Český tenisový svaz

Český tenisový svaz uvedl svou vizuální identitu

28.11.2025

Český tenisový svaz představil delegátům valné hromady v pátek 28. listopadu svou vizuální identitu, kterou začne postupně zavádět a užívat spolu s jednotným brandem Český tenis. Následně byla prezentována na webu a sociálních sítích svazu.

„Motivací k zavedení cílené profesionální vizuální komunikace byla příprava, abychom se mohli prezentovat doma i v zahraničí jako moderní sportovní organizace. Hlavním východiskem pro tvorbu nové vizuální identity bylo dát do souladu vizuální tvář českého tenisu s jeho skutečným postavením v české společnosti. Tenis dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější a rovněž také nejoblíbenější české sporty. Je to sport, který rozdává radost,“ komentoval zavedení originálního grafického stylu předseda ČTS Jakub Kotrba.

Český tenis je pojem v celém světě. Nová vizuální identita proto akcentuje českost hned ve dvou prvcích. Nové logo je odvážně postaveno na písmenku č, což je nezaměnitelný a rozpoznatelný symbol v domácím i zahraničním grafickém prostředí. Současně je jeho primární barvou oranžová, která reprezentuje barvu antuky – povrchu, který je v Česku doma a hraje na něm nejvíce Češek a Čechů.

Český tenisový svaz dosud s žádnou podobou vizuální identity nepracoval, pouze užíval s malými odchylkami přes 30 let stejné logo s tenisovým míčkem.

Č jako symbol Česka, barva antuky a dynamika hry
Autorem nového vizuálního stylu je grafik Jan Moucha. „Vymýšlet novou podobu Českého tenisu bylo velkou výzvou a vzhledem k prestiži a jménu tohoto sportu ve světě i velký závazek,” přiznal a přidal vysvětlení, proč se vydal zrovna tímto směrem: „Na začátku rebrandingu jsme interně vedli polemiku, jestli určitá noblesa a aspirativnost ‚bílého sportu‘ je pozitivum a součást DNA tenisu, nebo spíše historický přežitek a stigma, které je potřeba vizuálním stylem odbourat.“

„Nakonec jsme šli po vzoru celosvětového trendu (např. ATP, US Open atd.) cestou neohlížení se do minulosti, ale spíše prezentování tenisu jako moderního dynamického sportu. Identitě tak vévodí energická oranžová, elegance a důstojnost je zachována petrolejově modrou. Světovou úroveň českého tenisu vyjadřuje doplňková paleta v typických barvách povrchů mezinárodních turnajů,“ dodal.

Unikátnost českého tenisu a emoce s ním spojené vyjadřujeme pomocí úderného slova Ten – to v češtině používáme, když chceme vyjádřit, že je něco jedinečné, a ne jen tak ledajaké: TEN babiččin štrúdl, TEN nejlepší brácha, TEN pravý. TEN důvod, proč jsem hrdý na Česko. TEN Český tenis.

Možnost nahlédnout do tvorby identity měli před zveřejněním i kapitáni
„Zaujalo mě to jako celek. Je to pestré, výrazné a živé. Je tam všechno: Č jako Česko, kurt, lajny, antuka. Prostě je v tom vidět ta hra, kterou milujeme, a to mě baví. No a já mám moc ráda oranžovou barvu, takže tam se autor hodně trefil do mého vkusu,” reagovala na návrhy budoucí kapitánka BJKC týmu Barbora Strýcová.

„Na novém logu se mi líbí jeho čistota a jednoduchost. Ten nápad v podobě dvorcových čar, míčku i písmenek Č a T – to je tak akorát, aby toho nebylo mnoho, lidé si to našli a logo si dobře pamatovali. Je to nové, svěží, mně se to líbí,“ hodnotí představenou identitu daviscupový kapitán Tomáš Berdych.

Přecházet na nový brand bude svaz postupně
První veřejné užití nového grafického stylu bude vedle prezentace v internetovém prostoru během slavnostního vyhlášení nejlepších tenistů roku Zlatý kanár 11. prosince v Přerově. Únorové daviscupové utkání proti Švédsku v Horácké aréně v Jihlavě bude již celé v novém grafickém stylu.

„Nový grafický styl budeme zavádět především během příštího roku. Postupně přicházíme se změnami, díky kterým se svaz i celý český tenis mohou prezentovat jako moderní a progresivní. Někdy stačilo málo, jako změna nástupového oblečení státní reprezentace, jindy je třeba systémový projekt, kterým změna vizuálního stylu je. Následujeme tak sérii přeměn v tenisovém světě, kterými prošly organizace WTA i ATP, BJKC i řada národních federací,“ doplnil ke změně Kotrba.

Vedle grafického stylu bude svaz využívat pro prezentaci na sociálních sítích a v marketingové komunikaci spojení ČESKÝ TENIS.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Opava $15,000: Šest Čechů prošlo prvním kolem hlavní soutěže

Šafránek, Rumler, Jaloviec, Kunčík, Jebavý a Süč – to je šest českých hráčů, kterým se podařilo přejít přes první kolo futures $15,000 v Opavě. K vidění byla řada českých derby, v dalším kole však ani jedno. Výsledky.

