kategorii staršího žactva, který se konal ve dnech 22.-26.5. 2017 se stali Josef Zapletal (2003, TENIS SLOVÁCKO) a Karolína Nováčková (2003, TK Sport Kolovraty). Zapletal ve finále v Havířově porazil Matouše Otypku (2003, SK LAMA) 7:6(2) 6:4. Turnajová jednička Nováčková si ve finále v Karlových carech poradila s Allou Abeldinovou (2004, TK Sokolov) 6:2 6:2. Výsledky Havířov. Výsledky K. Vary.

27.05.2017
Jan Šátral do hlavní soutěže v Paříži neprošel

Hned v prvním kole kvalifikace Roland Garros čekala Jana Šátrala česká bitva, ve které zdolala Lukáše Rosola 6:2 3:6 7:6(2). Ve druhém kole si poradil s Eliasem Ymerem 6:4 3:6 6:4 a ve finálovém kole v dalším třísetovém dramatu nestačil na Sergeje Stakhovského 6:3 2:6 6:7(5). Premiérové účasti v hlavní soutěži antukového grandslamu se tak nedočkal. Mezi ženami čeká finále kvalifikace Markétu Vondroušovou a Lucii Hradeckou.

26.05.2017
Kristýna Plíšková prohrála ve Štrasburku ve čtvrtfinále

Kristýna Plíšková končí v generálce na Roland Garros ve čtvrtfinále. Ve Štrasburku dnes nestačila na domácí obhájkyni titulu Caroline Garciu 6:7(3) 2:6, když v prvním setu nevyužila vedení 5:1 a šest setbolů.

26.05.2017
Markéta Vondroušová v hlavní soutěži French Open

Další tři vítězství si na své konto připsala Markéta Vondroušová (WTA 94), která díky nim prošla kvalifikací French Open a čeká ji premiérová účast v hlavní soutěži grandslamu. V prvním kole kvalifikace strávila Markéta na kurtu pouhých 38 minut a po setech 6:0 6:1 vyřadila Argentinku Podorosku (WTA 158), ve druhém kole si stejným výsledkem poradila s Barbarou Haas (WTA 159) a dnes ve finále kvalifikace porazila Annu Blinkovou (WTA 120) 6:1 6:4. Ve finále kvalifikace neuspěla Lucie Hradecká, která nestačila na Alison Van Uytvanck.

26.05.2017
Barbora Krejčíková si zahraje o první titul na okruhu WTA

Poprvé v kariéře postoupila Barbora Krejčíková do finále turnaje WTA. V Norimberku dnes v semifinále zdolala favorizovanou Soranu Cirsteu (WTA 67) 6:4 4:6 6:0. O titul si zahraje s turnajovou jedničkou a obhájkyní titulu Kiki Bertens (WTA 20).

26.05.2017
Barbora Krejčíková si v Norimberku zahraje semifinále

Poprvé v kariéře si Barbora Krejčíková (WTA 243) zahraje semifinále turnaje WTA. V Norimberku nejdříve úspěšně prošla kvalifikací, ve druhém kole hlavní soutěže jí v průběhu zápasu vzdala Laura Siegemund a dnes si Barbora vydřela postup s domácí Carinou Witthoeft 3:6 6:3 7:6(2) když odvrátila pět mečbolů.

25.05.2017