Český tenisový svaz

České tenistky postoupily na finálový turnaj BJK Cupu

11.04.2026

České hráčky v kvalifikačním utkání Billie Jean King Cupu ve švýcarském Bielu porazily Švýcarsko 3:2 a slaví postup na finálový turnaj! Rozhodující postupový bod vybojovala v pátém utkání Marie Bouzková, která porazila ve dvou setech Viktoriji Golubicovou.

Český BJKC tým může slavit postup na zářijový finálový turnaj do čínského Šen-čenu! Přestože úvodní sobotní čtyřhru svěřenkyně Barbory Strýcové Markéta Vondroušová a Tereza Valentová prohrály, v následných singlech Češky skóre kvalifikačního zápasu otočily na 3:2! 

Na vítězství Lindy Noskové v souboji jedniček proti Belindě Bencicové navázala v rozhodujícím pátém utkání Marie Bouzková. V duelu s Viktorijí Golubicovou vyhrála za necelé dvě hodiny 7:6(4), 6:3.

V klíčovém duelu, jenž rozhodl o tom, že Češky pojedou do Číny, zatímco Švýcarky čeká pouze baráž, se obě hráčky dost trápily na podání. V prvním setu to ještě nebylo tak patrné, jelikož o servis obě přišly jen dvakrát. Po vítězství Bouzkové v tiebreaku ale přišla druhá sada, ve které se to ztracenými servisy jen hemžilo.

Bouzková se od druhého gemu hned třikrát dostala do vedení o brejk, ale vždy okamžitě o náskok po rebrejcích Golubicové přišla. Rozhodující okamžik přišel v osmém gemu, v němž česká tenistka udeřila na returnu v rámci druhého setu počtvrté a mohla jít podávat na vítězství.

Tentokrát dokázala prolomit svou smůlu na servisu a Golubicové další zdramatizování duelu nepovolila. Zápas ukončila druhým využitým mečbolem.

„Byla to moje první zkušenost s rozhodujícím zápasem. Vůbec jsem nevěděla, jak s tím na kurtu naložit. Jen jsem věděla, že do toho chci dát všechno, dát do toho srdíčko. I kdybych tam měla být tři hodiny, chtěla jsem to pro tým vyhrát. Jsem ráda, že se nám to takhle povedlo,“ těšilo Bouzkovou.

Nosková zvládla dramatickou bitvu jedniček
Skutečnost, že Marie Bouzková mohla v pátém utkání bojovat o postup, se zrodila během dramatické bitvy jedniček obou týmů. Linda Nosková srovnala skóre zápasu po nesmírně cenném skalpu Belindy Bencicové. V bitvě se švýcarskou hvězdou zvítězila za dvě hodiny a 19 minut 6:3, 3:6, 7:6(9). 

Poté, co obě hráčky získaly po jedné sadě zásluhou jediného brejku (Nosková udeřila ve čtvrté hře prvního setu, Bencicová ve druhém gemu druhé sady), se ve třetím dějství strhla pořádná bitva. Nosková postupně nevyužila čtyři brejkboly a naopak přišla o podání v sedmém gemu. Bencicová se následně dostala do vedení 5:3, ale nedokázala zápas dopodávat. 

V rozhodujícím tiebreaku pak česká hráčka odvrátila tři mečboly soupeřky a překlopila zkrácenou hru na svou stranu. První mečbol za stavu 9:8 nevyužila, druhý za stavu 10:9 však ano. 

„Zápas byl strašně těžký. S Belindou jsme předtím hrály jen jednou a to se dnešku moc nepodobalo. Celá atmosféra a nastavení zápasu byly na jiném levelu. Nervozita tam byla, bez toho se utkání nemohlo hrát. Jsem moc ráda, že jsem pomohla týmu bojovat dál,“ pravila Nosková.

Program odstartovala čtyřhra
Sobotní dění v Bielu zahájila čtyřhra, ve které se Tereza Valentová a Markéta Vondroušová nedokázaly prosadit proti Belindě Bencicové a Viktoriji Golubicové, přestože získaly první set. Duel se nakonec protáhl na dvě hodiny a 21 minut, po nichž Švýcarky zvítězily 6:7(4), 7:6(0) a 6:1.

První set nabídl hned šest brejků. České hráčky prohrávaly napřed 0:2 a pak 1:3, v obou případech se jim ale podařil rebrejk. V jedenácté hře se pak samy prodraly do vedení, avšak nedopodávaly. V tiebreaku ale byly úspěšnější a vyhrály 7:4.

Švýcarky se ve druhé sadě dostaly znovu do vedení, tentokrát dokonce 4:2, ale Češky předvedly velkou bojovnost a ztrátu brejku smazaly. V tiebreaku ale neuhrály ani bod a ve třetí sadě už tahaly za kratší konec. Dvakrát přišly o podání, na returnu se k žádnému brejku neprokousaly a Švýcarky získaly velmi důležité vítězství.