27.11.2013
První kolo Davis Cupu 2014 v Ostravě

První kolo Světové skupiny Davisova poháru 2014 se bude hrát v ostravské ČEZ aréně. Čeští tenisté a obhájci titulu se v něm střetnou s celkem Nizozemska, utkání se odehraje ve dnech 31.1.-2.2.2014. Před­prodej vstupenek začne v síti Ticketportal již v prosinci, třídenní lístky budou k dispozici za 590,– a 790,–. Na místě bude k vidění i Davisův pohár, který naši hráči získali po finále v Bělehradě.

27.11.2013
Mezinárodní dvojutkání v Ostravě a Bytomi
V neděli 24.11.13 se odehrálo mezinárodní dvojutkání v Ostravě a polské Bytomi v kategorii mladší žactvo a starší žactvo mezi Severomoravským tenisovým svazem a Slaskim Zwiazkem Tenisowym(PL).
25.11.2013
Opava $15,000: O hlavní soutěž bojuje 20 Čechů

V Opavě začíná druhý ze série ITF futures $15,000. V kva­lifikaci se představí celkem dvacet českých hráčů. Vítězem předchozího podniku v Jablonci n. Nisou se stal Uladzimir Ignatik (BLR), který ve finále přehrál Karola Becka (SVK) 6:2 6:3. Výsledky.

24.11.2013
Michal Schmid vyhrál ITF futures $10,000 na Kypru

Michal Schmid (476. ATP) vyhrál futures s dotací $10,000 v Nicosii na Kypru. Třetí nasazený Čech v semifinále otočil zápas s Rakušanem Brunnerem 2:6 7:6(6) 6:4 a ve finále si Michal poradil s Laslem Djerem (SRB, 597. ATP) 6:4 6:2.

23.11.2013
Tři Češi mezi oceněnými Hráči roku Tennis Europe

Každý rok vyhlašuje Tennis Europe tři nejlepší hráče sezony v kategorii do 14-ti a 16-ti let podle konečného žebříčku Masters. Mezi oceněnými v letošním roce jsou také tři čeští hráči. Michaela Bayerlová vyhrála kategorii dívek do 16-ti let, Daniel Orlita byl druhý mezi stejně starými chlapci a Markéta Vondroušová obsadila třetí místo mezi čtrnáctiletými dívkami. Podrobnosti zde.

22.11.2013
Futures $15,000 Jablonec: Konečný a Štaubert ve čtvrtfinále

Ze sedmnácti Čechů, kteří startovali v hlavní soutěži ITF futures v Jablonci n. Nisou, se mezi osm nejlepších probojovali Michal Konečný (303. ATP) a Pavel Štaubert. Jednička Konečný porazil Jakuba Filipského 6:4 6:4 a Štaubert vyřadil Lustyka v třísetové bitvě 6:4 6:7(3) 7:5. Příští týden pokračuje série českých turnajů futures v Opavě.

21.11.2013
Čeští tenisté zakončí rok v čele daviscupového žebříčku, poprvé v historii

Na čelo daviscupového žebříčku se čeští tenisté dostali v dubnu letošního roku po výhře nad Kazachstánem a po čtyřech letech tak sesadili Španěly. Poprvé v historii zakončí náš tým sezonu v čele tohoto žebříčku, který ITF zavedla v roce 2001.

20.11.2013
Čeští tenisté obhájili vítězství v Davis Cupu

Poprvé v historii čeští tenisté obhájili vítězství v Davisově poháru. V nedělních zápasech nejdříve Djokovič porazil Berdycha 6:4, 7:6(5), 6:2 a srovnal na 2:2, ale v rozhodujícím zápase Radek Štěpánek proti Dušanu Lajovičovi vyhrál 6:3, 6:1, 6:1 a získal pro český tým nejcennější tenisovou týmovou trofej.

17.11.2013
Žovincová ani Pantůčková titul z desítek nezískaly
Vendula Žovincová (1997) a Gabriela Pantůčková (1995, WTA 766) došly do finále na turnajích žen dotovaných $10,000. Vendula v řeckém Heraklionu ve finále nestačila na Rusku Kushkhovou (1993, WTA 570) 2:6, 2:6 a Gabriela chorvatském Bolu nestačila na domácí Emu Mikulcic (1992, WTA 539) 2:6, 3:6.
17.11.2013
Siniaková vyhrála pětadvacítku v Polsku
Kateřina Siniaková (1996, WTA 211) vyhrála mezinárodní turnaj žen dotovaný $25,000 v Polsku (Zawada). Ve finále porazila Němku Ninu Zander (1990, WTA 427) 6:3, 6:1. Kateřina tímto získala již třetí titul na pětadvacítkách v tomto roce (Belgie, Maďarsko, Polsko) a připsala 50 bodů do žebříčku WTA, což ji posune k 185. místu žebříčku. Českým hráčkám se v Polské Zawadě/Opole tradičně daří, vyhrály zde: 2001: Iveta Benešová, 2009–2010: Sandra Záhlavová, 2012: Karolína Plíšková.
17.11.2013
Davis Cup: Srbové do čtyřhry Djokoviče nenasadili. Česko vede 2:1.

Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem v sobotu porazili v důležité čtyřhře Nenada Zimonjiče s Iljou Bozoljacem po setech 6:2, 6:4, 7:6(4). Čeští tenisté vedou 2:1 a od obhajoby triumfu v Davisově poháru je dělí jeden bod. Srbové do čtyřhry nenasadili světovou dvojku Novaka Djokoviče. V neděli proti sobě nastoupí nejdříve týmové jedničky tedy Novak Djokovič a Tomáš Berdych. Následovat bude duel týmových dvojek.

16.11.2013
Halové mistrovství ČR žen 2014 vyhrála Skočdopolová-Zálabská

Nestárnoucí Zuzana Skočdopolová-Zálabská vyhrála halové mistrovství ČR v kategorii žen 2014, které se konalo v Milovicích na decoturfu. Zuzana vyhrála mistrovství bez ztráty setu a za vítězsví získala finanční prémii 30 tis. Kč. Ve čtyřhře se radovala dvojice Brůchová, Jarošová. Výsledky.

16.11.2013
Davis Cup: Štěpánek nestačil na Djokoviče, Berdych srovnal skóre

Radek Štěpánek (1978, ATP 44) v úvodním utkání finále Davisova poháru 2013 nestačil na srbskou jedničku Novaka Djokoviče (1987, ATP 2) 5:7, 1:6, 4:6 a Srbsko vede 1:0. V druhém pátečním utkání Tomáš Berdych (1985, ATP 7) porazil Dušana Lajoviče (1990, ATP 117) 6:3, 6:4, 6:3 a srovnal skóre utkání před sobotní čtyřhrou na 1:1.

15.11.2013
Vendula Žovincová bude na žebříčku WTA

Vendula Žovincová (1997) se po finálové účasti na desítce v řeckém Heraklionu (8 bodů) a dnešním postupu do čtvrtfinále na následujícím turnaji tamtéž (4 body) objeví poprvé na žebříčku WTA. S celkovým počtem 12 bodů bude někde kolem 950. místa. Žebříček WTA s Vendy Žovincovou bude zveřejněnv pondělí 25. listopadu. Na žebříčku WTA se zobrazí hráčky, které mají 3 bodované akce nebo více než 10 bodů.

14.11.2013
Finále Davis Cupu 2013 zahájí Štěpánek, Tipsareviče nahradí Lajovič
Radek Štěpánek zahájí finále Davis Cupu 2013 mezi Srbskem a Českou republikou zápasem s druhým hráčem světa Novakem Djokovičem v pátek odpoledne. Po nich se v úvodní den představí na kurtu světová sedmička Tomáš Berdych proti Dušanu Lajovičovi, který nahradil zraněného Tipsareviče.
14.11.2013
Halové mistrovství žen 2014

V tenisové hale TK Milten v Milovicích se od pondělí 11. listopadu hraje halové mistrovství žen 2014. Nejvýše nasazenou hráčkou je Karolína Stuchlá (1994, CŽ 24), druhou nasazenou je Pernilla Mendesová (1994, CŽ 28). Výsledky.

13.11.2013
Tomáš Berdych je po Turnaji mistrů na sedmém místě žebříčku

Poté, co Roger Federer postoupil na Turnaji mistrů v Londýně do semifinále, přeskočil v novém vydání žabříčku ATP Tomáše Berdycha. Ten tak klesl ze šestého na sedmé místo.

13.11.2013
Jaroslav Navrátil je v nemocnici a nepoletí na finále Davis Cupu do Srbska

Kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil je v nemocnici a nebude moci odletět na finálový duel proti Srbsku. Navrátil byl během týdne hospitalizován kvůli plicní embolii a nyní je již jasné, že zdravotní stav mu nedovolí usednout o víkendu na lavičku v Bělehradě. O tom, kdo ho zastoupí, se rozhodne v pondělí po konzultaci s hráči a samotným Navrátilem.

10.11.2013
Eva Birnerová nestačila ve finále $50,000 v Istanbulu na Pervak

Dvě Češky se mohly střetnout ve finále „padesátky“ v Istanbulu, ale Tereza Smitková (239. WTA) stejně jako minulý týden prohrála v semifinále s Pervak 4:6 4:6, a tak si o titul zahrála jen Eva Birnerová (192. WTA). Ani ta však nedokázala Rusku porazit a po setech 4:6 6:7(6) odešla poražená. Je to pro ni ale nejlepší výsledek od postupu do třetího kola Wimbledonu.

10.11.2013