Český tenisový svaz

ČTS musí vrátit 25 milionů za turnaje, které zorganizoval v roce 2021

15.08.2025

Český tenisový svaz a jeho členové čelí prvním přímým důsledkům dotační kauzy zaviněné obviněnými členy minulého vedení v čele s prezidentem Ivo Kaderkou. Obdržel platební výměr finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně při organizaci tenisových turnajů v roce 2021 ve výši téměř 25 milionů korun + příslušenství. Dalším předpokládaným zásahem do jeho financí budou důsledky kontrol Národní sportovní agentury za období 2022 a 2023. Na jejich základě by měl svaz uhradit minimálně dalších 52,5 milionu korun.

Kontrola 2021
Finanční úřad vydal na základě své červnové zprávy o kontrole v polovině července platební výměr na odvod za porušení rozpočtové kázně ve výši 24.721.488 Kč plus penále. Tato suma se skládá z částky 19.918.496 Kč za nedodržení účelu dotace – použití v jiné oblasti – a 4.802.991 Kč za nepostupování v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Jde o aktuální důsledek kontroly hospodaření Českého tenisového svazu provedené Národní sportovní agenturou. Prověřovala způsob nakládání s prostředky ze státního rozpočtu z kapitoly 362 za kontrolované období roku 2021. Z hlediska účelnosti a efektivnosti v kontrolovaných oblastech u kontrolovaného vzorku operací byly shledány vážné nedostatky. Proto NSA 14. března loňského roku publikovala výzvu k vrácení dotace v částce 29.701.112 Kč. Přechodné vedení ČTS v dubnu 2024, kdy byl Ivo Kaderka ve vyšetřovací vazbě, informovalo, že nedisponuje prostředky na uhrazení této částky. Proto NSA předala vzniklou pohledávku finančnímu úřadu k dalšímu řešení.

Finanční úřad následně zahájil vlastní daňovou kontrolu, kdy ve svém prvním výsledku kontrolního zjištění hodlal vydat platební výměr na odvod za porušení rozpočtové kázně v částce 39.130.463 Kč plus penále. V konečném výsledku kontrolního zjištění a následně i ve zprávě o kontrole správce daně akceptoval řadu námitek a argumentaci nového vedení ČTS a jeho odborných poradců a vyměřil konečnou částku 24.721.488 Kč + penále.

„Nastalá situace je mimořádně vážná. Vyměřená částka představuje téměř pětinu ročního rozpočtu svazu, který nyní nedisponuje plnou sumou prostředků na její okamžité uhrazení. Proti vystavenému platebnímu výměru jsme se proto odvolali a vstoupili do dalších řízení. S tvrdou sankcí za hospodaření v minulých letech jsme počítali a postupně se na ni již téměř rok připravujeme. Navrhujeme proto nyní finančnímu úřadu varianty řešení, která v každém případě budou pro tenisový svaz a český tenis mimořádně bolestivá,“ uvedl předseda ČTS Jakub Kotrba.

„Za první úspěch nyní považujeme, že se podařilo díky naší argumentaci a vysvětlování snížit první sankci nálezu finančního úřadu o 15 milionů. Opakovaně však zpochybňujeme astronomickou výši částky, kterou musí tenisový svaz vrátit. Jde o plnou sumu za kompletní organizaci 15 turnajů v roce 2021, které v Česku proběhly a mladým českým tenistům jednoznačně pomohly. Nyní jsou a budou všichni členové svazu trestáni za to, že jednotlivci z minulého vedení měli porušit zákon o zadávání veřejných zakázek a rozpočtovou kázeň. Téměř sto tisíc členů je a bude velmi tvrdě trestáno za osobní selhání několika osob. Samozřejmě, rozhodnou-li soudy, že došlo k trestným činům, musí být vše, co bylo ukradeno, viníky trestného činu bezezbytku vráceno, ale platit znovu za turnaje, které skutečně proběhly, to se jeví jako absurdní. Zákony platí pro každého, ale sportovní prostředí je specifické a nejdou na něj bezezbytku aplikovat stejná pravidla jako na jiné ryze komerční subjekty. Snad se nám vše podaří vysvětlit a celkový dopad sankcí zmírnit,“ doplnil Kotrba.

Kontrola 2022 a 2023
Vedle platebního výměru za rok 2021 obdržel Český tenisový svaz ve čtvrtek 14. srpna od NSA výsledky kontrol hospodaření za roky 2022 a 2023. Protože i v těchto letech postupoval svaz stejně jako v již sankcionovaném roce 2021, měl by nyní uhradit dalších 52,5 milionů korun. „Naše argumentace a obrana v odvolání bude stejná jako u kontroly v roce 2021. Turnaje na území Česka proběhly a českému tenisu a české tenisové reprezentaci pomohly. Jistě musí být vráceno, co bylo případně zpronevěřeno nebo utraceno neúčelně, ale vracet celou částku, tedy platit za turnaje podruhé, a ještě k tomu s penále, to je přístup, kterému ze strany NSA nerozumím a věřím, že se nám podaří odpovědným osobám objasnit, jak případné sankce poškodí v dalších letech český tenis,“ uvedl k aktuálnímu zjištění NSA Jakub Kotrba.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Opava $15,000: Šest Čechů prošlo prvním kolem hlavní soutěže

Šafránek, Rumler, Jaloviec, Kunčík, Jebavý a Süč – to je šest českých hráčů, kterým se podařilo přejít přes první kolo futures $15,000 v Opavě. K vidění byla řada českých derby, v dalším kole však ani jedno. Výsledky.