„Myslím, že to byl fakt dobrý zápas. Hrály jsme spolu teprve podruhé a byly jsme kousek od vítězství. Ve druhém setu se to zlomilo. Nechaly jsme tam všechno, co v nás dneska bylo. Soupeřky spolu hrají na reprezentačních akcích víceméně pořád, takže je to strašně těžké,“ hodnotila Vondroušová.

„Moc mě mrzí, že jsme utkání nedotáhly do vítězného konce. S Maky se hraje výborně, krásně mě tam držela. Stále mě uklidňovala a pak utěšovala. Snad si spolu ještě někdy zahrajeme,“ doplnila svou parťačku Valentová.

Kvalifikace, Biel (ženy, SUI, hala – tvrdý povrch)
Švýcarsko – Česko 2:3
Sobotní zápasy
Bencicová, Golubicová – Valentová, Vondroušová 6:7(4), 7:6(0), 6:1
Belinda Bencicová (11.) – Linda Nosková (14.) 3:6, 6:3, 6:7(9)
Viktorija Golubicová (79.) – Marie Bouzková (24.) 6:7(4), 3:6

Páteční výsledky
Belinda Bencicová (SUI, 11.) – MARIE BOUZKOVÁ (24.) 6:3, 6:7(4), 6:4
Viktorija Golubicová (SUI, 79.) – LINDA NOSKOVÁ (14.) 1:6, 4:6

Foto: ČTS/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
MONETA Tenisová extraliga 2020: Sparta porazila Štvanici 6:3, Prostějov porazil Přerov 6:3

Tenisová extraliga 2020 začala zostra a to soubojem dvou pražských velkoklubů, Sparty a štvanického I.ČLTK Praha. Více na www.tenisovaextraliga.cz. Sledujte livescore a livestream.

12.12.2020
MONETA Tenisová extraliga 2020

V sobotu 12. prosince začíná MONETA Tenisová extraliga 2020. A hned v sobotu jsou na programu 2 zajímavá utkání. V Říčanech hraje Štvanice se Spartou, V Prostějově hraje domácí klub s Přerovem. Extraliga se hraje ve dvou tříčlenných skupinách v Říčanech a Prostějově (sobota, neděle, pomdělí) a finále se hraje ve středu v Říčanech. Průběh jednotlivých duelů můžete sledovat na livescore i na stremu. Více na www.tenisovaextraliga.cz.

11.12.2020
Turnaje se spustí ne dříve než 2. ledna 2021

Vážení tenisoví přátelé, snažíme se co možná nejdříve vyhovět Vašim žádostem a zahájit halovou turnajovou sezónu. Jsme si však plně vědomi i neustále se vyvíjejících a měnících vládních epidemiologických opatření, týkajících se provozování amatérského sportu, která je také nutné v plné míře respektovat.

09.12.2020
Linda Fruhvirtová došla do finále turnaje ITF $15 v Tunisku

Linda Fruhvirtová (2005, WTA 797) došla do finále mezinárodního turnaje žen dotovaného $15,000 v tuniském Monastiru. Ve finále nestačila na Bělorusku Hatouka 1:6, 7:5, 3:6. Výsledky

07.12.2020
ČTS spustí turnaje až skončí povinnost nosit při hře roušky

Vážení sportovní přátelé, ČTS se opět ocitá pod palbou desítek Vašich telefonátů a mailů denně s dotazy na organizaci turnajů zařazených do Zimní TL 2020/21.

01.12.2020
Lehečka a Viďmanová došli do finále turnaje ITF $15 v Řecku

Jiří Lehečka (2001, ATP 359) došel do finále mezinárodního turnaje mužů dotovaného $15,000 v řeckém Heraklionu. Ve finále nestačil na Bulhara Andreeva 3:6, 4:6. V kategorii žen došla do finále Daria Viďmanová (2003, WTA 1116), která ve finále nestačila na Rumunku Andreea Rosca 1:6, 2:6. Výsledky: muži, ženy.

29.11.2020
Havlíčková vyhrála turnaj ITF J3 Polsku

Lucie Havlíčková (2005, ITF 140) vyhrála mezinárodní turnaj juniorek ITF J3 v polské Sobotě. Ve finále porazila Belgičanku Vandewinkel 6:2, 7:5. Do semifinále čtyřhry postoupily Bartůňková/Kněžková i Havlíčková/Šal­ková. Čtyřhru chlapců vyhrál Matthew William Donald. Výsledky.

29.11.2020
Tenisová extraliga 2020 se odehraje v prosinci

Tenisová extraliga 2020 se odehraje v termínu 12.-16.12.2020 v Ří­čanech a Prostějově. Ze soutěže se odhlásily týmy Jihlavy a Severočeské, což soutěž zjednodušilo. Bude se hrát ve dvou skupinách (Říčany a Prostějov) po třech týmech systémem každý s každým a vítěz skupiny postoupí do finále (v Říčanech). V prostějovské skupině je: Prostějov, Přerov a Pardubice, v říčanské skupině: Štvanice, Sparta, Říčany. Rozlosování (PDF).

23.11.2020
Štruplová vyhrála turnaj ITF J5 v Polsku, Siniakov došel do finále.