27.11.2013
První kolo Davis Cupu 2014 v Ostravě

První kolo Světové skupiny Davisova poháru 2014 se bude hrát v ostravské ČEZ aréně. Čeští tenisté a obhájci titulu se v něm střetnou s celkem Nizozemska, utkání se odehraje ve dnech 31.1.-2.2.2014. Před­prodej vstupenek začne v síti Ticketportal již v prosinci, třídenní lístky budou k dispozici za 590,– a 790,–. Na místě bude k vidění i Davisův pohár, který naši hráči získali po finále v Bělehradě.

27.11.2013
Mezinárodní dvojutkání v Ostravě a Bytomi
V neděli 24.11.13 se odehrálo mezinárodní dvojutkání v Ostravě a polské Bytomi v kategorii mladší žactvo a starší žactvo mezi Severomoravským tenisovým svazem a Slaskim Zwiazkem Tenisowym(PL).
25.11.2013
Opava $15,000: O hlavní soutěž bojuje 20 Čechů

V Opavě začíná druhý ze série ITF futures $15,000. V kva­lifikaci se představí celkem dvacet českých hráčů. Vítězem předchozího podniku v Jablonci n. Nisou se stal Uladzimir Ignatik (BLR), který ve finále přehrál Karola Becka (SVK) 6:2 6:3. Výsledky.

24.11.2013
Michal Schmid vyhrál ITF futures $10,000 na Kypru

Michal Schmid (476. ATP) vyhrál futures s dotací $10,000 v Nicosii na Kypru. Třetí nasazený Čech v semifinále otočil zápas s Rakušanem Brunnerem 2:6 7:6(6) 6:4 a ve finále si Michal poradil s Laslem Djerem (SRB, 597. ATP) 6:4 6:2.

23.11.2013
Tři Češi mezi oceněnými Hráči roku Tennis Europe

Každý rok vyhlašuje Tennis Europe tři nejlepší hráče sezony v kategorii do 14-ti a 16-ti let podle konečného žebříčku Masters. Mezi oceněnými v letošním roce jsou také tři čeští hráči. Michaela Bayerlová vyhrála kategorii dívek do 16-ti let, Daniel Orlita byl druhý mezi stejně starými chlapci a Markéta Vondroušová obsadila třetí místo mezi čtrnáctiletými dívkami. Podrobnosti zde.

22.11.2013
Futures $15,000 Jablonec: Konečný a Štaubert ve čtvrtfinále

Ze sedmnácti Čechů, kteří startovali v hlavní soutěži ITF futures v Jablonci n. Nisou, se mezi osm nejlepších probojovali Michal Konečný (303. ATP) a Pavel Štaubert. Jednička Konečný porazil Jakuba Filipského 6:4 6:4 a Štaubert vyřadil Lustyka v třísetové bitvě 6:4 6:7(3) 7:5. Příští týden pokračuje série českých turnajů futures v Opavě.

21.11.2013
Čeští tenisté zakončí rok v čele daviscupového žebříčku, poprvé v historii

Na čelo daviscupového žebříčku se čeští tenisté dostali v dubnu letošního roku po výhře nad Kazachstánem a po čtyřech letech tak sesadili Španěly. Poprvé v historii zakončí náš tým sezonu v čele tohoto žebříčku, který ITF zavedla v roce 2001.

20.11.2013
Čeští tenisté obhájili vítězství v Davis Cupu

Poprvé v historii čeští tenisté obhájili vítězství v Davisově poháru. V nedělních zápasech nejdříve Djokovič porazil Berdycha 6:4, 7:6(5), 6:2 a srovnal na 2:2, ale v rozhodujícím zápase Radek Štěpánek proti Dušanu Lajovičovi vyhrál 6:3, 6:1, 6:1 a získal pro český tým nejcennější tenisovou týmovou trofej.

17.11.2013
Žovincová ani Pantůčková titul z desítek nezískaly
Vendula Žovincová (1997) a Gabriela Pantůčková (1995, WTA 766) došly do finále na turnajích žen dotovaných $10,000. Vendula v řeckém Heraklionu ve finále nestačila na Rusku Kushkhovou (1993, WTA 570) 2:6, 2:6 a Gabriela chorvatském Bolu nestačila na domácí Emu Mikulcic (1992, WTA 539) 2:6, 3:6.
17.11.2013
Siniaková vyhrála pětadvacítku v Polsku
Kateřina Siniaková (1996, WTA 211) vyhrála mezinárodní turnaj žen dotovaný $25,000 v Polsku (Zawada). Ve finále porazila Němku Ninu Zander (1990, WTA 427) 6:3, 6:1. Kateřina tímto získala již třetí titul na pětadvacítkách v tomto roce (Belgie, Maďarsko, Polsko) a připsala 50 bodů do žebříčku WTA, což ji posune k 185. místu žebříčku. Českým hráčkám se v Polské Zawadě/Opole tradičně daří, vyhrály zde: 2001: Iveta Benešová, 2009–2010: Sandra Záhlavová, 2012: Karolína Plíšková.
17.11.2013
Davis Cup: Srbové do čtyřhry Djokoviče nenasadili. Česko vede 2:1.

Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem v sobotu porazili v důležité čtyřhře Nenada Zimonjiče s Iljou Bozoljacem po setech 6:2, 6:4, 7:6(4). Čeští tenisté vedou 2:1 a od obhajoby triumfu v Davisově poháru je dělí jeden bod. Srbové do čtyřhry nenasadili světovou dvojku Novaka Djokoviče. V neděli proti sobě nastoupí nejdříve týmové jedničky tedy Novak Djokovič a Tomáš Berdych. Následovat bude duel týmových dvojek.

16.11.2013
Halové mistrovství ČR žen 2014 vyhrála Skočdopolová-Zálabská

Nestárnoucí Zuzana Skočdopolová-Zálabská vyhrála halové mistrovství ČR v kategorii žen 2014, které se konalo v Milovicích na decoturfu. Zuzana vyhrála mistrovství bez ztráty setu a za vítězsví získala finanční prémii 30 tis. Kč. Ve čtyřhře se radovala dvojice Brůchová, Jarošová. Výsledky.

16.11.2013
Davis Cup: Štěpánek nestačil na Djokoviče, Berdych srovnal skóre

Radek Štěpánek (1978, ATP 44) v úvodním utkání finále Davisova poháru 2013 nestačil na srbskou jedničku Novaka Djokoviče (1987, ATP 2) 5:7, 1:6, 4:6 a Srbsko vede 1:0. V druhém pátečním utkání Tomáš Berdych (1985, ATP 7) porazil Dušana Lajoviče (1990, ATP 117) 6:3, 6:4, 6:3 a srovnal skóre utkání před sobotní čtyřhrou na 1:1.

15.11.2013
Vendula Žovincová bude na žebříčku WTA

Vendula Žovincová (1997) se po finálové účasti na desítce v řeckém Heraklionu (8 bodů) a dnešním postupu do čtvrtfinále na následujícím turnaji tamtéž (4 body) objeví poprvé na žebříčku WTA. S celkovým počtem 12 bodů bude někde kolem 950. místa. Žebříček WTA s Vendy Žovincovou bude zveřejněnv pondělí 25. listopadu. Na žebříčku WTA se zobrazí hráčky, které mají 3 bodované akce nebo více než 10 bodů.

14.11.2013
Finále Davis Cupu 2013 zahájí Štěpánek, Tipsareviče nahradí Lajovič
Radek Štěpánek zahájí finále Davis Cupu 2013 mezi Srbskem a Českou republikou zápasem s druhým hráčem světa Novakem Djokovičem v pátek odpoledne. Po nich se v úvodní den představí na kurtu světová sedmička Tomáš Berdych proti Dušanu Lajovičovi, který nahradil zraněného Tipsareviče.
14.11.2013
Halové mistrovství žen 2014

V tenisové hale TK Milten v Milovicích se od pondělí 11. listopadu hraje halové mistrovství žen 2014. Nejvýše nasazenou hráčkou je Karolína Stuchlá (1994, CŽ 24), druhou nasazenou je Pernilla Mendesová (1994, CŽ 28). Výsledky.

13.11.2013
Tomáš Berdych je po Turnaji mistrů na sedmém místě žebříčku

Poté, co Roger Federer postoupil na Turnaji mistrů v Londýně do semifinále, přeskočil v novém vydání žabříčku ATP Tomáše Berdycha. Ten tak klesl ze šestého na sedmé místo.

13.11.2013
Jaroslav Navrátil je v nemocnici a nepoletí na finále Davis Cupu do Srbska

Kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil je v nemocnici a nebude moci odletět na finálový duel proti Srbsku. Navrátil byl během týdne hospitalizován kvůli plicní embolii a nyní je již jasné, že zdravotní stav mu nedovolí usednout o víkendu na lavičku v Bělehradě. O tom, kdo ho zastoupí, se rozhodne v pondělí po konzultaci s hráči a samotným Navrátilem.

10.11.2013
Eva Birnerová nestačila ve finále $50,000 v Istanbulu na Pervak

Dvě Češky se mohly střetnout ve finále „padesátky“ v Istanbulu, ale Tereza Smitková (239. WTA) stejně jako minulý týden prohrála v semifinále s Pervak 4:6 4:6, a tak si o titul zahrála jen Eva Birnerová (192. WTA). Ani ta však nedokázala Rusku porazit a po setech 4:6 6:7(6) odešla poražená. Je to pro ni ale nejlepší výsledek od postupu do třetího kola Wimbledonu.

10.11.2013