Julie Štruplová (2004, ITF 263) vyhrála mezinárodní turnaj hráček do 18 let ITF J5 v polské Pszcyně. Ve finále porazila Rusku Semenovu 6:1, 6:4. V kategorii chlapců došel do finále Daniel Siniakov, který ve finále nestačil na Poláka Pawelskiho 5:7, 6:3, 2:6. Do finále čtyřhry chlapců došli Vojtěch Petr a Jakub Jupa, do finále čtyřhry dívek Vanesa Šulcová a Lucie Urbanová. Výsledky

22.11.2020
Macháč došel do finále bratislavského challengeru

Tomáš Macháč (2000, ATP 215) došel do finále v Bratislavě na ATP challengeru s dotací 44.820 EUR. Ve finále nestačil na Němce Marterera (1995, ATP 242) 7:6(3), 2:6, 5:7. Tomáš za finálovou účast získal 48 bodů do žebříčku ATP a finanční odměnu 3.650 EUR (před zdaněním). Výsledky.

15.11.2020
Menšík vyhrál turnaj ITF J3 v Turecku, Havlíčková došla do finále

Jakub Menšík (2005, ITF 271) vyhrál mezinárodní turnaj juniorů ITF J3 v tureckém Istanbulu. Ve finále porazil Ukrajince Samofalova (2003, ITF 174) 6:3, 6:4. Do finále čtyřhry došli Donald a Jurajda. V kategorii dívek se do finále probojovala Lucie Havlíčková (2005, ITF 151), která nestačila pouze na Rusku Gurevu (2005, ITF 221) 6:2, 3:6, 4:6. Výsledky.

08.11.2020
Dopis prezidenta ČTS

Vážení přátelé, obdržel jsem od pana Jakuba Strnada z SK Hamr manuál, který přesně definuje podmínky, za nichž lze provozovat nafukovací haly v Bavorsku. Ze stejného zdroje máme k dispozici i nařízení vlády Bavorska.

05.11.2020
Zpráva prezidenta ČTS k současné situaci

Vážení tenisoví přátelé, 22. října 2020 jsem Vás informoval o naší snaze hledat cesty, (a pokud možno nalézt), ze stávající mimořádně složité situace. Bohužel, situace je výrazně horší, restrikce tvrdší a dopady na nás všechny – krutější.

04.11.2020
Vláda schválila restart profesionálního sportu

Na jednání v pondělí 2. listopadu 2020 vláda přijala změnu krizových opatření, která umožní trénink a za přísně stanovených podmínek a souhlasu hygienických stanic i soutěže profesionálních sportovců.

03.11.2020
Brenda Fruhvirtová vyhrála turnaj ITF J3 v Turecku

Brenda Fruhvirtová (2007, ITF 524) vyhrála mezinárodní turnaj hráček do 18 let ITF J3 v tureckém Istanbulu. V českém finále porazila Lindu Klimovičovou (2004, ITF 141) 6:2, 6:0. Výsledky.

01.11.2020
V Egyptě došli do finále Poljak a Sisková

V egyptském Sharm El Sheikh došel do finále mezinárodního turnaje ITF $15,000 mužů David Poljak (1996, ATP 483). Ve finále nestačil na Američana Corwina 6:4, 2:6, 6:7(4). V kategorii žen do finále došla Anna Sisková (2001, WTA 579). Ve finále nestačila na Indku Bhosale 3:6, 5:7. Výsledky: muži, ženy.

01.11.2020
Kaderka nově povede federaci Tennis Europe. Teď to bude o těžké dřině, říká

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka byl na tři roky zvolen do funkce prezidenta evropské federace Tennis Europe. Ve funkci nahradí ruského zástupce Vladimira Dmitrijeva. „Přistupuji k tomu hrozně vážně a s úctou ke všem, kteří mi pomohli. Je to výzva a také odpovědnost,“ řekl Tenisovému světu Kaderka.

26.10.2020
Šafářová vyhrála turnaj ITF v Tunisku

Zdena Šafářová (2003, ITF 601) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J5 v tuniském Nabeulu. Ve finále porazila domácí Ranim Rassil 7:6, 6:2. Výsledky.

25.10.2020
Klimovičová a Menšík vyhráli turnaj ITF v Turecku

Jakub Menšík (2005, ITF 624) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J3 v tureckém Istanbulu. Ve finále Porazil Ukrajince Podorozhnyi 6:3, 6:1. V kategorii dívek zvítězila Linda Klimovičová (2004, ITF 190), která ve finále porazila Srbku Radivojevič 5:7, 6:0, 6:1. Klimovičová došla i do finále čtyřhry. Výsledky.

25.10.2020
J&T Banka Ostrava Open: Sabalenková zvítězila i ve čtyřhře

Halový turnaj WTA v Ostravě dospěl ke svému konci! V singlovém souboji o titul ovládla běloruské finále Aryna Sabalenková, která vyprovodila z kurtu Viktorii Azarenkovou po jednoznačných setech 6:2 a 6:2. Sabalenková zasáhla také do deblového finále, kde spolu s Elise Mertensovou porazily kanadsko-brazilskou dvojici Dabrowská, Stefaniová 6:1 a 6:3.

25.10.2020